Rozłożenie długu u komornika na raty?! [PORADNIK]

Witam, jak rozłożyć dług u komornika na raty? czy komornikowi można płacić w ratach? gdzieś czytałam na forum, że rozłożenie długu u komornika na raty jest jednak możliwe i można próbować się z nim dogadać.

Moje zadłużenie wynosi około 15 tys. zł. i naprawdę nie jestem w stanie spłacić tego długu jednorazowo, a tego właśnie domaga się komornik. Dlatego chciałabym prosić o rozłożenie długu komorniczego na raty, aby nie stracić płynności finansowej.

Czy komornik zgodzi się na takie raty? jak z nim rozmawiać? jak negocjować? może napisałaby Pani dla mnie takie pismo? prośbę do komornika? Byłabym bardzo wdzięczna!


Jak rozłożyć dług u komornika na raty?

rozlozenie-dlugu-u-komornika-na-raty

Komornik jako funkcjonariusz publiczny zobowiązany jest do odpowiedzi na pytania stron i uczestników postępowania egzekucyjnego, czyli komornik musi odpowiadać na pytania i wnioski wierzycieli, jak i dłużników. Tak mówi Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 882 z późn. zm.)

Jak łatwo wywnioskować, komornik nie jest stroną postępowania egzekucyjnego, a jest nią wierzyciel, komornik więc nie ma prawnego umocowania, aby prowadzić z dłużnikiem negocjacje w imieniu wierzyciela.

Komornik prowadzi egzekucję komorniczą na dłużniku w ramach czynności, jakie komornikowi zlecił sam wierzyciel. Dlatego to z wierzycielem powinniśmy prowadzić negocjacje dotyczące ratalnej spłaty zadłużenia.

Oczywiście, przy braku możliwości nawiązania kontaktu z wierzycielem, można złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika, podpierając się stosownym uzasadnieniem (np. ciężka sytuacja materialna, niskie zarobki, czy spłata innych długów).

Jednak rozłożenie długu u komornika na raty zamieniłabym na rozłożenie długu u wierzyciela, bo tak jak pisałam, tutaj rządzi wierzyciel, a komornik wykonuje tylko jego polecenia.

Negocjacje z komornikiem

Wiem, że w praktyce dłużnicy często negocjują z komornikiem rozłożenie zadłużenia na raty, ale trzeba tu pamiętać, że takie negocjacje z komornikiem nie mają praktycznie żadnej mocy prawnej!

Bardzo często dłużnicy skarżą się, że pomimo ustalonego z komornikiem harmonogramu spłaty zadłużenia, komornik nagle zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenie, a dlaczego?

Bo wierzyciel niewiedzący o ugodzie dłużnika z komornikiem, składa do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego czy z wygrodzenia, takie sytuacje mają miejsce bardzo często… więc nie bądź zdziwiona, jeśli Twoją ugodę z komornikiem pokrzyżuje w przyszłości sam wierzyciel…

Poniżej zamieszczam wzory pism, które z pewnością Ci się przydadzą:

Rozłożenie długu na raty u komornika – wzór

Pismo-do-komornika-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór

Wniosek o rozłożenie długu na raty u wierzyciela – wzór

Wniosek o rozłożenie długu na raty

Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty

Podsumowanie

Czy komornikowi można płacić w ratach? oczywiście, że tak! jednak do wyboru masz dwie opcje albo negocjowanie z komornikiem warunków spłaty zadłużenia, albo negocjowanie z wierzycielem.

Jeśli masz kontakt z wierzycielem, zwróć się do wierzyciela, jeśli tego kontaktu z wierzycielem nie masz, pozostaje Ci próba rozłożenia długu na raty u komornika.

Mam nadzieję, że uda Ci się rozbić na raty dług, który egzekwuje na Tobie komornik. Pamiętaj, że oprócz samego długu, będziesz miała jeszcze do spłaty koszty egzekucyjne. Dlatego poniżej zamieszczam wzór wniosku, który bardzo może Ci się przydać:

Wniosek o obniżenie/rozłożenie na raty kosztów komorniczych

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór

Wybrane specjalnie dla ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

14 komentarzy w “Rozłożenie długu u komornika na raty?! [PORADNIK]”
 1. Mnie spotkało dokładnie to o czym Pani pisze, bardzo długo zastanawiałam się jak rozłożyć dług u komornika na raty, aż w końcu pojechał do kancelarii komorniczej osobiście i udało mi się rozłożyć dług na raty i ratalną spłatę po 500 zł miesięcznie, niestety niedługo po tym, dostałam pismo od tego komornika, że zajmuje mi wynagrodzenie, (egzekucję z wynagrodzenia prawdopodobnie wtedy zlecił wierzyciel), ale ponieważ zarabiałam minimalną krajową która chroniona jest przed zajęciem komorniczym, komornik wynagrodzenia mi nie zajął a i tak płaciłam ten dług komorniczy w ratach po 500 zł.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Iza, dług u komornika na raty oczywiście można, tylko trzeba pamiętać, że nie mamy żadnej wtedy gwarancji… na szczęście zarabiałaś kwotę, którą tak czy siak komornik nie mógł zająć…

 2. Chcę rozłożyć dług u komornika na raty, ale nie wiem jakich argumentów mam użyć, żeby komornik zgodził się na ratalną spłatę zadłużenia, podpowiedzcie jak uargumentować taki wniosek?

  1. Janina Gołębiecka

   Argumenty mogą być różne, w zasadzie wystarczy, że napiszesz, że masz ciężką sytuację finansową i że nie jesteś w stanie spłacić całego zadłużenia od razu lub w ratach które komornik zaproponował, możesz napisać, że masz inne zobowiązania, że spłacasz inne długi, itd. Opisz jak rzeczywiście jest, że nie stać Cię na spłatę długu u komornika.

 3. Macierzyński a ściąganie długu przez bank. Otrzymuje na macierzyńskim ponad 1700 zł. W tym samym banku jestem zadłużona na karcie kredytowej 1200 zł. Jeszcze 2 dni temu na koncie miałam niecałe 2000 zł. Wczoraj bank bez uprzedzenia ściągnął mi z konta ponad 1000 zł.

  Parę dni temu dogadałam się z kancelarią komorniczą na spłatę ratalną tegoż długu po 120zl/msc i tego dnia również przelałam umówiona kwotę. Dziś Pan w owym banku w rozmowie telefonicznej wyjaśnił mi, że nie było zgody na spłatę ratalną długu, a mimo to kancelaria wprowadziła mnie w błąd.

  W tym momencie na koncie zostało mi ponad 800 zł… czy bank tak może postąpić? Dziękuję za odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   To jest dokładnie to o czym pisałam, umawiasz się z komornikiem lub kancelarią komorniczą na spłatę długu w ratach, a wierzyciel (w Twoim wypadku bank) nie ma pojęcia o Waszej ugodzie i się na nią godzi, to bardzo dobry przykład na to, aby nie negocjować warunków spłaty z komornikiem czy kancelarią komorniczą, a podejmować rozmowy wprost z wierzycielem.

 4. Witam. Komornik zablokował mi konto bankowe, pojechałem to wyjaśnić i pani komornik powiedziała, że to dług za mandat karny z 2015 r. i że będzie pobierała 50% wynagrodzenia z pracy aż ten dług spłacę. Głównym problemem jest to, że jak ona będzie pobierać mi po 50% wynagrodzenia które jest głównym źródłem utrzymania mojej rodziny, to nawet nam na rachunki nie wystarczy, a co mówić o pampersach dla dziecka.

  Czy da się coś z tym zrobić? żeby płacić mniej komornikowi? lub w ratach dostosowanych do mojej sytuacji finansowej?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli komornikowi udało się zająć Twoje wynagrodzenie, to nie widzę realnych szans na to, aby nakłonić komornika do obniżenia zajęcia komorniczego. Komornik postępuje zgodnie z prawem i raczej nie będą go obchodzić kwestie utrzymania rodziny 9wiem z doświadczenia). Przykro mi, ale chyba nic się nie da zrobić.

 5. Dawno temu zapętliłam się w chwilówki, jedna na spłatę drugiej i tak wokoło. Niedawno dostałam pismo od komornika o wysokości długu. Ze względu na obecną sytuację poprosiłam komornika o możliwość rozłożenia długu na raty. Czy jeśli je spłacam (niestety z niewielkim opóźnieniem), ale na konto komornika wpływają pieniądze ode mnie, to mogę czuć się spokojna, że komornik nie zapuka do moich drzwi? Dług opiewał na kwotę 3000 zł.

  1. Janina Gołębiecka

   Obawiam się, że jeśli nie udało Ci się dotrzymać warunków ugody z komornikiem, to na wniosek wierzyciela, komornik będzie miał prawo, aby prowadzić wobec Ciebie egzekucję o różnym charakterze, czyli może to być egzekucja z wynagrodzenia, konta bankowego, ruchomości, zajęcie zwrotu podatku itd. W postępowaniu egzekucyjnym gospodarzem jest wierzyciel, komornik ma obowiązek wykonywać wszystkie jego polecenia. Jeśli więc wierzyciel zleci zajęcie Twoje konta bankowego, czy innego składnika majątku, to komornik tak uczyni.

   Zawsze radzę, aby rozmawiać na temat ugody z wierzycielem, a nie z komornikiem. Warto wtedy podeprzeć się umową ugody, której wzór znajdziesz w dziale wzory pism.

 6. Witam. Potrzebuje pomocy w napisaniu pisma do komornika o rozłożenie zadłużenia na raty. Szukam pomocy w sprawie zadłużenia którego nie jestem w stanie spłacić, ponieważ wychowuje samotnie dwójkę dzieci w tym jedno niepełnosprawne na autyzm i mam ciężką sytuację, a nie mogę na nikogo liczyć tylko na siebie. Ja tez jestem osobą niepełnosprawną. Bardzo proszę o pomoc, dziękuję za rozpatrzenie mojej prośby.

 7. Witam,

  Komornik wysłał mi listownie papiery z informacją o wszczęciu postępowania. Ja jestem osoba bezrobotna, gdzie listownie poinformowałam o tym. Mimo to komornik zajął mi konto bankowe, a kwota która nie może być zabrana to 1350 zł (wydawało mi się, ze 1600 powinno być). Odsetki rosną z dnia na dzień. Co w takiej sytuacji zrobić? Jestem bezrobotna, szukam pracy.

 8. witam, poszukuje pomocy, mam zajęcia komornicze i szukam pożyczki na spłatę tego zajęcia, jeżeli będzie Pani mogla mi pomóc, to bym była bardzo wdzięczna i proszę o szybką odpowiedź na mojego e-maila, pozdrawiam. Wpadłam w pętlę kredytową i nie mogę z niej w żaden sposób wyjść, aby zamknąć komornika to potrzebowała bym 30000 zł.

 9. witam, chciałabym się poradzić, jestem zadłużona, mój mąż o niczym nie wie, bo gdy zaciągnęłam kilka pożyczek naraz, jeszcze się nie znaliśmy z mężem. Po wzięciu ślubu cywilnego i zgłoszenia tego do gminy większość dochodów, jakie miałam na córkę, zostało mi odebrane i nie mam w tej chwili, z czego to spłacać  :( pisze długie pisma do komornika, żeby mi to wszystko na raty rozłożył, ale jest z tym ciężko… :/ proszę o pomoc. Anna.

Comments are closed.