Spłata zadłużenia z pominięciem komornika [PORADNIK] + opłaty

Witam, chodzi o spłatę długu z pominięciem komornika i o opłatę egzekucyjną, czy ja jeszcze poniosę jakieś koszty komornicze? miałem dług u wierzyciela, dług spłaciłem z pominięciem komornika i zastanawiam się, czy będę płacić jakieś opłaty egzekucyjne, skoro komornik nie wyegzekwował ode mnie ani złotówki? bo dług sam spłaciłem bezpośrednio wierzycielowi?

Czy muszę zawiadomić komornika o spłacie zadłużenia, czy to obowiązek wierzyciela? coś jeszcze muszę robić oprócz spłaty wierzyciela? jakieś wnioski składać coś?


Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika to bardzo dobry pomysł, bo w ten sposób jako dłużnik poniesiesz mniejsze koszty komornicze, a jak wiadomo, komornik zarabia nie tylko na zasadzie procentu od wyegzekwowanej od dłużnika kwoty, ale też dzięki opłatom za czynności, jakie komornik podjął wobec dłużnika.

Jak wspomniałam, komornik pobiera prowizję od kwoty, którą wyegzekwuje od dłużnika, prowizja komornika waha się między 8% a 15% i jej wysokość ustalana jest w oparciu o czynności, jakie komornik podjął, by dług wyegzekwować.

Jeśli spłaciłeś dług z pominięciem komornika, a więc wprost i dobrowolnie wierzycielowi, to komornik wtedy nie pobiera od dłużnika żadnej opłaty, która uzależniona jest od efektywności i nakładów pracy komornika (ponieważ komornik nie ruszył nawet palcem, a dług został przecież spłacony).

Jako dłużnik poniesiesz jedynie koszt prowizji dla komornika w wysokości 5% należności, jaką komornik miał od Ciebie wyegzekwować.

Ponadto, spłata wierzyciela z pominięciem komornika oznacza, że na wniosek wierzyciela tocząca się wobec Ciebie egzekucja musi zostać natychmiastowo umorzona.

…i teraz bardzo ważne:

Opłata komornicza przed doręczeniem zawiadomienia i po doręczeniu

Jeśli chodzi o egzekucję zadłużenia w przypadku kiedy dochodzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, czyli właśnie w sytuacji, gdy spłata długu odbyła się z pominięciem komornika, to komornik ma prawo pobrać od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5%, którą to oblicza się na podstawie kwoty spłaconego zadłużenia.

Dłużnik ma więc prawny obowiązek, aby te 5% od wpłaconej wierzycielowi kwoty zapłacić komornikowi, jeśli bezpośrednia spłata do wierzyciela nastąpiła po doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia od komornika o wszczęciu egzekucji komorniczej.

Ale jeśli spłata długu z pominięciem komornika nastąpiła przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej, to dłużnik wtedy nie ponosi absolutnie żadnych kosztów komorniczych.

Komornikowi wtedy należy się tylko opłata stosunkowa w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

WAŻNE:

Jeśli komornik wysłał dłużnikowi zawiadomienie o egzekucji, a dłużnik przed odebraniem tego zawiadomienia spłacił wierzyciela, to wtedy dłużnik także nie płaci procentowej prowizji komornikowi, dłużnik płaci jedynie opłatę egzekucyjną w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia.

Przykład z życia wzięty:

Pan Marek ma dług na 10.000 zł, dług został spłacony z pominięciem komornika, a więc wprost do  wierzyciela, niestety Pan Marek otrzymał od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej. Po spłaceniu długu Pan Marek będzie musiał zapłacić komornikowi 5% opłaty stosunkowej, która wynosić będzie 500 zł (5% z 10.000 zł).

Inny przykład

Pani Maria spłaciła dług 5.000 zł bezpośrednio wierzycielowi, a więc z pominięciem komornika. Spłata długu nastąpiła jeszcze przed doręczeniem Pani Marii zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Dlatego Pani Maria nie płaci procentowej opłaty stosunkowej komornikowi, a jedynie tylko opłatę egzekucyjną, która wyniesie 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli obecnie kwotę 271,67 zł.

Podsumowanie

Spłata długu z pominięciem komornika jak już wiesz, jest dobrym rozwiązaniem, bo można uniknąć procentowej opłaty stosunkowej, trzeba jednak spłacić dług bezpośrednio wierzycielowi i to przed otrzymaniem zawiadomienia o egzekucji komorniczej.

Gdy dłużnik spłaci należność wierzycielowi, wierzyciel ma obowiązek, aby natychmiast zakończyć lub umorzyć egzekucję na swój wniosek. Spłata długu z pominięciem komornika to bardzo dobry sposób na uniknięcie dodatkowych opłat egzekucyjnych.

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej:

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

10 komentarzy w “Spłata zadłużenia z pominięciem komornika [PORADNIK] + opłaty”
 1. Dostałam od komornika pismo, ze mam spłacać swoje zadłużenie na jego konto. Czy to prawda, ze zamiast na jego konto mogę wpłacać zadłużenie na konto bankowe wierzyciela? co pozwoli mi uniknąć, że komornik weźmie większy procent? Proszę o poradę, bo już nie wiem co mam zrobić. Jestem w ciężkiej sytuacji finansowej, mam umowę zlecenie, nie zarabiam nawet najniższej krajowej.

 2. Dług w SKOK ponad 15 lat temu zaciągnięty. W tej chwili komornik jest, chciałabym umorzyć egzekucje komorniczą i dogadać się bezpośrednio z SKOK by spłacać zadłużenie w ratach. Spłacając komornikowi nic z długu nie ubywa a nawet i rośnie… Chciałabym w spokoju pomału ten dług spłacać, ale tak żeby go ubywało, czyli bezpośredni do SKOK-u. Pozdrawiam. Katarzyna.

  1. Janina Gołębiecka

   To dobry pomysł, by nawiązać kontakt bezpośrednio z wierzycielem, szczególna kwestia zasługująca na uwagę, to spłata długu z pominięciem komornika a opłata egzekucyjna, bo wtedy spłacając dług w SKOK-u przez komornika zapłaciłbyś 15% opłaty egzekucyjnej, a jeśli pominiesz komornika i dług zaczniesz spłacać bezpośrednio wierzycielowi, zapłacisz tylko 5% opłaty egzekucyjnej. Pamiętaj, że o umorzenie egzekucji komorniczej może wnioskować tylko wierzyciel, a nie Ty. Najpierw więc podpisz ugodę ze SKOK-iem na bezpośrednią spłatę długu, a następnie poproś SKOK o umorzenie egzekucji komorniczej.

 3. Witam, mam taki problem, jest dobrowolna spłata zadłużenia u komornika, dzwoniłam do niego i umówiliśmy się na miesięczne raty po 500 zł, na więcej nie było mnie stać, bo na utrzymaniu mam dzieci, dom i samochód. Komornik zgodził się na te raty i dobrowolną spłatę, jednak po kilku miesiącach komornik zajmuje mi konto bankowe?! dlaczego się pytam? skoro razem z komornikiem uzgadniałam raty w jakich będę spłacać zadłużenie? czy komornik postąpił zgodnie z prawem? co mam teraz robić? nadal dobrowolnie spłacać te 500 zł na konto komornika i pozwolić mu na zajęcie mojego konta bankowego? przecież to nie jest fair…

  1. Janina Gołębiecka

   Witam, komornik nie ma prawa reprezentować w negocjacjach wierzyciela, jeśli umówiłaś się z komornikiem na dobrowolną wpłatę, a wierzyciel złożył wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji z rachunku bankowego, to nic nie zrobisz, komornik ma prawny obowiązek, aby wykonywać polecenia wierzyciela. Przeczytaj prosze ten wpis: Rozłożenie długu u komornika na raty. Pozdrawiam.

 4. U mnie spłata bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika działa bardzo dobrze, tak jak pisze redakcja, zamiast płacić 15% opłaty egzekucyjnej płacę jedynie 5%. Egzekucja która toczyła się wobec mnie została umorzona na wniosek wierzyciela. Mam spokój, płacę raty terminowo, został jeszcze rok, a spłacam dług już od dwóch lat. Pozdrawiam!

 5. Komornik nie podał konta wierzyciela, ale ja go mam, czy mogę przelać pieniądze z pominięciem komornika? jak mu to powiedziałem to on mi powiedział że skieruje sprawę do prokuratora…

 6. Witam, chodzi o wykupienie długu bez pośrednio od wierzyciela bez pośrednictwa komornika. Mam dług który spłacam przez komornika i mam pytanie: czy jest taka możliwość żeby wykupić dług bezpośrednio od wierzyciela? aby ominąć dodatkowe opłaty komornicze?

 7. Witam, mam krótkie pytanie, jednakże istotne i muszę się upewnić. Dłużnik alimentacyjny dokonał wpłatę części zadłużenia, bezpośrednio na nasze konto (Jesteśmy organem właściwym dłużnika) i tu moje pytanie, czy ja jako OWD muszę poinformować komornika o wpłacie? Klient pewnie chciał ominąć koszty komornicze i wpłacił należność na nasze konto.

 8. Dzień dobry, mam zajęcia komornicze w wys. 120 tys. /pożyczki bankowe i chwilówki/, mimo że mam zajęte wynagrodzenie za pracę dług u komornika rośnie, czy jest jakieś wyjście z sytuacji, mimo że podjęłam dodatkową pracę i całe wynagrodzenie było przekazywane komornikowi i tak dług rósł. Czasami myślę, że pracuję tylko na komornika, a nie na spłatę zadłużenia, ludzie, którzy chcą spłacać swoje długi uczciwie, chyba nie mają szansy na wyjście z długów.

Comments are closed.