Prawo dłużnika do informacji od komornika o stanie zadłużenia

Witam. W listopadzie 2017 roku komornik zajął moje wynagrodzenie. Z pierwszej wypłaty komornik zabrał cześć pieniędzy, natomiast od kolejnej wypłaty pracodawca przelewa pieniądze do komornika. Ostatnio poprosiłam pana komornika o zaktualizowane zadłużenia, a ten twierdzi, że od listopada nie dostał  żadnych pieniędzy.


Informacja od komornika o stanie zadłużenia

W takim razie bardzo dobrze postąpiłaś, prosząc komornika o aktualizację zadłużenia. W dziale wzory pism i wniosków – mamy przygotowany gotowy wniosek do komornika, nosi on nazwę: Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego, wzór wniosku znajduje się w sekcji nr. 2 “Wzory pism dla dłużnika”.

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Podstawą żądania informacji od komornika o stanie prowadzonego postępowania egzekucyjnego jest wg. mnie przepis z art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.):

Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

… który jasno mówi, że komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o każdej czynności, którą dokonał komornik i na żądanie dłużnika, obowiązkiem komornika jest udzielenie mu informacji na temat postępowania egzekucyjnego i o jego stanie, a więc również o stanie zadłużenia pozostałego do spłaty.

Jeśli komornik twierdzi, że nie trafiają do niego żadne pieniądze od pracodawcy, to niech komornik pisemnie Cię o tym poinformuje. Mając pismo od komornika, stwierdzające brak wpłat należności przez pracodawcę, udajesz się z tym pismem do swojego pracodawcy i pytasz o wyjaśnienia.

Jest to dość dziwna sytuacja, bo przecież skoro komornik zajął z Twojego wynagrodzenia w listopadzie część pieniędzy, to komornik musiał wysłać do Twojego pracodawcy pismo zawierające wszelkie dane, aby pracodawca mógł przelewać uzgodnione z komornikiem kwoty na jego konto bankowe.

Co się więc stało, że pomimo prawidłowego pierwszego listopadowego zajęcia wynagrodzenia, w dalszych miesiącach te pieniądze nie docierają na konto komornika? nie mam pojęcia, dlatego ważne Martyno, abyś miała pisemne potwierdzenie od komornika, że nie dostaje on od pracodawcy części Twojego wynagrodzenia.

A może zacznij spłacać dług pomijając komornika?

…będzie taniej:

Spłacanie długu bezpośrednio do wierzyciela, pomijając komornika spowoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego. Warto tu przytoczyć art. 49 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, który jasno mówi, że w przypadku wyegzekwowania świadczenia poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę, komornik pobierze od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Jeśli natomiast chodzi o egzekucję należności w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (tak, prosisz wierzyciela, aby ten umorzył egzekucję komorniczą wobec Ciebie) i na podstawie art. 823 K.p.c. komornik pobiera wtedy od dłużnika opłatę stosunkową, która wynosi tylko 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

Podsumowując

Wystąp pisemnie do komornika o udzielenie informacji o stanie zadłużenia, następnie z tym pismem pójdź do pracodawcy, żądając wyjaśnień, dlaczego pieniądze z zajętego wynagrodzenia nie trafiają na konto komornika.

Na koniec, gdy sprawa już się wyjaśni, aby zaoszczędzić na kosztach egzekucji komorniczej, zwróć się do swojego wierzyciela, aby ten złożył wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej i zdeklaruj się do spłaty zadłużenia bezpośrednio na konto wierzyciela.

Bo gdy komornik egzekwuje dług z Twojej pensji, to płacisz komornikowi dodatkowe 8% kwoty, którą komornik potrąci z Twojego wynagrodzenia, jeśli natomiast sama będziesz wpłacać należności na konto wierzyciela, to zapłacisz komornikowi jedynie 5% opłaty stosunkowej.

Mam nadzieję, że uda Ci się dojść, gdzie się podziały pieniądze, które pracodawca pobierał z Twojego wynagrodzenia, a które nigdy nie trafiły na konto komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

5 komentarzy w “Prawo dłużnika do informacji od komornika o stanie zadłużenia”
  1. Najlepiej polubownie załatwić sprawę z wierzycielem. Komornik na głowie to nic przyjemnego.

  2. Witam, posiadam kilka długów i potrzebuje jakoś to ogarnąć, mam komornika który pobiera mi z pensji jakaś jej część, ale chciałabym sprawdzić dokładnie ile mi zabiera na których wierzycieli i w jakich kwotach to przechodzi. Mam zajęcia na kontach ale nie są aktualizowane te kwity, więc nie wiem co i ile jeszcze zostało do spłaty.

    1. Janina Gołębiecka

      Masz prawo zażądać od komornika informacji na temat pieniędzy jakie wpłacasz na jego konto bankowe. Wystarczy że pobierzesz wzór pisma do komornika o stan zadłużenia, wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego znajdziesz w powyższym artykule.

  3. Chciałbym się dowiedzieć, bo komornik potrąca mi z wypłaty kasę za niespłaconą pożyczkę, jak mogę się dowiedzieć ile mi zostało do zapłaty? i czy mogę do komornika zadzwonić? a jak potrąca mi z wypłaty, to komornik bierze na pożyczkę, przepraszam, że tak piszę, ale się zdenerwowałem ponieważ trochę już płacę, a nic nie przesyłają, że dług jest spłacony.

    1. Janina Gołębiecka

      Masz prawo do uzyskania informacji od komornika, bo jesteś stroną toczącego się postępowania egzekucyjnego, złóż u komornika stosowny wniosek.

Comments are closed.