Ilu mam wierzycieli – ile długu – ilu komorników? jak sprawdzić?

Jak sprawdzić ile mam długów? a mam długi w bardzo wielu miejscach, a sprawy komornicze są sprzedawane jedna za drugą (mam tyle pism komorniczych, że się nie orientuję, do kogo mam się oficjalnie zgłosić).

Mam zadłużenie w Santanderze (debet kredytowy) czy jeżeli pójdę do placówki, która jest poza moim miejscem zamieszkania (stałym) to czy zostanę poinformowany, do KTÓREGO komornika mam się zgłosić w sprawie spłaty długu oraz kontakt do niego?

Jeżeli zacznę go już spłacać lub będę w kontakcie z tym którego chcę oficjalnie spłacić (ten z Santander), to czy może mi wejść na wypłatę jeszcze jeden komornik? (ponieważ się z nim nie kontaktowałem, a z tym, co chcę się porozumieć – zostawi najniższą krajową).

Mieszkam we Wrocławiu (od niedawna), lecz z tego, co wiem, to KRD (w którym widnieję) może mi nie udzielić informacji lub zwlekać na czasie, na którym mi zależy.

Gdzie mogę się udać, aby dowiedzieć się o wszystkich długach oraz bieżących komornikach prowadzących sprawy i co będę potrzebował?

Dodam, że wiem tylko o tym z Santanderze i SP4 (Play), słyszałem, że jest więcej długów, lecz jak przyjdzie pismo, to już będą wysokie odsetki, ponieważ zwlekają, a chciałbym tego uniknąć. Proszę o jak najszybszą poradę. Z góry dziękuję.


Jak sprawdzić ile mam długów?

To prawda, że handlowanie długami sprawia, że dłużnik czasem nie jest w stanie nadążyć, za tym, gdzie powędrowały jego długi. Najczęściej firma windykacyjna, czy sam wierzyciel, sprzedaje za grosze dług dalej, bo nie widzi szansy na wyegzekwowanie pełnej kwoty zadłużenia.

Niestety prawo nie wyklucza sprzedaży długów i trzeba po prostu nadążać za tym wszystkim. Znam kilka przypadków, gdzie dłużnik nie wiedząc, że wierzyciel sprzedał dług jakiejś firmie windykacyjnej, wciąż wpłacał pieniądze na poczet zadłużenia do pierwotnego wierzyciela.

Później próba odzyskania pieniędzy od rozzłoszczonego wierzyciela, potrafi ciągnąć się miesiącami.

Jak się dowiedzieć kto kupił mój dług?

Jeśli Twoje długi zostały sprzedane, to możesz mieć pewność, że firma, która je kupiła, bardzo szybko się do Ciebie odezwie, zależy im przecież na realizacji swojej inwestycji, a więc na wyegzekwowaniu jak najwyższej kwoty z zakupionego długu.

Firma, która kupiła Twoje długi, powiadomi Cię wybraną formą komunikacji, że weszła na miejsce wierzyciela, skontaktują się z Tobą:

 • listownie, lub
 • telefonicznie.

Jeśli masz wątpliwości, która firma kupiła Twój dług, to aktualna zawsze będzie firma, która kontaktowała się z Tobą jako ostatnia. A więc „najświeższe” pismo wskaże obecnego wierzyciela, gdzie należy regulować swoje długi.

Sprawdź swoje długi

Dla pełniejszego zobrazowania swojej sytuacji finansowej powinieneś sprawdzić się w BIK. Uzyskasz tam spora potrzebnych danych. W systemie powinieneś też już widzieć aktualnego wierzyciela, czyli firmę, która kupiła Twój dług.

Jak zarejestrować się w BIK-u?

Klikasz w „Zaloguj się”

rejestracja-w-bik

Następnie klikasz w „Zarejestruj się”

rejestracja-w-bik

i wypełniasz swoje dane osobowe:

rejestracja-w-bik

Zanim oczywiście wpłacisz jakiekolwiek pieniądze na poczet długów, musisz zadzwonić do obecnego wierzyciela celem potwierdzenia, że to właśnie on jest Twoim obecnym wierzycielem.

Co do rejestru dłużników KRD, to pierwsze słyszę, żeby nie chcieli oni udostępnić Ci danych na Twój temat i na temat Twojego zadłużenia, przecież do tego został powołany ten rejestr dłużników!

Jak zarejestrować się w KRD?

Klikasz w „Panel Klienta”

rejestracja-w-krd

Następnie „Dla konsumentów”

rejestracja-w-krd-2

Teraz klikasz „Załóż konto”

rejestracja-w-krd-3

Wybierasz pakiet dla siebie, z pewnością wystarczy ten najtańszy.

rejestracja-w-krd-4

Podsumowanie

Gdzie dowiedzieć się o długach? świetnie do tego celu posłużą Ci rejestry BIK oraz KRD. Jeśli okazałoby się, że w rejestrach tych znajdują się dane na temat Twoich długów, to pamiętaj, że możesz zażądać usunięcia tych danych. Wystarczy wtedy posłużyć się którymś z poniższych wzorów pism.

Pisma oczywiście kieruje się banku, firmy pożyczkowej czy innej instytucji, która zamieściła wpis w rejestrze, a nie do BIK-u czy KRD. Oba rejestry tylko zbierają, przetwarzają, a później udostępniają dane, które wcześniej otrzymały od różnych podmiotów. Powodzenia!

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Koniecznie przeczytaj też artykuł o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

7 komentarzy w “Ilu mam wierzycieli – ile długu – ilu komorników? jak sprawdzić?”
 1. Witam. A co jeśli otrzymałam pismo, że firma Best kupiła dług od T-mobile, i teraz zajęcia ruchomości, konta bankowego …i pisma przychodzą od starego i nowego wierzyciela. Komu mam płacić? Do komornika którego nasłał t-mobile mam wysłać pismo, że sprzedali dług? I płacić do Best? I czy nowy wierzyciel musi mieć nowy nakaz zapłaty z klauzulą. Nakaz i klauzula nadana 16 lat temu na Erę, później Erę przejął t-mobile. Wszyscy ściągają dług na tym samym nakazie i tej samej klauzuli.

  1. Janina Gołębiecka

   W takim przypadku jest jest potrzebne wydanie nowej klauzuli przez sąd, pod warunkiem, że cesja wierzytelności odbyła się zgodnie z prawem. Jeśli chodzi o pisma od obu wierzycieli, poprzedniego i obecnego, to powinnaś złożyć skargę na komornika, który egzekwuje dług, który został już sprzedany. Możesz albo złożyć skargę na komornika, albo wytoczyć przed sąd powództwo przeciwegzekucyjne z zabezpieczeniem powództwa. Wzory skargi na komornika i powództwa przeciwegzekucyjnego<-- znajdziesz w dziale WZORY PISM.

 2. Witam. Sytuacja wygląda następująco: byłem młody i głupi i narobiłem długów parę dobrych lat temu bo około 8-9, przychodziły mi listy od komorników i innych firm windykacyjnych, niestety cała moja dokumentacja przepadła.

  Teraz nastał czas by wszystko to uregulować, ponieważ przyszło na świat dziecko i chcę te wszystkie sprawy zamknąć, tylko nawet nie wiem od której strony to wszystko ugryźć, bo nie wiem gdzie znajdują się moje zadłużenia i czy mam jakąkolwiek szansę dowiedzieć się gdzie i ile jestem winien tak na 100%.

  Chciałbym to wszystko spłacić naraz, żeby mieć z głowy bezsenne noce i stres związany z tym, że nagle zapuka do mnie komornik i w moim własnym domu poczuje się jak w mediamarktcie za darmo.

  Przejdę do sedna, przede wszystkim chodzi mi o to, czy są gdzieś prawnicy którzy zajmują się takimi sprawami i pomogli by mi to wszystko ogarnąć tak po ludzku, jestem prostym człowiekiem i wszystkie urzędowe pisma to dla mnie praktycznie czarna magia.

  Albo chociaż jeżeli mogła by mi Pani doradzić od czego tak najprościej zacząć, żeby z tego wszystkiego wyjść, dodam że nie wiem nawet ile tego długu tak naprawdę mam i ile narosło odsetek przez okres w którym nie spłacałem nic, bo po prostu nie miałem pieniędzy.

  1. Janina Gołębiecka

   Aby sprawdzić swoje zadłużenie, zarejestruj się w BIK-u, KRD i w BIG-u. Następnie pobierz raporty z tych rejestrów i sprawdź gdzie i komu, oraz w jakiej wysokości jesteś dłużny pieniądze.

 3. Mam bardzo duże długi, trochę się uzbierało przez ładnych parę lat, pracowałam ale nie starczyło by mi na życie… i chciałabym się dowiedzieć ile mam długów i u którego komornika… Nie jestem wstanie połapać się w tych papierach i też części papierów nie mam, bo zostały u byłego partnera… bardzo proszę o pomoc.

 4. Chciałbym poznać łączną sumę wszystkich zadłużeń… Od 17 roku życia otrzymywałem mandaty od Szybkiej Kolei Miejskiej, Miejskiego Zakładu Komunikacji czy też od Policji. Po ukończeniu 18 lat zasięgnąłem pożyczki w Providencie, oraz wziąłem łącznie 5 telefonów komórkowych na abonament. Dwa z nich zapłaciłem bo miałem taką możliwość.

  Problem mój polega na tym, że chciałbym się dowiedzieć jaka jest łączna suma zadłużenia na moją osobę, ponieważ chcę się uporać z tzw. błędami młodości a wszystkie pisma wezwania zazwyczaj lądowały w piecu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Comments are closed.