Zajecie rachunku bankowego przez komornika – kwota wolna w 2020

Czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika? Przebywam za granicą, w Polsce mam konto bankowe, na które wszedł komornik i nie mogę wypłacić ani złotówki.

Czy komornik tak może? nie pozostawiając mi nic do wydania? jak sprawić, by komornik zwolnił spod zajęcia moje konto bankowe?


Zajęcie konta przez komornika

Zajmowanie przez komorników rachunków bankowych, to jeden z najpopularniejszych sposobów na wyegzekwowanie należnych wierzytelności.

Komornik ma o tyle ułatwione zadanie, że aby znaleźć konto bankowe dłużnika, wystarczy, że wystąpi o takie informacje do Krajowej Izby Rozliczeniowej, a cała operacja odbywa się elektronicznie dzięki systemowi OGNIVO.

Komornicy od jakiegoś czasu mają jeszcze łatwiej, bo mogą za pośrednictwem banków kierować zapytania do Centralnej informacji o rachunkach bankowych, co umożliwia komornikowi zdobycie wszystkich numerów kont bankowych, które należą do dłużnika.

I to nie tylko chodzi o banki spółdzielcze czy komercyjne, ale także o SKOK-i [Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa], które to rachunki bankowe jeszcze niedawno przecież były nie do wykrycia.

Z tego, co mi obecnie wiadomo, to jak do tej pory, w pełni zaufane konto, którego nie znajdzie komornik, to SKRILL lub VIABUY.

Jak jeszcze komornik poszukuje konta bankowego dłużnika?

Komornik może to zrobić na drodze czynności terenowych, czyli nie wkluczając również przeszukania mieszkania, czy podpytania pracodawcy, czy biura rachunkowego, które prowadzi dłużnikowi rozliczenia, tu kłania się art. 761 kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 761. § 1. Organ egzekucyjny (komornik) może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Posiadając już wszystkie informacje na temat tego, gdzie dłużnik posiada rachunek/rachunki bankowe, komornik przystępuje do zajęcia konta bankowego.

Jeśli chodzi o zwykłe komercyjne banki, to komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego przez elektroniczne zawiadomienie, które opatrzone jest elektronicznym podpisem komornika.

Jeśli chodzi o zajęcie rachunku bankowego w SKOK-u, to komornik musi w tym wypadku zająć takie konto bankowe tradycyjnie, czyli wysyłając pocztą zawiadomienie o zajęciu.

Warto wiedzieć też, że komornik nawet nie musi znać numerów konto bankowych dłużnika, jeśli do któregokolwiek banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego dłużnika, to wszystkie rachunki zgromadzone w tymże banku – zostaną przez komornika zajęte.

Przejęte zostają nie tylko środki, które obecnie znajdują się koncie/kontach, ale i przyszłe środki, które dopiero na to konto wpłyną.

A co jeśli dłużnik prowadzi rachunek wspólnie z małżonkiem? czy mimo to środki zgromadzone na koncie bankowym zostaną zajęte? odpowiedź brzmi TAK! Czytając art. 8912 §1 kodeksu postępowania cywilnego, dowiemy się, że:

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.

Zajęcie rachunku bankowego – kwota wolna od potrąceń

Ile komornik powinien zostawić na koncie bankowym dłużnikowi? jeśli długi, które posiadasz, to długi alimentacyjne, to komornik może zająć wszystkie środki zgromadzone na rachunku/rachunkach.

Jeśli natomiast Twoje długi są inne niż alimentacyjne, to komornik po niedawnej nowelizacji prawa, może zająć wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia, kwota ta, to równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W ten sposób dłużnik ma zapewnione środki do życia. Wobec tego obecnie, przy kwocie minimalnej, która wynosi 2250 złotych brutto, kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego, to 1687,50 zł. A więc każda kwota powyżej 1687,50 zł może zostać zajęta przez komornika.

O zajęciu konta bankowego powinien wkrótce poinformować Cię komornik, bank nie ma takiego obowiązku. Jeśli komornik zajął Ci wszystkie środki zgromadzone na koncie/kontach bankowych, a Twoje długi mają charakter inny niż alimentacyjny, to przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornika <- w tym poradniku dowiesz się dokładnie jak to zrobić.

Czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Wypłacić z konta bankowego możesz tyle, ile komornik pozostawił Ci do dyspozycji (kwota wolna). Reszta środków, choć widoczna na saldzie Twojego konta została zablokowana przez bank i wkrótce powędruje na konto komornika. Środków zablokowanych przez bank nie masz możliwości odblokować w żaden sposób, czy to przez bankowość elektroniczną, czy w bankomacie, na wizycie w placówce bankowej kończąc.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR


Nie wiesz, jak poradzić sobie z zadłużeniem? Ten praktyczny poradnik dostarczy Ci gotowych, sprawdzonych rozwiązań

O długi nietrudno. Utrata pracy, nagła choroba – tyle wystarczy, aby wpaść w poważne problemy finansowe. Jednak niezależnie od tego, jak trudna jest sytuacja – masz szansę wyjść na prostą. Nie wiesz, jak? Dla osób takich jak Ty powstał poradnik „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”.

Czyli:

 • Zbiór praktycznych porad – gotowe rozwiązania, z których skorzystasz bez względu na specyfikę problemu.
 • Poradnik napisała była dłużniczka – Iwona Wendel – która w praktyce sprawdziła polecane rozwiązania.
 • Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak rozmawiać z wierzycielem, windykatorem i komornikiem oraz jakich błędów unikać.
 • Dowiedz się, jak odbudować bezpieczeństwo finansowe swoje i rodziny.

Tylko teraz najlepszy poradnik dla dłużników na rynku jest dostępny 50% taniej. Pospiesz się i zamów, aby:

 • otrzymać wszystkie materiały natychmiast po zakupie (płatność online),
 • zyskać 30-dniowy, darmowy dostęp do zestawu 200 formularzy i pism, które pomogą Ci w wyjściu z długów,
 • otrzymać 4 praktyczne arkusze, dzięki którym szybciej wyjdziesz z długów i zaplanujesz domowe finanse,
 • móc skorzystać z darmowej konsultacji e-mail z ekspertem od długów.

Nie zwlekaj i już teraz podejmij odpowiednie kroki, aby wyjść z długów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

72 komentarzy w “Zajecie rachunku bankowego przez komornika – kwota wolna w 2020”
  1. Janina Gołębiecka

   Firma windykacyjna nie ma takich uprawnień, jedyne co może Ci zająć firma windykacyjna, to 2-3 minuty Twojego czasu podczas rozmowy telefonicznej. Firmy windykacyjne bardzo często zastraszają, że wejdą do domu, zabiorą to czy tamto, jednak to nie prawda. Firma windykacyjna nie ma żadnych uprawnień. Jedyny kto może zablokować Twoje konto bankowe, to komornik. Pozdrawiam!

 1. Witam.. sprawa wygląda nieciekawie.. Na koncie bankowym widnieje dług, już zostało ściągnięte z wypłaty, ale problem polega na tym, że nie było żadnego powiadomienia o zajęciu… nic z sądu ani od komornika.. co w takiej sytuacji?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik najpierw zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenia, a dopiero potem informuje dłużnika o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji komorniczej. Dzieje się to w tej kolejności a nie w innej, bo często dłużnicy mając jakieś kwoty na kotach bankowych, gdy otrzymywali pismo od komornika o zajęciu kont bankowych, to szybko wypłacali całe kwoty z tych kont, aby komornik ich nie zajął. Dlatego komornik najpierw zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenia, a dopiero później informuje o tym fakcie dłużnika. Powiadomienie od komornika na pewno dostaniesz.

   1. Jeśli chodzi o zakończenie postępowania egzekucyjnego i zwolnienie blokady z rachunku bankowego dłużnika, to bank MUSI bez zwłoki odblokować Twój rachunek bankowy. Niestety każdy bank ma swoje procedury i szybkość takiej operacji uzależnione jest od wewnętrznych procedur i regulacji danego banku…

    Możesz zwrócić się do banku z reklamacją za nieuprawnione utrzymywanie zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. A jeśli doszło do jakiejś szkody, to może domagać się jej naprawienia od banku. Można również zwrócić się do rzecznika finansowego z prośbą o interwencję…

 2. Dzień dobry, jak szybko bank powinien odblokować mi konto bankowe po zakończeniu postępowania egzekucyjnego? Dług spłacony, wysłałam komornikowi nawet potwierdzenie spłaty całego zadłużenia, kiedy komornik odblokuje mi konto bankowe?

 3. Czy jeżeli mam dług o zajęcie wystawione na kwotę 1050 zł, wykorzystałam już w tym miesiącu kwotę wolną i wpłynie mi kwota 3tys, to czy blokada będzie tylko na kwotę zajęcia czy na całe konto?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli wykorzystałaś kwotę wolną od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego (1575 zł) i wpłyną Ci jakiekolwiek innej pieniądze na to konto, o komornik niestety zagranie całość. Wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia zajmuje komornik.

 4. Mandragora

  A co w przypadku kiedy na konto co miesiąc wpływa kwota wolna od zajęcia i nie jest ona wypłacana ? czy komornik ma prawo zająć takie pieniądze, mimo że pochodzą one z co miesięcznych wpływów wolnych od zajęć?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć każdą złotówkę, która przewyższa w którymkolwiek miesiącu kwotę wolną od zajęcia, a więc kwotę 1575 zł. Co miesiąc więc na Twoim koncie bankowym będzie widniała kwota 1575 zł. Nie zbudujesz większej kwoty z pieniędzy, których nie wypłacasz.

 5. Witam w miesiącu sierpniu na konto wpłynęła mi spora kwota na konto bankowe, które ma jeszcze zajęcie komornicze, (dług został spłacony jednak komornik ma czas żeby poinformować bank) Pani w kancelarii komorniczej podpowiedziała, że 1 września z sierpniowego wpływu kwota 1575 zł powinna zostać odblokowana, niestety bank twierdzi, że nie musi tego robić… jak to wygląda faktycznie?

 6. Witam. Bardzo wiele tu informacji na blogu, lecz chciałbym aby Pani ustosunkowała się do konkretnie mojej. Od dłuższego czasu borykam się z problemami finansowymi co za skutkowało zajęciem moich kont bankowych. W skutek czego nie używam ich już od kilku lat.

  Jednak w tych czasach życie bez konta bankowego i karty płatniczej potrafi kosztować… Prosty przykład: zakupy przez internet…koszty dostawy przy wpłacie na konto są o wiele niższe niż za pobraniem. Dlatego otworzyłem nowe konto bankowe.

  Nie mam stałego źródła dochodu. Pracuję dorywczo co również przynosi jakieś dochody. Więc mam pytanie… nie posiadając stałego źródła dochodu, wpłacając na konto bankowe wszystkie zarobione gdziekolwiek pieniądze… na poczcie, w Żabce, punkcie pocztowym itd… czy komornik ma prawo zająć więcej niż kwota wolna od zajęcia??? ( nie są to długi z tytułu alimentów). Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Oczywiście, że komornik nie ma prawa zajmować więcej niż może… po to rząd polski określi kwoty wolne od zajęcia, aby komornicy i inne organy egzekucyjne ściśle je przestrzegały. Jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów komornik zajmie więcej niż powinien, to należy jak najszybciej nawiązać kontakt z komornikiem i szybko wyjaśnić zaistniałą sytuację.

 7. Dostałem list z informacją o blokadzie konta bankowego z powodu długu z urzędu pracy. Dług ciągnie się od 2015 r. Co mam zrobić?

  1. Janina Gołębiecka

   W takim razie Urząd Pracy złożył u komornika wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej. Co z tym dalej zrobić? no warto było by jak najszybciej ten dług spłacić… aby uniknąć dodatkowych odsetek.

 8. Mandragora

  A co w przypadku kiedy na konto bankowe co miesiąc wpływa kwota wolna od zajęć, i nie zostaje ona wypłacana? Czy komornik ma prawo zająć takie pieniądze? po kilku miesiącach wiadomo, że kwota będzie dużo wyższa niż 1575zł, pomimo iż na konto wpływa kwota wolna od zajęć. Rozliczane jest to miesięcznie czy kwotowo narastająco?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli kwota wolna nie zostaje wykorzystana w każdym z miesięcy, to ta wolna od zajęcia kwota po prostu przepada. Ta kwota nie kumuluje się w większą kwotę, ona zawsze w przypadku zajęcia przez komornika konta bankowego, będzie zawsze wynosić 1575 zł. Bez względu na to czy skorzystasz z tej kwoty wolnej w danym miesiącu czy nie…

 9. Co się stanie z moją emeryturą jeżeli ZUS prześle ją na konto mojej córki.

  1. Janina Gołębiecka

   Czy masz na myśli to, że komornik zajmuje Twoją emeryturę? bo jeśli tak, a chcesz przekierować ją na konto swojej córki, to nic to nie zmieni, bo komornik zajmuje Twoją emeryturę u samego ZUS-u, a więc ZUS zanim wypłaci Ci kwotę emerytury, potrąca jej część dla komornika, a dopiero resztę przelewa na rachunek bankowy który wskazałeś. Zmiana konta bankowego nic Ci nie da. Jeśli natomiast komornik zajmuje Ci rachunek bankowy na który ta emerytura wpływa, to zmiana konta bankowego jest wtedy przestępstwem, bo jest to uchylanie się od spłaty zadłużenia co jest działaniem na niekorzyść wierzyciela.

 10. Komornik zajął moje konto bankowe, nie chce jednak, aby zabierał mi z wypłaty dług, czy jeżeli spłacę go w całości, to komornik nie zajmie mojego konta?

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadza się, jeśli spłacisz swoje zadłużenie, to komornik nie będzie miał powodów, aby również zajmować Twój rachunek bankowy.

 11. Mam zajęte konto bankowe przez komornika, dług 7000 tysięcy zł, w czerwcu komornik zablokował konto bankowe na kwotę 3000 tysięcy, w lipcu była kwota dostępna dla komornika to 231 zł, komornik pobrał ją i za dwa dni mi zwrócił, nie wiem o co chodzi, w tym kwota wolna od komornika, zostawił 1575 złotych, a zarobek na koncie był 1806 więc te 231 zł prawnie komornikowi się należało, czemu oddał mi je z powrotem na konto bankowe? Nie rozumiem…

 12. W dniu dzisiejszym została zablokowana kwota 6000 zł na moim koncie, zajęcie egzekucyjne o którym nie mam żadnego pojęcia. Na koncie zostało do dyspozycji 570 zł. O co chodzi

 13. Potrzebna pomoc w napisaniu wniosku do komornika o ograniczenie rachunku bankowego. Otrzymałam zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego. Cały mój i jedyny dochód to 1540 zł, z czego spłacam już komornika po 300 zł miesięcznie po ugodzie i ratę kredytu 360 zł. Nie wspomnę o opłatach.
  Jeżeli komornik zablokuje mi cala pensję, to powstaną wtedy dodatkowe długi, dlatego chciałabym wysłać ten wniosek do komornika o ograniczenie rachunku bankowego.

  1. Janina Gołębiecka

   W dziale wzory pism mam specjalnie na tę okazję przygotowany taki wniosek, więc zajrzyj tam i go stamtąd pobierz. Pozdrawiam!

 14. Witam. Komornik zajął w tym miesiącu rachunek bankowy, na którym była kwota 1100,00zł. Nie pobierałam z konta w bieżącym miesiącu żadnych środków. Próbuję zrobić przelew ale jest to niemożliwe,system bankowy wskazuje na brak możliwości wykonania operacji. Czy bank na moje żądanie jest zobowiązany do wypłaty mi tych środków w ramach kwoty wolnej? Czy muszę zwrócić się w tej sprawie do komornika najpierw?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik zajmując Twój rachunek bankowy nakazuje bankowi blokadę Twoich środków na Twoim koncie bankowym. Komornik powinien przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia, która w przypadku blokowania konta bankowego wynosi 1575 zł. Wyjątkiem jest dług alimentacyjny, wtedy komornik może zająć dłużnikowi całą kwotę znajdującą się na jego rachunku bankowym. Powstaje więc pytanie: czy Twoje długi mają charakter alimentacyjny Moniko?

   1. Dziękuję za odpowiedź. Dług nie ma charakteru alimentacyjnego. Co to znaczy, że “komornik powinien przestrzegać kowty wolnej od zajęcia”? Wydaje mi się, że taki obowiązek powinien ciążyć na banku, gdyż to on ma przekazując środki komornikowi działać w granicach prawa. Nie rozumiem wobec powyższego dlaczego środki są zablokowane. Czy bank ma obowiazek wyplacic środki gotówką w kasie gdy się po nie zgloszę?

    1. Janina Gołębiecka

     Jeśli więc dług nie jest alimentacyjny, to możesz zrobić w tej chwili dwie rzeczy. Pierwszą z nich będzie zgłoszenie do banku reklamacji na zablokowanie kwoty wolnej od zajęcia, która w tym roku wynosi 1575 zł i powołanie się na Prawo bankowe: Art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi: 1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

     Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić jest złożenie skargi na czynności komornika powołując się na ten sam przepis.

 15. Witam
  Dziś zawarłam ugodę z komornikiem o spalaniu długu w ratach po 350 zł miesięcznie, a także wpłaciłam już dziś u komornika 100 zł na poczet długu. Złożyłam tez wniosek o zdjęcie blokady konta bankowego. Niestety zanim wniosek zostanie zatwierdzony minie co najmniej tydzień, ponieważ wierzyciel załatwia to pocztą papierową, a po weekendzie spodziewam się przelewu przekraczającego wolną kwotę od zajęcia. Czy w związku z tym pomimo ugody komornik zabierze mi z konta od razu całą kwotę zadłużenia? Czy potrąci tylko kwotę raty? Całość zadłużenia wynosi ok 2600 zł.

 16. Witam
  Dziś zawarlam ugodę z komornikiem o spalacaniu długu w ratach po 350 zł miesięcznie a także wplacilam juz dziś u komornika 100 zł na poczet długu. Złożyłam tez wniosek o zdjęcie blokady konta bankowego. Niestety zanim wniosek zostanie zatwierdzony minie co najmniej tydzień ponieważ wierzyciel załatwia to poczta papierową, a po weekendzie spodziewam się przelewu przekraczającego wolną kwotę od zajęcia. Czy w związku z tym pomimo ugody komornik zabierze mi z konta odrazu całą kwotę zadłużenia? Czy potrąci tylko kwotę raty? Całość zadłużenia wynosi ok 2600 zł.

 17. Witam moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć trzy konta bankowe naraz? w tym konto gdzie jedną z tych osób dostaje świadczenia na dziecko? Do tego tych trzech kont bankowych pozbawił komornik tym, że zostali bez środków na koncie czy tak można w ogóle? chodzi o to, że mama spłacała zaległe raty na które była zadłużona, miała podpisana ugodę, że będzie spłacała zadłużenie plus bieżące raty za mieszkanie.

  Po czym w kwietniu po prostu przeoczyła jedną bieżącą ratę i od razu została zerwana ugoda z wierzycielem, a sprawa została skierowana do sądu mimo, że spłata zadłużenia była spłacana regularnie, to ugoda została zerwana, zostały naliczone opłaty sądowe więc na dzień 30.09. 2018 zadłużenie wynosi 14.000 zł.

  Do tego komornik zablokował konta bankowe mojej siostrze zabierając jej całą wypłatę 2500 zł i na minusie nadal miała 14 tys. Komornik zajął drugiej siostrze konto na które były przekazywane środki na dziecko zostawiając ją bez środków na koncie i komornik zablokował mojej mamie konto bankowe zabierając z konta 11 tys zł, ponieważ mama miała przyznany kredyt i plus wypłata, więc ja się pytam dlaczego komornik zablokował aż na 3 konta bankowe?

 18. Witam serdecznie,
  Proszę o poradę jak to dokładnie wygląda z miesiąca na miesiąc co do kwoty wolnej. Rozumiem, że wszystko ponad 1575 jest przekazywane do komornika, a co z kwota jeśli tego 1575,00 w danym miesiącu nie wykorzystam?
  Czy co miesiąc najlepiej jest pobierać ta kwotę?

  Co z kwotą jeśli wpływa zajęcie a na rachunku znajduje się 720zł i tych pieniędzy nie wykorzystam w danym miesiącu? i nie będzie innego wpływu. Proszę o pomoc jestem poza miejscem zamieszkania i nie wiem czy nie powinnam przyjechać do banku. Mowa o rachunku ROR.

 19. Dzieńdoberek :-) Sprawa wygląda tak. Mam na karku komornika. Chciałbym założyć konto bankowe – zwykły ROR. Moje pytanie: czy kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym jest kwotą pochodzącą tylko z pensji / wypłaty?

  Inne wpływy na konto również są wolne od zajęcia do kwoty limitu 1575zł? Jestem również rencistą z minimalnym uposażeniem. Komornik już sobie “przywłaszczył” swoją dolę, zgodnie z prawem.

  Odbieram rentę za pośrednictwem poczty / listonosza. Czy mogę bezpiecznie przekierować te pieniądze do banku? Tzn zlecić ZUS-owi wpłatę na konto bankowe i będą to środki wolne od zajęcia? Pozdrawiam serdecznie.

  1. Janina Gołębiecka

   Kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego zawsze wynosi 1575 zł bez względu na źródło pochodzenia środków pieniężnych (wypłata, wpłata własna, wpłata przez osobę trzecią).

 20. Witam. Kilka lat temu założyłam konto bankowe na mamę, i od tego dnia tylko ja (pełnomocnik) zasilam je i z konta korzystam. Na wszystkie przelewy i inne operacje zasilające konto mam potwierdzenia z innego banku z mojego osobistego konta.

  Dzisiaj komornik zajął całość środków na koncie bankowym, (które były wpłacone w całości przeze mnie) tytułem egzekucji komorniczej dla mojej mamy (właściciel konta).

  Czy mogę jakkolwiek odzyskać swoje pieniądze? skoro moja mama ani razu z konta nie skorzystała? a tym bardziej go nie zasila? Dodam, że mamy wypłata wpływa jej na osobny rachunek bankowy, gdzie o dziwo zajęcia żadnego nie ma…

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety sama podsunęłaś komornik dodatkowe źródło pieniędzy do egzekwowania, konto bankowe jest Twojej mamy i do niej faktycznie należy, niestety komornik zgodnie z prawem mógł to konto które założyłaś na mamę zająć i obawiam się, że nie jesteś w stanie nic z tym kontem zrobić, co innego jeśli byłabyś współwłaścicielem tego konta, wtedy mogłabyś się starać o odzyskanie zajętej przez komornika kwoty. Niestety jesteś tylko pełnomocnikiem i w świetle prawa nie masz żadnych praw aby tym kontem bankowym rozporządzać. Przykro mi, pieniądze które zajął komornik są nie do odzyskania…

   1. Witam, komornik zajął mi konto bankowe, są tam tylko przelewy z MOPR, czyli zasiłek rodzinny i wychowawczy czy komornik może zabrać mi pieniądze na dzieci

 21. Czy komornik może zabrać pożyczkę z mojego konta bankowego. Bo już sama nie wiem, a wszędzie pisze co innego. A nie chciałabym się spotkać z czymś takim, że dostane pożyczkę na konto, a komornik mi zablokuje całą kwotę, a fakt to nie mała kwota jest i obawiam się tego, więc proszę o konkretną odpowiedź na moje pytanie bo mam obawy.

 22. Czy komornik zostawia co miesiąc kwotę wolną od potrąceń czy jeżeli są wpływy a nie została ta kwota wybrana następny miesiąc zabiera całą kwotę czy też zmuszony jest zostawić wolna kwotę czy te kwoty się sumując?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego nie została wybrana z poprzedniego miesiąca, to napływające środki pieniężne w miesiącu następnym zostaną zajęte przez komornika w całości. Komornik ma jedynie utrzymywać konto dłużnika na kwocie wolnej od zajęcia w dniu zajęcia środków z konta i jest to kwota 1575 zł. Dlatego trzeba wybierać środki z konta bankowego do końca (czyścić konto z kwoty wolnej), aby pieniądze napływające w miesiącu następnym wypełniły kwotę wolną od zajęcia.

 23. Dzień dobry, chciałabym zapytać o to czy jeśli na to samo konto bankowe wpływają dwie najniższe krajowe to czy kwota wolna od zajęcia jest naliczana do obu? czy komornik może zająć całą kwotę powyżej 1575 złotych i tylko tyle zostanie z obu pensji? Dodam, że dług nie ma związku z alimentami. Pensje wpływają na konto dwoma osobnymi przelewami.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli obie wypłaty otrzymujesz na konto bankowe, to komornik mimo wszystko zostawi Ci tylko kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł. Nie pomoże też przekierowanie jednej z wypłat na inne konto bankowe, bo komornik za pomocą systemu OGNIVO i tak to nowo otwarte konto znajdzie. Podsumowując: z obu pensji i tak zostanie Ci 1575 zł (kwota wolna na 2018 rok).

 24. Dzień dobry. Chodzi o zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Komornik słusznie zajął moje konto. Kwota zadłużenia z wszystkimi już kosztami to około 3000 zł. Na początku miesiąca wpłynęła moja wypłata w wysokości 2500 zł z czego pozostawiono mi kwotę wolną 1500 zł. Tydzień później przyszedł na moje konto kolejny przelew z pracy dorywczej, który został w całości zajęty.

  Z tego co liczę pozostało mi do spłaty około 1000zł. Jutro na moje konto ma przyjść przelew w wysokości około 5000 zł z dodatkowego zlecenia. Pytanie więc moje brzmi: Czy bank zablokuje i przeleje komornikowi całe 5000 i będę później musiała czekać na zwrot nadpłaty?

  Czy komornik w banku zaznacza ile pieniędzy ma otrzymać i na jego konto zostanie przelane tylko to co mu się należy, a pozostała kwota będzie do mojej dyspozycji? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

  Niejednokrotnie słałam maile do komornika, ale nie doczekałam się odpowiedzi co jest dla mnie bardzo frustrujące i wydaje mi się nieprofesjonalne. Z góry pięknie dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Bank widzi ile pozostało Ci do spłaty u komornika bo komornik kierując wniosek do banku o zajęcie konta bankowego jego klienta, określa ile wynosi kwota zadłużenia. Bank więc powinien zablokować tylko kwotę która stanowi niespłacony dług, a więc jeśli otrzymasz na konto 5.000 zł, to bank powinien zablokować Ci tylko 1.000 zł z tej kwoty i przesłać ją komornikowi. Podsumowując, do Twojej dyspozycji powinno zostać 4.000 zł.

 25. Małgorzata

  Na konto wpływa wynagrodzenie z tytułu umowy o prace oraz świadczenia socjalne, wynagrodzenie jest obciążone zajęciem komorniczym i na konto wpływa kwota wolna od zajęcia. Inny komornik zajął mi konto bankowe i po udokumentowaniu przeze mnie moich wpływów i tego ze są to tylko wpływy wolne od zajęć ustanowił kwotę wolna od zajęcia.

  Ustaliłam z tym komornikiem kwotę do comiesięcznej spłaty. Od sierpnia wpłacałam, niestety w październiku nie udało mi się wpłacić ale jak tylko dostałam listopadowe wynagrodzenie od razu wpłaciłam. Niestety komornik zdążył już zająć mi resztę wynagrodzenia. Czy ma do tego prawo??

 26. Dzień dobry, ostatniego października pobrałem środki z kwoty wolnej od zajęcia, 28.11 na konto wpłynęły środki z których mogłem wypłacić tylko około 270 zł. Czemu? przecież to już kolejny miesiąc, a może to jest liczone na dni?

 27. Komornik zablokował rodzicom konto 2 x po 360 zł w banku, nie potrafią odpowiedzieć na kogo jest dług, po prostu wspólne konto bankowe rodziców zablokowane. Komornikowi zostało przesłane 2 x po 360 zł po wejściu pensji ojca która miała wynosić około 2200 zł. Bank wypłacił mu 1100 twierdząc, że więcej nie może, reszta do wolnych 1500 zostanie wypłacona po wejściu mamy emerytury. Reszta pieniędzy ponoć będzie wisiała na koncie zablokowana. Co można zrobić by spłacać komornika bez blokady środków na koncie bankowym?

 28. Witam. Mam konto zajęte przez komornika. Mam umowę o pracę na kwotę 2150 brutto. Zawsze dostawałam przelew 1535 zł i tyle bank mi wypłacał. Dziś otrzymałam wynagrodzenie 1385 zł. Jak to się mogło stać? Czy bank wypłaci mi tą kwotę? Boję się, że skoro wypłata jest niższa niż taka co zawsze, to bank mi nie wypłaci środków.

 29. Witam. Od czego zacząć? może od tego, że znalazłam się w bardzo ciężkiej sytuacji. W lipcu tego roku zaczęłam legalnie pracować. Jestem samotnie wychowującą matką. We wrześniu, październiku oraz listopadzie zostały mi zablokowane środki do życia na koncie bankowym. Większa część zablokowana, lecz z dniem 1-ego każdego miesiąca zostały one odblokowane i normalnie je wypłacałam.

  Lecz w tym miesiącu 10-tego jak zawsze dostałam wynagrodzenie 2570,68 zł. a kwotę 2139,98 zł zajął mi komornik. Kilka dni temu dzwoniłam do komornika, wyjaśniłam całą sytuację w jakiej się znajduję, ponadto sam komornik sam mi oznajmił, że rok temu wysłał postanowienie egzekucyjne w niniejszej sprawie by umorzyć egzekucję komorniczą z urzędu na podstawie przepisu art. 824 wobec stwierdzenia bezskutecznej egzekucji.

  Tak więc komornik poinformował mnie, że środki zwróci na moje konto. Tak zrobił w dniu dzisiejszym, lecz zostały mi zablokowane 2139,97 zł a komornik zwrócił 289 zł.

  Proszę bardzo o pomoc co zrobić bo nadal zostaję bez środków do życia, a z tego co się orientuję nie powinien mi komornik zabrać kwoty wolnej od zajęcia 1575 zł. Proszę o pomoc co zrobić.

 30. Witam. Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym. Jestem zatrudniony na pełny etat umowa o pracę. Pracodawca wypłaca mi co miesiąc minimalną krajową, pozostałe nadwyżki jak należy oddaje komornikowi.
  Na rachunku bankowym jest kwota wolna od zajęcia i do niedawna wszystko było okej.

  Moje wynagrodzenie przelewane jest 25tego każdego miesiąca i zazwyczaj tego samego dnia wypłacałem wszystkie środki z konta. W tym miesiącu wypłaciłem środki dopiero po tygodniu czyli w kolejnym miesiącu kalendarzowym powiedzmy pierwszego, więc pierwszego saldo rachunku wynosiło 1500, a 25tego przyszła kolejna wypłata która została w całości zajęta na rachunku bankowym z uzasadnieniem, że w danym miesiącu kwota wolna od zajęcia została już wykorzystana.

  Dodam tylko że komorników jest kilku, a wszystkich egzekucji kilkanaście. Pytanie czy wolno było komornikowi zająć te pieniądze i czy da się je odzyskać?

  A upraszczając tą sytuację: co w momencie gdy jedno wynagrodzenie przychodzi na konto pierwszego dnia miesiąca, a wynagrodzenie za kolejny miesiąc ostatniego dnia w tym samym miesiącu kalendarzowym? Oczywiście żadnych innych wpływów na rachunku nie było.

 31. Witam, mam zajęte konto bankowe przez komornika, pracuje normalnie na etacie i wypłaty mam przelewane na konto, jednak w tym miesiącu wypłatę styczniową z uwagi na święta przelali już 20 grudnia, w tej sytuacji mam tą wypłatę zablokowaną. Jeżeli mi jej nie odblokują, to w styczniu nie będę miała za co żyć, czy komornik może zabrać mi całą wypłatę? dlatego ze kadry ją przelały wcześniej? Co mam robić, bo pozostanę bez środków do życia…

 32. Jestem poręczycielem brata, komornik zajął mi konto bankowe i zabiera mi 400 zł z wynagrodzenia, ale prezes firmy jest stratny i chce bym dług więcej spłacał z wynagrodzenia, czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji? czy może komornik anulować to zajęcie bym sam spłacał to jakiś pomału? ponieważ nie stać mnie na takie duże raty…

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli nakłonisz wierzyciela do tego, aby umorzył toczącą się wobec Ciebie egzekucję komorniczą, to komornik nie będzie miał wyjścia, będzie musiał egzekucję umorzyć, jednak jak podejrzewam, wierzyciel zapragnie podpisać z Tobą ugodę na dobrowolną spłatę zadłużenia.

 33. Witam, chodzi o zajęcie konta bankowego przez komornika, od miesiąca mam komornika. Wszedł mi na konto bankowe, zabiera z wypłaty co swoje. Jeżeli chodzi o konto bankowe, to ile komornik może z konta zabrać? Może zabierać pieniążki i z wynagrodzenia i z konta bankowego? Czy jest jakiś limit zajęcia na koncie bankowym? Wpłynęła mi wczoraj wypłata i udało mi się normalnie zrobić przelew za mieszkanie itp. Zostało jeszcze 400 zł które dziś jest nie do ruszenia…

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma prawa zająć jednocześnie wynagrodzenia, i konta bankowego na które to wynagrodzenie trafia, w dziale wzory pism znajdziesz wzór wniosku o zwolnienie konta bankowego spod egzekucji. Jeśli chodzi o samą egzekucję z rachunku bankowego, to kwota wolna wynosi w tym przypadku niecałe 1650 zł, tyle co miesiąc komornik musi zostawić Ci na koncie bankowym.

 34. bank zablokował mi konto na które weszła wypłata i całość przesłał komornikowi nie zostawiając kwoty wolnej od potrącenia, jak mogę złożyć skargę na takie praktyki i gdzie? nie był to dług za alimenty a kwota wypłaty była 1400 zł.

 35. witam, mam pytanie… czy komornik po ściągnięciu jakiejkolwiek kwoty powinien informować o tym bank? aby ten pomniejszał kwotę która jest do ściągnięcia…? od października pracodawca przekazuje cześć mojej wypłaty komornikowi, jednak dług widniejący na koncie bankowym się nie zmienia… pisałam już 3 razy maile w tej sprawie do komornika ale bez odzewu. I czy jeżeli bank przekaże komornikowi pieniądze z tytułu stypendium socjalnego, to ten ma obowiązek te pieniądze mi zwrócić czy nie…?

  1. Janina Gołębiecka

   Zadłużenie które widniej w banku powinno być pomniejszane o kwoty jakie wędrują na konto komornika, oczywiście należy tu mieć na uwadze koszty komornicze jakie komornik potrąca z każdej wpłaconej kwoty na poczet długu. Jeśli chodzi o komornicze zajęcie stypendium socjalnego <-- to więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem, zajrzyj tam proszę.

 36. Witam. Początkiem stycznia jeden komornik zajął mi konto na kwotę 5 tysięcy zł. Końcem stycznia drugi komornik na kwotę 28 tysięcy zł. O żadnym zajęciu komorniczym nie byłam poinformowana, ponieważ pisma przychodziły na stary już nieaktualny adres.

  Na zajęte konto bankowe wpływają mi pieniądze z macierzyńskiego i 500+ na dwójkę dzieci, oraz rodzinne na dwójkę dzieci. Czy komornik może zająć mi te pieniądze na dzieci? Miesięcznie na moje konto wpływa jakieś 2800 zł. Proszę o poradę. Czy da się z komornikiem jakoś dogadać? Żebym mogła spłacać tyle ile faktycznie mogę?

 37. Kiedyś było tak że po otrzymaniu odpisu zajęcia konto nie było zablokowane jeszcze przez tydzień, teraz to już nie wchodzi w grę – nie da się już uciec z pieniędzmi na koncie przed zajęciem ich.

 38. Czy zdarzają się takie sytuacje ze komornik i tak zajmie konto mimo, ze jest ta wolna kwota? po prostu zajmie? mam zero na koncie bo dopiero założyłem konto i mam już zajecie, jest ktoś w stanie mi zagwarantować ze jak przeleje tam 1000 zł, to będę mógł swobodnie je wypłacić? i drugie pytanie: jak liczony jest ten czas wolnej kwoty miesięcznej od którego do którego? czyli którego miesiąca mam jakby znowu wolną kwotę ?

 39. Małgorzata

  Co zrobić jeśli bank zablokował mi pieniądze na egzekucję komorniczą w grudniu 2017 roku kwotę 11.000 zł i do dnia dzisiejszego nie przesłał pieniędzy do żadnego z komorników. W tym czasie tj, od 12.2017 część zajęć komorniczych została umorzona i przejęta przez innych komorników czego skutkiem jest naliczanie odsetek za kolejny rok braku spłaty i kolejnych kosztów kolejnych czynności nowych komorników . Kwota którą zapłaciłam na konto wystarczyła na pokrycie wszystkich zajęć, pomimo to bank nie przesłał pieniędzy do żadnego z komorników a w rozmowie w lutym tego roku powiedział mi Pan infolinii banku, ze pieniądze są nadal blokowane ponieważ jest zbieg egzekucji i wysłali pismo do każdego z komorników z informacją o zbiegu egzekucji i czekają na odpowiedź. Co z odsetkami i nowymi kosztami nowych komorników i co z kwotą wolną od zajęcia którą powinnam mieć na koncie co miesiąc?

 40. Komornik zajął mi rachunek bankowy, nie uwzględniając kwoty wolnej od zajęcia. Było na nim około 330 zł, czyli mniej niż kwota wolna. Dług nie jest alimentacyjny, więc blokada tych środków jest bezprawne. Złożyłam już zawiadomienie w banku. Co robić dalej? Czekać na odpowiedź banku czy jechać do komornika?

 41. Przez nieświadomość zajęcia konta bankowego przez komornika na moje konto bankowe wpływało moje i żony wynagrodzenie za pracę z tytułu umowy o pracę.. Moje wynagrodzenie wyniosło 2550 zł, a żony 1650 zł co dało razem około 4200 zł. Bank przelał do komornika 2400 zł zostawiając naszej rodzinie około 1800 zł na życie a raczej przeżycie.. Czy jest szansa odzyskania pieniędzy? Mamy dwójkę dzieci i 1800 zł na przeżycie.

 42. Chodzi o zajęcie konta przez komornika. Mam pytanie: ostatnio wpłaciłem na swoje konto 1200 zł, z automatu komornik mi zabrał 533,61 zł oraz poszła prowizja 7,99 zł, z pozostałej kwoty porobiłem opłaty bieżące, gdzie zostało mi 4 zł na koncie, wszystkich opłat nie zrobiłem, ale potem wpłaciłem 300 złotych, by dokończyć opłaty, ale mi się nie udało, ponieważ komornik sobie zabrał 292 złote oraz poszło 7.99 złotych na prowizję, mam pytanie, czy komornik ma prawo zabierać z konta w całości każdą kwotę, która mi wpłynie na konto..

 43. Dzień Dobry. Jestem w trakcie zajęcia komorniczego. Kwota jaką mam do spłaty to ok. 3700 zł. Nie zarabiam mało, więc zostało mi raz odciągnięte 3700 zł z konta oszczędnościowego i drugi raz z kolejnej wypłaty. Dzwoniłem do kancelarii komorniczej i nie mają żadnych wpływów w tej sprawie. Saldo księgowe mam takie, jakie być powinno, jednak saldo dostępne jest z wyłączeniem tych 7400 zł . Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Od pracodawcy dostaje odpowiednią kwotę. Czy to bank blokuje te środki ?

 44. Chodzi o zajęcie konta przez komornika. Na konto wpływa mi 1633 zł wynagrodzenia ostatniego każdego miesiąca. Dzisiaj komornik zostawił mi z tej kwoty 167 zł, czyli zablokował mi kwotę 1456 zł, coś koło tego a z tego, co się orientuję, kwota tysiąc pięćset złotych jest wolna od zajęć komorniczych, czy komornik ma takie prawo zostawić człowieka bez środków do życia?

 45. Witam, ile może trwać przekazanie pisma od komornika dotyczące zwolnienia z rachunku bankowego blokady do banku? dodam, że komornik 12 września wysłał pismo i otrzymał potwierdzenie odbioru, a bank twierdzi, że nic nie dostał… ile czasu to może iść? tydzień? dwa czy więcej? bardzo mi na tym zależy, gdyż teraz jestem bez środków do życia.

Comments are closed.