Gdzie i jak mogę sprawdzić czy mój partner ma długi?

Dzień dobry. Proszę o pomoc, mianowicie jak sprawdzić ile ktoś ma długu? chciałabym dowiedzieć się, czy mój partner ma długi, jeśli tak to ile i jakie, jak to sprawdzić?

Mam pewne podejrzenia, ale nic na razie na ten temat nie rozmawialiśmy. Zanim zrobimy kolejne wspólne życiowe kroki, wolałabym najpierw dowiedzieć się, czy partner ma jakieś długi.


Czy można sprawdzić czyjeś długi?

jak-sprawdzic-czy-ktos-ma-dlugi

Witaj Urszulo, generalnie jest to ciężki temat, bo dostęp do tak wrażliwych danych może mieć jedynie Twój partner.

Można oczywiście nieco obejść prawo i po prostu zarejestrować się w którymś z rejestrów długów, podając się za partnera, następnie zweryfikować konto przelewem z jego konta i/lub wysyłając skan dowodu osobistego i sprawdzić zadłużenie partnera.

Jak sprawdzić i zarejestrować się w KRD, BIG, BIK i ERIF <— pisałam tutaj

Ale nie dość, że jest to niezgodne z prawem, to gdy Twój partner dowiedziałby się o tym, że sprawdzasz go za jego plecami, to co najmniej obraziłby się na bardzo długo…

Wtedy zaufanie, które budujecie między sobą, zostałoby poważnie nadszarpnięte. Czy warto ryzykować związek do zaspokojenia swojej ciekawości? myślę, że nie…

Warto sprawdzać, czy mój partner ma długi?

A może sama tego nie sprawdzaj, tylko zapytaj go wprost lub doprowadź do sytuacji, kiedy zaczniecie oboje rozmawiać o długach, wtedy będziesz miała okazję podpytać go o jego finansową kondycję…?

Myślę, że jeśli jesteście parą, to poznasz czy partner mówi prawdę, czy jest szczery, czy też wymiguje się od odpowiedzi, próbując zataić przed Tobą jakieś fakty. Możesz oczywiście być jeszcze bardziej szczera i powiedzieć coś w stylu:

“Kochanie, bardzo poważnie traktuję związek z Tobą, dlatego chciałbym wiedzieć czy masz jakieś długi, bądź inne problemy finansowe o których powinnam wiedzieć…? mam nadzieję, że nie pytam o zbyt wiele?

Myślę, że tak delikatnie zadane pytanie, przy tym zobowiązujące do odpowiedzi, nie powinno urazić Twojego partnera, wręcz przeciwnie, dasz mu pewne poczucie bezpieczeństwa i dawkę Twojego zaangażowania dodając, że poważnie traktujesz związek z Nim…

Jak jeszcze sprawdzić długi partnera?

Jeśli wahasz się jeszcze co do moich porad, to możesz jeszcze „przechwycić” listy, które do niego przychodzą, jeśli mieszkacie razem. Jeśli partner ma długi, to z pewnością przychodzą i będą przychodzić do niego pisma od:

 • wierzyciela/wierzycieli
 • windykacji
 • komornika

Osobiście sądzę, że warto wiedzieć, czy partner ma jakieś długi i takie sprawy powinny być dla obojga kochających się ludzi jasne i klarowne. Zatajanie swojej przeszłości nie powinno mieć miejsca w związku, bo wyobraźcie sobie sytuację, w której oboje podejmujecie decyzję o wzięciu ślubu, zamieszkaniu razem i kupnie mieszkania?!

Wszystko może przekreślić ukrywany dług partnera, bo zła historia w BIK i zadłużenie, nie pozwolą Wam na wzięcie kredytu na mieszkanie! wtedy pojawia się złość, rozczarowanie i zawód miłosny… i życie w takim związku zaczyna komplikować się jeszcze bardziej… czyżby to był początek końca?

Wniosek o aktualizację BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Gdzie i jak mogę sprawdzić czy mój partner ma długi?”
 1. Mateusz Rybak

  Szczerość to podstawa w każdym związku, więc myślę, że warto po jakimś czasie na ten temat porozmawiać :)

 2. A co w przypadku, kiedy chcemy założyć wspólne konto bankowe? Czy ewentualne długi partnera, przechodzą wtedy również na współposiadacza rachunku?

 3. Jeśli masz wątpliwości, to weź ślub z intercyzą tzn. bez łączności majątkowej.

 4. jak sprawdzić czy ktoś ma komornika? podejrzewam, że brat ma długi ale nikomu o tym nie mówi, bo pewnie boi się reakcji. Kiedyś widziałem u niego jakieś pismo z kancelarii komorniczej, nie chciałem pytać co to takiego i za co te długi. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy ktoś z rodziny ma komornika?

 5. Dzień dobry, Pani Janino jak sprawdzić czy ktoś ma komornika? dokładnie chodzi o moją siostrę, mieszka sama, pracuje, ma partnera i generalnie się usamodzielniła. Znalazłam jednak będąc u niej na kawie list z sądu, ale niestety nie mogłam go otworzyć i sprawdzić o co chodzi bo list był nieotwarty. Myślę, że dostała nakaz zapłaty bo czasem coś wspomina że ledwo wiąże koniec końcem. Chciałabym jej pomóc ale niestety nie wiem co to za list był, a nie chcę tak prosto z mostu pytać się jej czy ma komornika bo znając ją to się obrazi. Czy jest jakaś szansa by sprawdzić czy siostra ma komornika?

  1. Janina Gołębiecka

   Oprócz szczerej rozmowy z siostrą nie jesteś w stanie sprawdzić czy ma ona komornika czy nie. Jest pełnoletnia jak się domyślam i w pełni odpowiedzialna za swoje życie w tym długi. Jeśli chcesz jej pomóc, to szczerze z nią porozmawiaj.

 6. Witam mam pytanie … Mój obecny chłopak zakończył swój związek 3 miesiące temu z byłą dziewczyną ale problem tkwi w tym iż zapożyczał się nie małych pieniędzy które zaczerpnęli razem wspólnie ale większość tych pieniędzy namawiała jego była dziewczyna … Chłopak nie wie co ma robić bo dłużnicy chcą pieniędzy a wszystko spadło na niego .. a jego była dziewczyna nie odbiera telefonu bo twierdzi że ma swoje życie i że nie ma pieniędzy .czy można założyć sprawę cywilna w takiej sytuacji ??

Comments are closed.