Jak sprawdzić zadłużenie w Urzędzie Skarbowym, ZUS i ogólnie?

Dzień Dobry. Jak sprawdzić zadłużenie w urzędzie skarbowym i ZUS-ie? Jestem w dość paskudnej sytuacji finansowej. Kilkanaście lat temu wyjechałem za granicę.

Przed wyjazdem prowadziłem działalność gospodarczą. tzn. była zarejestrowana na mnie, ale zajmowała się tym de facto mama. Udało jej się narobić długów w urzędzie skarbowym i ZUS-ie, które są na mnie.

O części nie wiedziałem nawet, o drugiej wiedziałem tyle, że wszystko jest uregulowane lub w trakcie.

W czasie pobytu za granicą kontakt z mamą i relacje były kiepskie. Ja się wymeldowałem, ona później wyprowadziła. Po śmierci matki znalazłem jakąś starą korespondencję – pisma komornicze i windykacyjne wezwania do zapłaty na moje nazwisko.

Jest tego spora ilość na łączną sumę około 100 tys. złotych. Nie mam pojęcia nawet, za co to zadłużenie. Ostatnie pismo jest z 2011 roku. Zastanawiam się nad powrotem do kraju i boje się, że ten syf z przeszłości uniemożliwi mi to, lub bardzo utrudni.

Jak mogę sprawdzić całkowitą wysokość zadłużenia? czy kontakt z komornikiem lub windykacją, ujawnienie swojego miejsca pobytu po tylu latach wpłynie na ewentualne przedawnienie długu itp.? z Góry dziękuje za informacje.


Jak sprawdzić wysokość zadłużenia całkowitego?

Jak-sprawdzić-wysokość-zadłużenia-całkowitego
Jak sprawdzić wysokość zadłużenia całkowitego?

Generalnie polecam Ci sprawdzanie wszystkich rejestrów, rejestr po rejestrze. Z pewności warto sprawdzić:

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej <–tutaj dowiesz się jakieś 99% swojego zadłużenia! jest to największy rejestr dłużników w Polsce.
  • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów
  • ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej

Należy zarejestrować się w każdym z nich i pobrać raport, część z tych rejestrów oferuje raz na pół roku darmowy raport, w innych trzeba będzie wnieść niewielką opłatę (kilkadziesiąt zł.).

Sprawdzając się w powyższych rejestrach, będziesz mieć pełen obraz na to, jakie obecnie masz zadłużenie i czy czeka na Ciebie komornik.

O tym, jak i gdzie sprawdzić swoje długi <— pisałam w tym poradniku, i tam Ciebie dziś zapraszam. Jest to sprawdzanie długów online i wcale nie musisz być fizycznie w Polsce.

Przedawnienie długów

Nie wiem dokładnie jakiego typu masz długi (i Ty pewnie też jeszcze nie), ale zarzut przedawnienia długu może być pomocny w wychodzeniu na prostą. Pisałam już na blogu, jakie długi, po jakim okresie się przedawniają, więc warto poszukać ten artykuł.

Co do kontaktowania się z windykacją i komornikiem, to zaczekaj do momentu, kiedy to Oni skontaktują się z Tobą, gdy wrócisz do Polski. Jeśli teraz im się przypomnisz, to być może przerwiesz bieg przedawnienia (na swoją niekorzyść).

Chyba że chcesz pospłacać wszystkie długi na zero, bez przepychanek o przedawnienie się długu…

Jak sprawdzić zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS?

Jeśli Twoja mama narobiła Ci długów w wysokości 100.000 zł z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, to wielce prawdopodobne, że również i Urząd Skarbowy oraz ZUS czekają na pieniądze.

W tej sytuacji warto przedzwonić do ZUS-u i Urzędu Skarbowego właściwego na miejsce zamieszkania i tam dowiedzieć się jak wygląda sprawa z zadłużeniem.

Oczywiście przedstaw pokrótce całą sytuację, zapytaj, jakie są możliwości rozwiązania tych zadłużeń i czy jest szansa na umorzenie długów wobec US i ZUS-u.


Trzymam za Ciebie kciuki i przypominam wszystkim, że naprawdę nie warto powierzać prowadzenia swojej firmy w czyjekolwiek ręce, bo później są problemy, jakie są, a więc długi w US i ZUS. Nie jest to pierwszy taki przypadek, o jakim słyszę i niestety nie ostatni, że ktoś narobił długów w „naszym” imieniu. Tak więc przestrzegam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Jak sprawdzić zadłużenie w Urzędzie Skarbowym, ZUS i ogólnie?”
  1. Witam, podpowie mi ktoś jak sprawdzic czy ma sie zadluzenie w urzedzie skarbowym? miałem kiedyś dość duże długi w różnych instytucjach, w tym w urzędzie skarbowym. To było jakieś 3-4 lata temu, wyszedłem teraz na prostą i pomału zaczynam spłacać swoje długi. Niestety nie wiem ile zadłużenia mam w US. Jak to sprawdzić?

  2. Olek/Krosno

    jak sprawdzić czy ma się długi? dostałem kiedyś mandat za brak biletu i niedawno sobie o tym przypomniałem. Robię sobie od czasu do czasu żal za grzechy :) i przypomniało mi się o tym niezapłaconym nadacie. Nie chcę mieć nabrudzone w papierach za marne 200 czy 300 zł. Niestety mandat dostałem w innym mieście niż obecnie mieszkam i nie wiem jak sprawdzić gdzie ten dług mam. To było w czasie kiedy studiowałem, wtedy liczyła się każda złotówka więc jeździło się na gapę :D Pozdrawiam!

Comments are closed.