Rozłożenie długu u komornika na raty?! [PORADNIK] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Rozłożenie długu u komornika na raty?! [PORADNIK]

Witam, czy można spłacać komornika w ratach? gdzieś czytałam na forum, że rozłożenie długu u komornika na raty jest możliwe. Moje zadłużenie wynosi około 15 tys zł. i nie jestem w stanie spłacić tego długu jednorazowo, a tego właśnie domaga się komornik. Dlatego chciałabym prosić o rozłożenie długu komorniczego na raty, aby nie stracić płynności finansowej.

Czy komornik zgodzi się na takie raty? jak z nim rozmawiać? jak negocjować? może napisałaby Pani dla mnie takie pismo? prośbę do komornika?


Rozłożenie długu u komornika na raty

Komornik, jako funkcjonariusz publiczny zobowiązany jest do konstruowania odpowiedzi na pytania stron i uczestników postępowania egzekucyjnego, czyli komornik musi odpowiadać na pytania i wnioski wierzycieli jak i dłużników. Tak mówi Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 882 z późn. zm.)

Jak łatwo wywnioskować, komornik nie jest stroną postępowania egzekucyjnego a jest nią wierzyciel, komornik więc nie ma prawnego umocowania, aby prowadzić z dłużnikiem negocjacje w imieniu wierzyciela.

Komornik prowadzi egzekucję komorniczą na dłużniku w ramach czynności jakie komornikowi zlecił sam wierzyciel. Dlatego to z wierzycielem powinniśmy prowadzić negocjacje dotyczące ratalnej spłaty zadłużenia.

Oczywiście, przy braku możliwości nawiązania kontaktu z wierzycielem, można złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika, podpierając się stosownym uzasadnieniem (np. ciężka sytuacja materialna, niskie zarobki, czy spłata innych długów).

Jednak rozłożenie długu u komornika na raty zamieniłabym na rozłożenie długu u wierzyciela, bo tak jak pisałam, tutaj rządzi wierzyciel, a komornik wykonuje tylko polecenia wierzyciela.

Negocjacje z komornikiem

Wiem, że w praktyce dłużnicy często negocjują z komornikiem rozłożenie zadłużenia na raty, ale trzeba tu pamiętać, że takie negocjacje z komornikiem nie mają praktycznie żadnej mocy prawnej!

Bardzo często dłużnicy skarżą się, że pomimo ustalonego z komornikiem harmonogramu spłaty zadłużenia, komornik nagle zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenie, dlaczego?

Bo wierzyciel nie wiedzący o ugodzie dłużnika z komornikiem, składa do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z rachunku bankowego czy z wygrodzenia, takie sytuacje mają miejsce bardzo często… więc nie bądź zdziwiona, jeśli Twoją ugodę z komornikiem pokrzyżuje w przyszłości sam wierzyciel…

Poniżej zamieszczam wzory pism, które z pewnością Ci się przydadzą:

Rozłożenie długu na raty u komornika – wzór

Wniosek o rozłożenie długu na raty u wierzyciela – wzór

Podsumowując:

Czy można spłacać komornika w ratach? oczywiście, że tak! jednak do wyboru masz dwie opcje, albo negocjowanie z komornikiem warunków spłaty zadłużenia, albo negocjowanie z wierzycielem.

Jeśli masz kontakt z wierzycielem, zwróć się do wierzyciela, jeśli tego kontaktu z wierzycielem nie masz, pozostaje Ci próba rozłożenia długu na raty u komornika.

Mam nadzieję, że uda Ci się rozbić dług u komornika na raty. Pamiętaj, że oprócz samego długu, będziesz miała do spłaty jeszcze koszty egzekucyjne. Dlatego poniżej zamieszczam:

Wniosek o obniżenie/rozłożenie na raty kosztów komorniczych

Wybrane specjalnie dla ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


6 komentarzy

 1. Iza

  Mnie spotkało dokładnie to o czym Pani pisze, bardzo długo zastanawiałam się jak rozłożyć dług u komornika na raty, aż w końcu pojechał do kancelarii komorniczej osobiście i udało mi się rozłożyć dług na raty i ratalną spłatę po 500 zł miesięcznie, niestety niedługo po tym, dostałam pismo od tego komornika, że zajmuje mi wynagrodzenie, (egzekucję z wynagrodzenia prawdopodobnie wtedy zlecił wierzyciel), ale ponieważ zarabiałam minimalną krajową która chroniona jest przed zajęciem komorniczym, komornik wynagrodzenia mi nie zajął a i tak płaciłam ten dług komorniczy w ratach po 500 zł.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Iza, dług u komornika na raty oczywiście można, tylko trzeba pamiętać, że nie mamy żadnej wtedy gwarancji… na szczęście zarabiałaś kwotę, którą tak czy siak komornik nie mógł zająć…

 2. ooooooo

  Chcę rozłożyć dług u komornika na raty, ale nie wiem jakich argumentów mam użyć, żeby komornik zgodził się na ratalną spłatę zadłużenia, podpowiedzcie jak uargumentować taki wniosek?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Argumenty mogą być różne, w zasadzie wystarczy, że napiszesz, że masz ciężką sytuację finansową i że nie jesteś w stanie spłacić całego zadłużenia od razu lub w ratach które komornik zaproponował, możesz napisać, że masz inne zobowiązania, że spłacasz inne długi, itd. Opisz jak rzeczywiście jest, że nie stać Cię na spłatę długu u komornika.

 3. ASIA

  Macierzyński a ściąganie długu przez bank. Otrzymuje na macierzyńskim ponad 1700 zł. W tym samym banku jestem zadłużona na karcie kredytowej 1200 zł. Jeszcze 2 dni temu na koncie miałam niecałe 2000 zł. Wczoraj bank bez uprzedzenia ściągnął mi z konta ponad 1000 zł.

  Parę dni temu dogadałam się z kancelarią komorniczą na spłatę ratalną tegoż długu po 120zl/msc i tego dnia również przelałam umówiona kwotę. Dziś Pan w owym banku w rozmowie telefonicznej wyjaśnił mi, że nie było zgody na spłatę ratalną długu, a mimo to kancelaria wprowadziła mnie w błąd.

  W tym momencie na koncie zostało mi ponad 800 zł… czy bank tak może postąpić? Dziękuję za odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   To jest dokładnie to o czym pisałam, umawiasz się z komornikiem lub kancelarią komorniczą na spłatę długu w ratach, a wierzyciel (w Twoim wypadku bank) nie ma pojęcia o Waszej ugodzie i się na nią godzi, to bardzo dobry przykład na to, aby nie negocjować warunków spłaty z komornikiem czy kancelarią komorniczą, a podejmować rozmowy wprost z wierzycielem.

NAPISZ KOMENTARZ