Ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia? ale jak to?

Witam, chodzi o to, że dostałam pismo o rozpoczęciu egzekucji komorniczej. Od razu z tym pismem i wypełnionym wykazem majątku pojechałam do kancelarii komorniczej.

Ponieważ Pani komornik nie przyjmuje interesantów, tylko ma od tego zespół, rozmawiałam z jednym z siedzących tam Panów i umówiłam się, że będę płaciła dług w ratach po 500 zł.

I teraz najważniejsze: ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia. Pierwsza rata miała być 8 lutego. Po czym 7 lutego po wpływie wynagrodzenia zorientowałam się, że na moje konto wszedł komornik i zabrał mi 1000 zł. Dlaczego tak się stało i czy mimo ustaleń komornik ma prawo tak zrobić? Umówiłam się z komornikiem, a i tak zajął mi pensję?


Ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia

Ugoda z komornikiem bardzo często kończy się zajęciem rachunku bankowego, lub zajęciem pensji, czy innych ruchomości, dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ komornik mimo dobrych chęci i próby podjęcia ugody z dłużnikiem na dobrowolną spłatę, w międzyczasie najprawdopodobniej otrzymał od Twojego wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia, komornik nie ma wtedy żadnego wyboru i musi wykonać polecenie wierzyciela, ponieważ to właśnie wierzyciel pełni rolę gospodarza w postępowaniu egzekucyjnym.

Jaki błąd popełniłaś?

Ano taki, że zamiast negocjacji z komornikiem, powinnaś podjąć rozmowy z wierzycielem! i to z wierzycielem zawrzeć ugodę na piśmie.

Nic jednak straconego, nadal masz prawo, by przeprowadzić z wierzycielem rozmowy/negocjacje i próbować dogadać się na spłatę długu na zasadach, jakie obu stronom będą odpowiadać.

Spłata długu z pominięciem komornika pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, dzięki czemu szybciej spłacisz swój dług (nie ma sensu niepotrzebnie „przepalać” swoje pieniądze).

Spłata długu przez komornika (w ramach postępowania egzekucyjnego), to ponoszenie zupełnie niepotrzebnych kosztów, którymi rzecz jasna są opłaty i koszty komornicze, które będziesz musiała systematycznie ponosić.

Ugoda dłużnik – wierzyciel

Dlatego tak ważne powinny być dla Ciebie jak najszybsze podjęcie rozmów z wierzycielem, poniżej zamieszczam wzór ugody dłużnik – wierzyciel.

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Po podpisaniu przez wierzyciela takiej ugody wierzyciel będzie zobowiązany, aby toczącą się egzekucję komorniczą umorzyć i przyjmować spłaty bezpośrednio od Ciebie.

Podsumowując

Nie warto negocjować warunków spłaty z komornikiem, ponieważ tutaj rządzi wierzyciel, a więc osoba, lub firma, której jesteś winna pieniądze. Aby uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów, warto negocjować spłatę długu bezpośrednio z wierzycielem i dokonywać płatności z pominięciem komornika.

Jeśli uda Ci się dogadać z wierzycielem, to za wszelką cenę pilnuj terminowej spłaty rat, na które się umówiliście, ponieważ jeśli będziesz mieć jakieś opóźnienia, to wierzyciel będzie miał prawo, aby nasłać na Ciebie komornika i wtedy komornik ponownie zajmie Ci wynagrodzenie, czy konto bankowe. Trzymam kciuki za dogadanie się z wierzycielem!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze