Czy komornik może zająć alimenty? [PORADNIK] i wzór pisma!

Witam, czy komornik może zająć alimenty? mam dług za który muszę zapłacić, wierzyciel nasłał na mnie komornika. Komornik zajął alimenty na koncie bankowym i nie wiem co mam teraz robić, alimenty pochodzą z Funduszu Alimentacyjnego. Alimenty na dzieci otrzymuję w łącznej kwocie 1.000 zł. Proszę o pomoc w rozwikłaniu mojego problemu, czy komornik miał prawo zająć alimenty na dzieci?


Otrzymuję bardzo wiele maili, gdzie jestem informowana, że komornik zajął alimenty i co w takiej sytuacji robić… otrzymuje też pytania od wierzycieli, którzy pytają czy dłużnikowi można zająć alimenty, bo jest to jego jedyne źródło dochodu? Zabieram się więc za wyjaśnienie kwestii alimentów i egzekucji komorniczej!

Czy komornik może zająć alimenty

Komornik nie ma prawa zajmować alimentów bez względu na to, czy są to alimenty wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego czy otrzymywane wprost od ojca dzieci. Alimenty w jakiejkolwiek formie nie podlegają egzekucji komorniczej i są całkowicie z niej wyłączone.

W tym miejscu warto przytoczyć art. 833 Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych § 6 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296],  który jasno mówi, że:

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej…

A więc jak widać, Kodeks postępowania cywilnego jednoznacznie odpowiada na pytanie: czy komornik może zająć alimenty. Ale to nie koniec… bo egzekucji komorniczej nie podlegają także inne świadczenia, takie jak:

 • 500+
 • Dodatki rodzinne
 • Dodatki porodowe
 • Świadczenia rodzinne
 • Świadczenia wychowawcze
 • Dodatki pielęgnacyjne i porodowe
 • Pieniądze wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Czy komornik może zająć alimenty na koncie bankowym?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie komornik zabrał alimenty wprost z konta bankowego nie informując o tym dłużnika. Niestety dochodzi do takich sytuacji, gdyż komornik nie wie skąd pochodzą pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika i komornik zajmuje je bez większego zastanowienia.

Co zrobić gdy komornik zajął alimenty?

W takiej sytuacji, należy złożyć pisemny wniosek do komornika o zwolnienie zajętych alimentów. Ważny by zrobić to na piśmie, bo wydzwanianie do wciąż zabieganego komornika, czy wysyłanie do niego maili – mija się z celem!

Ma to być formalne i oficjalne pismo, na które komornik musi odpowiedzieć i się do niego ustosunkować. Takie sprawy załatwia się na piśmie. Wzór wniosku poniżej:

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Co jeśli komornik wymiguje się od zwrotu zajętych alimentów?

Wtedy jedynym sensownym rozwiązaniem jest formalne złożenie skargi na czynności komornicze. Skargę składa się bezpośrednio (listownie lub osobiście) u komornika który bezprawnie zajął alimenty.

Skarga na czynności komornika – wzór
Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Podsumowanie

Egzekucja komornicza z alimentów, to temat zawsze wzbudzający wiele kontrowersji, szczególnie jeśli alimenty wyłączone spod egzekucji i tak zajmowane są przez komorników. Odpowiadając raz jeszcze na tytułowe pytanie: czy komornik może zająć alimenty? odpowiedź brzmi: NIE! komornik nie ma prawa zajmować alimentów bez względu na to czy są one wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny czy przez byłego partnera.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

6 komentarzy w “Czy komornik może zająć alimenty? [PORADNIK] i wzór pisma!”
 1. Właśnie zastanawiałam się czy komornik może zabrać alimenty, bo taka sytuacja właśnie mi się przytrafiła. Miałam długi za pożyczki niespłacone, straciłam pracę i nie było mnie stać na spłatę rat, teraz dowiedziałam się logując się do bankowości elektronicznej, że komornik zajął wszystkie środki na koncie bankowym, w tym właśnie pieniądze z alimentów. Mam świadomość, że komornik nie ma wglądu do mojego konta, ale wgląd przecież ma pracownik banku, który wydaje mi się, że powinien sprawdzić skąd pochodzą środki na moim koncie bankowym, jak dostaję alimenty, to jest tam w tytule przelewu jak byk napisane, że jest to wpłata na miesiąc listopad – wpłata alimentów. Dlaczego bank nie powstrzymał komornika przed ich zajęciem? no nic, będę musiała złożyć załączony wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczenia ie podlegającego egzekucji komorniczej… ciekawe jak długo będę czekać na zwrot pieniędzy od komornika…

  1. Janina Gołębiecka

   Czy alimenty podlegają egzekucji komorniczej? oczywiście, że nie podlegają, jasno mówi o tym art. 833 Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych § 6 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296], który jasno mówi, że:

 2. Z tego z wyczytałam na forach, to zajęcie konta bankowego na które wpływają alimenty na dziecko zdarza się non stop i domyślam się, że komornik wie co robi i liczy, że dłużnik nie znający prawa nie będzie protestował… Również myślę, że skoro komornik nie ma dostępu do konta bankowego dłużnika, by sprawdzić historię wpłat, to obowiązek przekazywania środków pieniężnych komornikowi powinien przechodzić przez pracownika banku, ten widząc, że wpłaty są z Funduszu alimentacyjnego czy od ojca dziecka – powinien wstrzymać przekazanie komornikowi tych pieniędzy…

 3. Żeby zwolnić zajęte przez komornika alimenty, warto oprócz samego wniosku dołączyć orzeczenie sądu o alimentach, wtedy komornik na 100% zwolni alimenty spod zajęcia… to fakt, środki na koncie bankowym zatracają swój odrębny charakter źródłowy i stają się zwykłymi środkami pieniężnymi a z tego co wiem komornik nie ma obowiązku badać z jakiego źródła pochodzą pieniądze, też wydaje mi się, że bank powinien kontrolować zajęcie środków na kontach dłużników…

 4. Andzia/Poz

  Jeśli komornik trzyma rękę na waszym koncie bankowym na które wpływają Wam alimenty i macie problem z komornikiem, to zróbcie tak:

  1. zamknięcie konta bankowego całkowicie.
  2. wezwanie byłego partnera do płacenia alimentów przekazem pocztowym z informacją, że rachunek bankowy został całkowicie zamknięty.
  3. po kłopocie.
  4. Pozdrawiam!

  1. Janina Gołębiecka

   No ciekawy pomysł jak zdjąć komornika z alimentów, jeśli traficie na naprawdę upierdliwego komornika, to alimenty otrzymywane przekazem pocztowym to całkiem skuteczny sposób…

Comments are closed.