Straciłem kontrolę nad swoimi długami – jak sprawdzić swoje długi?

Mój problem polega na tym, że straciłem kontrolę nad swoimi długami. Teraz nawet nie wiem jakiej instytucji i ile mam oddać. Prawie każdy dług przejął komornik lub firma windykacyjna. Nie wiem co mam zrobić, jak dowiedzieć się komu i ile muszę oddać i jak połączyć to wszystko, żeby oddawać w realnych kwotach?


Nie przejmuj się, nie jesteś jedynym, któremu zadłużanie wymknęło się spod kontroli. Trafia do mnie wiele maili i zapytań, które opisują podobną do Twojej sytuację…

Wzięcie pożyczki przebiega bardzo szybko, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie firmy pożyczkowe i banki, dbając o dobro klienta, przeprowadzają proces pożyczkowy niemal z prędkością światła. Taka sytuacja sprawia, że po zaciągnięciu kilku pożyczek w różnych firmach pożyczkowych, pomału zaczynamy tracić orientację, co, gdzie i od kogo pożyczyliśmy.

Jak się dowiedzieć komu i ile trzeba oddać?

Oczywiście jest sposób na to, by to sprawdzić. Musisz jedynie zarejestrować się, w powiedzmy dwóch najważniejszych rejestrach, które z pewnością odpowiedzą na Twoje pytanie. Są to:

Jeśli chodzi o rejestrację w BIK-u, to wystarczy, że wejdziesz na stronę www.bik.pl i zarejestrujesz się tam. Rejestracja jest bardzo łatwa i intuicyjna. Po rejestracji będziesz musiał uwierzytelnić swoje konto w serwisie, dosyłając BIK-owi skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego.

Następnie, gdy wszystko pomyślnie przebiegnie, będziesz musiał kupić raport BIK, jednorazowy raport BIK kosztuje 39 zł:

raport-z-bik-u
Raport BIK

Następnym krokiem będzie ściągnięcie raportu na komputer lub przejrzenie go w przeglądarce. BIK monitoruje wszelkie operacje finansowe między klientem a bankiem czy firmami pożyczkowymi.

Gdy już pobierzesz raport z BIK-u, Twoje obecne zadłużenie znajdziesz w tabelce niespłacone długi, wyglądać ona będzie mniej więcej tak:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

… a więc jak na dłoni będziesz miał podgląd, komu jesteś winien pieniądze, jaka jest to kwota i kiedy dług stał się wymagalny.

Taki raport jest w stanie odpowiedzieć na wiele Twoich pytań, dodatkowo, aby mieć pewność co do tego, że BIK nikogo nie pominął, możesz sprawdzić się jeszcze w KRD. Rejestr ten nieco różni się od BIK-u, ponieważ do rejestru KRD trafią nasze dane, gdy je tam umieści nasz wierzyciel (firma pożyczkowa czy bank).

czy-komornik-wpisuje-do-KRD

Firmy pożyczkowe, które nie współpracują z BIK-iem i nie wymieniają się z nim informacjami, korzystają właśnie z rejestru KRD. Dlatego namawiam Cię, abyś tam też się sprawdził.

rejestracja-w-krd-2

W tym celu należy przejść pod adres www.krd.pl i zarejestrować nowe konto, następnie tak jak to było w przypadku BIK, będziesz musiał zweryfikować się, dosyłając do KRD skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego. Następnie korzystając z dostępnych w panelu opcji, sprawdzić, czy ktoś nie zamieścił Twoich danych w tym rejestrze dłużników.

Jak spłacić swoje długi przez komornika i firmę windykacyjną?

Przygotuj się, że to nie będzie łatwy okres w Twoim życiu. Egzekucja komornicza oraz windykacja długów to dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść. Skoro sprawy zaszły już tak daleko, to chyba nie pozostaje Ci nic innego, jak dogadać się z komornikiem.

W takim wypadku zaczekaj, aż przyjdzie jakieś pismo od komornika, wtedy będziesz dokładnie wiedział, który komornik będzie egzekwował Twoje długi. Niestety nie pisałeś nic temat tego, czy masz jakieś dochody, a jeśli tak to w jakiej wysokości.

Pamiętaj, że komornik ma bardzo szerokie uprawnienia i może on wytoczyć wobec Ciebie różne metody egzekwowania zadłużenia. Może to być np.:

  1. Zajęcie pensji.
  2. Zajęcie różnych świadczeń.
  3. Egzekucja z konta bankowego.
  4. Zajęcie zwrotu podatku z US.
  5. Egzekucja z nieruchomości.
  6. Egzekucja z ruchomości, czyli wejście do mieszkania i zajęcie przedmiotów, które znajdują się w Twoim władaniu.

A więc w zależności od tego, jaka jest Twoja obecna sytuacja finansowa i zawodowa (masz pracę czy nie), postaraj się udać do komornika i ustalić z nim jakieś sensowne warunki spłaty zadłużenia. Nic ponadto, nie jesteś w stanie teraz zrobić.

Niestety o takich sprawach jak wyjście z długów i niedopuszczenie do rozwiązania umów pożyczkowych, myśli się nieco wcześniej, niż w momencie, kiedy lada dzień komornik czy firma windykacyjna może zapukać do Twoich drzwi.

Mimo wszystko życzę Ci powodzenia i trzymam kciuki za to, abyś jakoś poradził sobie z długami. Nie wiem, ile wynosi całkowita suma Twojego zadłużenia, ale jaka ona by nie była, systematycznie reguluj swoje zadłużenie i nie staraj się ukrywać przed komornikiem, bo patrząc dalej w przyszłość, to nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, skup się na wychodzeniu z długów i negocjacjach z komornikiem.

Jeśli potrzebujesz motywacyjnego kopniaka w tyłek, to koniecznie przeczytaj e-book Pani Iwony Wendel, byłej dłużniczki, e-book zbiera świetne recenzje i zawiera 12 kroków, które pomogą Ci pozbierać wszystko do kupy. E-book Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem, to naprawdę obowiązkowa lektura dla każdego dłużnika!

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze