Umorzenie długu przez wierzyciela WZÓR

Jak napisać oświadczenie wierzyciela o umorzenie długu? Umowa zwolnienia z długu to pismo, które na mocy porozumienia obu stron – zwalnia dłużnika z długu, czego wynikiem jest jego umorzenie bez zaspokojenia wierzyciela.

Wprowadzenie

umorzenie-dlugu-przez-wierzyciela-wzor-pdf-docAby ułatwić Ci sporządzenie oświadczenia, w którym zwalniasz dłużnika z konieczności spłaty długu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór dokumentu z podstawą prawną, który pobierzesz poniżej:

Umorzenie długu przez wierzyciela wzór

umorzenie-dlugu-przez-wierzyciela-wzor-pdf-doc

Umorzenie długu przez wierzyciela – wzór

Wymogi dotyczące pisma o zwolnienie z długu

W pierwszej kolejności oświadczenie ze strony wierzyciela koniecznie należy sporządzić na piśmie pod rygorem nieważności. Jest to o tyle ważna kwestia, że w razie ewentualnych sporów w przyszłości, dłużnik, jak i wierzyciel będą mogli udowodnić zaistnienie umorzenia długu.

Umorzenie zadłużenia może dotyczyć całego zadłużenia bądź jego części. Jeśli wierzyciel chce umorzyć dług tylko w części, powinien on w oświadczeniu jasno określić, jakiej kwoty umorzenie dotyczy i z jakiego tytułu powstało owo zadłużenie.

Co więcej, umorzenie długu przez wierzyciela musi odbyć się za zgodą dłużnika (źródło: Art. 508. – Zwolnienie z długu – Kodeks cywilny). W oświadczeniu powinien zatem pojawić się stosowny zapis, że dłużnik wyraża zgodę na umorzenie długu z tytułu […] w kwocie […] zł.

Może też dojść do sytuacji, w której świadczenie jest niepodzielne i nie ma możliwości umorzenia tylko części zadłużenia. W takiej sytuacji wierzyciel może zwolnić dłużnika tylko z całego zadłużenia.

…i jedna z najważniejszych kwestii:

Jeśli wierzyciel zwalnia dłużnika ze spłaty długu, to wierzyciel nie może później domagać się spłaty tego zadłużenia. Podpisane przez wierzyciela oświadczenie o zwolnienie z długu stanowić będzie formę obrony dłużnika przed próbą wyegzekwowania od niego umorzonego kiedyś zadłużenia.

Wierzyciel może przekazać dłużnikowi oświadczenie o umorzeniu długu osobiście, ale może też wysłać je listem poleconym na adres dłużnika.

Dłużnikowi należy umożliwić zapoznanie się z treścią oświadczenia.

Prośba dłużnika o umorzenie długu

Oczywiście całą procedurę umorzenia długu może zainicjować dłużnik, składając na ręce wierzyciela wniosek o umorzenie długu.

Jak napisać wniosek skuteczny? w piśmie takim powinno znaleźć się uzasadnienie, które opisywać będzie ciężką sytuację finansową, materialną i/lub życiową dłużnika.

Jeśli wierzyciel uzna taki wniosek za zasadny, może umorzyć dług, wystosowując do dłużnika oficjalne pismo w postaci oświadczenia, oświadczając, że dany długu zostaje umorzony.

Jeśli jednak wierzyciel nie godzi się na umorzenie długu, może zdecydować się na rozłożenie długu na raty, ustalając z dłużnikiem dogodną wysokość rat, na które w chwili obecnej jest stać dłużnika.

Dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie długu bez względu na jego wysokość, rodzaj, czy też status (dług przedawniony, wydany nakaz zapłaty).

Jednak należy pamiętać, że wierzyciel nie jest zobligowany, by pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek o umorzenie zobowiązania bądź choćby umorzenie odsetek z tytułu danej wierzytelności – jest to jego indywidualna decyzja.

Podsumowanie

Na koniec zamieszczam kilka ciekawostek dotyczących umorzenia długu przez wierzyciela, o których warto pamiętać, decydując się na taki krok:

Jeśli rozłożenie długu na raty nie wchodzi w grę, wierzyciel może za zgodą osoby dłużnej zdecydować się na umorzenie długu, jak i umorzenie odsetek (np. odsetki ustawowe).

W piśmie powinien znaleźć się więc zapis, że dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Umowa o zwolnienie z długu może być zawarta:

 • bezwarunkowo,
 • za spełnieniem jakiegoś warunku (np. spłata odsetek),
 • bądź z zastrzeżeniem terminu.

Jeśli w oświadczeniu nie znajduje się żaden zapis dotyczący powyższych punktów, umorzenie długu następuje w chwili zawarcia umowy.

Pismo sporządzane przez wierzyciela powinno też zawierać dokładne dane wierzyciela, o które opiera się istnienie długu, a także dokładne dane dłużnika, jak i informacje dotyczące samego długu.

Możliwość złożenia podania o umorzenie długów może dotyczyć:

Podstawa prawna:

Art. 508. – [Zwolnienie z długu] – Kodeks cywilny

Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

7 komentarzy w “Umorzenie długu przez wierzyciela WZÓR”
 1. Witam, właśnie poszukuję wniosek o częściowe umorzenie długu, moim wierzycielem jest firma windykacyjna, spłacam im dość dużo, ale wykańcza mnie to finansowo, nie wiem dlaczego zgodziłam się na tak duże raty. Spłacam jeszcze raz tyle niż oryginalnie wynosił dług, Dlatego moja prośba o umorzenie części zadłużenia wpłynie do nich w przyszłym tygodniu, zdzierają ze mnie za dużo. Dziękuję za wzór dokumentu, serdecznie Was pozdrawiam!

 2. Jeśli prośba o umorzenie części zadłużenia nie będzie skutkować i Wasz wierzyciel pozostanie nieugięty, to nie załamujcie rąk, bo możecie przecież przystąpić do negocjacji. Nie wolno tracić kontaktu z wierzycielem i się na niego obrażać, trzeba próbować się z nim dogadać mimo wszystko. Nawet zamiast umorzenia długu warto decydować się wtedy choćby na rozłożenie zadłużenia na więcej mniejszych rat. Pismo dotycząca umorzenia całości lub części długu musi zawierać przede wszystkim miejscowość i datę sporządzenia wniosku, nasze dane, dane wierzyciela oraz wskazanie zadłużenia (pożyczka, kredyt, raty, mandat itd). Warto też zadbać o rzeczowe umotywowanie naszej prośby, a więc trzeba napisać, że nie stać nas na dalszą spłatę zadłużenia itd.

  Do wniosku można dodać także załączniki w postaci wyciągów bankowych, zarobki i inne zobowiązania które uniemożliwiają nam dalszą spłatę zadłużenia.

  Negocjowanie części zadłużenia można negocjować z dowolnego rodzaju podmiotem z jakim mamy do czynienia, może to być:

  – bank
  – firma pożyczkowa
  – Urząd Skarbowy czy ZUS
  – operator telefoniczny Plus, T-mobile, Play itp.
  – spółdzielnia mieszkaniowa
  – dostawca telefonii stacjonarnej, internetu czy telewizji
  – czy firma windykacyjna.

 3. Komornik zajął mi pensje, na umowie jest najniższa krajowa. Jak sformułować pismo o umorzenie częściowe długu? Mam już jednego komornika. Co mam zrobić. Nie orientuje się jak sformułować to pismo i czy jest szansa na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Komornik może być więcej niż jeden do ściągnięcia długu. Ile i czy mogę sama spłacać długi? bez komornika?

 4. Witam, pisze z zapytaniem o umorzenie długu. Czy istnieje taka możliwość i jeśli tak, to gdzie i w jaki sposób mogę to załatwić? Jestem samotną matką, aktualnie żyje z zasiłku rodzinnego w wysokości 90 zł i z świadczeń rodzinnych 500 +. Mam dwóch wierzycieli, jednemu place miesięcznie 200 zł, drugiemu 150 zł oprócz tego mam tez komornika któremu miesięcznie spłacam 200 zł w sumie 550zł.

  Dziś dostałam informacje o kolejnej egzekucji komorniczej w wysokości 900 zł. Tak więc nie mam z czego tego spłacić, stąd moje pytanie: czy mogę się ubiegać o umorzenie tej ostatniej egzekucji ?

 5. Mam długi w kwestii takiej jak za telefony i kilka chwilówek i nie jestem w stanie ich spłacać bo żyje wyłącznie z zasiłków na dzieci. I nie mam też możliwości pójść do pracy, jestem matka samotnie wychowującą dwoje dzieci, ledwie starcza na opłatę mieszkania i wyżywienie. Proszę mi pomóc w sprawie umorzenia wszystkich długów widniejących na moim imieniu i nazwisku.

 6. Witam, 2007 roku zaciągnęłam pierwszy kredyt… zmusiła mnie sytuacja, potem następny kredyt itd… (ok 20 000 razem) nie spłacałam długów gdyż nie miałam z czego, wynajmowałam mieszkanie w Warszawie… i po to zaciągałam kredyty. W 2009 urodziłam córkę, nie byłam już w stanie spłacać komorników.

  Pracuję od kwietnia, zarabiam 1560 zł na rękę i mam na utrzymaniu córkę 10 letnią… nie mam na córkę żadnego świadczenia, gdyż przekracza mi dochód, na alimenty i na 500 zł jest mi bardzo ciężko utrzymać dom, rachunki, córkę, szkoła i życie… spłacałam po 250 zł + rachunki i opał na dodatek zostaje mi czasami 600 zł na przeżycie całego miesiąca… może jest jakaś szansa na całkowite umorzenie moich długów?

 7. Witam, mam długi w bankach są to kredyty, które brałam na kupno domu, dom już zabrał wierzyciel, bo był zastawiony z innej pożyczki, zostałam z tamtymi bankami, kwota długu to 80 tys. raty przewyższają mój dochód, nawet minimum socjalne by nie zostało, mam dziecko, w życiu im tego nie spłacę, chcę by sąd mi to umorzył, w dodatku mam komornika na alimenty na dziecko, muszę płacić… co robić, nie mam majątku.

Comments are closed.