Gdzie i jak sprawdzić czy mam długi? [PORADNIK] miesiąca!

Nie wiesz jak sprawdzić swoje długi w internecie? a więc jesteś we właściwym miejscu! W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak sprawdzić ile ktoś ma długu, dowiesz się jak sprawdzić swoje zadłużenie, oraz zadłużenie u komornika. Podpowiem także, jak sprawdzić swoje długi w internecie, bez konieczności odwiedzenia Poczty, czy placówki bankowej!

Choć zadurzenie się w drugiej osobie bywa nazywane ślepym, z pewnością lepiej zadurzyć się w kimś, niż zadłużyć się u kogoś. W dzisiejszych czasach jednak osoba, która ani razu nie miała żadnych finansowych zaległości, może cieszyć się mianem szczęściarza. Długi to problem równie powszechny, co złożony.

Dlatego zgromadziliśmy większość podstawowych informacji na ten temat, tworząc swoiste kompendium. Oto odpowiedzi na pytania, których nie wstydzicie się zadawać, ale ich adresatem częściej pozostaje Google niż bliska Wam osoba.

wazneJeśli jednak nie chcesz tracić czasu na czytanie poradnika, to aby sprawdzić swoje długi, od razu pobierz raport BIK, dzięki niemu odkryjesz 99% swoich długów.

Skąd te wszystkie problemy?

Pytań traktujących o długach jest dość dużo – przede wszystkim, dlatego że mnóstwo osób wpada w tzw. kredytową pętlę, tracąc powoli kontrolę nad skalą swojego zadłużenia.

Niektórzy psychologowie zaczynają nawet mówić o uzależnieniu od kredytów i pożyczek, w którym kolejna chwilówka lub inny kredyt odgrywają rolę następnej dawki, chwilowo uśmierzającej ból, ale w rzeczywistości pogrążającej jeszcze bardziej…

Ile dokładnie pożyczyłem i od kogo?” Takie pytanie skłania do zadawania sobie następnych, bardziej szczegółowych. A one w końcu padają, gdyż po jakimś czasie każda niemal osoba w takiej sytuacji przeżywa swojego rodzaju “ocknięcie się”.

Niekiedy, w przypadku naprawdę pokaźnych długów, ludzie wyjeżdżają za granicę, by zacząć z “czystą kartą”, ale po powrocie do ojczyzny po latach okazuje się, że ta nie wita ich jako zupełnie czystych…

Większość z grona dłużników wyjeżdża jednak właśnie po to, by zgromadzić masę oszczędności i pokryć w końcu swoje długi. Co wtedy, gdy mają już te środki i są na to gotowi? Okazuje się otóż, że nie jest to takie proste.

Mierzą się więc z poszukiwaniem odpowiedzi na wiele pytań. Nie tylko zresztą takie okoliczności motywują do zagłębienia się w tematyce długów.

W tym miejscu pragnę polecić e-book, który napisała Pani Iwona Wendel, była dłużniczka z długami na kwotę pół miliona złotych – KLIK

ebook-jak-wyjsc-z-dlugow-poradnik-2

Co w ogóle “porabiał” dług, gdy nie był spłacany?

Bankowe, czy też pozabankowe… nieważne. Wszelkie wierzytelności mają to do siebie, że nie znoszą lenistwa. Dlatego nie obijają się, ale zmieniają właścicieli. Jeśli chodzi o banki, te zrzucają z siebie balast długo niespłacanych lub nieściągalnych portfeli poprzez sprzedawanie ich funduszom sekurytyzacyjnym.

Wskutek tej procedury (czyli tzw. cesji wierzytelności), właściciel zostaje zatem zmieniony, ale… nie sam dług. Wspomniane fundusze wynajmują więc firmy windykacyjne oraz kancelarie prawnicze, a czasami, jeśli je mają, zaprzęgają do pracy własne.

Praca ta polega na próbie odzyskania należności, a więc wymaga szukania dłużników. Co pewien czas sprawdza się, czy nie będą “osiągalni” dzięki egzekucjom komorniczym. Tak pracujące instytucje naliczają sobie odsetki (przysługujące im ustawowo). W ten sposób niejako inwestują, czekając cały czas na sygnał od zadłużonej osoby.

Co paradoksalne, tak wypatrywany dłużnik może właśnie głowić się nad tym, co się dzieje, jaka jest jego sytuacja – a wygląda ona właśnie tak, jak to opisaliśmy. Głowi się też nad tym, jak sprawdzić poziom swojego zadłużenia i komu ile musi oddać.

Czy można sprawdzić swoje długi?

Oczywiście. Nie nastręcza to nawet wielkich trudności, choć pozory mogą mówić co innego. Jeśli tylko zadłużenie nie uległo umorzeniu (i co za tym idzie, “metamorfozie” w zapis księgowy), z całą pewnością prędko ujrzymy odpowiedni trop.

Musimy jednak zaznaczyć, że przedawnienie długu nie jest tożsame z jego umorzeniem, choć tak błędnie myśli sporo osób. Ustawowe przedawnienie długu nie unicestwia go, a sprawia jedynie, że dłużnik jest uprawniony do obrony przed sądowym nakazem zapłaty. Podniesienie zarzutu przedawnienia jest wtedy skuteczne. To jednak nie anuluje wierzytelności, a w praktyce… odwleka w czasie jej spłacenie.

Tak czy inaczej, w przypadku długiej rozłąki z rodzimym rynkiem, dłużnik musi określić później, kto jest tym wierzycielem. Niespłacone pożyczki, karty kredytowe i wszelkie inne produkty bankowe czekają na odnalezienie, a BIK to pierwsze miejsce, które toruje ku temu drogę.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK czy KRD?

Jeśli chodzi o najbardziej znany BIK, każdy z nas może otrzymać osobisty raport. Niezbędne będzie do tego założenie konta w serwisie Biura Informacji Kredytowej. Aby zakończyło się ono powodzeniem, będziemy zobowiązani potwierdzić swoją tożsamość. Tej procedurze może posłużyć wysłanie skanu dowodu osobistego, listu poleconego przez Pocztę Polską lub złożenie podpisu elektronicznego.

Najszybciej i najefektywniej jest oczywiście wzbogacić swój formularz zgłoszeniowy o skan ww. dokumentu, choć dla bezpieczeństwa należy ową kopię przekreślić, zawierając na niej adnotację zatytułowaną “kopia dla BIK“.

W kolejnych etapach podamy numer swojego konta bankowego i wykonamy przelew w celu identyfikacji. Gdy to wszystko przebiegnie pomyślnie, otrzymamy SMS-em kod weryfikacyjny, uprawniający nas do przeglądu różnych produktów BIK.

Wystarczy wpisać uzyskany kod w Panelu Użytkownika – ten krok otworzy nam dostęp do możliwości zamówienia raportu dotyczącego spłaty zobowiązań, aktywacji Alertu BIK, a także usługi zastrzegania dowodu osobistego.

BIK otworzy przed nami również opcję zamówienia pełnego raportu, w skład którego wchodzić będzie dwanaście “podraportów”, w zestawie z usługami dodatkowymi. Zresztą, o szczegółach zostaniemy poinformowani na bieżąco; wyżej omówione czynności to wszystko, co należy uskutecznić, by sprawdzić, czy jesteśmy w BIK i “jak jesteśmy”.

Sprawdzanie długów w KRD lub ERIF

A co z innymi bazami dłużników? czy KRD (albo np. ERIF) wymagają przeprowadzenia jakichś szczególnych procedur? Bez obaw – nie musimy zalewać Was setkami instrukcji. Całe szczęście, w przypadku pozostałych interesujących nas baz, wymagania są analogiczne, co w przypadku BIK.

Pierwszym krokiem musi być zarejestrowanie się wirtualnie na danej stronie, a następnie wymagana przez daną bazę konkretna forma weryfikacji naszej tożsamości. Gdy dokonamy tych pierwszych kroków, cała reszta obsługi pozostanie dla nas bardzo przejrzysta i intuicyjna.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?

Udzielenie-informacji-o-wpłatach-i-stanie-zadłużenia-dłużnika

Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika

Spokojnie – jeśli dług przeszedł na etap egzekucji komorniczej, komornik z pewnością poinformował nas o tym za pomocą stosownego pisma (Zobacz wzory pism dla dłużnika). Jeśli go nie wysłał, zapukał do naszych drzwi. A zatem, pod naszą nieobecność zostawił bez wątpienia sporo awizo i listów, z których dokładnie dowiemy się, jakie jest nasze zadłużenie.

Jeśli natomiast z jakichś powodów ostatni list nie jest najświeższej daty, a poziom zadłużenia podejrzanie niski, w pismach bez trudu znajdziemy odpowiednie informacje, które pomogą nam skontaktować się z komornikiem i dowiedzieć się od niego bezpośrednio, jak wygląda nasz obecny dług.

Co to jest “Narodowe Centrum Długów”?

jak-sprawdzic-zadluzenie

Narodowe Centrum Długów (NCD) to platforma, która daje wierzycielom możliwość dodawania długów i sprzedawania ich. Nie jest ono jednak dostępne jedynie dla wierzycieli. Każdy z nas może mieć do niego wgląd i sprawdzić, czy nasze zadłużenie figuruje w rejestrze tej platformy.

Taka weryfikacja odbywa się w łatwy sposób i jest całkowicie bezpłatna – wymaga po prostu wprowadzenia swoich danych i wszystkie informacje, które są nam potrzebne, pokażą nam się oraz rozwieją wątpliwości. Mało tego, w razie wystawienia naszego długu na sprzedaż, możemy za opłatą wycofać tę ofertę z rejestru Narodowego Centrum Długów.

Platforma ma też wymiar edukacyjny – udostępnia ona publikacje bogate w precyzyjne porady, które pomagają dłużnikom w wychodzeniu ze swojego stanu i w konsekwencji w tym, by etykietka “dłużnik” odlepiła się od nich.

Jak sprawdzić zadłużenie osoby zmarłej?

Każdy rok kończy się przesyłaniem przez banki potwierdzeń salda rachunku w celach sprawozdawczości finansowej oraz rozliczeń z fiskusem. Dzięki temu, mamy możliwość odszukania banku, w którym zmarły zaciągnął ewentualny kredyt.

Poza tym wspomnieliśmy już o dwóch instytucjach (BIK i KRD). Służą one pomocą także w kwestii długów zmarłego bliskiego. Można zweryfikować, czy widnieje on w rejestrach. W BIK przechowywane są informacje o danych osobowych, a także odnośnie do zobowiązań wobec banków oraz SKOK-ów.

Te ostatnie to informacje takie jak np. rodzaj zobowiązania, data jego powstania, termin spłaty, waluta, informacje o zadłużeniu czy też terminowość spłat.

Wszystkie te informacje zgromadzone przez BIK mówią o wszelkich rachunkach kredytowych, które prowadziły lub prowadzą banki bądź SKOK-i. Dowiemy się więc nie tylko o należnościach obsługiwanych rzetelnie, ale też o tych, które były spłacane np. nieterminowo lub nie były spłacane w ogóle. Jest to historia potencjalnie pozytywna lub negatywna.

Co za tym idzie, konieczne jest złożenie w Centrum Operacyjnej Obsługi Klienta BIK wniosku, który będzie zawierać dane zmarłego. W ich skład wchodzą imię/imiona, nazwisko, PESEL, ostatni adres zameldowania, seria oraz numer dowodu/paszportu.

Musimy dołączyć do tego wniosku odpis aktu zgonu, a poza tym odpis postanowienia sądowego, który stwierdza o nabyciu spadku.

Może być to jednak również akt poświadczenia dziedziczenia – w postaci oryginału bądź też kopii poświadczonej za zgodność, za co odpowiada notariusz. Wszystkie te dokumenty musimy przedłożyć osobiście albo korespondencyjnie.

Jak sprawdzić, czy ktoś ma długi?

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej? – nie ma chyba nic prostszego, jeśli dysponujemy akurat wszystkimi jej danymi, których odpowiedniki dotyczące nas samych znamy doskonale. Jest to więc możliwe np. wtedy, gdy chodzi o osobę nam bliską.

Wówczas, właściwie wszystkie opisane już metody przybliżą nas w oczywisty sposób do tej wiedzy; wystarczy, że tą samą drogą posłużymy się cudzymi danymi. W tym jednak problem, że wyżej postawione pytanie zadają najczęściej pracodawcy. Pracownicy z kolei zastanawiają się, czy pracodawcy mają w ogóle takie prawo. Postaramy się rozjaśnić tę sprawę.

Pracodawca otóż nie jest w stanie pozyskać informacji o charakterze gospodarczym, które dotyczyłyby jego pracownika. KRD nie daje takiej możliwości, gdyż prawo nie przewiduje opcji przetwarzania takich danych osobowych.

Jest jednak wyjątek – gdy pracownik wykonuje pracę na bazie umowy-zlecenie, pracodawca uprawniony jest do wystąpienia z wnioskiem o udostępnienie takich informacji o zleceniobiorcy, a ten ostatni nie musi nawet wyrazić na to swojej zgody.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie najogólniej? Gdy pytamy “jak sprawdzić, czy ktoś ma długi?“, jeszcze wcześniej ciśnie się na usta pytanie: “czy w ogóle możemy to zrobić”?

Cóż, w tej kwestii etyka i prawo pozostają ze sobą w dość dziwnym związku. Krajowy Rejestr Długów wymaga podania imion i nazwiska, adresu miejsca zamieszkania bądź tego do doręczeń, PESEL-u czy innego numeru, który potwierdza tożsamość osoby, a także serii i numeru dowodu osobistego czy innego dokumentu, który ma za zadanie potwierdzić tożsamość.

Pozostawiamy więc ten temat pod rozwagę – na koniec możemy dodać, iż jeśli już pracownik pracujący na umowie-zlecenie ma świadomość opisanego tu stanu prawnego, powinien porozumieć się z pracodawcą w tej konkretnej kwestii i wspólnie ustalić, co powinna w tym zakresie regulować jego umowa-zlecenie.

Jeżeli pracownik zastrzeże, że nie uprawnia pracodawcy do takiego wglądu, w przypadku naruszenia warunków umowy, prawo będzie stać po stronie zleceniobiorcy.

Po przeczytaniu powyższego poradnika wiesz jak:

  • jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika
  • jak sprawdzić swoje długi za darmo
  • jak dowiedzieć się, czy ktoś ma długi
  • jak sprawdzić swoje długi w KRD
  • jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej
  • jak sprawdzić zadłużenie osoby zmarłej
  • jak sprawdzić zadłużenie w BIK
  • i co to jest Narodowe Centrum Długów

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

43 komentarzy w “Gdzie i jak sprawdzić czy mam długi? [PORADNIK] miesiąca!”
  1. Właśnie szukałam jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, bardzo pilnie tego potrzebuję, jest to członek mojej rodziny, podejrzewamy go, że zadłuża się bardzo mocno mimo kiepsko płatnej pracy. Chcemy mu pomóc zanim będzie za późno… Nie wiemy tylko skąd pożycza pieniądze, nie wiemy czy są to prywatne pożyczki (wtedy nie dowiemy się jakie ma długi) czy parabanki, a może bierze pożyczki w banku? na razie ciężko powiedzieć. Dlatego właśnie potrzebuje sposobu na sprawdzenie czy członek rodziny ma jakieś długi.

  2. Bez sensu z tym przesyłaniem kasy z konta szczególnie jak komornik je zablokował :( i dalej nie wiem jak sprawdzić bik bo nie mieszkam tam gdzie jestem zameldowany i wszystko jest bez sensu

    1. Janina Gołębiecka

      Aby sprawdzić BIK nie trzeba przebywać gdziekolwiek, wystarczy zweryfikować się w BIK-u online, przesyłając na konto BIK-u 1 zł oraz dosyłając im skan dowodu osobistego :) O tym jak sprawdzić swój BIK <--- pisałam tutaj, zapraszam Cię do odwiedzenia tego poradnika. Pozdrawiam ciepło!

  3. A co w sytuacji, gdy BIK, KRD, ERIF nic nie wykazuje, dług ktoś kupił i nie mam pojęcia kto i co się z nim dzieje… da się to sprawdzić?

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli żaden ze wspomnianych przez Ciebie rejestrów nic nie wykazuje, to znaczy, że po pierwsze: podmiot któremu jesteś winien pieniądze, nie wymienia informacji z BIK-iem, czyli z nim nie współpracuje, po drugie, jeśli nie ma Cię w Krajowym Rejestrze Długów – KRD, to znaczy, że wierzyciel nie umieścił jeszcze Twoich danych osobowych na liście dłużników, jeśli chodzi o ERIF, to ta sama przyczyna co w KRD. Nie wiem czy można jeszcze w jakiś inny sposób swój dług. Myślę, że jeśli ktoś kupił Twój dług na giełdzie wierzytelności, to na pewno niebawem się z Tobą skontaktują, aby omówić zasady na jakich będziesz mógł spłacić zadłużenie z przeszłości. Dług prawie na 100% kupiła jakaś firma windykacyjna, na pewno wkrótce się z Tobą skontaktują. Koniecznie też sprawdź, czy Twój dług nie przedawnił się, bo po co spłacać zadłużenie którego tak naprawdę nie trzeba spłacać i wystarczy podnieść zarzut przedawnienie?

  4. Nie wiem gdzie i ile mam długu, a długi mam jedynie za umowy telekomunikacyjne z sieciami komórkowymi

  5. Witam. Pobrałem w tamtym roku kilka chwilówek pozabankowych, tak się pogubiłem, ze nie wiem gdzie teraz jestem winny pieniądze, jak mogę to sprawdzić?

  6. Otóż mam ogromny problem, który mnie bardzo dręczy, jestem 5 lat w Anglii i wyjeżdżając do niej, pozostawiłem nie spłaconą kartę kredytową, nie zamknąłem też umowy z jednych śmieci komórkowych, chce zacząć to spłacać, ale nie mam pojęcia co, gdzie i jak, gdyż korespondencja która przychodzi pod mój polski adres, jest odsyłana na pocztę przez osobę która tam obecnie mieszka. Nie mam żadnej możliwości jak się dowiedzieć, jakie kwoty jestem dłużny i gdzie…

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli chodzi o dług na karcie kredytowej, to powinieneś ściągnąć raport z BIK-u, tam na pewno zadłużenie to będzie widoczne. Skoro korespondencja do Ciebie nie dochodzi, to być może toczy/lub toczyła się egzekucja komornicza. Zalecam kontakt telefoniczny z wierzycielami, wiesz przecież w jakim banku miałeś kartę kredytową? tak samo jeśli chodzi o drugiego wierzyciela?

      1. Otóż mam ogromny problem, który mnie bardzo dręczy, jestem 4 lata za granica i wyjeżdżając do niej, pozostawiłem niespłacony kredyt, nie zamknąłem też umowy z jednej sieci komórkowej, chce zacząć to spłacać, ale nie mam pojęcia co, gdzie i jak, gdyż korespondencja, która przychodzi pod mój polski adres, jest odsyłana na pocztę przez osobę, która tam obecnie mieszka. Nie mam żadnej możliwości jak się dowiedzieć, jakie kwoty jestem dłużny i gdzie…

  7. witam, chciałabym się dowiedzieć na temat swojego zadłużenia, gdzie i na jaką kwotę…

  8. Jak się mogę dowiedzieć ile mam wszystkich długów? Posiadam długi cześć z ich spłaciłam, ale banki sprzedały moje długi innym firmom i chciałabym to spłacić, tak żeby wszystkie długi zsumować i ustalić jedną ratę, ale niestety nikt nie udziela mi konkretnej odpowiedzi.

    1. Janina Gołębiecka

      Tutaj raczej należało by rozgraniczyć dwie ważne sprawy, pierwsza z nich, to samo sprawdzenie ile ma się długu, u kogo i w jakiej wysokości. Do tego celu polecam rejestrację i sprawdzenie się w BIK i KRD. Jeśli natomiast chodzi o samo jedną ratę dla wszystkich długów, to zapewne chodzi Ci o kredyt konsolidacyjny <- tu przeczytasz nieco więcej na temat tego, jak on działa w praktyce i kto może się o niego ubiegać.

    1. Janina Gołębiecka

      Założenie konta w portalu BIK może nastąpić za pomocą listu poleconego. Niestety ten rodzaj rejestracji w BIK jest znacznie dłuższy, bo może po trwać nawet 2 tygodnie. Jak zarejestrować się w BIK za pomocą weryfikacji listem poleconym?

      1. Wypełniasz formularze rejestracji na stronie BIK-u.
      2. Potwierdź adres wysyłki na który BIK wyśle list aktywacyjny.
      3. Teraz zaczekaj na list polecony z kodem weryfikacyjnym.
      4. Po weryfikacji listem poleconym BIK wyśle Ci email z linkiem aktywacyjnym do konta w BIK. Po kliknięciu w link aktywacyjny (ten z maila) wpisz kod weryfikacyjny z listu.
      5. Gdy wpiszesz kod zawarty w liście poleconym, otrzymasz SMS-a z kolejnym kodem weryfikacyjnym.
      6. Teraz wystarczy tylko, że wpiszesz w okienko kod weryfikacyjny z SMS-a i ustawisz własne hasło do dostępu do systemu BIK. Gotowe :-).

  9. Jak mogę sprawdzić swoje zadłużenie? (chciałbym je zacząć spłacać) jeśli przebywam za granicą i nie mam możliwości podania nr. swojego telefonu w BIG-u, KRD?

  10. Mam kilka długów których nawet nie pamiętam i moim zdaniem powinni być już od lat spłacone, ale to się cały czas za mną ciągnie. Mam komornika na pensji i za każdym razem, gdy zmieniam pracę, nie wiem jak mam to sprawdzić ile mi tego zadłużenia zostało do spłacenia, to wszystko trwa już długie lata…

  11. Tym samym daje im albo swoje konto na jakie nie wszedł jeszcze komornik, lub swój adres, a co za tym idzie możliwość ściągania ze mnie nawet za granicą. A co jeśli chce sprawdzić całe zadłużenia bez umożliwiania im kolejnej sytuacji w jakiej będą chcieli mnie rujnować? Bo niestety komornicy i inne organy nie patrzą czy będę miał za co żyć, a zabierają ile się da, takie są realia…

  12. Witam. Czy są firmy które zajmują się sprawdzeniem czy ktoś znajduje się na takiej czarnej liście długów? Próbowałam sama to ogarnąć ale pogubiłam się w tych wszystkich stronach loginach itp. Wiem że jest jakiś problem i gdzieś “wiszę” Ale nie wiem jak zlokalizować o co chodzi. Dowiedziałam się o tej sytuacji przez przypadek chcąc wziąć pożyczkę. Dziękuję za informację.

    1. Janina Gołębiecka

      Swoją obecność na liście dłużników możesz sprawdzić bardzo łatwo, wystarczy zarejestrować się najpierw w BIK-u, zweryfikować się i pobrać stosowny raport, następnie prześwietlasz kolejny rejestr dłużników jakim jest KRD. Sprawdzając oba te rejestry będziesz w stanie wiele już powiedzieć na temat swojego stanu zadłużenia. Pogubiłaś się w loginach, bo pewnie chciałaś na szybko sprawdzić kilka rejestrów, sprawdzaj się rejestr po rejestrze, a nie wszystkie rejestry na raz. Czy są firmy pomagające sprawdzić swoje zadłużenie? nie wiem, nigdy się na nie nie natknęłam :-)

  13. chciałam się dowiedzieć w jaki sposób można sprawdzić dług osoby, która zmarła, miała firmę, mam wszystkie dane, czy możecie mi poradzić? byłabym wdzięczna…

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli nie jesteś zstępną i nie masz dokumentu z sądu tego potwierdzającego, to nie jesteś w stanie sprawdzić wysokości zadłużenia osoby trzeciej.

  14. Dzień dobry, jak sprawdzić ile ktoś ma długu? jest to sprawa dość delikatna, bo mam podejrzenia, że moja siostra która sama już mieszka i pracuje ma jakieś długi o których nie mówi nikomu, czy mogę sprawdzić jej zadłużenie w jakiś sposób? mogłaby mnie Pani poinstruować? martwię się o nią, sama mi nic nie powie bo wiadomo – duma. Czy mogę sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  15. Możliwe że mam zadłużenie, ale nie wiem gdzie i nie wiem jak je mogę spłacić, bo firmy windykacyjne przekazują sobie dług od 15 lat. Jak się dowiedzieć gdzie i ile mam długu? Przebywam za granicą od 15 lat i chce kupić nieruchomości w Polsce, ale się boję, że mi to komornik zabierze itp… Co robić? Kruk mówi, że nie mam długów.

  16. Potrzebuje sprawdzić czy jesteś wpisana do dłużników. Chce sprawdzić czy jestem zadłużona, jeżeli tak to na jaką kwotę. Chciałbym też sprawdzić dla kogo jestem cokolwiek dłużna itp. Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc i pozdrawiam. Marlena

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj Marlena, wystarczy, że sprawdzisz siebie w BIK-u i w KRD, oba raporty powinny dać Ci dość dobry pogląd na Twoją obecną sytuację finansową w odniesieniu do zadłużenia.

  17. Jak sprawdzić czy ma się dług państwowy? dzieci są w rodzinie zastępczej czy PCPR może podać rodzica dzieci o płacenie za to, że dzieci są w rodzinie zastępczej? a jak nie płaci to do komornika, jak to sprawdzić?

  18. Bank sprzedał mój dług nie wiem komu i gdzie. Nie wiem do kogo się zgłosić by móc dalej spłacać kredyt. Chciałabym mieć harmonogram spłat, by móc spłacać i żyć spokojnie Bo nie chcę stracić z synem mieszkania. A spóźniłam się z ratą około dwudziestu dni. Bardzo proszę o odpowiedź. Mam jeden dokument – mogę przesłać bo ja nic z niego nie rozumiem.

  19. Moja szwagierka, mieszkająca z matką narobiła długów w bankach i parabankach. Niestety nie możemy się z nią dogadać ile tych długów jest. Myślę że ona jest w jakiejś strasznej depresji, bo raz mówi ze tych długów jest 100 tys. Raz ze 200 a może 250 tys . Myślę, ze ona sama nie ma pojęcia ile tych długów ma.

    Matka też ma długi, które w jej imieniu wzięła szwagierka i też nie wie ile tego jest. Matka jest na skromnej emeryturze a szwagierka straciła pracę. Żąda od nas pieniędzy na utrzymanie matki.

    Gdzie i jak mogę sprawdzić ile jest tych długów? I jak się zabrać za ich spłacanie..? Bo chyba ja z mężem będziemy musieli spłacać te długi. Boimy się o stan psychiczny siostry i komfort matki. Możliwe ze stać nas byłoby na spłatę całości tych długów, ale nie wiemy jak się do tego zabrać.

  20. Witam. Chciałabym zacząć spłacać moje długi,obecnie przebywam za granicą, wyjechałam z Polski 9 lat temu, ale chciałabym uregulować wszystkie długi, ale nie bardzo wiem ile dokładnie ich mam i gdzie, sprawdziłam raport w Bik, ale nie widnieje tam moje nazwisko w bazie dłużników (możliwe że coś źle zrobiłam?).

    Wiem na pewno o dwóch kredytach które tylko częściowo zostały spłacone, przypuszczam, że to są te dwa kredyty, nie mogę przypomnieć sobie o innych, na pewno odsetki są straszne.. na mój adres przychodzą listy tylko z tych dwóch banków, moje pytanie brzmi: czy jest możliwość odnalezienia innych długów??? ogólnych??? I czy muszę spłacać te wszystkie kredyty z takimi dużymi odsetkami?

  21. Długo nie interesowałem się długami, ale przyszła pora ze jestem na to gotowy, zebrałem ostatnie listy jakie do mnie przyszły, mieszkam za granicą i nie wiem dokładnie ile tego jest, czasami uda mi się jakieś lisy odebrać jak jestem w PL.

    Generalnie mam 2 sprawy w Santander – kredyt ratalny przerwałem spłatę w połowie spłacania, list z którego próbowałem coś ustalić ma date z przed pół roku, firma windykacyjna już nie zajmuje się moją sprawą, dzwoniąc do Santander trudno im było mnie odnaleźć, a gdy już do tego doszło, to powiedzieli mi kwotę zadluzenia i podali numer oraz nazwę firmy windykacyjnej do której też zadzwoniłem.

    Oni również mi powiedzieli ze sprawą się już nie zajmują. Czy to przepadło czy jak? trudno mi się dowiedzieć co i jak, bo też z uwagi na to ze jestem poza krajem.

    Planuje powrót do kraju ale chce wszystko uregulować przed przyjazdem. Wierzycielem jest Santander Consument Bank, gdy do nich dzwonie mówi mi Pani ze sprawa zamknięta i mam się kontaktować z zewnętrzną firma windykacyjną, z kolei żadna z nich się nie zajmuje moją sprawą, proszę o pomoc. Dziękuję.

  22. Witam, od ponad 5 lat nie mieszkam w Polsce. Wyprowadziłem się z całą rodziną, ponieważ raty długów były coraz większe, a możliwość spłaty zadłużenia minimalna.

    Biorąc pod uwagę długi okres czasu, nie wiem które długi gdzie mam spłacać, do tego częściowo brakuje mi dokumentacji. Nie wiem które długi są w sądzie, a które w firmach windykacyjnych.

    Na dzień dzisiejszy największy problem mam ze SKOK-iem. Razem z żoną wzięliśmy tam kredyt, najpierw jeden potem kolejny. Kredyt nie jest spłacany od minimum 7 lat.

    W maju 2018 zmarł ojciec żony, razem z rodzeństwem przejęła spadek i od razu zrzekła się go na rzecz matki. W ubiegłym tygodniu Teściowa otrzymała pismo w którym jest informowana ze istnieje zadłużenie. W chili obecnej pismo jest “tylko” z firmy windykacyjnej. Ale obawia się komornika który może zająć jej dom. Tego chcemy uniknąć.

    W chili obecnej nie mam oszczędności, ale zarabiam wystarczająco dużo by zacząć sprzątać ten bałagan z przed lat. Jak już wspomniałem nie wiem od czego zacząć, lub inaczej mówiąc na razie muszę wiedzieć co gdzie i z kim jest zadłużony. By uniknąć kolejnych problemów. Chętnie mogę odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania.

    Bardzo. będziemy wdzięczni jeżeli państwo zainteresują się naszą sprawą i będą chcieli pomoc. Z poważaniem. Rafał.

  23. Witam! Jak się dowiedzieć, czy jakiś dług wisi nade mną? Zaznaczam, że nie ma mnie ani w BIK-u ani KRD. Nie chce po paru latach dostawać Bóg wie co,że jest do spłaty. Chce zakończyć to raz na zawsze.

  24. Witam, chciałabym dowiedzieć się za co komornik zabiera mi tyle pieniędzy. Wzięłam kiedyś kredyt nie spłaciłam całego co prawda, ale nie było to aż tyle pieniędzy. Gdy zadzwoniłam do komornika powiedział, że muszę na jakiejś stronie sprawdzić za jakie długi mi ściąga bo on mi nie udzieli takiej informacji.

  25. Dzień dobry, chcę w końcu spłacić moje zadłużenia, a nie pamiętam ile tego jest i komu jestem winny pieniądze. Proszę o radę Moje zadłużenia powstały kilka lat temu, głupota młodego człowieka, ale z wiekiem człowiek dojrzewa, czy jest jakiś raport na 100 procent pewny?

  26. jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika? dzwoniąc do niego jestem ignorowany, każą dzwonić kiedy indziej, bo komornika nie ma itd., dzwonię do kancelarii komorniczej o miesiąca i mam naprawdę tego dosyć, myślę, że przecież komornikowi powinno zależeć na tym, aby wiedział ile mam u niego dług, bo ja długi swoje zawsze spłacam.

    Będę chyba zmuszony złożyć do komornika pisemny wniosek o udzielenie informacji na temat wpłat, jakie dokonałem i stan zadłużenia u komornika, to jest chore, żebym musiał się tak prosić. Oscyluję, że zadłużenie komornicze mam w okolicach 15-20 tys. zł, jest to mniej więcej połowa tego, co było na początku – ale pewności nie mam właśnie. Pozdrawiam

  27. Witam, ja mam nieco inne pytanie, mianowicie jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone? i komornik nic ode mnie nie ściąga? kiedyś nie miałem ani pracy, ani środków na koncie bankowym i egzekucja komornicza została umorzona, dziś jest inaczej i chcę długi swoje zacząć spłacać, czy po umorzeniu egzekucji można sprawdzić stan zadłużenia u komornika? czy to niemożliwe?

  28. W Twoim przypadku nie chodzi o to, jak sprawdzić wysokość długu u komornika, tylko jak sprawdzić zadłużenie u wierzyciela :) to do wierzyciela bądź wierzycieli musisz zgłosić się i zapytań ile masz długu. Pamiętaj, że wierzyciele mogą naliczać karne odsetki, lepiej więc długi spłacić najszybciej jak to możliwe.

  29. Jak wyjść z długów? Mam kredyty w różnych firmach pożyczkowych, chciałabym zacząć je spłacać. Nie pamiętam dokładnie jakie to kwoty i gdzie są zaciągnięte, co mam zrobić, by zacząć je spłacać? Po prostu po 3 latach chce podjąć pracę i boję się, że jak zacznę zarabiać, to komornik zabierze mi tyle, że nie będę mogła utrzymać siebie i córki…

  30. Witam, mam taki mały problem. Chodzi o sprawdzenie mojej historii zadłużenia. Kiedyś straciłem pracę i nie miałem jak spłacać raty. Teraz już spłacam. Mam taką sytuację, że ciągle spłacam, a co raz więcej osób wydzwania i mi mówi, że nic nie spłacam. Minęło już ponad 7 lat, więc chciałbym się dowiedzieć jak mam sprawdzić, czy to jest aktualne. A jak chcę raport i za co mam spłacić to mówią, że muszę spłacić dług, to dopiero mi coś powiedzą. Dlatego chciałbym dostać raport BIK, ale nie mam konta, żeby zapłacić za niego. Czy mogę dostać raport i zapłacić przy odbiorze? lub inaczej? Proszę o pomoc.

Comments are closed.