Czy mogą mnie aresztować za niepłacenie alimentów?

Witam, kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia? Wyjechałem za granicę w 2004 i do tego czasu komornik ściągał ze mnie alimenty. Po 2004 r. już mnie nie było w kraju i nie wiem, co się działo.

Po 5 latach przyleciałem do Polski do Gdańska, gdy wracałem za granicę, to na odprawie paszportowej mnie zatrzymali na chwilę i kazali napisać adres kontaktowy i z uśmiechem na twarzy usłyszałem komentarz “co komornik?”.

Od tamtej pory boje się wrócić do Polski lub kogoś odwiedzić, bo tu mam swoje życie. Czy mogę mieć problemy na granicy za długi alimentacyjne? Czy mogą mnie aresztować za niepłacenie alimentów? co robić ? gdzie szukać rady?


Kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia?

kiedy-dluznik-alimentacyjny-idzie-do-wiezienia

Zacznijmy od tego, że obecnie komornik może za długi ścigać dłużnika w całej Unii Europejskiej, ponieważ otrzymanie Europejskiego Nakazu Zapłaty jest niezwykle łatwe. Wystarczy złożyć jeden wniosek, aby dostać taki nakaz, na mocy którego to odpowiednik polskiego komornika będzie Cię ścigał w obcym kraju i wyegzekwuje należność.

Jedynie w Danii nie ma on mocy, ale w innych krajach europejskich jak najbardziej. Zatem wyjazd za granicę i tak nic nie daje, choć tu zależy, co rozumiesz przez pojęcie „za granicę”, bo jeśli nie jest to kraj należący do UE, to faktycznie może to być dla Ciebie korzystne, ale tylko chwilowo, bo dług sam z siebie nie zniknie, chyba że zostanie przedawniony?

Nawet jeśli w 2009 roku podałeś prawidłowy adres kontaktowy do miejsca pobytu w innym kraju, to dziwi mnie, że jeszcze nikt na ten adres się z Tobą nie kontaktował. Ale nie musi to od razu oznaczać, że sprawa została całkowicie porzucona.

Jeśli osoba, wobec której są zasądzone alimenty wie, w jakim kraju przebywasz, to faktycznie może ona założyć sprawę w sądzie, a wtedy sąd wydaje stosowny nakaz zapłaty lub aresztowania. Zwłaszcza jeśli w kraju, w którym obecnie przebywasz, mieszkasz legalnie i masz zameldowanie, konto bankowe czy legalną pracę, wtedy to znalezienie Ciebie przez zagranicznego komornika będzie bardzo łatwe.

Areszt za niezapłacone alimenty – kiedy?

W zeszłym roku zmieniła się podstawa prawna, która faktycznie umożliwia aresztowanie notorycznego dłużnika za alimenty. Od 1 czerwca 2017 roku osoba, której łączny dług alimentacyjny wynosi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych, albo gdy opóźnienie w płaceniu alimentów wynosi 3 miesiące, może zostać skazana na rok pozbawienia wolności.

Jednak w tym wypadku, jeśli dłużnik w terminie 30 dni od pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego ureguluje zaległe alimenty, to nie trafi wtedy do więzienia.

Bardziej surowa kara została przewidziana dla osoby, która nie płacąc alimentów na czas, naraziła drugą stronę na całkowitą utratę środków do życia. Wtedy karą są 2 lata pozbawienia wolności.

Ale i tutaj, jeśli zapłaci się zaległe alimenty w terminie 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania – kara pozbawienia wolności nie będzie zasądzona. Jednak sąd karny może nałożyć też inne kary dłużnika alimentacyjnego, na przykład wysoką grzywnę. Co chcę podkreślić to fakt, że wcale niekoniecznie od razu idzie się do więzienia za dług alimentacyjne.

Powyższe fakty poparte są artykułem 209 paragrafy 1-2 Kodeksu Karnego.

Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece

Art. 209. § 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.

Musisz wiedzieć, że komornik działa na podstawie prawa cywilnego. Niestety od 2004 roku minęło sporo czasu i pewnie sam nie wiesz, czy wytoczono przeciwko Tobie sprawę karną, ponieważ nie było Cię w kraju.

I faktycznie może być wydany za Tobą przez sąd tak zwany list gończy, co oznacza, że zatrzymają Cię na granicy i odprowadzą do aresztu, jeśli podczas Twojej nieobecności w kraju został zaocznie wydany nakaz poszukiwania, czy nawet rozpatrzono sprawę o alimenty.

Przedawnienie alimentów

Pewnie już zastanawiałeś się, czy alimenty uległy przedawnieniu. Ale to zależy od tego, na kogo miały być one wypłacane i np. ile dziecko/dzieci mają obecnie lat. A co ważniejsze od tego, czy toczy się teraz wobec Ciebie egzekucja komornicza za niepłacenie alimentów.

Na mocy artykułu 124 paragraf 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli zasądzone świadczenie – czyli alimenty – są przedmiotem postępowania egzekucyjnego, to przedawnienie nie biegnie, a zatem cały czas masz aktywny dług i nie liczy się to czy np. dziecko, na które alimenty były zasądzone jest już dorosłe i samodzielne.

Na mocy artykułu 760 Kodeksu postępowania cywilnego oczywiście masz prawo wglądu w swoje akta u komornika, ale wniosek trzeba złożyć pisemnie i trzeba udać się do komornika osobiście z dowodem osobistym.

Jak uniknąć kary za niepłacenie alimentów, gdy jesteś za granicą?

Prawo do wglądu do aktu przysługuje też: obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Problematyczne może być jednak dla Ciebie niezatrudnienie obrońcy czy pełnomocnika w Polsce, ale zlokalizowanie komornika, który Cię w tym 2004 roku ścigał.

Bo właśnie do tej kancelarii komorniczej musisz wysłać obrońcę czy pełnomocnika, aby mógł za Ciebie sprawdzić akta Twojej sprawy. Natomiast jeśli w toku postępowania doszło do sprawy karnej, to dla osoby trzeciej do przejrzenia akt sprawy będzie wymagana zgoda prezesa sądu, przed którym toczyło się postępowanie.

Najlepiej dla Ciebie byłoby sprawdzić, na jakim etapie jest Twój dług alimentacyjny, bo choć od 2004 roku, czy nawet powrotu do kraju w 2009 roku i kolejnego wyjazdu minęło sporo lat, to nie oznacza, że sprawa przez wierzyciela, czyli osobę domagającą się zapłaty zaległych alimentów została porzucona.

Lub też, jeśli nadal masz rodzinę lub dobrych znajomych w Polsce, którzy znają drugą stronę sporu, poproś ich, aby delikatnie dowiedzieli się od byłej partnerki, czy sprawa jest zamknięta, czy nadal komornik ściga Cię za alimenty.

Co prawda tytuł wykonawczy, na mocy którego działa komornik przedawnia się po 6 latach, ale każde skierowanie sprawy do komornika przerywa bieg przedawnienia, a więc teoretycznie dłużnik może być ścigany nawet kilkadziesiąt lat, jeśli bieg przedawnienia będzie co jakiś czas przerywany.

Podsumowanie

W obecnej sytuacji odradziłabym Ci podróż do Polski, bo możesz zostać aresztowany za niepłacenie i uchylanie się od płacenia alimentów. Spróbuj dowiedzieć się, czy była partnerka założyła Ci sprawę w sądzie i czy toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne.

Wzory pism, których możesz potrzebować:

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o obniżenie alimentów

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

wniosek-o-umorzenie-egzekucji-w-sprawie-alimentacyjnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

26 komentarzy w “Czy mogą mnie aresztować za niepłacenie alimentów?”
 1. Witam, narzeczony ma córkę z poprzedniego związku i 2 dzieci ze mną. Problem w tym tkwi, ze dziś komornik zabrał narzeczonemu całą wypłatę na rzecz alimentów na pierwszą córkę. W tej chwili nie mamy na utrzymanie naszych dzieci, dodam że narzeczony ma na naszego syna przyznane alimenty sądownie, czy ma możliwość odzyskania część pieniędzy na zaspokojenie potrzeb naszych dzieci?

 2. Witam. Szukam swojego komornika alimentacyjnego, wiem, że mam komornika ale nie wiem jak się nazywa, a chciałabym spłacać zadłużenie alimentów, przychodzą listy na stary adres zameldowania i nie mam jak ich odebrać, bo mieszam daleko i nie wiem gdzie uzyskam informacje, sprawa pilna do 23 października muszę wpłacić kwotę pierwszą, jeżeli tego nie zrobię sprawa trafi do sądu proszę o pomoc.

 3. Jak pozbyć się zaległości alimentacyjnych z lat 2000-2006? Od kilku lat regularnie płacę alimenty. Mam zasądzone 200 zł a płacę 600 zł. Jednak pozostają zaległości w wysokości ok. 25.000 zł (siedziałem wtedy w wiezieniu). Jak wyjść z pętli długów alimentacyjnych? Chcę normalnie żyć i otworzyć legalną firmę. Nie chcę kombinować. Wiem, że komornik ma prawo zająć całą kwotę pieniędzy na koncie bankowym. Jak mam żyć normalnie?

 4. Komornik zabiera mi 60% wynagrodzenia, czy jest szansa na obniżenie wysokości tego zajęcia? kwota jaką komornik mi zostawia nie wystarczy mi na życie. Co mogę zrobić? nawet nie jestem w stanie płacić bieżących alimentów, bo po prostu nie mam z czego…

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety nie ma takiej prawnej możliwości, tak właśnie wygląda egzekucja komornicza długu o charakterze alimentacyjnym, niestety nic z tym nie zrobisz… Jedyne co możesz zrobić, to prosić wierzyciela o umorzenie egzekucji na jego wniosek, wierzycielem Twoim jest oczywiście rodzic dziecka. Tylko wierzyciel ma władzę nad tym jak wyglądać będzie na dłużniku alimentacyjnym egzekwowanie zaległych i bieżących alimentów.

   1. To jest właśnie problem, gdyż jeśli masz konflikt, nie uwolnisz się od tego długu nigdy. Możesz złożyć kasację na komornika, ale tam znowu są koszta %.

 5. W ostatnim tygodniu dowiedziałam się, że od 3 lat powinnam płacić alimenty, nie dostałam nawet wezwania na sprawę alimentacyjną i nie wiedziałam, że muszę coś płacić… co mi teraz grozi za niepłacenie alimentów? i czy mogę spłacić ten dług alimentacyjny jakoś w ratach? ponieważ nie pracuje i mam na wychowanie syna…

  1. Janina Gołębiecka

   No konsekwencje niepłacenia alimentów są od niedawna dość poważne… nie wiem dlaczego nie dostałaś żadnego pisma z sądu o zasądzeniu alimentów. Myślę, że przede wszystkim powinnaś skontaktować się obecnym opiekunem dziecka i wyjaśnić zaistniałą sytuację, możesz też zawrzeć z opiekunem dziecka ugodę w której zobowiążesz się do terminowych rat, aby spłacić zaległe alimenty + płacić bieżące alimenty.

 6. Ma zadłużenie u komornika około 20.000 tys zł, odpracowywałem dług ale nie do końca i trafiłem do więzienia od momentu kiedy wyszedłem na dozór elektroniczny płacę komornikowi alimenty i dodatkowo 100 zł na zadłużenie po 7 miesiącach płacenia otrzymałem ponowny bilet do więzienia… czy to jest zgodne z prawem?

  1. Ilość samobójstw musi wzrosnąć. Za dużo jest polskich mężczyzn. Szejkowie chcą polskie kobiety.

 7. Komornik sądowy po wpłaceniu prze ze mnie alimentów zajął wszystkie moje konta bankowe osobiste i firmowe pozostawiając mnie bez żadnych środków do życia. Po mimo wezwania go do złożenia wyjaśnień i napisania skargi na czynności komornicze, komornik nadal blokuje moje konta i nalicza opłaty. Nie mam żadnych zaległości w płaceniu alimentów.

 8. Mam do spłaty alimenty zaległe i nadal do płacenia mam duże zadłużenie, chce je spłacić ale to tylko jest możliwość wyjechać za granicę. A muszę mieć przecież konto bankowe, czy komornik wszystko mi zabierze z tego konta? a tam z czegoś muszę żyć?! Chciała bym spłacić ten dług, bo po nocach już nie śpię, a w Polsce nie ma takiej możliwości żebym to spłaciła…

 9. Witam. Od stycznia przechodzę na umowę o prace (aktualnie jestem na zleceniu) komornik zabiera całą pensję z czego ja jeszcze płace na dziecko z drugiego związku. To mój jedyny dochód. Jeśli już będę na normalnej umowie, to czy komornik będzie mógł mi zostawić najniższą krajową? czy dalej będzie zabierać całość?

 10. Zarabiam brutto 2400 zł, ile z tego może mi zabrać komornik alimentacyjny? Przez 13 miesięcy płaciłem córce alimenty w wysokość 800 zł, po założeniu sprawy o zniesienie alimentów córka przed sprawą zrzekła się alimentów, ponieważ przez ten cały czas pracowała i nie widzi powodu dla którego miała by nadal brać pieniądze. Czy te pieniądze, które brała przez 13 miesięcy pracując mogę odzyskać?

 11. Witam, chodzi o wyrok za alimenty. Mój chłopak ma 6 miesięcy do odsiadki za niepłacenie alimentów. Po jakim czasie ten wyrok się przedawni? i z kim można się skontaktować, aby spłacać zaległe i bieżące alimenty? Czy jest szansa aby uniknąć odsiadki?

  1. Janina Gołębiecka

   Wyrok to nie dług więc raczej się nie przedawnia. Aby zacząć spłacać alimenty bieżące i zaległe, skontaktujcie się z rodzicem który opiekuje się dziećmi.

 12. Szuka mnie prokuratura o ustalenie adresu. Wiem, ze prośbę tą wystosował komornik u którego mam zadłużenie alimentacyjne o którym wcześniej nie wiedziałem. Chciałbym spłacić to zadłużenie. Jakie konsekwencje mi grożą na daną chwilę? Kontaktu z wierzycielem nie mam. Dziękuję za odpowiedź.

 13. Witam, mam pewien problem, a mianowicie nie płaciłem alimentów od 10 lat i komornik chce żebym poszedł do więzienia – co mam zrobić? mam rodzinę, dziecko, od kilku lat czekałem na operację, która się odbyła za kilka miesięcy, odbędzie się kolejna w związku z uszkodzeniem stawu kolanowego, oprócz tego płace rachunki, kredyty, nie mogę tego zostawić i pójść do więzienia…

 14. Nie płacę alimentów od 3 miesięcy, ponieważ dziecko zostało matce odebrane, ponieważ zażywała narkotyki i obecnie przebywa ze mną, złożyłem już sprawę do sądu o ograniczenie jej praw rodzicielskich, lecz nie wiem czy za nie zapłacone alimenty nie narobię sobie problemów. Również była interwencja Policji w jej mieszkaniu i został zatrzymany mężczyzna ze śladową ilością narkotyków, lecz po paru godzinach został wypuszczony.

 15. Mam sprawę karną o niepłacenie alimentów. Mieszkałem razem z byłą żoną, miałem zasądzone alimenty, ale utrzymywałem cały dom, a żona za plecami pobierała z funduszu alimentacyjnego pieniądze. Co mogę zrobić, abym nie został skazany? nie mam żadnych potwierdzeń, że utrzymywałem cały dom, lecz tylko zeznania sąsiadów, że mieszkaliśmy razem i że była żona nie pracowała.

 16. Witam, mam zaległość alimentacyjną w wysokości 60 tys, w tym zaległość alimentacyjną starszego syna, który już ma 19 lat ,i na dwoje młodszych w tym najmłodszy po tym jak konkubent zmarł, jest u mnie od 15 grudnia. W tej sprawie będzie sprawa w sadzie, bo starszy syn chciał być dla dwóch młodszych synów rodziną zastępczą, ale najmłodszy przyszedł za zgodą starszego syna do mnie.

  Nie wiem co zadecyduje sąd, ale teraz chce komornikowi wpłacić 20 tysięcy i pozostanie mi do spłaty 40 tysięcy, będę miała sprawę karną i czy jak będę komornikowi płacić co miesiąc po 1000 zł i 500 zł na średniego syna, płacić będę starszemu synowi, to czy sąd karny odstąpi od kary pozbawienia wolności? bo na wychowaniu mam 3,5 letniego syna no i teraz tego najmłodszego, czy będę miała możliwość żeby zadłużenie alimentacyjne spłacać w ratach?

 17. Witam, chodzi o zadłużenie alimentacyjne z toczącym się postępowaniem karnym. Posiadam dość spore zadłużenie, ponad 130 tysięcy. dług nadal rośnie. utrzymuje się z pracy na niepełny etat, rata alimentów jest potrącana przez komornika, na więcej nie stać mnie, jestem osobą schorowaną, po zakładzie karnym. Ciężko jest o stałą pracę. A do tego grozi kara za alimenty, co zrobić żeby nie iść do więzienia? jak umorzyć postępowania komornicze i długi?

 18. Czy mogę kupić auto i zostać współwłaścicielem, jeżeli mam dług za alimenty? jest to auto za ok 1tysiac złotych, chcę je kupić i proszę o jak najszybszą odpowiedź – z góry dziękuję za poradę i proszę o jakąś radę w tym zakresie

 19. Witam. Od 2014 roku do 2017 nie płaciłem alimentów pod koniec 2017 roku, zamknęli mnie na rok czasu. Dług w wysokości koło 50 tys złotych. Przez 2018 r. moja dziewczyna płaciła alimenty w kwocie wyższej od zasadzonych. Do dnia dzisiejszego alimenty są płacone, ale nic nie jest płacone na dług, tylko bieżące alimenty w kwocie zasądzonej przez sąd (tj. 950 złotych + komornik).

  Znowu rodzina przekazała mi informacje, że policja mnie szuka. Jak to jest? W jaki sposób można wstrzymać nakaz aresztowania? i jak płacić? Dalej płacić bieżące do funduszu + jakieś kwoty na dług? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 20. Witam. Pytanie: żona chce otworzyć działalność gospodarczą, ja posiadam alimenty i zadłużenie alimentacyjne z pierwszego małżeństwa i czy żona może dopisać mnie jako współwłaściciela no, ale co na to komornik? czy może wtedy coś egzekwować (zająć itd.) obecnie płacę alimenty, pracuję za granicą co pozwala mi na spłatę tych zobowiązań, proszę o poradę dziękuję.

 21. Dzień dobry, co jakiś czas policja zamyka do więzienia brata za niepłacenie alimentów, gdy mieszkał z dziećmi i ich matka nadal pobierała alimenty z urzędu ponieważ brat nie miał pracy, ale matka dzieci miała dochody z innych źródeł, gdzie nie brakowało im na nic, z tego co mi wiadomo jeśli matka ma dochód taki ze dzieci godnie żyją, ojciec dziecka nie powinien być aresztowany za alimenty, że nie ma za co płacić, gdyż sam pracy nie posiada lub gdy dorabia to ledwo jemu samemu starcza na podstawy życiowe.

  Matka dzieci pije alkohol do upadłego, nie wiedząc później co z tymi dziećmi się dzieje, bo potrafi nie wrócić na noc do domu po takiej libacji, bije dzieci, wyzywa, rozbija, gdy brat z nimi mieszkał dzieci miały zapewnioną bardzo dobrą opiekę dzięki niemu, bo ma do dzieci podejście, a ich matka teraz brata wygoniła z mieszkania, bo chciała 4 dziecko, żeby miała emeryturę za wychowanie 4 dzieci.

  On się nie zgodził to go wygoniła, sprowadziła sobie jakiegoś innego faceta, a brat zamieszkał u mamy, która jest bardzo chora, cierpi na chorobę reumatyczną ma powykręcane palce u rąk przez chorobę, a brat jej bardzo dużo pomagał we wszystkich pracach, ale przez niepłacenie alimentów, bo sam nie ma na razie z czego, to policja go z ulicy zgarnęła i wywiozła do zakładu karnego nie powiadamiając nikogo z rodziny i mama nie dość że chora, to jeszcze martwiła się przez 2 dni że jej syn do domu nie wrócił. Dopiero siostra udała się na komendę i wtedy powiedzieli, że go aresztowali.

  Jaka jest możliwość żeby go stamtąd wyciągnąć? ponieważ dostał wyrok na pół roku, a mamie nawet jest ciężko po domu chodzić, a brat pomagał co tylko mógł, gotował obiady, palił w piecach bo są to piece kaflowe, robił zakupy, po prostu wszystkie prace.Teraz mama została sama i jest załamana. Jeszcze do tego około 2 lat temu policja podczas zatrzymania bardzo dotkliwie brata pobiła, potem twierdząc ze to brat ich pobił tyle tylko, że oni nie mieli śladów pobicia, a brat był cały w siniakach.

  Policjant na lewo załatwił sobie zaświadczenie ze ma coś z barkiem i złożył wniosek o to, że brat go pobił i brat przez niego został aresztowany i miał odsiadkę i jeszcze do tego ma wypłacić odszkodowanie policjantowi.To jest paranoja… to trzeba widzieć co wyprawiają policjanci z komendy policji w Chełmnie woj.kujawsko -pomorskie, zrobili z brata groźnego przestępcę bez słowa obrony, bo gdy on chce coś się odezwać to zaraz go biją, potrafili go wywieźć w odległe miejsce i go dotkliwie stłukli. Gdzie szukać pomocy? bo tutaj policjant jeden drugiemu rękę myje i biedny chłopak nie ma możliwości obrony nawet słownej.

  Jak można mu pomóc? wszyscy z rodziny za nim stoją murem, gdyby było z niego coś niedobrego nikt by nie obstawał, jak można mu pomoc, od dwóch dni przebywa w zakładzie karnym, proszę o pomoc, bo mama bardzo cierpi przez chorobę, ma 67 lat i waży zaledwie 38 kg i znowu się podłamuje przez całą sytuacje i boje się ze dalej schudnie. Proszę o jakaś nawet najmniejszą wskazówkę jak można bratu pomoc. Dziękuje i proszę o poradę.

Comments are closed.