Komornik zajął alimenty na koncie – [INSTRUKCJA] jak postępować

Witam mam taki problem: komornik zajął alimenty na koncie. Pracuję w sklepie na umowę o pracę, gdzie komornik zabiera mi ok. 200-300 zł i pracodawca wysyła mi 1530 zł. Na konto bankowe wpływają mi alimenty na syna od jego ojca + te 1530 zł.

Dzisiaj zostało mi zablokowane w banku 355 zł z konta bankowego na rzecz komornika i konsultantka stwierdziła, że oni muszą i mogą to zająć na rzecz komornika.

Dzwoniąc do komornika, on odsyła mnie do banku, a dzwoniąc do banku, bank odsyła mnie do komornika. Czy komornik może zająć alimenty na koncie bankowym? Co mogłabym z tym zrobić?


Komornik zajął alimenty na koncie

Zacznijmy od tego, czy komornik może zająć alimenty?

Zgodnie z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego: „nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne”, co oznacza, że Kodeks jasno potwierdza, że alimenty podlegają wyłączeniu spod egzekucji komorniczej. Komornik nigdy nie będzie mógł zająć alimentów! to jasne i dla mnie i pewnie dla Ciebie…

…. gdzie więc leży problem?

Otóż gdy pieniądze z alimentów pojawią się na zajętym przez komornika koncie bankowym, tracą niejako swoją tożsamość i komornik nie wie, że tak naprawdę zajmuje alimenty.

Egzekucja z rachunku bankowego rządzi się nieco innymi prawami, to przez to, że komornik nie ma wglądu co do tego, skąd pochodzą pieniądze, które „wpływają” na zajęte przez komornika konto bankowe, dlatego takie sytuacja jak Twoja, budzą wiele nieporozumień na linii:

dłużnik <–> bank <–> komornik

Egzekucja z rachunku bankowego jest jakby odrębnym sposobem egzekucji komorniczej. Jak to rozumieć? Trzeba to zobrazować w tym sensie, że do egzekucji z rachunku bankowego nie mają zastosowania ogólne ograniczenia polegające na tym, jakie świadczenia – czy wolne od potrąceń, czy nie – wpływają na to konto dłużnika.

Jak w praktyce bank komornik zajmuje alimenty?

A więc to nie komornik tak naprawdę dokonuje zajęcia alimentów wpływających na konto bankowe a bank, który musi działać na zlecenie komornika i wykonywać jego polecenia.

Bank zajmując środki pieniężne dłużnika, przeważnie nie sprawdza, z jakich źródeł one pochodzą, dlatego często zdarza się, że otrzymywane od byłego partnera alimenty, bank traktuje jak zwykły przelew na konto zajęte przez komornika.

Przez to właśnie, świadczenia wolne od zajęcia komorniczego przekazywane są wprost do komornika.

Wielu dłużników boleśnie przekonało się o tym w odniesieniu do świadczenia 500+, gdzie komornicy w całej Polsce zajmowali to świadczenie, bo nikt nie sprawdzał, skąd te pieniądze pochodzą…

Co zrobić, gdy komornik zajął alimenty?

Do wyboru masz 3 opcje:

 1. Możesz zwrócić się do komornika o wyłączenie alimentów spod egzekucji z konta bankowego.
 2. Innym wyjściem jest wytoczenie przeciw komornikowi powództwa przeciwegzekucyjnego, którego wzór znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków.
 3. Trzecim sposobem na odzyskanie i uchronienie alimentów przed zajęciem komorniczym, jest założenie osobnego konta bankowego. Takie konto bankowe nazywane jest kontem socjalnym, bądź rodzinnym. Instrukcję jak założyć konto socjalne <– znajdziesz tutaj.

Jak już wspomniałam, egzekucja komornicza z rachunku bankowego, to temat wzbudzający sporo kontrowersji, szczególnie jeśli rozchodzi się o świadczenia alimentacyjne lub inne świadczenia niepodlegające egzekucji.

Jeśli zastanawiasz się, czy komornik może zająć alimenty na koncie bankowym, to odpowiedź brzmi „nie”. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, bo komornik ma szerokie prawo do blokowania wszelkich środków na kontach bankowych dłużników.

Jeśli założysz sobie konto socjalne i przekierujesz tam alimenty, a Twoje wynagrodzenie będzie jedynym wpływem na Twoje już zajęte przez komornika konto bankowe, to sprawa wróci do normy :-). Pozdrawiam i życzę cierpliwości w walce z komornikiem.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

7 komentarzy w “Komornik zajął alimenty na koncie – [INSTRUKCJA] jak postępować”
 1. Bieżący obowiązek alimentacyjny już mnie nie obowiązuje. Syn się usamodzielnił. Pozostaje dług wobec likwidowanego funduszu alimentacyjnego. Wystąpiłem o rozłożenie długu na raty, jak w tym przypadku wygląda zajęcie komornicze?!

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli likwidowany Fundusz Alimentacyjny zgodzi się na spłatę zadłużenia w ratach, które zaproponowałeś, to wtedy do egzekucji komorniczej nie dojdzie. Jeśli jednak Fundusz Alimentacyjny zażąda spłaty długu w całości, a Ty tego warunku nie spełnisz, to Fundusz Alimentacyjny podejmie kroki, aby wytoczyć wobec Ciebie egzekucję komorniczą. Fundusz może zlecić egzekwowanie długu przez zajęcia Twojego konta bankowego, Twojego wynagrodzenia czy zajęcia innych rodzajów/składników Twojego majątku osobistego.

 2. Witam, mam taki problem, iż mam zadłużenia na 100 tys za alimenty, posiadam stałą umowę zatrudnienia, moje zarobki to 1530 zł, muszę wynajmować mieszkanie, płacić za życie, posiadam tez 2 grupę inwalidzką, ponieważ nie mam palców u nóg po amputacji przez chorobę burgiera. Komornik mi zabiera 60 procent wypłaty, co mogę zrobić żeby tyle nie zabierał?

  1. Janina Gołębiecka

   Obawiam się, że nie jesteś w stanie zrobić nic, co mogłoby obniżyć zajmowaną kwotę egzekucji z wynagrodzenia za dług alimentacyjny, ponieważ wysokość takiego zajęcia, jasno określają przepisy prawa. Możesz oczywiście znaleźć lepsze lepiej płatne zatrudnienie, minimalna krajowa to nie jest niestety wystarczająca pensja dla dorosłej osoby, szczególnie, gdy wobec tej osoby toczy się egzekucja zaległych alimentów.

 3. Witam. Nie mogę znaleźć podobnego hasła, wszędzie jest komornicze ściąganie alimentów… a mi chodzi o coś z goła odwrotnego… mam komornicze zajęcie na koncie i dług niebagatelny rzędu 39tyś…-jestem w separacji i niebawem mam zamiar ustalić alimenty na córkę, która zgodnie z umową zostanie z moją żoną… teraz pytanie – czy jeśli alimenty zostaną ustalone i mam zajęcie komornicze, czy po wpłynięciu wpłaty na konto pobrana zostanie suma maksymalna, czyli na koncie zostanie 1575 zł, czy też kwota pobrana na rzecz długów zostanie pomniejszona o alimenty? Dziękuję za odpowiedź, Jay.

 4. Witam, chodzi o zajecie alimentów z konta partnerki. Mam konto w banku, na moim koncie jest założone konto walutowe mojego partnera. Na to konto walutowe mojego partnera, komornik dokonał postępowania alimentacyjnego i zajął 1600 zł. Czy komornik ma prawo z mojego osobistego konta, na którym jest to konto walutowe partnera, ściągać alimenty? Bo mimo wszystko konto walutowe jest na niego, ale ogólnie na moim koncie. Pozdrawiam

 5. Małgorzata

  Witam, pobieram na dwójkę moich dzieci alimenty z funduszu alimentacyjnego, kilka dni temu czekałam na przelew, lecz nie doszedł, co się okazało, zablokował je komornik i nie mam możliwości ich wypłacić. Co robić? czy komornik tak może? nawet nie znam jego danych, żeby zadzwonić i wyjaśnić sytuację. Proszę o pomoc.

Comments are closed.