Jaką kwotę komornik musi mi zostawić na koncie bankowym?

Witam, od kwietnia będę mieć komornika za długi w banku ok. 25 tys. zł. Zarabiam najniższą krajową (umowa o pracę) plus premię więc ok. 1700-1800 netto czasami się zdarza dużo więcej, jeżeli mam weekendy dodatkowe, ile komornik musi zostawić na koncie?

Zakład pracy będzie wysyłał pieniądze na konto komornika, a reszta pieniędzy na koncie bankowym zostanie nieruszona? Czytałam, że najniższa krajowa 1530 zł musi mi zostawić czy tak jest?

Boję się, że zakład pracy wyśle mu resztę pieniędzy, a on zajmie mi tę kwotę na koncie. Jak to działa? Czy jeśli zostawię jakieś pieniądze na koncie na kolejny miesiąc i dostanę wypłatę, to będzie mógł zabrać tę różnicę? Proszę i pomoc, bo nie rozumiem nic :(


Jaką kwotę komornik musi mi zostawić na koncie bankowym?

ile-komornik-moze-zabrac-z-konta

Kwota, którą może zabrać Ci z konta komornik, obliczana jest na podstawie minimalnej krajowej, czyli jeśli w 2018 roku minimalna krajowa wynosi 2100 zł, to komornik musi zostawić na Twoim koncie 75% tej kwoty, czyli:

2100 zł x 75% = 1575 zł

<– tyle komornik co miesiąc musi zostawić Ci na koncie bankowym, jeśli masz ponad tę kwotę, to komornik ma prawo zająć wszystko powyżej niej.

Limit zajęcia 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługuje każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy (czyli na pełen etat).

Limit dotyczy wszystkich rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych [ROR] i rachunków terminowych lokat oszczędnościowych.

UWAGA: jeśli Twoje długi, to długi alimentacyjne (zaległe alimenty), to komornik może zająć całą kwotę, jaka znajduje się Twoim koncie bankowym!

Blokada konta przez komornika

We wrześniu 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące blokowania kont przez komorników. Teraz zablokowanie konta bankowego przez komornika, odbywa się on-line (e-zajęcie).

A więc komornik nie wysyła już pisma do banku o zablokowanie Twojego konta, tylko komornik posługuje się specjalnym systemem on-line, który od razu daje znak bankowi, aby zablokował konto dłużnika.

Mimo wszystko jednak, Ty jako właściciel rachunku bankowego, powinieneś dostać listowne zawiadomienie o zablokowaniu konta przez komornika.

Na czym polega zablokowanie konta bankowego?

Bank po prostu uniemożliwi Ci swobodne dysponowanie daną kwotą pieniędzy, która obejmuje zajęcie komornicze. Jak odblokować zablokowane konto? musisz wystąpić wtedy z wnioskiem do organu, który zlecił zablokowanie Twojego konta bankowego – a więc do komornika.

Dopiero na wniosek komornika, bank będzie mógł odblokować konto bankowe, nic Ci na pewno nie da podejmowanie komunikacji z bankiem, bank tylko wypełnia swoje obowiązki na polecenie komornika – więc to nie wina banku.

Ile komornik zabierze z Twojej wypłaty?

To prawda, wolna od zajęcia komorniczego, jest kwota minimalnej krajowej, wszystko powyżej tej kwoty, komornik będzie ściągał od pracodawcy.

Do Ciebie na konto bankowe trafi tylko kwota wolna od zajęcia.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

14 komentarzy w “Jaką kwotę komornik musi mi zostawić na koncie bankowym?”
 1. Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu dostaje wpływy na konto ale nie większe niż 750 zł. Gdy przelew przyszedł, komornik zablokował go, a po jakimś czasie przyszedł zwrot pieniędzy wolnych od zajęcia. Dziś dostałam przelew w wysokości 748 zł. Komornik dał blokadę na pieniądze i do tej pory nie otrzymałam zwrotu środków kwoty wolnej od zajęcia, czy dziś komornik zwróci mi przelew który dziś wpłynął?

  1. Janina Gołębiecka

   Nie znam szczegółów Twojej sprawy, ale pamiętaj, że jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to komornik powinien na koncie dłużnika nie ruszać kwoty wolnej od zajęcia, która w 2018 roku wynosi 1575 zł.

 2. Witam chciałem się dowiedzieć czy komornik może zabrać mi najniższa krajowa z konta w tym, że firma przelewa mi na konto 1480 zł, bo mam dodatkowe ubezpieczenie na życie za które mi odtrąca 50 zł, wczoraj miałem przelew na konto i komornik zabrał mi prawie wszystko, a zostawił 113 zł i nie wiem co robić, a wcześniej nie miałem takiego problemu choć komornika miałem…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Łukasz, nie mam pojęcia dlaczego komornik zajął Ci tym razem aż tyle pieniędzy. Przy egzekucji z konta bankowego kwota wolna od zajęcia wynosi 1575 zł, tyle co miesiąc komornik powinien zostawiać Ci na rachunku bankowym. Jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to musisz złożyć do komornika wniosek o zwolnienie bezprawnie zajętych środków z rachunku bankowego i zarzucić komornikowi nie stosowanie się do przepisów prawa… Jeśli i to nie pomoże, to trzeba wtedy złożyć skargę na czynności komornika.

 3. witam mam problem mam zajecie komornicze komornik zabiera mi z renty 620.00 zl teraz dostalam pismo ze wydal ppolecenie bankowi o zajeciu mi konta po potraceniu zus przelewa mi 1430,00 wczoraj wplynela renta i okazalo sie ze bank zajol mi rente 1288,00 zostawiajac mi 140,00 co mam zrobic w tej sytuacji gzie sie zwrocic prosze o porade

 4. Witam, mam taką sprawę. Komornik zajął mi konto bankowe i wynagrodzenie. Z wynagrodzenia pobrał kwotę długu i z konta tą samą kwotę, więc wychodzi na to, że ten sam dług spłaciłem podwójnie. Na koncie w banku widnieje informacja że egzekucja komornicza jest zakończona. Jak mogę odzyskać pieniądze? Miałem do spłaty w sumie ze wszystkimi kosztami 1200 zł, a komornik z konta mi wziął 1200 i z wynagrodzenia osobno 1200 zł więc w sumie 2400 zł. Jak odzyskać pieniądze od komornika? Proszę o pomoc.

 5. Dzień dobry,

  Czy limit 1575 zł obowiązuje na każdym koncie czy to suma?
  Tzn. jeżeli mam konta w różnych bankach i na jednym koncie 1500 i na drugim 1500 to na obu środki zostaną wolne, czy na jednym będą zablokowane?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Karolina, kwota wolna w egzekucji z rachunku bankowego wynosi 1575 zł i jest to suma obowiązująca komornika przy wszystkich kontach jakie masz. Jeśli masz dwa konta po 1500 zł każde, to komornik zajmie jedno z kont w całości, a na drugim zostawi kwotę wolną, wiem… nie na taką odpowiedź liczyłaś…

 6. Witam serdecznie. Czy w momencie gdy posiada się komornika za alimenty i z tego też tytułu ściągane jest z mojej pasji 60% [umowa o pracę na pełen etat] czy komornik może tez wsiąść mi na konto bankowe gdzie wypłacane jest pozostałość wynagrodzenia czyli 40 procent? kwota brutto 2250 to kwota jaką uzyskuje z tytułu umowy o pracę wiec – 60% = 40 i to jest włączane na konto.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Barbara, Komornik nie ma prawa dwukrotnie potrącać Twojego wynagrodzenia, czyli raz przy zajęciu wynagrodzenia, a drugi raz w momencie gdy potrącona kwota wpływa na Twoje konto bankowe, musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod zajęcia konta bankowego, wzór tego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM.

 7. Stanisław

  Witam serdecznie. Kwota wolna to 1575zł, czyli wszystko ponad tą kwotę należy do komornika? moje pytanie: 21 grudnia 2018 r. miałem na koncie jakąś kwotę, która się zwiększyła do kwoty 1623,58zł(renta z ZUS-u) i bank zajął dla komornika 659,30 zł czyli zostało 964,28zł i jak ta kwota się ma do kwoty 1575zł?

 8. Witam,
  Jak należy wyliczać miesięczną kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Czy jest to suma wpływów? Czy jeśli na dzień 01-02-2019 miałam 1000 zł na koncie, z których robiłam różne opłaty w lutym. Gdy z końcem miesiąca wpłynęła mi wypłata praktycznie cała została zablokowana przez bank na poczet zajęcia. Dostałam informację, ze do kwoty wolnej liczone jest saldo na początek miesiąca + wpływy w trakcie miesiąca. Czy jest to działanie prawidłowe?

 9. Witam Czy mając dwa rachunki bankowe pko i ing to limit, który mam dostępny to tyczy się na każdym koncie czy jest to suma bez względu na ilość rachunków? Na dzień dzisiejszy mam zablokowane konto walutowe a konto za zero 500+ nie ma blokady wiec, gdy będę miała jakieś wpływy na tym koncie 500+ to czy tez komornik zabierze na poczet zadłużenia?

Comments are closed.