Prawo dłużnika do informacji od komornika o stanie zadłużenia

Witam. W listopadzie 2017 roku komornik zajął moje wynagrodzenie. Z pierwszej wypłaty komornik zabrał cześć pieniędzy, natomiast od kolejnej wypłaty pracodawca przelewa pieniądze do komornika. Ostatnio poprosiłam pana komornika o zaktualizowane zadłużenia, a ten twierdzi, że od listopada nie dostał  żadnych pieniędzy.


W takim razie bardzo dobrze postąpiłaś, prosząc komornika o aktualizację zadłużenia. W dziale wzory pism i wniosków – mamy przygotowany gotowy wniosek do komornika, nosi on nazwę: Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego, wzór wniosku znajduje się w sekcji nr. 2 „Wzory pism dla dłużnika”.

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Podstawą żądania informacji od komornika o stanie prowadzonego postępowania egzekucyjnego jest wg. mnie przepis z art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.):

Art. 763. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

… który jasno mówi, że komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o każdej czynności, którą dokonał komornik i na żądanie dłużnika, obowiązkiem komornika jest udzielenie mu informacji na temat postępowania egzekucyjnego i o jego stanie, a więc również o stanie zadłużenia pozostałego do spłaty.

Jeśli komornik twierdzi, że nie trafiają do niego żadne pieniądze od pracodawcy, to niech komornik pisemnie Cię o tym poinformuje. Mając pismo od komornika, stwierdzające brak wpłat należności przez pracodawcę, udajesz się z tym pismem do swojego pracodawcy i pytasz o wyjaśnienia.

Jest to dość dziwna sytuacja, bo przecież skoro komornik zajął z Twojego wynagrodzenia w listopadzie część pieniędzy, to komornik musiał wysłać do Twojego pracodawcy pismo zawierające wszelkie dane, aby pracodawca mógł przelewać uzgodnione z komornikiem kwoty na jego konto bankowe.

Co się więc stało, że pomimo prawidłowego pierwszego listopadowego zajęcia wynagrodzenia, w dalszych miesiącach te pieniądze nie docierają na konto komornika? nie mam pojęcia, dlatego ważne Martyno, abyś miała pisemne potwierdzenie od komornika, że nie dostaje on od pracodawcy części Twojego wynagrodzenia.

A może zacznij spłacać dług pomijając komornika?

…będzie taniej:

Spłacanie długu bezpośrednio do wierzyciela, pomijając komornika spowoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego. Warto tu przytoczyć art. 49 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, który jasno mówi, że w przypadku wyegzekwowania świadczenia poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę, komornik pobierze od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Jeśli natomiast chodzi o egzekucję należności w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (tak, prosisz wierzyciela, aby ten umorzył egzekucję komorniczą wobec Ciebie) i na podstawie art. 823 K.p.c. komornik pobiera wtedy od dłużnika opłatę stosunkową, która wynosi tylko 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

Podsumowując:

Wystąp pisemnie do komornika o udzielenie informacji o stanie zadłużenia, następnie z tym pismem pójdź do pracodawcy, żądając wyjaśnień, dlaczego pieniądze z zajętego wynagrodzenia nie trafiają na konto komornika.

Na koniec, gdy sprawa już się wyjaśni, aby zaoszczędzić na kosztach egzekucji komorniczej, zwróć się do swojego wierzyciela, aby ten złożył wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej i zdeklaruj się do spłaty zadłużenia bezpośrednio na konto wierzyciela.

Bo gdy komornik egzekwuje dług z Twojej pensji, to płacisz komornikowi dodatkowe 8% kwoty, którą komornik potrąci z Twojego wynagrodzenia, jeśli natomiast sama będziesz wpłacać należności na konto wierzyciela, to zapłacisz komornikowi jedynie 5% opłaty stosunkowej.

Mam nadzieję, że uda Ci się dojść, gdzie się podziały pieniądze, które pracodawca pobierał z Twojego wynagrodzenia, a które nigdy nie trafiły na konto komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Martyna

Oceń nasz artykuł:
5 komentarzy w “Prawo dłużnika do informacji od komornika o stanie zadłużenia”
 1. Avatar

  Najlepiej polubownie załatwić sprawę z wierzycielem. Komornik na głowie to nic przyjemnego.

 2. Avatar

  Witam, posiadam kilka długów i potrzebuje jakoś to ogarnąć, mam komornika który pobiera mi z pensji jakaś jej część, ale chciałabym sprawdzić dokładnie ile mi zabiera na których wierzycieli i w jakich kwotach to przechodzi. Mam zajęcia na kontach ale nie są aktualizowane te kwity, więc nie wiem co i ile jeszcze zostało do spłaty.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Masz prawo zażądać od komornika informacji na temat pieniędzy jakie wpłacasz na jego konto bankowe. Wystarczy że pobierzesz wzór pisma do komornika o stan zadłużenia, wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego znajdziesz w powyższym artykule.

 3. Avatar

  Chciałbym się dowiedzieć, bo komornik potrąca mi z wypłaty kasę za niespłaconą pożyczkę, jak mogę się dowiedzieć ile mi zostało do zapłaty? i czy mogę do komornika zadzwonić? a jak potrąca mi z wypłaty, to komornik bierze na pożyczkę, przepraszam, że tak piszę, ale się zdenerwowałem ponieważ trochę już płacę, a nic nie przesyłają, że dług jest spłacony.

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Masz prawo do uzyskania informacji od komornika, bo jesteś stroną toczącego się postępowania egzekucyjnego, złóż u komornika stosowny wniosek.

Comments are closed.