Czy można NEGOCJOWAĆ z komornikiem? [SPRAWDŹ!]

Witam. Chcę zapytać o negocjacje z komornikiem. Mam 4 zajęcia komornicze. Pierwsze spłaciłam w połowie, natomiast komornikowi, który zajął konto bankowe jako drugi, muszę napisać pismo, przedstawiając swój majątek.

Mam samochód wart 10-12 tys. i próbuję go sprzedać, aby móc spłacić zadłużenia. Czy jest możliwość napisania i negocjacji z komornikiem, aby nie zabrał samochodu? Dług jest w wysokości 4.100 zł. A może skorzystać z pomocy firm, które zajmują się negocjowaniem długów?


Czy można negocjować z komornikiem?

Negocjowanie z komornikiem nie jest raczej czymś, co powinnaś teraz robić, pamiętaj, że komornik zawsze działa na polecenie wierzyciela, zadaniem komornika jest ściągnąć jak najszybciej wierzytelność, której wyegzekwowanie komornikowi zlecił wierzyciel.

Dlatego, jeśli masz zamiar negocjować z komornikiem, spróbuj lepiej nawiązać kontakt z wierzycielem i z nim dogadaj się co do spłaty zadłużenia. Komornik nie ma żadnych uprawnień, aby negocjować warunki spłaty zadłużenia w imieniu wierzyciela.

Zdarza się oczywiście, że ludzie fatygują się do kancelarii komorniczej, aby negocjować spłatę długu z komornikiem, ten wtedy albo od razu oznajmia, że nie może nic negocjować w imieniu wierzyciela, albo wykazuje się dobrą wolą i przekazuje nasze warunki spłaty wierzycielowi, a to z kolei trwa wieki…

Negocjacje z wierzycielem

Jak się domyślasz, najszybszym sposobem będzie zatem skontaktowanie się bezpośrednio z wierzycielem i wynegocjowanie z nim jakiejś ugody. Tak będzie po prostu szybciej i łatwiej dla Ciebie i dla samego wierzyciela.

Dodam jeszcze, że na negocjacje z wierzycielem najlepszym okresem był czas, kiedy zaczynałaś mieć problemy ze spłacaniem rat na czas. Wtedy, żeby nie dopuścić do wypowiedzenia umowy pożyczki, powinnaś wynegocjować warunki spłaty na zasadach, które mogłabyś finansowo spełnić.

Firmy negocjujące w imieniu dłużnika

Chciałabym jeszcze poruszyć kwestię, w której bardzo często piszą do mnie czytelnicy bloga. Otóż czy w ogóle warto korzystać z firm, które zajmują się negocjowaniem spłaty długów w imieniu dłużnika?

Ciężko mi powiedzieć, bo nigdy z usług takich firm nie korzystałam, sama zawsze albo dzwoniłam, albo fatygowałam się do banku na renegocjacje swojego zadłużenia i robiłam to zaraz, gdy pojawiały się opóźnienia w spłacie bieżących rat.

Wiem, że firmy zajmujące się negocjowaniem długów w imieniu dłużnika, nie działają pro bono :-) i pobierają całkiem czasem wysoką prowizję od wynegocjowanych warunków, które być może sami dacie radę wynegocjować? :)

Jak negocjować z komornikiem

Jeśli z jakichś powodów kontakt z wierzycielem masz utrudniony, to podejmij negocjacje z komornikiem, pamiętaj jednak, że to wierzyciel jest gospodarzem postępowania egzekucyjnego, które jest wobec Ciebie prowadzone, i to, co wynegocjujesz z komornikiem, dla Twojego wierzyciela może nie mieć znaczenia.

Ale jeśli zastanawiasz się, czy komornikowi możesz płacić w ratach lub, czy można zawrzeć z nim ugodę, to odpowiedź na oba pytania brzmi: TAK.

Zawierając ugodę z komornikiem, warto wynegocjować z nim spłatę długu w ratach, na które przy Twoich obecnych dochodach jest Cię stać i dopóki wierzyciel nie będzie miał nic przeciwko (a nie powinien mieć, bo w końcu trwa spłata długu), to nic nie powinno stanąć Ci na drodze.

Aby negocjacje z komornikiem potoczyły się po Twojej myśli, musisz mieć dobry plan na spłatę długu i zdolność przekonywania, nie warto podczas negocjacji wykorzystywać płaczu, lamentu i odgrywać roli ofiary, bo na pewno komornika to nie interesuje.

Do negocjacji z komornikiem podejdź tak, jakby tego chciał komornik, czyli jak człowiek interesu. A poniżej krótka infografika z radami jak negocjować z komornikiem:

negocjacje-z-komornikiem

Artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

13 komentarzy w “Czy można NEGOCJOWAĆ z komornikiem? [SPRAWDŹ!]”
 1. Mam komornika na karku i nie wiem co mogę zrobić. Jestem w stanie spłacać dług ale ok 400 zł miesięcznie. Nie wiem jak mam negocjować z komornikiem.

  1. Janina Gołębiecka

   Na upartego można podjąć negocjacje z komornikiem, ale ten zanim podejmie jakąkolwiek decyzję, będzie musiał skontaktować się z wierzycielem, na którego zlecenie komornik działa. Jest krótsza droga do negocjacji zadłużenia komorniczego, trzeba skontaktować się wprost z wierzycielem i z nim ustalić jakieś warunki spłaty zadłużenia, oraz ewentualnie podpisać z wierzycielem jakąś ugodę. Wtedy to wierzyciel kontaktuje się z komornikiem, i daje mu wytyczne jakich kwot komornik ma się od Ciebie spodziewać. Możliwe nawet jest umorzenie przez wierzyciela egzekucji komorniczej na dłużniku. Wszystko zależy co ustalisz z wierzycielem. Jeśli natomiast uprzesz się na negocjowanie z komornikiem, to negocjacje będą trwały wieczność, bo komornik za każdym razem będzie musiał przesyłać Twoje warunki do wierzyciela, ten z powrotem do komornika, a komornik do Ciebie, po co negocjować “na około” skoro możesz negocjować z wierzycielem od razu?

 2. Rozłożenie długu u komornika na raty. Chce żeby komornik rozłożył mi zadłużenie alimentacyjne na raty, mam umówioną wizytę na 24.07, jak rozmawiać z komornikiem?

  1. Janina Gołębiecka

   Spotkanie z komornikiem może przebiegnąć nie tak jak oczekujesz. Komornik nie ma prawa negocjować z dłużnikiem w imieniu wierzyciela, szczególnie jeśli chodzi o dług alimentacyjny. Jeśli chcesz zadłużenie w alimentach rozłożyć na raty, to skontaktuj się byłą partnerką i z nią spróbuj ustalić jakieś warunki spłaty zaległych alimentów.

 3. Czy jeżeli umówiłam się z komornikiem na spłatę w ratach po 50zl miesięcznie. Teraz dowiedziałam się ze dostane rentę rodzinna, to czy komornik może mi ją zająć czy z racji tego ze place dobrowolnie nic mi nie zabierze?

  1. Janina Gołębiecka

   Umawianie się z komornikiem na niewiele się zdaje, pamiętaj, że komornik działa tylko i wyłącznie w zakresie, jaki wierzyciel określił we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej. Komornik nie ma wyboru, musi wypełniać wszelkie polecenia wierzyciela. Jeśli więc komornik zabierze Ci rentę rodzinną, to nie ze swojej inicjatywy, a przez to, że zajęcie renty zlecił właśnie wierzyciel. A więc pomimo tego, że umówiłaś się z komornikiem na dobrowolną spłatę zadłużenia, komornik wciąż może zająć Twoją rentę rodzinną.

 4. Dzień dobry. Mam problem z komornikiem nie wiem co robić. Postaram się w miarę zwięźle opisać swój problem. W czasach studiów miałem umowę z T-Mobile na internet. Zapłaciłem wszystko i myślałem że już mam spokój, wprowadziłem się do innego miasta i żyłem beztrosko, aż do zeszłego tygodnia.

  Mam ogółem bardzo zły kontakt z rodziną, ostatnio dzwonili, że komornik wysyła do mnie listy. Okazało się że mam zaległą opłatę za ubezpieczenie w T-Mobile. Nie wiedziałem o tym, podobno była masa listów które moi rodzice wyrzucali przez ostatnie 5lat.

  Dzień później komornik zajął moje konto bankowe. Zadzwoniłem do niego żeby wyjaśnić sprawę i spłacić dług w ratach. Mam do zapłaty 5000 zł. Komornik uznał że w raty to on się nie bawi i albo płacę, albo spotkamy się na żywo i on sam zabierze dług.

  Mieszkam daleko od miejsca meldunku, a mieszkanie które wynajmuje jest zapisane na moją dziewczynę. Wszelka korespondencja przychodzi na adres do rodziny. Z góry uprzedzam, nie chce uciekać przed spłatą długu, zamierzam spłacić dług tylko potrzebuje czasu na to.

  A teraz moje pytania. Czy komornik może mnie znaleźć mimo to, że nie podawałem adresu zamieszkania nigdzie? Jak mogę z tego wybrnąć? Jak mogę przekonać komornika do rat? Chciałem nawet pożyczkę wziąć, ale nigdzie nie mogę jej dostać przez ten dług. Nie wiem co robić.

  1. Janina Gołębiecka

   Z komornikiem nie masz co negocjować, bo komornik tylko wykonuje polecenia wierzyciela, to do wierzyciela więc musisz się zgłosić, aby wynegocjować jakieś warunki spłaty zadłużenia, wtedy do podpisania będzie ugoda między Tobą a wierzycielem, czyli T-mobile. Następnie wierzyciel będzie musiał (jeśli ówcześnie zgodzi się na podpisanie ugody) umorzyć egzekucję na swój wniosek. Wynikiem takiej akcji będzie to, że dług nie będziesz spłacać przez komornika, a bezpośrednio do wierzyciela – co jest oczywiście dla Ciebie o wiele bardziej opłacalne. Walcz zatem z T-mobile o podpisanie ugody spłaty zadłużenia.

 5. Witam, jestem po rozwodzie 13 lat, żeby utrzymać dom i dwoje dzieci zaciągałam kredyty, które spłacałam, pomagał mi syn. Kiedy się wyprowadził a ja poszłam na pół roku na zwolnienie, przestałam płacić raty, nie miałam z czego. Windykatorzy wydzwaniają, jutro mam spotkanie z komornikiem, jestem współwłaścicielem domu, boję się, że go stracę. Pilnie proszę o pomoc.

 6. Witam nazywam się Malwina, mam komornika w banku Santander na ok 25 tys zł nie pracuję, bo jestem na urlopie wychowawczym już bezpłatnym, bo dziecko już skończyło 3 latka i czy mogę do komornika pismo napisać czy mogę dług spłacać w ratach? Proszę o pomoc bo nie wiem co mam zrobić, a na rodzinę nie mam co liczyć żeby mi pomogli…

  1. Janina Gołębiecka

   Generalnie to powinnaś zwrócić się wierzyciela a nie do komornika, bo to wierzyciel podejmuje decyzje odnośnie możliwości rozłożenia długu na raty, bo jest to jego wierzytelność a nie komornika. Jeśli dług u wierzyciela chcesz spłacać w ratach, to spróbuj zawrzeć z wierzycielem ugodę, wtedy wierzyciel będzie musiał umorzyć na swój wniosek toczącą się wobec Ciebie egzekucję. Powodzenia!

 7. Witam serdecznie, mam zadłużenie u komornika z tytułu pożyczek bankowych jak i poprzez tzw. zerwanie umów telekomunikacyjnych. Komornik zabiera mi w chwili obecnej nawet ok 1500 zł netto z pensji. Moje zapytanie tyczy się tego, czy da radę negocjować z komornikiem o ustalenie konkretnej raty, która, pozwoliła by mi godnie żyć. Drugim rozwiązaniem dla mnie by było, częściowe umorzenie długu.

  1. Janina Gołębiecka

   Pamiętaj, że komornika obowiązuje kwota wolna od zajęcia z pensji <-- tutaj dowiesz się ile dokładnie ona wynosi. Co do dogadywania się z komornikiem, to lepiej na tym wyjdziesz, jeśli rozpoczniesz rozmowy z wierzycielem, aby ten odstąpił od egzekucji komorniczej i przyjmował spłatę długów bezpośrednio od Ciebie. Moglibyście nawet podpisać ugodę z wierzycielem <-- tutaj dowiesz się nieco więcej na jej temat.

Comments are closed.