Żona chce iść do komornika za niepłacone alimenty – ale ja je płacę!

Witam. Co mogę zrobić? Moja była żona chce iść do komornika za nie płacone alimenty na dwójkę dzieci, a sęk w tym, że ja płacę alimenty w terminie. Co miesiąc wykonuję przelew z mojego konta na jej konto.

Moje pytanie – czy moja ex może iść do komornika i zgłosić, że ja nie płace alimentów i czy komornik może (nie sprawdzając, czy płacę, czy nie) wejść mi na konto? co grozi za niepłacenie alimentów? jak uniknąć kary za niepłacenie alimentów?


Żona chce iść do komornika za niepłacone alimenty

Witam serdecznie, jeśli jest tak, jak napisałeś, że do chwili obecnej płacisz alimenty w ustalonej wysokości i w określonym terminie, przez co nie posiadasz zaległości alimentacyjnych, nie musisz obawiać się żadnej kary za niepłacenie alimentów.

Odpowiedzialność karna za uchylanie się od obowiązku alimentacji

O przestępstwie niealimentacji możemy mówić w przypadku, gdy łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wynosi przynajmniej trzy okresy świadczeń.

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Gdybyś zalegał z zapłatą alimentów na dziecko przez co najmniej trzy miesiące – nie muszą to być kolejne trzy miesiące po sobie – mógłbyś obawiać się zagrożenia, że twoją sprawą na wniosek osoby zainteresowanej zajmą się organy ścigania.

I wówczas w myśl zapisom art. 209 kodeksu karnego kara, którą sąd mógłby ci wymierzyć, to grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do roku.

Jeżeli na skutek twojego uchylania się od obowiązku alimentacji dzieci doznałyby niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, w myśl unormowaniom zawartym w art. 209 §1 a groziłaby ci kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Napisałeś jednak, że alimenty na dzieci regulujesz w terminie, dokonując przelewów z konta na konto (posiadasz potwierdzenie dokonanych transakcji) nie musisz więc obawiać się żadnej konsekwencji karnej.

Bezpodstawna egzekucja komornicza – alimenty

Wielokrotnie pomiędzy byłymi partnerami dochodzi do spięć a kartą przetargową, bywają wspólne dzieci. Zawsze jednak konflikty należy starać się rozwiązywać w sposób cywilizowany, a wszelkiego rodzaju próby szantażu trzeba negować i ganić.

Jeżeli rzeczywiście płacisz alimenty w ustalonej kwocie i we wskazanym terminie, nie możesz pozwolić byłej partnerce, by ta zastraszała cię przeróżnymi konsekwencjami prawnymi.

Uważam, że powinieneś jej wyjaśnić, że działania, które chce podjąć lub którymi cię straszy, mogą zaszkodzić wyłącznie jej jako matce. Przede wszystkim dlatego, że każdy jej zarzut swobodnie odeprzesz, przedstawiając pokwitowania wpłat na alimenty.

Składając wniosek egzekucyjny, twoja była małżonka musi wskazać powstałe zaległości alimentacyjne. Aby komornik zajął się sprawą, musi podać konkretne zadłużenie. Jeżeli dług alimentacyjny nie istnieje, komornik nie może przyjąć wniosku w celu przymusowej egzekucji świadczeń należnych w przyszłości.

Egzekucja alimentów po spłacie zadłużenia

Niestety, a może stety (bo uporczywe niepłacenie alimentów w Polsce to dosłownie plaga) dłużnik alimentacyjny, przeciwko któremu komornik prowadził egzekucję nawet po spłaceniu zaległości, może mieć ogromne problemy z pozbyciem się zajęcia, czy to na rachunku bankowych, czy na pensji.

Praktyka wygląda tak, że komornik zarówno wszczyna, jak i umarza postępowanie egzekucyjne na wniosek – najczęściej jednego z rodziców. Zatem pomimo ściągnięcia całego zadłużenia, jeśli alimenty należne są również w przyszłości, nie ma prawa bez wniosku wierzyciela umorzyć postępowania.

I tu powstają problemy.

Bardzo często bowiem skłóceni eks partnerzy, aby sobie dokuczyć, wykorzystują możliwość, jaką jest dalsza egzekucja alimentów należnych w przyszłości.

Dochodzi do sytuacji, kiedy zobowiązany reguluje całe należności w terminie, a pomimo to nadal ma komornika. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej jest nie dać ex partnerowi powodów, by ten zaczął korzystać z usług kancelarii komorniczych.

Zaległe alimenty, a egzekucja z rachunku bankowego

Do zajęcia rachunku bankowego dochodzi bardzo szybko. Często jest to jedna z pierwszych czynności komornika w toku egzekucji. Dziś praktycznie każdy dorosły Polak posiada rachunek bankowy, a komornik może go łatwo i szybko zlokalizować, a następnie zająć korzystając z aplikacji OGNIVO.

Jeśli twoja była partnerka złoży wniosek egzekucyjny, to musisz liczyć się z faktem, że twoje konto bankowe zostanie zajęte przez komornika. Może dojść nawet do sytuacji, kiedy o egzekucji dowiesz się właśnie, próbując wypłacić pieniądze z bankomatu lub płacąc za zakupy.

Bo to o czym musisz wiedzieć, to to, że podczas zajęcia rachunku bankowego w celu ściągnięcia długów alimentacyjnych na rachunku nie występuje kwota wolna od zajęcia. Czyli po otrzymaniu zajęcia od komornika bank blokuje ci wszystkie zgromadzone na rachunku środki, a ty tracisz możliwości korzystania z pieniążków, które do tej pory miałeś na koncie.

Blokadzie podlegają również kolejne wpływy – chyba że są to środki wolne od zajęcia np. świadczenia 500 plus lub raz już potrącone wynagrodzenie za pracę, renta, czy emerytura.

Tu jednak może zdarzyć się tak, że i te środki pozostaną zablokowanie, jeżeli sam nie zadbasz o ich zwolnienie, kontaktując się z bankiem lub składając do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek o ograniczenie egzekucji na rachunku bankowym

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Egzekucja komornicza alimentów przysporzyć wiele problemów. Dlatego najlepiej już teraz zadbaj o to, by dogadać się z eks partnerką i przekonać ją, że pomysł złożenia wniosku egzekucyjnego nie jest wcale dobry. Mam nadzieje, że wszystko uda się wam wyjaśnić. Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Żona chce iść do komornika za niepłacone alimenty – ale ja je płacę!”
  1. Witam. 7 lat temu miałem problem finansowy, moja była żona złożyła wiosek do komornika o wszczęcie egzekucji, po pół rocznej batalii zapłaciłem w całości zaległe i bieżące alimenty i od tamtej pory płacę co miesiąc na konto matki, pomimo to była żona nie chce wycofać egzekucji komorniczej z bieżących alimentów, a ja płacę co miesiąc opłaty komornicze do komornika za prowadzenie egzekucji, pozdrawiam.

  2. Mój mąż płaci alimenty w terminie, nie ma zaległości. Jego była żona złośliwe wniosła sprawę do komornika o niepłacenie alimentów, komornik nie sprawdził, czy nie kłamie, tylko wysłał zajęcie wypłaty do zakładu pracy męża. Jak się przed tym bronić? Jakiekolwiek rozmowy z ex są niemożliwe. Była żona przysięgła mojemu mężowi, że go zniszczy i że zrobi wszystko, by jego córka go znienawidziła (z tym drugim na razie się nie udaje, córka męża bardzo go kocha i mają świetny kontakt. dziewczynka ma 7 lat)

Comments are closed.