Mam długi w wielu miejscach, a sprawy komornicze są sprzedawane jeden przez drugiego (mam tyle pism że się nie orientuję do kogo mam się oficjalnie zgłosić). Mam zadłużenie w WBK (debet kredytowy) czy jeżeli pójdę do placówki która jest poza moim miejscem zamieszkania (stałym) to czy zostanę poinformowany do KTÓREGO komornika mam się zgłosić w sprawie spłaty długu oraz kontakt do niego?

Jeżeli zacznę go już spłacać, lub będę w kontakcie z tym którego chcę oficjalnie spłacić (ten z WBK), to czy może mi wejść na wypłatę jeszcze jeden komornik? (ponieważ się z nim nie kontaktowałem, a z tym co chcę się porozumieć zostawi najniższą krajową).

Mieszkam we Wrocławiu (od niedawna) lecz z tego co wiem, to KRD (w którym widnieję) może mi nie udzielić informacji lub zwlekać na czasie na którym mi zależy.

Gdzie mogę się udać aby dowiedzieć się o wszystkich długach oraz bieżących komornikach prowadzących sprawy i co będę potrzebował?

Dodam, że wiem tylko o tym z WBK i SP4 (Play), słyszałem że jest więcej długów, lecz jak przyjdzie pismo to już będą wysokie odsetki, ponieważ zwlekają a chciał bym tego uniknąć. Proszę o jak najszybszą poradę. Z góry dziękuję.


To prawda, że handlowanie długami sprawia, że dłużnik czasem nie jest w stanie nadążyć, za tym, gdzie powędrowały jego długi. Najczęściej firma windykacyjna, czy sam wierzyciel, sprzedaje za grosze dług dalej, bo nie widzi szansy na wyegzekwowanie pełnej kwoty zadłużenia.

Niestety prawo nie wyklucza sprzedaży długów i trzeba po prostu nadążać za tym wszystkim. Znam kilka przypadków, gdzie dłużnik nie wiedząc, że wierzyciel sprzedał dług jakiejś firmie windykacyjnej, wciąż wpłacał pieniądze na poczet zadłużenia do pierwotnego wierzyciela.

Później próba odzyskania pieniędzy od rozzłoszczonego wierzyciela, potrafi ciągnąć się miesiącami..

Jak się dowiedzieć kto kupił mój dług?

Jeśli Twoje długi zostały sprzedane, to możesz mieć pewność, że firma która je kupiła, bardzo szybko się do Ciebie odezwie, zależy im przecież na realizacji swojej inwestycji, a więc na wyegzekwowaniu jak najwyższej kwoty z zakupionego długu.

Firma która kupiła Twoje długi, powiadomi Cię wybraną formą komunikacji, że weszła na miejsce wierzyciela, skontaktują się z Tobą:

  • listownie, lub
  • telefonicznie.

Jeśli masz wątpliwości, która firma kupiła Twój dług, to aktualna zawsze będzie firma która kontaktowała się z Tobą jako ostatnia. A więc „najświeższe” pismo wskaże obecnego wierzyciela gdzie należy regulować swoje długi.

Sprawdź swoje długi

Dla pełniejszego zobrazowania swojej sytuacji finansowej, powinieneś sprawdzić się w BIK. Uzyskasz tam spora potrzebnych danych. W systemie powinieneś też już widzieć aktualnego wierzyciela, czyli firmę która kupiła Twój dług.

Jak zarejestrować się w BIK-u?

Klikasz w „Zaloguj się”

rejestracja-w-bik

Następnie klikasz w „Zarejestruj się”

rejestracja-w-bik

i wypełniasz swoje dane osobowe:

rejestracja-w-bik

Zanim oczywiście wpłacisz jakiekolwiek pieniądze na poczet długów, musisz zadzwonić do obecnego wierzyciela celem potwierdzenia, że to właśnie on jest Twoim obecnym wierzycielem.

Co do rejestru dłużników KRD, to pierwsze słyszę, żeby nie chcieli oni udostępnić Tobie danych na Twój temat i na temat Twojego zadłużenia, przecież do tego został powołany ten rejestr dłużników!

Jak zarejestrować się w KRD?

Klikasz w „Panel Klienta”

rejestracja-w-krd

Następnie „Dla konsumentów”

rejestracja-w-krd-2

Teraz klikasz „Załóż konto”

rejestracja-w-krd-3

Wybierasz pakiet dla siebie, z pewnością wystarczy ten najtańszy.

rejestracja-w-krd-4

Koniecznie przeczytaj też artykuł o:

Udostępnień 0