Umowa ugody DŁUŻNIK - WIERZYCIEL - wzór i omówienie! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Umowa ugody DŁUŻNIK – WIERZYCIEL – wzór i omówienie!

Umowa ugody między dłużnikiem a wierzycielem – to temat na dziś. Gdy dodam, że chodzi tutaj o ugodę między wierzycielem a dłużnikiem, aż miło się robi na sercu. Żaden dług nie jest komfortowy, ale – jeśli już ma miejsce – znacznie lepiej jest zalegać z pieniędzmi u osoby, która nadal ma w sobie dużo z człowieka i (wysłuchawszy naszej argumentacji) jest w stanie się z nami porozumieć. Czym dokładnie jest umowa ugody? Czym najczęściej skutkuje? Co musi się w niej znaleźć? To wszystko poniżej.

Umowa ugody zaczyna się od dialogu

Dłużnik oraz wierzyciel mogą zawrzeć między sobą tzw. umowę ugody, w ramach której obydwie te strony pójdą wzajemnie na określone ustępstwa. Umowa ugody/ugoda, ma na celu polubowne rozstrzygnięcie sprawy długu w formie zatwierdzonej prawnie, a więc pisemnej.

umowa-ugody-dluznik-wierzyciel

Dłużnik i wierzyciel mogą np. dojść do porozumienia w kwestii spłacenia należności bądź rozwiązać dotychczasowy spór w inny sposób. Kiedy ustalą już takie warunki podczas rozmowy w cztery oczy, pozostanie im przypieczętować je na piśmie. Temu służy umowa ugody.

Co daje ugoda między dłużnikiem a wierzycielem?

Na ogół umowa ugody przewiduje rozbicie zadłużenia na raty. Zdarza się jednak i tak, że z pomocą takiej umowy, wierzyciel zwalnia dłużnika ze sporej części długu po spłaceniu przez niego jakiegoś fragmentu należności.

Mówiąc inaczej, umowa ugody prowadzi wtedy do umorzenia (!) długu względem dłużnika.

Gdyby taki piękny scenariusz był standardem, połowa zawartości mojego bloga i kolejnych porad nie miałaby racji bytu. Z drugiej strony, nie wiedząc, że istnieje w ogóle taka możliwość, w wielu przypadkach dłużnicy sami stawiają sobie następną przeszkodę.

Być może szczere przedstawienie sytuacji wierzycielowi byłoby w stanie skłonić go do tak łaskawego gestu. Warto z pewnością spróbować.

Umowa ugody i jej zawartość

Sam wstęp umowy powinien zawierać jej rodzaj, a także datę i miejsce jej podpisania. Wbrew pozorom, jest to szalenie istotne, ponieważ takie dane są podstawą prawną w razie niedopełnienia warunków umowy.

Niemniej ważne jest właściwe określenie stron umowy ugody. Należy precyzyjnie udokumentować fakt, kto jest tutaj zobowiązany do spłaty, a kto tej spłaty się domaga, czemu musi służyć zastosowanie terminów „dłużnik” oraz „wierzyciel”.

Nie zaszkodzi wspomnieć, że dokonywaniu takiego oznaczenia musi towarzyszyć wzmożona ostrożność. W przeciwnym wypadku, mogłoby dojść do trudności w dochodzeniu roszczeń, gdyby jedna ze stron nie wywiązała się z warunków nakreślonych w umowie ugody.

Aby w sposób pewny uniknąć takiego rozwoju wydarzeń, najlepiej jest zażądać od drugiej strony ugody, by przedłożyła swe pełnomocnictwo/umocowanie. Może temu służyć również odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Tak właśnie możemy mieć gwarancję, iż druga strona ma za sobą właściwą reprezentację. Kiedy zasada reprezentacji zostanie naruszona, umowa ugody – mimo jej zawarcia – okaże się nieważna. Dlatego trzeba o tym pamiętać.

„Tak, jestem dłużnikiem”

Wierzyciel musi natomiast bezwzględnie zadbać o to, aby umowa ugody zawierała oświadczenie dłużnika, iż ten uznaje faktyczność swojego zadłużenia – innymi słowy, że jego dług rzeczywiście ma miejsce.

Wiemy już z poprzednich wpisów, jak ważna jest taka osobista deklaracja, wyrażona nawet podczas telefonicznej rozmowy z komornikiem czy firmą windykacyjną. A zatem, umowa ugody musi zawierać takie oświadczenie, które może brzmieć następująco:

„Dłużnik deklaruje, iż przysługuje w stosunku do niego bezsporna i zasadna wierzytelność z tytułu X, która to wynosi Y zł.”

Jak pośrednio wynika z powyższego, nie wolno pominąć dokładnego określenia wierzytelności, o którą chodzi w całym porozumiewawczym dokumencie.

Wskazany wyżej przykład oświadczenia pokazuje, iż niezbędne jest wskazanie podstawy wierzytelności (np. trzy okresy rozliczeniowe za czynsz), a także wskazanie jej pieniężnej wartości.

Kiedy jest tego więcej

Jeśli jednak w grę wchodzi cała „kumulacja” podstaw do dochodzenia wierzytelności (choćby kilkanaście niezapłaconych faktur), można obyć się bez ich szczegółowego wyliczania w treści umowy ugody.

Można wtedy bardziej komfortowo i przejrzyście posiłkować się załącznikiem do umowy – takim załącznikiem może być choćby wykaz wierzytelności w postaci tabeli. W podobnej sytuacji, sama treść ugody powinna zawierać tylko łączną sumę wszelkich wierzytelności, jednakże wraz z odsetkami.

W przypadku rozłożenia ratalnego

Kiedy celem umowy ugody jest rozbicie należności na raty, musi się w niej znaleźć zarówno termin spłaty wierzytelności, jak i metoda spłaty.

Wszystkie te niuanse są w znacznej mierze kwestią umowną między wierzycielem i dłużnikiem, choć co do sposobu spłaty, przeważnie ustala się po prostu przelew bankowy na konto wierzyciela.

Jest sprawą priorytetową, by sposób spłaty kolejnych rat wynikał jednoznacznie z tego, co ustalono w umowie ugody. A co takiego się ustala? Przede wszystkim, jasno określona musi być liczba rat.

Równie ważne jest określenie częstotliwości ich spłaty – czy mają odbywać się co tydzień, co miesiąc, co rok itd.

Poza tym, wskazana mysi być ich wartość pieniężna. Można ustalić jedną wartość, można też raty zróżnicować. Tak czy inaczej, ugoda musi pomieścić również terminy zapłat poszczególnych rat.

W sytuacji zróżnicowania rat co do ich terminu zapłaty i/lub docelowej kwoty, każdej z takich rat należy zadedykować osobny opis. Dajmy na to:

Rata w kwocie 500 zł, płatna do 12.04.2018 r.

Rata w kwocie 350 zł, płatna do 14.05.2018 r.

W razie „Happy Endu”

Kiedy wierzyciel dobrodusznie idzie nam na rękę i zamiast rozbijać dług na raty, postanawia umorzyć jego część, musi wówczas uzasadnić, jakie to konkretnie warunki stoją za tak łaskawą decyzją.

Jest to w zasadzie tożsame z określeniem kwoty oraz terminu, w którym zadłużona osoba zobowiązana jest uiścić kwotę będącą częścią wierzytelności. Jest to warunek, po spełnieniu którego dłużnik przestaje być dłużnikiem i jest zwolniony z pozostałej części długu.

Wierzyciel musi mieć się na baczności, ponieważ jeśli takie zwolnienie dłużnika będzie natychmiastowe i bezwarunkowe (poprzedzające spłacenie części długu), może już nie zobaczyć ani grosza. Straci bowiem prawo do dochodzenia jakiejkolwiek kwoty.

Wierzyciele często są jeszcze bardziej przewidujący, toteż zawierają w umowie ugody zapis, iż w razie gdyby dłużnik w wyznaczonym terminie nie uiścił przewidzianej kwoty, zostanie on automatycznie ukarany obowiązkiem zapłacenia całego długu łącznie z odsetkami, do czego dojdzie też postępowanie sądowe w tej sprawie.

A na koniec…

Trudno byłoby wyobrazić sobie jakąkolwiek umowę pozbawioną podpisów. Niby banał, ale trzeba na koniec dodać, że umowa ugody nie stanowi tu wyjątku. Pod całą treścią umowy muszą znaleźć się podpisy stron, wraz z ponownym oznaczeniem, gdzie podpisuje się wierzyciel, a gdzie dłużnik.

A czy Ty podpisujesz się pod stwierdzeniem, że umowa ugody może być świetnym rozwiązaniem? Ponegocjuj z wierzycielem, wtedy wyrobisz sobie własny pogląd w tej sprawie.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Koniecznie przeczytaj o:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...


17 komentarzy

 1. Agnieszka

  Witam mam problem, mam u Państwa zadłużenie prawie 5 tysiecy wysyłaliście mi Państwo wnioski o ugodę, jednak bagatelizowałam ta sprawę i chciałabym zacząć to spłacać, co mam zrobić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Droga Agnieszko, chyba zaszła jakaś pomyłka :-) my prowadzimy blog, nie natomiast firmę pożyczkową. Nie wysyłaliśmy Ci żadnej ugody, sprawdź dobrze skąd otrzymywałaś korespondencję i zwróć się do jej nadawcy.

 2. Ulka

  Boję się, że po podpisaniu ugody, wierzyciel wezwie mnie do zapłaty reszty zobowiązań.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Myślę, że nie ma czego się bać, spójrz na wzór prośby o ugodę z wierzycielem i zobacz, czy jest tam jakiś zapis, który budzi Twoje wątpliwości.

 3. Piotrek

  Czyli, że jeżeli dostałem już pismo od komornika o postępowaniu egzekucyjnym z powodu mojego zadłużenia i naliczeniu „opłaty egzekucyjnej” mogę jeszcze starać się o ugodę z wierzycielem i nie płacić komornikowi jego opłat?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Pierwsze co komornik robi, to przed pierwszą czynnością jaką podejmie, to komornik żąda zaliczki od wierzyciela na konkretnie wskazane wydatki, czyli np. komornik żąda zaliczki poszukiwanie majątku dłużnika bądź też na koszty doręczenia korespondencji dłużnikowi, komornik też ustala odpowiednią opłatę egzekucyjną. Opłata egzekucyjna pobierana jest przez komornika jedynie od dłużnika, a nie od wierzyciela. Opłata egzekucyjna potrącana jest przez komornika wprost z wyegzekwowanych od dłużnika kwot. Opłata ustalana jest na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jeśli komornik naliczył Ci już opłatę, to musiał on ponieść jakiś wkład pracy w wyegzekwowanie od Ciebie należności. Oczywiście możesz jeszcze zawrzeć ugodę z wierzycielem i gdy się dogadacie, to komornik na wniosek wierzyciela będzie musiał tą egzekucję umorzyć. Z tego co mi się wydaje, to będziesz musiał zapłacić komornikowi opłaty, który już naliczył i których od Ciebie żąda.

   • gość

    Nie bardzo tą część rozumiem.. Jeśli komornik naliczył 15% od całości, a do spłaty została ok 1/2 to komornik i tak pobierze to co naliczył na początku, czy ta druga część umniejszy do 5%?

    Proszę tez o informacje czy firma windykacyjna ma prawo odmówić podpisania ugody tłumacząc się zajęciem przez komornika? I skąd wiadomo ze kwota którą wyliczy komornik z tytułu umorzenia, będzie uczciwa i zgodna z prawdą? czy i tak komornik sobie naliczy ile mu się podoba? jak to sprawdzić… komornik tak pododaje ze wyjdzie na swoje..

 4. Anna

  Witam.

  A co w sytuacji kiedy to wierzyciel nie dotrzymał warunków ugody? Ugoda została podpisana, warunki ugody spełnione przez dłużnika z posiedzeniem wpłaty a wierzyciel nie wycofał sprawy od komornika i komornik zabrał pieniądze z konta. Jednocześnie pozostawiając dłużnika bez środków do życia. Czy dłużnik też może dochodzić swoich praw w związku ze złamaniem warunków ugody przez wierzyciela? Pozdrawiam

 5. jan

  Mam problem. Spłaciłem zaległy czynsz wraz z odsetkami w 36 ratach. Żona wymeldowała się, zrzekła się tego mieszkania. Jest to mieszkanie komunalne. Obecnie po spłaceniu rat z odsetkami Administracja żąda 2 tysiące za naliczone po raz drugi dziwne odsetki. Od 5 miesięcy nie mogę złożyć pisma o przywróceniu najmu. Mam pytanie co do meldunku osób kiedy otrzymam nową decyzje?

 6. Anna

  witam, mamy podpisać ugodę na 7500 ale w ugodzie pisze kwota 9600 ze jest do zapłaty, czy tak powinno być? czy powinna być ta kwota co się ugadaliśmy? pozdrawiam, proszę o szybką odpowiedź, dzisiaj mam podpisać tą ugodę.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Ugoda z wierzycielem powinna odnosić się do kwoty jaką wspólnie uzgodniliście, nie podpisuj się skoro kwota różni się od tej która miała się tam znaleźć, porozum się z wierzycielem by uzgodnić powstałe nieporozumienie.

 7. Barbara

  Pożyczka dla Sp. Zoo. Wierzyciel nie ustalił metody spłaty. Wierzyciel uwierzył w pomysł został udziałowcem. Termin z umowy minął. Wierzyciel poszedł do komornika. Chce egzekwować nieruchomość nie chce żadnego systemu ratalnego. Komornik zabiera wszystkie dochody z konta. Czy jest jakikolwiek sposób na ustalenie rat?

 8. anonim

  Mam wypowiedziany kredyt w Alior Bank, w maju dostałam nakaz zapłaty z Sądu w postępowaniu upominawczym, teraz doszedł jeszcze komornik, na razie na koncie staram się wpłacać jakieś sumy ale nie mogę spłacić wszystkiego, potrzebuję kogoś kto pomoże mi popisać ugodę z wierzycielem by uniknąć komornika i w jakiś sensownych ratach spłacić zadłużenie ok 50.000 PLN.

 9. Leokadia

  Witajcie, jak działa ten wniosek o zawarcie ugody z wierzycielem? mam dług a nie chcę aby wplątywała się w to firma windykacyjna czy komornik, bo z tego co wiem poniosę dość duże koszty i windykacji i egzekucyjne. Chcę uniknąć tego, dlatego zdecydowałam się na podpisanie z wierzycielem ugody, nie wiem tylko czy się zgodzi, mogę zobowiązać się, że będę wpłacać co miesiąc na konto wierzyciela powiedzmy 400-500 zł, dług wynosi 5700 zł, jak myślicie? wierzyciel zgodzi się na ugodę?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Myślę, że nie masz nad czym się zastanawiać Leokadio, jeśli chcesz podpisać z wierzycielem ugodę, to działaj bardzo szybko, aby wierzyciel nie zdążył oddać sprawy wyegzekwowania długu do windykacji czy komornika. Czy wierzyciel zgodzi się na podpisanie ugody z Tobą? tego nikt nie wie, wszystko zależy od tego jakie warunki spłaty zadłużenia wierzycielowi zaoferujesz i czy będziesz się z nich sumiennie wywiązywać, bo pamiętaj, że podpisana przez wierzyciela ugoda może zostać zerwana, jeśli dłużnik nie wywiązuje się z warunków ugody. Działaj zanim sprawa trafi do windykacji lub do komornika! powodzenia!

 10. Joanna

  jeżeli nie można dojść do porozumienia z wierzycielem co do ugody, czy wpłacać pieniądze co miesiąc tyle ile stać? posiadam zadłużenie w firmie Zaplo lecz nie stać mnie na raty które proponują, a ja jestem osobą bezrobotną, czy wpłacać minimalne kwoty czy nic z tym nie robić? proszę o poradę co powinnam zrobić w takiej sytuacji? bo w ewentualnej sprawie sądowej nie chcę sobie tym jakoś zaszkodzić…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Ja na Twoim miejscu wpłacałabym tyle na ile mnie stać, zachowując przy tym wszystkie dowody spłat pomniejszających Twoje zadłużenie. Jeśli nie ustalicie między sobą ugody, to sprawa na pewno trafi do sądu po nakaz zapłaty, a później do komornika. Nie ma tu znaczenia fakt, że chciałaś dług spłacać, sąd i tak będzie musiał wydać tytuł egzekucyjny, bo tego domaga się wierzyciel. Żadne więc Twoje działania Ci nie zaszkodzą, sprawa i tak pójdzie swoim torem. Będziesz jeszcze miała okazję zawrzeć ugodę z wierzycielem przed sądem. Sądy bardzo często sugerują takie właśnie rozwiązanie, życzę Ci powodzenia!

NAPISZ KOMENTARZ