Oto jak się kończą NEGOCJACJE z komornikiem – uciążliwa i nadmierna egzekucja

Witam Panią, chodzi o negocjacje z komornikiem, około 2 tygodnie temu dostałam pismo o zajęciu przez komornika mojego konta bankowego. Po czym skontaktowałam się z nim telefonicznie i ustaliliśmy comiesięczne spłaty po 500 zł z mojej strony na poczet długu (łącznie z kosztami komorniczymi 12 tys. z hakiem – Profi Credit).

Problem napotkał się w środę 27.06.2018, kiedy to przyszła moja wypłata (umowa o pracę) w kwocie 1809 zł, po czym z automatu komornik pobrał 824 zł. Od razu do niego zadzwoniłam, a ten na to, że nie określiłam się czy będę spłacać, czy nie (co jest nie prawdą.

Tak jak wyżej napisałam, od razu skontaktowałam się z nim i ustaliłam „ratę” w wysokości 500 zł), po czym dodał, że muszę napisać specjalny wniosek, kiedy zapytałam się jaki, on powiedział, że on nie może podpowiadać w takich sprawach, bowiem ich celem jest zajęcie od dłużnika „jak najwięcej”.

Ok, chciałam założyć konto bankowe, ale dzisiaj zszokowałam się jeszcze bardziej, otrzymałam z pracy tzw.: „Dofinansowanie wypoczynku”, potocznie zwane „Wczasy pod gruszą” w kwocie 950 zł i cała kwota z automatu zniknęła z mojego konta i nawet nie ma w historii, co się z nią stało, ale ja oczywiście wiem – zabrał ją ten łotr komornik.

Moje pytanie brzmi: czy zrobił to legalnie, a jeśli nie to, co trzeba zrobić i jakie kroki podjąć, żeby to wyjaśnić, bo wiadomo, że rozmowa z tym panem to strata czasu. Rozważam rozmowę z prawnikiem, ale czy będzie to uzasadnione? Czy może komornik ma prawo do zajęcia wszystkiego? Z góry dziękuje za pomoc, Pozdrawiam.


Negocjacje z komornikiem

Postaram się wyjaśnić Ci kilka kwestii po kolei. Przede wszystkim negocjowanie z komornikiem, to jest tak jakby trochę – rzucanie słów na wiatr. Komornik tak naprawdę nie ma prawa negocjować z dłużnikiem warunków spłaty zadłużenia, bo prawo to ma jedynie wierzyciel i to do wierzyciela powinnaś się zgłosić, aby ustalić z nim te raty w kwocie 500 zł miesięcznie – wciąż przecież to możesz zrobić. Wtedy komornik otrzyma instrukcje od wierzyciela, że ten ma co miesiąc ściągać od Ciebie ustaloną z góry ratę.

Kolejna sprawa to zajęcie przez komornika wynagrodzenia, jeśli wierzyciel we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej, zaznaczył egzekucję z pensji, to komornik ma obowiązek to wynagrodzenie zająć. Ponieważ komornik działa na zlecenie wierzyciela i w zakresie jaki wierzyciel wyznaczył. Ponadto wierzyciel może wskazać kilka sposobów egzekucji, takie prawo daje mu: art. 799 KPC.

„Art. 799. §1. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Co jeszcze warto wiedzieć, to że organ egzekucyjny (komornik) nie może kwestionować sposobów egzekucji komorniczej wskazanych przez wierzyciela, brzydko mówiąc: „komornik nie ma nic do gadania”. Wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji komorniczej jest wiążący i nie podlega ocenie organu egzekucyjnego…

Komornik nigdy nie decyduje o sposobie egzekwowania od dłużnika należności. Wierzyciel, składając wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, wskazuje zakres, oraz sposób prowadzenia egzekucji komorniczej.

Wierzyciel zatem może wskazać, na przykład zajęcie rachunku bankowego dłużnika podając numer rachunku, wierzyciel może też zlecić zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcie ruchomości i innych świadczeń przynależnych dłużnikowi. A tak wygląda przykładowy wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

… i tutaj zmierzamy do bardzo newralgicznego miejsca:

Egzekucja z wynagrodzenia – kwota wolna od zajęcia

Komornik jak piszesz, nie chce podpowiedzieć Ci, jakie pismo masz złożyć, aby ograniczyć egzekucję komorniczą, bo jak tłumaczy: komornikowi zależy na tym, aby ściągnąć z dłużnika jak najwięcej… (chore podejście).

Pierwsza sprawa to taka, że komornika obowiązuje zachowanie kwoty wolnej od zajęcia z wynagrodzenia, na 2018 rok jest to wysokość minimalnej krajowej netto, a więc komornik, zajmując Twoją pensję, powinien zostawić Ci do dyspozycji 1530 zł z każdej miesięcznej wypłaty!

Skoro otrzymałaś wynagrodzenie w kwocie 1809 zł, a komornik zajął aż 824 zł, to jak łatwo się domyślić, komornik złamał prawo, ponieważ nie zostawił Ci do dyspozycji kwoty wolnej od zajęcia z wynagrodzenia!

Zajęcie z pensji w Twoim przypadku powinno wyglądać tak: 1809 zł – 1530 zł (kwota wolna od zajęcia z pensji) = 279 zł <— tyle komornik może zająć Ci z pensji! Jeśli komornik zajął więcej, to powinnaś złożyć skargę na komornika i w uzasadnieniu opisać zaistniałą sytuację. Wzór skargi na komornika <— znajdziesz tutaj.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Nadmierna i uciążliwa dla dłużnika egzekucja

Kolejna sprawa: nadmierna egzekucja <— warto, abyś przeczytał ten artykuł.

Warto na początku przytoczyć art. 799 KPC., który mówi, że:

§ 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Ponadto, wierzyciel ponosi pełną odpowiedzialność (art. 415 K.c.), gdy wyrządzi dłużnikowi nieuzasadnione szkody w związku z przeprowadzeniem egzekucji na kilka sposobów (art. 799 K.p.c).

Art. 415. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Jeśli więc wierzyciel z nieuzasadnionych przyczyn wskaże kilka sposobów egzekucji na dłużniku, to mamy do czynienia z nadmierną egzekucją! Jest to nieuzasadnione działanie wierzyciela i można się przed takimi działaniami bronić, składając wniosek o ograniczenie egzekucji komorniczej do np. tylko jednego składnika majątku dłużnika, czyli np. wskazujesz, że chcesz mieć zajęte przez komornika jedynie wynagrodzenie, a nie np. egzekucję z wynagrodzenia oraz egzekucję z rachunku bankowego.

Jeśli więc egzekucja komornicza wydaje Ci się zbyt uciążliwa, to składasz wniosek do komornika o wyłączenie danego składnika Twojego majątku spod zajęcia komorniczego.

Kolejne konto bankowe?

Jeśli myślisz nad założeniem kolejnego konta bankowego, to nie ma to sensu, ponieważ komornik za pomocą systemu OGNIVO, bardzo szybko to nowe konto znajdzie i zajmie. Tak jak wyżej pisałam, musisz oprócz skargi na komornika, złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji komorniczej do jednego tylko składnika majątku, np. wynagrodzenia.

Podsumowując:

  1. Składasz skargę na komornika, podnosząc nieprawidłowość w wyliczeniu kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia.
  2. Składasz wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, bo komornik zajął już Twoje wynagrodzenie!
  3. Wzory obu wniosków znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze