Skarga na czynności komornika – WZÓR z omówieniem

Witam, potrzebuję wzór skargi na czynności komornika. Komornik, który prowadzi moją egzekucję komorniczą, posuwa się do czynności przekraczających jego kompetencje.

Proszę o informację gdzie złożyć skargę na komornika i w jakim terminie, proszę też o podstawę prawną i wzór skargi na komornika. Z góry dziękuję! Pozdrowienia.


Skarga na czynności komornika – wzór

wzor-skargi-na-komornika

Poniżej zamieszczam wzór skargi na czynności komornika, skargę należy pobrać, wypełnić i wysłać do komornika lub zanieść ją osobiście do kancelarii komorniczej.

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Z tego, co widzę, wzór skargi na czynności komornicze jest chyba najczęściej pobieranym wzorem spośród wszystkich wzorów, jakie mamy w bazie.

Rzeczywiście, bardzo często działania komornika bywają niezgodne z prawem i jedyną szansą na zastopowanie komornika i cofnięcie jego działań jest właśnie skarga na jego czynności.

Komornik po otrzymaniu skargi na swoje działania ma prawny obowiązek, aby się do niej ustosunkować w ciągu 3 dni roboczych (telefony i wysyłanie maila do komornika od razu można sobie odpuścić).

Jeśli komornik zgadza się z wniesioną skargą, to natychmiast powinien zaprzestać czynności, które spowodowały wniesienie skargi.

Jeśli natomiast komornik nie zgadza się wniesioną przez dłużnika skargą, to w dalszej kolejności musi on przekazać skargę oraz akta sprawy do sądu, dla którego komornik działa i to sąd podejmie decyzję, czy skarga na czynności komornika jest zasadna, czy nie…

Kto ma prawo złożyć skargę na komornika?

Złożenie skargi na komornika może nastąpić poprzez każdą osobę:

  • której prawa zostały zagrożone przez zaniechanie działań komorniczych,
  • które prawa zostały naruszone przez daną czynność komornika,
  • której prawa naruszone przez zaniechanie komornika,
  • której prawa zostały zagrożone przez działanie komornika

A więc prawo do złożenia skargi mają nie tylko dłużnik czy wierzyciel, ale i sąd, prokurator czy osoby zamieszkujące z dłużnikiem.

Podstawa prawna

Art. 767. Skarga na czynności komornika

§ 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Skarga na czynności komornika – gdzie złożyć?

Art. 767. Skarga na czynności komornika. Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Koszty i opłaty przy składaniu skargi

Skarga na komornika podlega opłacie w wysokości 100 zł. Opłata może być dokonana poprzez przelanie 100 złotych na konto bankowe sądu, dla którego działa komornik lub płatność może odbyć się przez naklejenie znaków opłaty sądowej na skargę.

Jako że od 8 września 2016 roku wszystkie skargi na czynność komornika powinno składać się u komornika, to opłata za skargę najlepiej jak by odbywała się przez naklejenie znaków opłaty sądowej.

Oczywiście można też wnieść skargę na komornika tymczasowo nieopłaconą, wtedy sąd wezwie składającego skargę do uiszczenia opłaty po tym, jak komornik skargę przekaże do sądu.

UWAGA: jeśli komornik zgadza się ze złożoną przez nas skargą, to nie ponosimy opłaty sądowej w wysokości 100 zł, bo sprawa finalnie nie trafia do sądu, a kończy swój żywot na biurku komornika.

Jeśli od razu zapłacicie za wniesienie skargi, to komornik w przypadku jej uwzględnienia ma obowiązek zwrócić Wam wpłacone 100 zł. Jasno o tym mówi art 80. Ustawy o kosztach sądowych.

Termin wniesienia skargi

Skarga na czynności komornika powinna być wniesiona w ciągu 7 dniu od daty zawiadomienia dłużnika o dokonaniu danej czynności, lub 7 dni od dnia, w którym dłużnik dowiedział się o danej czynności.

Podstawa prawna skargi

Skargę na komornika definiuje Kodeks postępowania cywilnego:

Podstawa prawna

Art. 767. Skarga na czynności komornika

§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik da Wam dość dobry pogląd na temat skargi na czynności komornika, u góry macie sprawdzony wzór skargi, wiecie jak, gdzie i kiedy skargę złożyć, nie pozostaje nic innego jak tylko zacząć działać! Pozdrawiam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Skarga na czynności komornika – WZÓR z omówieniem”
  1. Witam, bardzo proszę o pomoc w napisaniu skargi na komornika. Sprawa wygląda następująco – mam komornika który ściąga z mojego konta bankowego pieniądze. Mojej córki świadczenia na dzieci wpływają na moje konto bankowe (500+) komornik zabrał te pieniądze. Gdy wczoraj do niego zadzwoniłam, ten Pan powiedział, że jest piątek i nie będzie ze mną rozmawiał, bo on na weekend, powiedział też, że nie odda tych pieniędzy póki nie spłacę całości zadłużenia…

    1. Janina Gołębiecka

      Zanim napiszesz skargę na komornika, to spróbuj umówić się z komornikiem na wizytę, komornik zobligowany jest, aby jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na przyjmowanie interesantów, zadzwoń do kancelarii komorniczej i zapytaj w jakie dni przyjmuje komornik, następnie wydrukuj sobie potwierdzenia z banku, że 500+ i inne świadczenia Twojej córki wpływają na Twoje konto bankowe. Komornik powinien wtedy zwiększyć kwotę wolną od zajęcia powiększoną o sumę świadczeń córki które Ty otrzymujesz na konto. Jeśli to nie zadziała, pobierz wzór skargi na komornika i wypełnij go należycie. Poza tym, namów córkę, aby założyła sobie swoje własne konto bankowe :-).

Comments are closed.