Umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym i przedawnienie

Witam. Czy dług z funduszu alimentacyjnego ulega przedawnieniu? W 2000 r. komornik Sądowy zawiadomił mnie o wszczęciu egzekucji zaległych alimentów. Alimentów nie spłacałem, gdyż nie miałem stałego miejsca zatrudnienia. W 2013 r. miałem sprawę w sądzie z art.209 k.k. Otrzymałem wyrok sądowy, który się uprawomocnił.

Po upadłości Funduszu Alimentacyjnego zaległe należności w kwocie 34.000 zł zostają przekazane do Regionalnego Centrum Alimentacyjnego z siedzibą ZUS oddział w Olsztynie. Niedawno (16.04.2018) otrzymałem pismo od Komornika Sądowego z żądaniem spłaty zaległości na rzecz Likwidatora Funduszu Alimentacyjnego w kwocie 34000 zł plus koszty egzekucyjne w kwocie 5109,15 zł.

Mam 60 lat, jestem bez stałego miejsca zatrudnienia, utrzymuję się z drobnych prac dorywczych, mieszkam u ojca emeryta, którym się opiekuję. Czy w opisanej sytuacji przysługuje mi prawo do przedawnienia roszczenia o świadczenie alimentacyjne?

Czy mogę liczyć na umorzenie długu za alimenty w części lub w całości? Jak mam dalej postępować?


Witam, rzeczywiście nie jest różowo… ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Jako 60-letni mężczyzna wszedł Pan w tzw. wiek emerytalny, istnieje więc nikłe prawdopodobieństwo, że właśnie w tym okresie swojego życia będzie Pan w stanie uregulować swój „stary” dług alimentacyjny.

Podpowiem Panu jednak, jak w Polsce wygląda sprawa przedawnienia roszczeń alimentacyjnych. Napiszę również, czym jest umorzenie zaległości alimentacyjnych. Postaram się przedstawić sytuacje, które mogą mieć miejsce w Pana sprawie.

Alimenty – przedawnienie

Co do zasady, w myśl przepisom art. 137 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, roszczenia o poszczególne świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

Dotyczy to m.in. sytuacji, kiedy dłużnikiem jest ojciec, a uprawnionym do alimentacji pełnoletnie dziecko bowiem jak dalej mówią przepisy kodeksu rodzinnego, czas przedawnienia alimentów ulega zawieszenia  do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Dług w funduszu alimentacyjnym przedawnienie

Pana sytuacja jest nieco inna i inaczej wyglądać będzie możliwość uchylenia się od zapłaty starego długu alimentacyjnego. Pan bowiem jest dłużnikiem nie swoich dzieci, lecz tzw. Funduszu Alimentacyjnego, z którego Pana dzieci pobierały świadczenie, by móc utrzymać się, kiedy Pan nie płacił zasądzonych przez sąd alimentów.

I tak jak Pan napisał: Fundusz Alimentacyjne został zlikwidowany ustawą o świadczeniach rodzinnych przyjętą przez sejm w dniu 28 listopada 2008 roku. Fundusz Alimentacyjny przestał istnieć z dniem 1 maja 2004 roku.

Zgodnie z zapisem art. 67 ustawy o świadczeniach rodzinnych egzekucję należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu prowadzi się w dalszym ciągu, aż do ich zaspokojenia.

Organ egzekucyjny przekazuje likwidatorowi kwoty ściągnięte od osoby zobowiązanej do alimentacji, pozostałe po zaspokojeniu alimentów i należności z tytułu wypłaconej zaliczki.

Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika, że wierzytelności Funduszu Alimentacyjnego, mimo że przejęte przez Skarb Państwa (o tym mówi art. 63 ust. 2 niniejszej ustawy) egzekwuje się do czasu ich całkowitego zaspokojenia.

W tym przypadku nie ma więc mowy o przedawnieniu długu alimentacyjnego. Jest Pan dłużnikiem Funduszu Alimentacyjnego, tak więc Pana dług z tytuł zwrotu wypłacanych na Pana dzieci świadczeń nie ulegnie przedawnieniu.

Umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym

Jednakże, jak wskazuje art. 68 ustawy o świadczeniach rodzinnych w szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z sytuacją zdrowotną lub rodzinną osoby, przeciwko której jest prowadzona egzekucja alimentów, lub osoby zobowiązanej do zwrotu bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu, likwidator może umorzyć, rozłożyć na raty lub odroczyć termin płatności należności likwidowanego funduszu z tytułu wypłaconych, lub bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu.

Nie wiem, w jakiej Pan jest sytuacji. Nie wiem również, dlaczego przez całe swoje życie nie mógł Pan znaleźć stałego zatrudnienia, czy jest to spowodowane problemami zdrowotnymi, nałogiem alkoholowym, czy działo się zupełnie co innego. Jednak ma Pan już 60 lat i tak jak napisałam trudno przyjmować nawet, że zdoła Pan teraz swój dług wobec Funduszu Alimentacyjnego spłacić.

Radzę zatem podjąć starania o umorzenie długu w funduszu alimentacyjnym. Zasadnym jest oczywiście złożenie wniosku o umorzenie należności względem Funduszu Alimentacyjnego. Taki wniosek by spotkał się z przychylnym rozpoznaniem, musi zostać właściwie umotywowany.

Warto również zadbać o wiarygodne dowody na poparcie swych twierdzeń. Zapewne nie ma Pan majątku, dlatego do wniosku warto dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym i majątku. Jeśli posiada Pan historię lekarską, to również.

Być może o przygotowanie wniosku warto poprosić inną osobę. Proszę pamiętać o działających na terenie całego kraju punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.

Egzekucja komornicza zaległych alimentów

Z tego, co Pan napisał, wydaje mi się, że prowadzona obecnie przeciwko Panu egzekucja komornicza zaległych alimentów zostanie w ciągu najbliższych miesięcy umorzona z uwagi na bezskuteczność.

Nie ma Pan stałej pracy, nie pisze Pan nic o emeryturze, czy rencie. Nie ma Pan również żadnego majątku, także komornik nie znajdzie możliwość dalszego prowadzenia postępowania.

Na co chce zwrócić uwagę, to to, że mieszka Pan u ojca – jego emerytura oraz majątek nie są zagrożone działaniem komornika. Nie podlegają zajęciu w toku postępowania, którego tylko Pan jest stroną. Pana ojciec nie odpowiada za Pana długi. Długi alimentacyjne nie podlegają również dziedziczeniu.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli Pana wniosek o umorzenie należności względem Funduszu Alimentacyjnego zostanie oddalony, dojdzie do sytuacji, kiedy do końca życia będzie miał Pan zagrożenie, że zostanie wszczęte nowe postępowanie egzekucyjne.

Jednakże tak jak już wielokrotnie pisaliśmy w odpowiedzi na pytania naszych czytelników, komornik nigdy nie może zostawić dłużnika bez środków do życia. Komornik zobowiązany jest przestrzegać ograniczeń egzekucji.

Zatem w przyszłości, nawet jeśli uzyska Pan prawo do emerytury, komornik zobowiązany będzie pozostawić w Pana dyspozycji kwotę wolną od zajęcia. Ile to będzie? proszę sprawdzić w tym artykule: ile komornik może zabrać z emerytury?

W tym momencie jednak proszę skupić się na przygotowaniu rzetelnego wniosku o umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym. To, co warto wykazać we wniosku, to fakt, że nie posiadał Pan możliwość spłaty dług alimentacyjnego w przeszłości i takowej możliwości obecnie Pan nie ma, ani w przyszłości mieć nie będzie, również z uwagi na swój wiek. Wniosek o rozłożenie długu alimentacyjnego na raty jest w tej sytuacji niecelowy.

Proszę zatem zadbać o swojej interesy, a nóż widelec może uda się umorzyć zadłużenie w Funduszu Alimentacyjnym. Trzymam kciuki i życzę wszystkiego dobrego!

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o obniżenie alimentów

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

14 komentarzy w “Umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym i przedawnienie”
 1. Witam. Mam taki problem ze, w roku 2014 zatrzymano mi Prawo jazdy za alimenty. Dowiedziałem się jednak o tym fakcie po 5-ciu latach przy okazji kolizji z policyjnym pojazdem. Jeździłem 5lat i nie wiedziałem ze dokument ten jest zatrzymany. W 2014 r bylem tez poszukiwany za alimenty z art 209. Jak teraz ustaliłem zatrzymanie Prawa jazdy nastąpiło jako pierwsza forma represji celem osaczenia mnie, drugą formą było wszczęcie postępowania karnego. Ok wiec kiedy zostałem zatrzymany przypadkiem do kontroli drogowej okazało się, że poszukiwany jestem wiec zostałem zatrzymany, osadzony, aby śmieszniej było to w celi z mordercami i dilerami narkotyków, a nawet jednym producentem. Ale to bez znaczenia…

  Przy zatrzymaniu posiadałem prawko przy sobie więc poszło w depozyt. Po 14-nastu dniach zwolniono mnie z aresztu, oddano dokumenty, prawo jazdy itd. Czekałem na sprawę, zarejestrowałem się w Urzędzie Racy. Udałem się też do MOPS-u by sprawdzić jak wygląda sytuacja z tym długiem alimentacyjnym, dowiedziałem się ze jest zadłużenie 2 tys z kawałkiem i tyle, nie dostałem info. że zatrzymano mi tez Prawko.

  Potem była sprawa, skazany na 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, zobowiązany do płacenia bieżących alimentów. Nikt nie wspomniał o Prawie jazdy. A ja nie wnioskowałem o jego zwrot, nie robiłem nic z tym tematem nie mając świadomości ze prawo jazdy zatrzymane jest. Jeździłem przez 5 lat, miałem w tym czasie kilka kontroli drogowych, kilka mandatów i nic, nikt nie wspomniał o zatrzymaniu Prawa jazdy.

  Aż do teraz, kiedy jechałem po syna by go odebrać z imprezy 18nastki. Wtedy doszło do kolizji. W TYM MOMENCIE OKAZAŁO SIĘ ZE JA MAM TO PRAWO JAZDY ZATRZYMANE. I teraz, co mi grozi w tym przypadku? Za jazdę na zatrzymanym przez Starostę prawku? Policjantka nie wiedziała co ma zrobić, wiec wysyła sprawę na inną komendę do dochodzenia i ma iść do sądu. Czy ja mogę starać się o decyzje zwrotu prawa jazdy?

  Mam z synem wszystko uregulowane, egzekucje komorniczą mam umorzoną ale w części wierzyciela jakim jest Syn. Jest część Funduszu 3700 PLN i JUŻ NIE STAĆ MNIE ABY TO ZAPŁACIĆ… Mam rozbity samochód a potrzebny mi do pracy, nie stać mnie na naprawę samochodu też. Dla złośliwych kobiet co to nienawidzą alimenciarzy i powiedzą dobrze ci tak dodam, że zostawiłem żonie mieszkanie ze wszystkim co było by mogła żyć ze swoim nowym kochankiem, wszystkie tak właśnie chcecie by były mąż wyszedł w skarpetkach, zamieszkał na ławce i oddał wam wszystko co posiada. Los dał jej sprawiedliwość, żyła tak ze komornik zabrał jej potem to mieszkanie, sąd zabrał dzieci i została alkoholiczką z niczym. Ale wracając do tematu: Jakie grożą mi kary i czy to prawo jazdy mogę jakoś odzyskać w szybkim czasie? Ciekawe czy otrzymam odpowiedz.

 2. Mój obecny mąż ma zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego, pytanie jest takie że jedna córka dorosła już nie pobiera alimentów, a druga też dorosła i pobiera alimenty, trzecia córka jest małoletnia i matka tez pobiera na nią pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego.

  W jaki sposób możemy starać się by córki i ich matka zrezygnowały z Funduszu i mąż będzie płacił przelewem na konto dzieci? Mąż obecnie pracuje, ale nie zarabia za dużo, a komornik jest na jego pensji i chcielibyśmy by komornik zeszedł z pensji i sami będziemy wpłacać pieniądze na F A. Czy jest taka możliwość …proszę o pomoc…

 3. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Niedawno skończyłem 18lat wyprowadziłem się z domu. Moja mama ma ponad 100tys długu, a od kilku lat tata pobierał z funduszu alimenty. Teraz mi daje fundusz alimentacyjny i moja mama chce założyć mi sprawę o zabranie alimentów żeby dług już nie rósł.

  Czy jeżeli mam nie spłaciła długu, to może mi zabrać te pieniądze które fundusz alimentacyjny mi przesyła? Jakie musi mieć podstawy do tego by sąd przestał mi przesyłać i czy to nie jest tak ze puki mama nie spłaci długu, to nie może nic zrobić?

  1. Jeżeli masz stopień znaczny to matka musi płacić ci alimenty dopóki masz ten stopień znaczny

 4. Witam, mam pytanie odnośnie rozłożenia na raty i częściowe umorzenie długu alimentacyjnego, czy mogę w jednym wniosku to napisać i czy jest szansa na pozytywna decyzje FA? Obecnie nie pracuję, utrzymuje się ze świadczeń 500+ i rodzinnych na dzieci drugiej małżonki + moje prace dorywcze. Obecna żona również nie pracuje, mamy wspólne jedno dziecko.

 5. Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy jest możliwość umorzenia części długu alimentacyjnego, ponieważ mój mąż 2 lata przebywał w zakładzie karnym i wtedy został złożony wniosek o alimenty przez jego byłą żonę, a nikt nie sprawdził gdzie przebywa w tym czasie mąż. Pismo o zaległych alimentach przyszło dopiero w lutym tego roku. Czy jest możliwość o umorzenie długu alimentacyjnego w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź

 6. Mój tata spłacał dług wobec funduszu alimentacyjnego (chodziło o alimenty na rzecz moich starszych braci). Tata zmarł w listopadzie 2018 roku, a do spłaty została jeszcze dość spora kwota. Czy w takim przypadku dług w funduszu alimentacyjnym zostaje umorzony? Pierwszymi w kolejności spadkobiercami jesteśmy ja, moja siostra, oraz dwóch wspomnianych wcześniej braci.

 7. Witam, chodzi o dług dla ZUS fundusz alimentacyjny, mam już dawno dorosłe dzieci, natomiast został mi jeszcze dług dla ZUS za zaległe alimenty i od dawna tym się zajmuje komornik, jest to kwota 13 tysięcy, znalazłem sobie pracę w oświacie, ale bardzo mało zarabiam, bo 1700 zł i niedawno upomniał się komornik, ile może mi on zabrać z tej pensji? co z tym by najlepiej zrobić, bym nie musiał się zwalniać? porażka by się ukrywać, by jakoś przeżyć? Proszę o poradę na priv.

 8. Chodzi o zadłużenie w banku alimentacyjnym. W 2005 była żona zawiesiła komornika. Wstrzymała go. Ale w banku alimentacyjnym zostało mi 18 000 zł długu. Nie dostaję korespondencji od 2006 roku, bo nie jestem nigdzie zameldowany i nie przebywam w Polsce. Czy rosną odsetki od tego długu w funduszu alimentacyjnym? Czy to przedawnione? Jeśli nie to, jak i gdzie mogę spłacić ten dług alimentacyjny? Proszę o radę. Bo po powrocie do Polski nie chciałbym mieć kłopotów. Dziękuję. Marek z Włocławka.

 9. Mam pytanie. Razem z mężem wyjechaliśmy za granicę ponad 30 lat temu. Mąż zostawił w Polsce córkę, na którą miał zasądzone alimenty. Spłacał je jeszcze przez okres paru miesięcy po opuszczeniu Polski jednak wypadek i brak pracy uniemożliwił spłatę zobowiązań. Dowiedzieliśmy się, że była żona otrzymywała alimenty z funduszu alimentacyjnego. Mam pytanie: czy dług alimentacyjny się przedawnił? Córka ma 40 lat.

 10. Dzień dobry, czy na dzień dzisiejszy zatrzymują prawo jazdy za nie płacenie alimentów? Dodam, że jestem na grupie umiarkowanej, otrzymuję zasiłek stały z opieki społecznej. Płacę po 100 zł co miesiąc, bo na więcej mnie nie stać. Mam zasądzone alimenty 900 zł na dwoje dzieci. Czy mogą mi zatrzymać prawo jazdy? Skoro nie stać mnie na płacenie ich?

 11. Czy jak mąż jeszcze ma do spłacenia alimenty sprzed 15 lat w kwocie 6000 zł, bo cały czas spłaca ratalnie do ZUS-u, nie ma komornika, tylko ugodę z ZUS-em jest możliwość umorzenia tej reszty? ze względu na sytuację rodzinną? mąż jest chory, mamy dzieci, mieszkanie na wynajęcia, a spłaca dług alimentacyjny systematycznie i regularnie…

 12. Chodzi o dług alimentacyjny i zawarcie ugody z wierzycielami oraz umorzenie egzekucji komorniczej z wynagrodzenia. Od prawie 5 lat regularnie komornik ściąga mi z pensji 60% wynagrodzenia. Zazwyczaj były to zawsze kwoty powyżej 1100 zł, a teraz po zmianie stanowiska ponad 2000 zł. Mój dług alimentacyjny u dwóch wierzycieli to ok. 44 tys. łącznie plus bieżące alimenty w kwocie 400 zł.

  Niestety, ale dług ciągle oscyluje wokół tej kwoty. Na życie pozostaje mi ok. 1200 zł, przy sporych nadgodzinach, które muszę przepracować, aby w miarę po ludzku przeżyć miesiąc. Opłaty czynszowe to ok. 700 zł. Mieszkam samotnie.

  Czy mam jakąkolwiek szansę na zawarcie ugody z wierzycielami, którymi są MOPR w mojej miejscowości oraz MOPR w miejscu aktualnego zamieszkania eksmałżonki? Dziękuję za wysłuchanie, z Poważaniem Tomasz.

 13. Dzień dobry. Chcę zapytać o umorzenie długu u komornika na rzecz PCPR. Od 2008 r. rośnie dług do teraz, do kwoty ponad 72 tys. Pracuję i zarabiam najniższą krajową oraz płacę od początku b.r. alimenty w kwocie 900 zł na dzieci. Wcześniej płaciłem różnie w zależności od możliwości za pobyt dzieci – od kilkudziesięciu zł /m-c do 300 zł/m-c. Mam 64 lata i chciałbym załatwić sprawę długu, jednocześnie płacąc dalej regularnie alimenty. Czy mam pisać do PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie), czy do komornika i jaka forma/treść takiej prośby/ pisma/ wniosku powinna być?

Comments are closed.