Gdzie można się dowiedzieć ile mam w sumie zadłużenia i jak z niego wyjść?

Witam, gdzie można się dowiedzieć ile mam w sumie zadłużenia i jak z nich wyjść? wpadłem w poważne tarapaty, z którymi nie potrafię sobie poradzić, pracuję, płacę alimenty, mam komorników, nie mam zabezpieczenia i nikogo, kto by mi mógł pomóc, proszę o pomoc…


Gdzie można się dowiedzieć ile mam w sumie zadłużenia?

Zadłużenie można sprawdzić w następujących instytucjach:

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Raport BIK można pobrać raz na pół roku za darmo. Nazywa on się: Informacja Ustawowa. BIK to instytucja, która gromadzi, przetwarza oraz udostępnia dane, które dotyczą banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Dane, które gromadzi BIK, dotyczą przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych.
  • KRD – pełna nazwa to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA. KRD istnieje od 2003 roku dlatego bardzo często i bardzo dobrze kojarzony jest przez społeczeństwo. KRD gromadzi i udostępnia dane dłużników, którzy zostali zgłoszeni na listę dłużników przez swoich wierzycieli.
  • BIG InfoMonitor – jest to jedna z największych instytucji zbierających dane o dłużnikach. Zdaniem wielu, jest to najskuteczniejsze Biuro Informacji Gospodarczej. Tak jak pozostałe instytucje, BIG InfoMonitor przechowuje w swojej bazie dane o dłużnikach, których zobowiązania przeterminowały się i weszły w stan wymagalności.

Od czego zacząć sprawdzanie swojego zadłużenia?

Proponuję, abyś zaczął sprawdzać swoje długi od BIK-u. Następnym w kolejności niech będzie KRD. Sprawdzenie swojej osoby w tychże instytucjach da Ci niemal 100% obraz sytuacji, w jakiej znajdują się Twoje długi.

Zachęcam Cię do przeczytania artykułu, w którym szeroko opisuję metody sprawdzania długów <– tutaj.

Mam komorników

Jeśli masz komornika/komorników, to warto wiedzieć, co mogą a czego nie. Komornik (nie mówię, że wszyscy), jest w stanie wykorzystać Twoją niewiedzę i zająć więcej niż powinien. Dlatego przeczytaj poradnik: co może komornik i jakie ma uprawnienia.

Od czego zacząć oddłużanie?

Na pewno czeka Cię ciężki okres, jeśli chodzi o wychodzenie z długów. Oddłużanie się, to długi i monotonny proces okraszony licznymi wyrzeczeniami. Jeśli już będziesz miał wszystkie swoje długi „jak na dłoni”, to warto spisać je na listę, od najdroższego długu (największe RRSO) to najmniejszego długu.

Niech to będzie lista długów wyglądająca mniej więcej w ten sposób:

lista-długów
Lista długów

Teraz zacznij wychodzenie z długów o najdroższej pożyczki, która znajduje się na samej górze listy długów. Spowolnisz w ten sposób generowanie coraz to większego zadłużenia i tym samym, ułatwisz sobie wychodzenie z długów.

Jeśli wciąż czujesz niedosyt, to polecam Ci e-book o wychodzeniu z długów. Napisała go Pani Iwona Wendel, była dłużniczka, która poradziła sobie z pół milionowym długiem u prawie trzydziestu różnych wierzycieli. Cytuję:

Zanim osiągnęłam dno, sprowadziłam sobie na głowę prawie 30 wierzycieli i prawie pół miliona długu.

Byłam pewna, że z takiego szamba nie ma już wyjścia. Wyobrażasz to sobie? Zdajesz sobie sprawę, ile telefonów, monitów, pism od komornika itp. codziennie otrzymywałam? A jednak udało mi się. Mogę tylko żałować, że zmarnowałam te 10 lat. Mam jedynie tę satysfakcję, że moje doświadczenie i moja historia teraz pomagają innym.

Świetny e-book, 92 strony soczystej wiedzy – zachęcam wszystkich do kupna…

Koniecznie przeczytaj też artykuły na temat:

  1. Gdzie i jak sprawdzić, czy mam długi?
  2. Jak sprawdzić swoje zadłużenie w rejestrze dłużników
  3. Jak sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
  4. Jak sprawdzić wysokość zadłużenia całkowitego?
  5. Gdzie i jak mogę sprawdzić, czy mój partner ma długi
  6. Jak sprawdzić swoje zadłużenie? mieszkam poza POLSKĄ

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Gdzie można się dowiedzieć ile mam w sumie zadłużenia i jak z niego wyjść?”
  1. Witam serdecznie. Mam Takie pytanie. Rodzice maja dług z tytułu zalegania z opłatami wynajmowanego mieszkania. Nie spłacają go, więc komornik zajął moje konto( bo ja byłam również zameldowana w tym mieszkaniu). Czy miał takie prawo? Kiedy mogę odstąpić od spłacania długu rodziców, czy wogóle jest taka mozliwość.? Dziękuje za odpowiedź.

Comments are closed.