Zajęcie komornicze – jak znaleźć komornika i gdzie trafiły długi?

Niecałe 4 lata temu wyjechaliśmy do Anglii i tu aktualnie mieszkamy. Mój mąż miał wcześniej kredyty/pożyczki, na które wcześniej przelewał pełne/lub niepełne kwoty na konto w Polsce. Po pewnym czasie kiedy opłat było zbyt dużo i ciężko było dzielić podwójne opłaty, zdarzyło się, że zalegał z wpłatami i opłatami niektórych rzeczy.

W tej chwili ma zajęcia komornicze, których cześć spłacił lub dogadał się odnośnie spłat. Jednak najważniejszą kwestią tego jest to, że kiedyś podał adres w firmie tylko do wysyłki świadectwa pracy do mojej mamy. Gdzie niestety uderza cześć pism i awizo (co jest nam zdecydowanie nie na rękę, jako że wolelibyśmy załatwić pewne rzeczy po cichu, aby nikt nam nie “suszył dodatkowo głowy”).

Jeśli moja mama odbierze awizo, to świadczy to o tym, jakoby mój mąż odebrał je osobiście lub też tam zamieszkiwał, co może wiązać się z nieprzyjemnościami.
Najważniejszym kredytem do spłaty jest kredyt, który mój mąż zaciągnął w banku, na pewno z powodu zaległości ktoś się już nim zajął.

Jak możemy w sposób sprawny i nie będąc na miejscu (online lub telefonicznie) sprawdzić gdzie trafiły jego długi?

Jest szansa, że to my możemy znaleźć bezpośrednio kontakt do komornika, nim on znajdzie nas? (Tzn. na pewno pisma komornicze gdzieś trafiają, ale my o tym nie wiemy lub wolelibyśmy, żeby nikt poza nami o tym nie wiedział).

Mąż nie ma, nie wiadomo jakich długów, ale mogło mu zostać ok. 20 tys. długu w banku. Jakieś 1,5-2 lata temu zaczęły się problemy z bieżącymi spłatami kredytu, co z początku wyjaśniał z bankiem, ale później znowu poległ (jest aż taka możliwość, co wiemy tylko między znajomymi, że dług mógł wzrosnąć nawet dwukrotnie?/chodzi tu głównie o kredyt bankowy).

Ostatnim moim pytaniem jest to czy ktoś może zająć moje konto, jeśli kredyt mąż zaciągnął, kiedy nie byliśmy małżeństwem? nie zrobiliśmy rozdzielności majątkowej… Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!


Witaj Karolino, na pewno kontynuujcie spłacanie długów, bo tylko w ten sposób odzyskacie spokój ducha i wewnętrzną harmonię, jak bardzo przecież potrzebną do codziennego funkcjonowania.

Jeśli pracujecie w Anglii, to podejrzewam, że dysponujecie jakimiś środkami na spłatę długów, więc spłacajcie je, po trochu a systematycznie, wtedy żadne pisma od komorników nie powinny przychodzić…

Nieodebranie listu z sądu lub od komornika – AWIZO

Listonosz, nie zastając adresata w domu/mieszkaniu, zostawia awizo z informacją, że list z sądu czy od komornika, należy odebrać do 7 dni w placówce np. Poczty Polskiej. Gdy minie 7 dni, Poczta Polska ponawia awizo, wtedy znów masz kolejne 7 dni na odbiór listu.

Jeśli nikt przez ten czas listu nie odbierze, to list z sądu lub od komornika, odsyłany jest przez Pocztę Polską na adres nadawcy. Taka sytuacja jest dla niedoszłego odbiorcy tragiczna w skutkach, jeśli nie odebrał listu, bo nie dość, że nie wiadomo jaka była treść tego listu (może można było odwołać się od decyzji i polepszyć swoją sytuację?), to jeszcze podmioty takie jak sąd czy komornik, uznają, że list został dostarczony!

Więc zupełnie bez sensu jest nie odbierać listów od powyższych podmiotów – to nic nie da, a jeszcze bardziej skomplikuje nam sytuację!

Czy dług mógł wzrosnąć nawet dwukrotnie?

Nie jest możliwe, aby zadłużenie na kredycie bankowym urosło dwukrotnie, przez powiedzmy 2 lata. Co innego, jeśli byłaby to szybka chwilówka czy inna pożyczka pozabankowa, wtedy wszystkiego można się spodziewać.

W banku po prostu w razie niepłacenia przez 3 miesiące kredytu sprawę kierują do wewnętrznej windykacji lub sprzedają dług na rynku innej firmie, np. KRUK. Więc nie obawiajcie się, że dług został podwojony!

Gdzie i do kogo trafiły długi?

Sprawdzenie gdzie i do kogo trafiły długi Twojego męża, można sprawdzić dość łatwo, z oczywistych powodów, całą “operację” musi przeprowadzić dłużnik, czyli Twój mąż, wystarczy zarejestrować się w rejestrach takich jak:

  • Biuro Informacji Kredytowej
  • Biuro Informacji Gospodarczej
  • Krajowy Rejestr Długów
  • ERIF – dla przedsiębiorców

O tym, jak sprawdzić swoje długi w KRD, BIG i BIK <— pisałam w tym artykule, więc Was do niego gorąco zapraszam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze