Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Zajecie rachunku bankowego przez komornika – kwota wolna w 2018

Przebywam za granicą, w Polsce mam konto bankowe na które wszedł komornik i nie mogę wypłacić ani złotówki. Czy komornik tak może? nie pozostawiając mi nic do wydania?


Zajmowanie przez komorników rachunków bankowych, to jeden z najpopularniejszych sposobów na wyegzekwowanie należnych wierzytelności.

Komornik ma o tyle ułatwione zadanie, że aby znaleźć konto bankowe dłużnika, wystarczy, że wystąpi o takie informacje do Krajowej Izby Rozliczeniowej, cała operacja odbywa się elektronicznie dzięki systemowi OGNIVO.

Komornicy od jakiegoś czasu mają jeszcze łatwiej, bo mogą za pośrednictwem banków, kierować zapytania do Centralnej informacji o rachunkach bankowych, co umożliwia komornikowi zdobycie wszystkich numerów kont bankowych, które należą do dłużnika.

I to nie tylko rozchodzi się o banki spółdzielcze czy komercyjne, ale także o SKOK-i [Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa], które to rachunki bankowe jeszcze niedawno, nie były przez komornika do wykrycia.

Z tego co mi obecnie wiadomo, to jak do tej pory, w pełni zaufane konto, którego nie znajdzie komornik, to SKRILL lub VIABUY.

Jak jeszcze komornik poszukuje konta bankowego dłużnika? komornik może to zrobić na drodze czynności terenowych, czyli nie wkluczając również przeszukania mieszkania, czy podpytania pracodawcy, czy biura rachunkowego, które prowadzi dłużnikowi rozliczenia, tu kłania się art. 761 kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 761. § 1. Organ egzekucyjny (komornik) może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Posiadając już wszystkie informacje na temat tego, gdzie dłużnik posiada rachunek/rachunki bankowe, komornik przystępuje do zajęcia konta bankowego.

Jeśli chodzi o zwykłe komercyjne banki, to komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego przez elektroniczne zawiadomienie, które opatrzone jest elektronicznym podpisem komornika.

Jeśli chodzi o zajęcie rachunku bankowego w SKOK-u, to komornik musi w tym wypadku zająć takie konto bankowe tradycyjnie, czyli wysyłając pocztą zawiadomienie o zajęciu.

Warto wiedzieć też, że komornik nawet nie musi znać numerów konto bankowych dłużnika, jeśli do któregokolwiek banku wpłynie zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego dłużnika, to wszystkie rachunki zgromadzone w tymże banku – zostaną przez komornika zajęte.

Przejęte zostają nie tylko środki które obecnie znajdują się koncie/kontach, ale i przyszłe środki, które dopiero na to konto wpłyną.

A co jeśli dłużnik prowadzi rachunek wspólnie z małżonkiem? czy mimo to środki zgromadzone na koncie bankowym zostaną zajęte? odpowiedź brzmi TAK! Czytając art. 8912 §1 kodeksu postępowania cywilnego, dowiemy się, że:

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.

Zajęcie rachunku bankowego – kwota wolna od potrąceń

Ile komornik powinien zostawić na koncie bankowym dłużnikowi? jeśli długi które posiadasz, to długi alimentacyjne, to komornik może zająć wszystkie środki zgromadzone na rachunku/rachunkach.

Jeśli natomiast Twoje długi są inne niż alimentacyjne, to komornik po niedawnej nowelizacji prawa, może zająć wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia, kwota ta, to równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W ten sposób dłużnik ma zapewnione środki do życia. Wobec tego obecnie, przy kwocie minimalnej która wynosi 2100 złotych brutto, kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego, to 1575 zł. A więc każda kwota powyżej 1575 zł może zostać zajęta przez komornika.

O zajęciu konta bankowego powinien wkrótce poinformować Cię komornik, bank nie ma takiego obowiązku. Jeśli komornik zajął Ci wszystkie środki zgromadzone na koncie/kontach bankowych, a Twoje długi mają charakter inny niż alimentacyjny, to przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornika <- w tym poradniku dowiesz się dokładnie jak to zrobić.

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...


41 komentarzy

 1. Tomek K.

  Czy firma windykacyjna może zablokować konto bankowe?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Firma windykacyjna nie ma takich uprawnień, jedyne co może Ci zająć firma windykacyjna, to 2-3 minuty Twojego czasu podczas rozmowy telefonicznej. Firmy windykacyjne bardzo często zastraszają, że wejdą do domu, zabiorą to czy tamto, jednak to nie prawda. Firma windykacyjna nie ma żadnych uprawnień. Jedyny kto może zablokować Twoje konto bankowe, to komornik. Pozdrawiam!

 2. Defi39

  Witam.. sprawa wygląda nieciekawie.. Na koncie bankowym widnieje dług, już zostało ściągnięte z wypłaty, ale problem polega na tym, że nie było żadnego powiadomienia o zajęciu… nic z sądu ani od komornika.. co w takiej sytuacji?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik najpierw zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenia, a dopiero potem informuje dłużnika o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji komorniczej. Dzieje się to w tej kolejności a nie w innej, bo często dłużnicy mając jakieś kwoty na kotach bankowych, gdy otrzymywali pismo od komornika o zajęciu kont bankowych, to szybko wypłacali całe kwoty z tych kont, aby komornik ich nie zajął. Dlatego komornik najpierw zajmuje konto bankowe czy wynagrodzenia, a dopiero później informuje o tym fakcie dłużnika. Powiadomienie od komornika na pewno dostaniesz.

   • ono

    Jeśli chodzi o zakończenie postępowania egzekucyjnego i zwolnienie blokady z rachunku bankowego dłużnika, to bank MUSI bez zwłoki odblokować Twój rachunek bankowy. Niestety każdy bank ma swoje procedury i szybkość takiej operacji uzależnione jest od wewnętrznych procedur i regulacji danego banku…

    Możesz zwrócić się do banku z reklamacją za nieuprawnione utrzymywanie zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. A jeśli doszło do jakiejś szkody, to może domagać się jej naprawienia od banku. Można również zwrócić się do rzecznika finansowego z prośbą o interwencję…

 3. Defi39

  Dzień dobry, jak szybko bank powinien odblokować mi konto bankowe po zakończeniu postępowania egzekucyjnego? Dług spłacony, wysłałam komornikowi nawet potwierdzenie spłaty całego zadłużenia, kiedy komornik odblokuje mi konto bankowe?

 4. Anna

  Czy jeżeli mam dług o zajęcie wystawione na kwotę 1050 zł, wykorzystałam już w tym miesiącu kwotę wolną i wpłynie mi kwota 3tys, to czy blokada będzie tylko na kwotę zajęcia czy na całe konto?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli wykorzystałaś kwotę wolną od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego (1575 zł) i wpłyną Ci jakiekolwiek innej pieniądze na to konto, o komornik niestety zagranie całość. Wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia zajmuje komornik.

 5. Mandragora

  A co w przypadku kiedy na konto co miesiąc wpływa kwota wolna od zajęcia i nie jest ona wypłacana ? czy komornik ma prawo zająć takie pieniądze, mimo że pochodzą one z co miesięcznych wpływów wolnych od zajęć?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć każdą złotówkę, która przewyższa w którymkolwiek miesiącu kwotę wolną od zajęcia, a więc kwotę 1575 zł. Co miesiąc więc na Twoim koncie bankowym będzie widniała kwota 1575 zł. Nie zbudujesz większej kwoty z pieniędzy, których nie wypłacasz.

 6. Iwona

  Witam w miesiącu sierpniu na konto wpłynęła mi spora kwota na konto bankowe, które ma jeszcze zajęcie komornicze, (dług został spłacony jednak komornik ma czas żeby poinformować bank) Pani w kancelarii komorniczej podpowiedziała, że 1 września z sierpniowego wpływu kwota 1575 zł powinna zostać odblokowana, niestety bank twierdzi, że nie musi tego robić… jak to wygląda faktycznie?

 7. Jarek

  Witam. Bardzo wiele tu informacji na blogu, lecz chciałbym aby Pani ustosunkowała się do konkretnie mojej. Od dłuższego czasu borykam się z problemami finansowymi co za skutkowało zajęciem moich kont bankowych. W skutek czego nie używam ich już od kilku lat.

  Jednak w tych czasach życie bez konta bankowego i karty płatniczej potrafi kosztować… Prosty przykład: zakupy przez internet…koszty dostawy przy wpłacie na konto są o wiele niższe niż za pobraniem. Dlatego otworzyłem nowe konto bankowe.

  Nie mam stałego źródła dochodu. Pracuję dorywczo co również przynosi jakieś dochody. Więc mam pytanie… nie posiadając stałego źródła dochodu, wpłacając na konto bankowe wszystkie zarobione gdziekolwiek pieniądze… na poczcie, w Żabce, punkcie pocztowym itd… czy komornik ma prawo zająć więcej niż kwota wolna od zajęcia??? ( nie są to długi z tytułu alimentów). Pozdrawiam.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Oczywiście, że komornik nie ma prawa zajmować więcej niż może… po to rząd polski określi kwoty wolne od zajęcia, aby komornicy i inne organy egzekucyjne ściśle je przestrzegały. Jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów komornik zajmie więcej niż powinien, to należy jak najszybciej nawiązać kontakt z komornikiem i szybko wyjaśnić zaistniałą sytuację.

 8. Patryk

  Dostałem list z informacją o blokadzie konta bankowego z powodu długu z urzędu pracy. Dług ciągnie się od 2015 r. Co mam zrobić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   W takim razie Urząd Pracy złożył u komornika wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej. Co z tym dalej zrobić? no warto było by jak najszybciej ten dług spłacić… aby uniknąć dodatkowych odsetek.

 9. Mandragora

  A co w przypadku kiedy na konto bankowe co miesiąc wpływa kwota wolna od zajęć, i nie zostaje ona wypłacana? Czy komornik ma prawo zająć takie pieniądze? po kilku miesiącach wiadomo, że kwota będzie dużo wyższa niż 1575zł, pomimo iż na konto wpływa kwota wolna od zajęć. Rozliczane jest to miesięcznie czy kwotowo narastająco?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli kwota wolna nie zostaje wykorzystana w każdym z miesięcy, to ta wolna od zajęcia kwota po prostu przepada. Ta kwota nie kumuluje się w większą kwotę, ona zawsze w przypadku zajęcia przez komornika konta bankowego, będzie zawsze wynosić 1575 zł. Bez względu na to czy skorzystasz z tej kwoty wolnej w danym miesiącu czy nie…

 10. Karol

  Co się stanie z moją emeryturą jeżeli ZUS prześle ją na konto mojej córki.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Czy masz na myśli to, że komornik zajmuje Twoją emeryturę? bo jeśli tak, a chcesz przekierować ją na konto swojej córki, to nic to nie zmieni, bo komornik zajmuje Twoją emeryturę u samego ZUS-u, a więc ZUS zanim wypłaci Ci kwotę emerytury, potrąca jej część dla komornika, a dopiero resztę przelewa na rachunek bankowy który wskazałeś. Zmiana konta bankowego nic Ci nie da. Jeśli natomiast komornik zajmuje Ci rachunek bankowy na który ta emerytura wpływa, to zmiana konta bankowego jest wtedy przestępstwem, bo jest to uchylanie się od spłaty zadłużenia co jest działaniem na niekorzyść wierzyciela.

 11. Karolina

  Komornik zajął moje konto bankowe, nie chce jednak, aby zabierał mi z wypłaty dług, czy jeżeli spłacę go w całości, to komornik nie zajmie mojego konta?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zgadza się, jeśli spłacisz swoje zadłużenie, to komornik nie będzie miał powodów, aby również zajmować Twój rachunek bankowy.

 12. Ewa

  Mam zajęte konto bankowe przez komornika, dług 7000 tysięcy zł, w czerwcu komornik zablokował konto bankowe na kwotę 3000 tysięcy, w lipcu była kwota dostępna dla komornika to 231 zł, komornik pobrał ją i za dwa dni mi zwrócił, nie wiem o co chodzi, w tym kwota wolna od komornika, zostawił 1575 złotych, a zarobek na koncie był 1806 więc te 231 zł prawnie komornikowi się należało, czemu oddał mi je z powrotem na konto bankowe? Nie rozumiem…

 13. Katarzyna

  W dniu dzisiejszym została zablokowana kwota 6000 zł na moim koncie, zajęcie egzekucyjne o którym nie mam żadnego pojęcia. Na koncie zostało do dyspozycji 570 zł. O co chodzi

 14. Halina

  Potrzebna pomoc w napisaniu wniosku do komornika o ograniczenie rachunku bankowego. Otrzymałam zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego. Cały mój i jedyny dochód to 1540 zł, z czego spłacam już komornika po 300 zł miesięcznie po ugodzie i ratę kredytu 360 zł. Nie wspomnę o opłatach.
  Jeżeli komornik zablokuje mi cala pensję, to powstaną wtedy dodatkowe długi, dlatego chciałabym wysłać ten wniosek do komornika o ograniczenie rachunku bankowego.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   W dziale wzory pism mam specjalnie na tę okazję przygotowany taki wniosek, więc zajrzyj tam i go stamtąd pobierz. Pozdrawiam!

 15. Monika

  Witam. Komornik zajął w tym miesiącu rachunek bankowy, na którym była kwota 1100,00zł. Nie pobierałam z konta w bieżącym miesiącu żadnych środków. Próbuję zrobić przelew ale jest to niemożliwe,system bankowy wskazuje na brak możliwości wykonania operacji. Czy bank na moje żądanie jest zobowiązany do wypłaty mi tych środków w ramach kwoty wolnej? Czy muszę zwrócić się w tej sprawie do komornika najpierw?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik zajmując Twój rachunek bankowy nakazuje bankowi blokadę Twoich środków na Twoim koncie bankowym. Komornik powinien przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia, która w przypadku blokowania konta bankowego wynosi 1575 zł. Wyjątkiem jest dług alimentacyjny, wtedy komornik może zająć dłużnikowi całą kwotę znajdującą się na jego rachunku bankowym. Powstaje więc pytanie: czy Twoje długi mają charakter alimentacyjny Moniko?

   • Monika

    Dziękuję za odpowiedź. Dług nie ma charakteru alimentacyjnego. Co to znaczy, że „komornik powinien przestrzegać kowty wolnej od zajęcia”? Wydaje mi się, że taki obowiązek powinien ciążyć na banku, gdyż to on ma przekazując środki komornikowi działać w granicach prawa. Nie rozumiem wobec powyższego dlaczego środki są zablokowane. Czy bank ma obowiazek wyplacic środki gotówką w kasie gdy się po nie zgloszę?

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Jeśli więc dług nie jest alimentacyjny, to możesz zrobić w tej chwili dwie rzeczy. Pierwszą z nich będzie zgłoszenie do banku reklamacji na zablokowanie kwoty wolnej od zajęcia, która w tym roku wynosi 1575 zł i powołanie się na Prawo bankowe: Art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi: 1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

     Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić jest złożenie skargi na czynności komornika powołując się na ten sam przepis.

 16. Monika

  Dziękuję Pani Janino za pomocną odpowiedź. Pozdrawiam

 17. Alicja

  Witam
  Dziś zawarłam ugodę z komornikiem o spalaniu długu w ratach po 350 zł miesięcznie, a także wpłaciłam już dziś u komornika 100 zł na poczet długu. Złożyłam tez wniosek o zdjęcie blokady konta bankowego. Niestety zanim wniosek zostanie zatwierdzony minie co najmniej tydzień, ponieważ wierzyciel załatwia to pocztą papierową, a po weekendzie spodziewam się przelewu przekraczającego wolną kwotę od zajęcia. Czy w związku z tym pomimo ugody komornik zabierze mi z konta od razu całą kwotę zadłużenia? Czy potrąci tylko kwotę raty? Całość zadłużenia wynosi ok 2600 zł.

 18. Alicja

  Witam
  Dziś zawarlam ugodę z komornikiem o spalacaniu długu w ratach po 350 zł miesięcznie a także wplacilam juz dziś u komornika 100 zł na poczet długu. Złożyłam tez wniosek o zdjęcie blokady konta bankowego. Niestety zanim wniosek zostanie zatwierdzony minie co najmniej tydzień ponieważ wierzyciel załatwia to poczta papierową, a po weekendzie spodziewam się przelewu przekraczającego wolną kwotę od zajęcia. Czy w związku z tym pomimo ugody komornik zabierze mi z konta odrazu całą kwotę zadłużenia? Czy potrąci tylko kwotę raty? Całość zadłużenia wynosi ok 2600 zł.

 19. Magda

  Witam moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć trzy konta bankowe naraz? w tym konto gdzie jedną z tych osób dostaje świadczenia na dziecko? Do tego tych trzech kont bankowych pozbawił komornik tym, że zostali bez środków na koncie czy tak można w ogóle? chodzi o to, że mama spłacała zaległe raty na które była zadłużona, miała podpisana ugodę, że będzie spłacała zadłużenie plus bieżące raty za mieszkanie.

  Po czym w kwietniu po prostu przeoczyła jedną bieżącą ratę i od razu została zerwana ugoda z wierzycielem, a sprawa została skierowana do sądu mimo, że spłata zadłużenia była spłacana regularnie, to ugoda została zerwana, zostały naliczone opłaty sądowe więc na dzień 30.09. 2018 zadłużenie wynosi 14.000 zł.

  Do tego komornik zablokował konta bankowe mojej siostrze zabierając jej całą wypłatę 2500 zł i na minusie nadal miała 14 tys. Komornik zajął drugiej siostrze konto na które były przekazywane środki na dziecko zostawiając ją bez środków na koncie i komornik zablokował mojej mamie konto bankowe zabierając z konta 11 tys zł, ponieważ mama miała przyznany kredyt i plus wypłata, więc ja się pytam dlaczego komornik zablokował aż na 3 konta bankowe?

 20. gość

  Witam serdecznie,
  Proszę o poradę jak to dokładnie wygląda z miesiąca na miesiąc co do kwoty wolnej. Rozumiem, że wszystko ponad 1575 jest przekazywane do komornika, a co z kwota jeśli tego 1575,00 w danym miesiącu nie wykorzystam?
  Czy co miesiąc najlepiej jest pobierać ta kwotę?

  Co z kwotą jeśli wpływa zajęcie a na rachunku znajduje się 720zł i tych pieniędzy nie wykorzystam w danym miesiącu? i nie będzie innego wpływu. Proszę o pomoc jestem poza miejscem zamieszkania i nie wiem czy nie powinnam przyjechać do banku. Mowa o rachunku ROR.

 21. on

  Dzieńdoberek :-) Sprawa wygląda tak. Mam na karku komornika. Chciałbym założyć konto bankowe – zwykły ROR. Moje pytanie: czy kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym jest kwotą pochodzącą tylko z pensji / wypłaty?

  Inne wpływy na konto również są wolne od zajęcia do kwoty limitu 1575zł? Jestem również rencistą z minimalnym uposażeniem. Komornik już sobie „przywłaszczył” swoją dolę, zgodnie z prawem.

  Odbieram rentę za pośrednictwem poczty / listonosza. Czy mogę bezpiecznie przekierować te pieniądze do banku? Tzn zlecić ZUS-owi wpłatę na konto bankowe i będą to środki wolne od zajęcia? Pozdrawiam serdecznie.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego zawsze wynosi 1575 zł bez względu na źródło pochodzenia środków pieniężnych (wypłata, wpłata własna, wpłata przez osobę trzecią).

 22. Milena

  Witam. Kilka lat temu założyłam konto bankowe na mamę, i od tego dnia tylko ja (pełnomocnik) zasilam je i z konta korzystam. Na wszystkie przelewy i inne operacje zasilające konto mam potwierdzenia z innego banku z mojego osobistego konta.

  Dzisiaj komornik zajął całość środków na koncie bankowym, (które były wpłacone w całości przeze mnie) tytułem egzekucji komorniczej dla mojej mamy (właściciel konta).

  Czy mogę jakkolwiek odzyskać swoje pieniądze? skoro moja mama ani razu z konta nie skorzystała? a tym bardziej go nie zasila? Dodam, że mamy wypłata wpływa jej na osobny rachunek bankowy, gdzie o dziwo zajęcia żadnego nie ma…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety sama podsunęłaś komornik dodatkowe źródło pieniędzy do egzekwowania, konto bankowe jest Twojej mamy i do niej faktycznie należy, niestety komornik zgodnie z prawem mógł to konto które założyłaś na mamę zająć i obawiam się, że nie jesteś w stanie nic z tym kontem zrobić, co innego jeśli byłabyś współwłaścicielem tego konta, wtedy mogłabyś się starać o odzyskanie zajętej przez komornika kwoty. Niestety jesteś tylko pełnomocnikiem i w świetle prawa nie masz żadnych praw aby tym kontem bankowym rozporządzać. Przykro mi, pieniądze które zajął komornik są nie do odzyskania…

 23. ona

  Czy komornik może zabrać pożyczkę z mojego konta bankowego. Bo już sama nie wiem, a wszędzie pisze co innego. A nie chciałabym się spotkać z czymś takim, że dostane pożyczkę na konto, a komornik mi zablokuje całą kwotę, a fakt to nie mała kwota jest i obawiam się tego, więc proszę o konkretną odpowiedź na moje pytanie bo mam obawy.

 24. Krzystof

  Czy komornik zostawia co miesiąc kwotę wolną od potrąceń czy jeżeli są wpływy a nie została ta kwota wybrana następny miesiąc zabiera całą kwotę czy też zmuszony jest zostawić wolna kwotę czy te kwoty się sumując?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego nie została wybrana z poprzedniego miesiąca, to napływające środki pieniężne w miesiącu następnym zostaną zajęte przez komornika w całości. Komornik ma jedynie utrzymywać konto dłużnika na kwocie wolnej od zajęcia w dniu zajęcia środków z konta i jest to kwota 1575 zł. Dlatego trzeba wybierać środki z konta bankowego do końca (czyścić konto z kwoty wolnej), aby pieniądze napływające w miesiącu następnym wypełniły kwotę wolną od zajęcia.

NAPISZ KOMENTARZ