Umorzenie długu przez wierzyciela – WZÓR

Witam, w 2013 roku miałem kolizję drogową, niestety okazało się, że przekroczyłem dopuszczalną ilość stężenia alkoholu we krwi – nie szukam usprawiedliwienia, ale z ręka na sercu przysięgam, że byłem przekonany, że będę miał 0.00.

Na moje nieszczęście tak nie było. Na drugi dzień wracałem z imprezy, niestety wpadłem w lekki poślizg i uderzyłem lekko w samochód jadący główną drogą. Przestraszona kobieta z tego samochodu zjechała na przeciwny pas i uderzyła czołowo.

Na szczęście nikomu się nic nie stało, ale samochody mocno ucierpiały. Moje Towarzystwo Ubezpieczeń wyliczyło szkody na 36 tysięcy złotych. Wystąpiłem do MTU z prośba o rozłożenie zadłużenia na raty, na co MTU przystało.

Rozłożono dług na 72 raty. Aktualnie spłaciłem 52/72, zawsze płaciłem w terminie, nie robiłem żadnych problemów z tego powodu. Niestety, najlepsze lata mojego życia musiałem pokutować.

Zrezygnowałem ze studiów, ponieważ nie byłbym w stanie się utrzymać, ponieważ samo zadłużenie kosztuje mnie 493 zł miesięcznie, dla studenta to bardzo dużo. Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy jest, chociaż światełko nadziei, że MTU umorzy mi dług lub choć jego część?

Niestety nie wiem jak się za to zabrać i bardzo prosiłbym o jakąkolwiek radę. Z góry pięknie dziękuje i pozdrawiam. P.


Strasznie dużo Cię kosztował ten błąd prawda? nawet rezygnacja ze studiów musiała być bardzo ciężka… Skoro zapłaciłeś aż 52 raty z 72-óch, to naprawdę niewiele Ci zostało… nie wiem, czy w takim scenariuszu wierzyciel będzie chciał umorzyć Ci dług… ale nie jest to oczywiście wykluczone i warto oczywiście spróbować!

Umorzenie części długu ma miejsce dość często w stosunkach dłużnik – wierzyciel, w momencie umorzenia części długu wierzyciel zezwala na to, aby obowiązek dłużnika do spłaty pozostałego zadłużenia został zniesiony i dłużnik już nigdy więcej tego długu spłacać nie będzie musiał.

Umorzenie długu powoduje też wygaśnięcie akcesoryjnych zabezpieczeń wierzytelności takich jak poręczenie, zastaw czy hipoteka.

Wniosek o umorzenie części długu

Jeśli chcesz podjąć próbę umorzenia części pozostałego do spłaty zadłużenia, to w pierwszej kolejności musisz nawiązać kontakt z wierzycielem, którym rzecz jasna jest MTU. Nawiązanie kontaktu z wierzycielem ma zainicjować negocjacje dotyczące spłaty pozostałego zadłużenia.

O co dłużnik może wnioskować?

 • zawieszenie naliczania odsetek,
 • rozłożenie długu na więcej mniejszych rat,
 • umorzenie części pozostałego zadłużenia.

Z tego, co wiem i co zauważyłam, to wierzyciele najczęściej godzą się na umorzenie części długu, gdy dłużnik ma problemy ze spłatą, w Twoim przypadku spłata zadłużenia raczej przebiega bez zarzutu (gratuluję) i wierzyciel może sobie pomyśleć: “po co mam umorzyć część długu, skoro spłata przebiega bez zastrzeżeń?“.

Wierzyciele godzą się częściej na umorzenie długu, gdy dłużnik jest niewypłacalny, bo wierzyciele nie mają ani czasu, ani środków na procesowanie się z dłużnikiem, bo takie sprawy potrafią trwać latami, generując przy tym duże koszty po stronie wierzyciela. Wtedy ściąganie długu dla wierzyciela jest niezmiernie męczące, a efekty są niepewne.

W takich właśnie sytuacjach, wierzyciele, starając się uniknąć tych wszystkich komplikacji i godzą się na umorzenie zadłużenia w części, by tylko mieć gwarancję od dłużnika spłaty choćby części zadłużenia.

Umorzenie długu przez wierzyciela odbywa się na zasadzie ugody z wierzycielem lub pisemnego oświadczenia. Co jeszcze warto wspomnieć, to korzyści z umorzenia długu osiąga i wierzyciel i dłużnik, bo wierzyciel zgodnie z prawem ma prawo zaliczyć kwotę zadłużenia na poczet kosztów uzyskania przychodu, obniżając wysokość podatku, który wierzyciel płaci do Urzędu Skarbowego. Wierzyciel ma prawo w koszty swojej działalności wrzucić kwotę kapitału oraz naliczone odsetki.

Kwestię umorzenia długu reguluje Kodeks cywilny:

Art. 508. Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Podsumowanie

Umorzenie długu u wierzyciela jest jak najbardziej możliwe, jednak tak jak pisałam, do umorzenia zadłużenia najczęściej dochodzi, kiedy wierzyciel ma dość “biegania” za dłużnikiem i wtedy akceptuje wniosek o umorzenie części długu, który złożył do niego dłużnik.

Nie jest to przejaw sympatii ze strony wierzyciela, a kalkulowanie strat, które wierzyciel może ponieść w przyszłości – ścigając dłużnika o spłatę zadłużenia.

Jednak jak najbardziej możesz złożyć wniosek o umorzenie części długu, przecież to nic nie kosztuje, a może pomóc zaoszczędzić Ci dość dużą kwotę pieniędzy. Skorzystaj z poniższego wzoru pisma:

Umorzenie długu przez wierzyciela – wzór

umorzenie-dlugu-przez-wierzyciela-wzor-pdf-doc

Umorzenie długu przez wierzyciela – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Patryk

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Umorzenie długu przez wierzyciela – WZÓR”
 1. Witam, właśnie poszukuję wniosek o częściowe umorzenie długu, moim wierzycielem jest firma windykacyjna, spłacam im dość dużo, ale wykańcza mnie to finansowo, nie wiem dlaczego zgodziłam się na tak duże raty. Spłacam jeszcze raz tyle niż oryginalnie wynosił dług, Dlatego moja prośba o umorzenie części zadłużenia wpłynie do nich w przyszłym tygodniu, zdzierają ze mnie za dużo. Dziękuję za wzór dokumentu, serdecznie Was pozdrawiam!

 2. Jeśli prośba o umorzenie części zadłużenia nie będzie skutkować i Wasz wierzyciel pozostanie nieugięty, to nie załamujcie rąk, bo możecie przecież przystąpić do negocjacji. Nie wolno tracić kontaktu z wierzycielem i się na niego obrażać, trzeba próbować się z nim dogadać mimo wszystko. Nawet zamiast umorzenia długu warto decydować się wtedy choćby na rozłożenie zadłużenia na więcej mniejszych rat. Pismo dotycząca umorzenia całości lub części długu musi zawierać przede wszystkim miejscowość i datę sporządzenia wniosku, nasze dane, dane wierzyciela oraz wskazanie zadłużenia (pożyczka, kredyt, raty, mandat itd). Warto też zadbać o rzeczowe umotywowanie naszej prośby, a więc trzeba napisać, że nie stać nas na dalszą spłatę zadłużenia itd.

  Do wniosku można dodać także załączniki w postaci wyciągów bankowych, zarobki i inne zobowiązania które uniemożliwiają nam dalszą spłatę zadłużenia.

  Negocjowanie części zadłużenia można negocjować z dowolnego rodzaju podmiotem z jakim mamy do czynienia, może to być:

  – bank
  – firma pożyczkowa
  – Urząd Skarbowy czy ZUS
  – operator telefoniczny Plus, T-mobile, Play itp.
  – spółdzielnia mieszkaniowa
  – dostawca telefonii stacjonarnej, internetu czy telewizji
  – czy firma windykacyjna.

 3. Komornik zajął mi pensje, na umowie jest najniższa krajowa. Jak sformułować pismo o umorzenie częściowe długu? Mam już jednego komornika. Co mam zrobić. Nie orientuje się jak sformułować to pismo i czy jest szansa na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Komornik może być więcej niż jeden do ściągnięcia długu. Ile i czy mogę sama spłacać długi? bez komornika?

 4. Witam, pisze z zapytaniem o umorzenie długu. Czy istnieje taka możliwość i jeśli tak, to gdzie i w jaki sposób mogę to załatwić? Jestem samotną matką, aktualnie żyje z zasiłku rodzinnego w wysokości 90 zł i z świadczeń rodzinnych 500 +. Mam dwóch wierzycieli, jednemu place miesięcznie 200 zł, drugiemu 150 zł oprócz tego mam tez komornika któremu miesięcznie spłacam 200 zł w sumie 550zł.

  Dziś dostałam informacje o kolejnej egzekucji komorniczej w wysokości 900 zł. Tak więc nie mam z czego tego spłacić, stąd moje pytanie: czy mogę się ubiegać o umorzenie tej ostatniej egzekucji ?

 5. Mam długi w kwestii takiej jak za telefony i kilka chwilówek i nie jestem w stanie ich spłacać bo żyje wyłącznie z zasiłków na dzieci. I nie mam też możliwości pójść do pracy, jestem matka samotnie wychowującą dwoje dzieci, ledwie starcza na opłatę mieszkania i wyżywienie. Proszę mi pomóc w sprawie umorzenia wszystkich długów widniejących na moim imieniu i nazwisku.

 6. Witam, 2007 roku zaciągnęłam pierwszy kredyt… zmusiła mnie sytuacja, potem następny kredyt itd… (ok 20 000 razem) nie spłacałam długów gdyż nie miałam z czego, wynajmowałam mieszkanie w Warszawie… i po to zaciągałam kredyty. W 2009 urodziłam córkę, nie byłam już w stanie spłacać komorników.

  Pracuję od kwietnia, zarabiam 1560 zł na rękę i mam na utrzymaniu córkę 10 letnią… nie mam na córkę żadnego świadczenia, gdyż przekracza mi dochód, na alimenty i na 500 zł jest mi bardzo ciężko utrzymać dom, rachunki, córkę, szkoła i życie… spłacałam po 250 zł + rachunki i opał na dodatek zostaje mi czasami 600 zł na przeżycie całego miesiąca… może jest jakaś szansa na całkowite umorzenie moich długów?

 7. Witam, mam długi w bankach są to kredyty, które brałam na kupno domu, dom już zabrał wierzyciel, bo był zastawiony z innej pożyczki, zostałam z tamtymi bankami, kwota długu to 80 tys. raty przewyższają mój dochód, nawet minimum socjalne by nie zostało, mam dziecko, w życiu im tego nie spłacę, chcę by sąd mi to umorzył, w dodatku mam komornika na alimenty na dziecko, muszę płacić… co robić, nie mam majątku.

Comments are closed.