Sygnatura akt – JAK sprawdzić [PORADNIK] 2022 roku!

Witam, otrzymałem pismo z sądu, na piśmie jest sygnatura akt (ciąg licz i cyfr) niestety nie jestem w stanie jej odczytać, czego dotyczy sprawa. Czy mogłaby Pani wyjaśnić jak odczytać sygnaturę akt? co znaczą te oznaczenia i cyfry? czy istnieje jakaś wyszukiwarka sygnatur akt? proszę o szybką pomoc, bo nie wiem, czego dotyczy to pismo z sądu…

Wstęp

Aby ułatwić Państwu zorientowanie się w znaczeniu otrzymanej sygnatury akt, postanowiliśmy uruchomić usługę polegającą na dostarczaniu Państwu informacji o toczącej się sprawie, jej rodzaju, a także Sądu który sprawę prowadzi. Aby skorzystać z naszej pomocy, wystarczy zakupić poniższą usługę i przesłać numer sygnatury akt.

Czym jest sygnatura akt sprawy i jak należy ją czytać?

sygnatura-akt

Witam serdecznie, sygnatura akt, to nic innego jak oznaczenie konkretnej sprawy. Każda sprawa trafiająca do danego sądu, a następnie właściwego do jej rozpoznania wydziału tego sądu – podlega rejestracji.

Pozew, wniosek, skarga po wniesieniu do sądu i ustaleniu, jakiej sprawy dotyczy, kierowany jest do konkretnego wydziału. I tak w sądach rejonowych mamy:

 • Wydział Cywilny
 • Wydział Karny
 • Wydział Rodzinny i Nieletnich
 • Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
 • Wydział Ksiąg Wieczystych
 • Wydział Gospodarczy.

Kiedy pismo trafi już do odpowiedniego wydziału, tam podlega „weryfikacji” przez przewodniczącego, jego zastępcę lub wyznaczonego sędziego.

W pierwszej kolejności ustala się czy pismo nie zawiera braków formalnych – czy została uiszczona opłata sądowa, załączono odpisy, odpowiednią liczbę załączników itp. Następnie sędzia wydaje stosowne zarządzenia, m.in. wpisanie sprawy do właściwego repertorium.

Jak sprawdzić sygnaturę akt komorniczych

wwwwJeśli jest to sprawa cywilna, a w twoim przypadku prawdopodobnie tak jest, bo przecież jesteśmy na portalu dla dłużników, a sprawami nieuregulowanych długów zajmują się Wydziały Cywilne, sprawa mogła zostać wpisana do repertorium:

 • Nc – jeśli dotyczy pozwu o zapłatę np. zaległych rachunków, niespłaconej pożyczki, kredytu, nieuregulowanego czesnego, czynszu za mieszkanie itp. i ma zostać rozpoznana w postępowaniu nakazowym lub upominawczym – czyli bez rozprawy
 • C-upr– jeśli powód wniósł o jej rozpoznanie w procesie w postępowaniu uproszczonym, a nie może być rozpoznana w trybie nakazowy lub upominawczy
 • C – jeśli dotyczy pozostałych spraw podlegających rozpoznaniu w procesie, wszczętych na skutek pozwu lub skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, a także podlegających rozpoznaniu w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń
 • Ns – czyli spraw rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym tj. stwierdzenie nabycia spadku, zasiedzenie, uwłaszczenie oraz spraw przekazanych przez notariusza lub sąd inny niż sąd spadku dotyczących oświadczeń o prostym przyjęciu spadku, lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku.

Zatem znajdujący się w sygnaturze akt sprawy symbol oznaczony wielką literą wskazywać będzie, do jakiego repetytorium sprawa została wpisana, czyli w jakim trybie będzie rozpoznawana przez sąd. Natomiast liczba rzymska to numer wydziału.

Zazwyczaj w Sądzie Rejonowym znajdują się co najmniej trzy wydziały – wydział cywilny, wydział karny oraz wydział rodzinny i nieletnich. I tak każdy z nich zostaje oznaczony numerem:

 • I Wydział Cywilny,
 • II Wydział Karny,
 • III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Może się zdarzyć, że w dużym sądzie znajdować się będzie dwa, a nawet trzy wydziały cywilne i wówczas mogą mieć one numery III Wydział Cywilny, V Wydział Cywilny itp.

wazneTak, jak widzisz już poprzez samo odczytanie zapisu cyfry rzymskiej oraz symboli wielkiej litery osoba obyta w procedurze prawnej wiedzieć będzie, w jakim postępowaniu prowadzona jest dana sprawa, oraz przez który wydział.

Kolejne cyfry to już tylko numery służące zachowaniu w sekretariacie sądu porządku. Pierwsze cyfry to kolejny numer sprawy w danym roku. Liczba po łamanej kresce wskazuje na rok.

Zatem przyjmując sygnaturę I C 228/19 wiemy, że mamy do czynienia ze sprawą cywilną rozpoznawaną w procesie, czyli np. sprawą o zapłatę, eksmisję przez I Wydział Cywilny, która jest 228 sprawą tego rodzaju, jaka wpłynęła do danego sądu w danym roku.

Czy sygnatura sprawy ma dla ciebie jakieś znaczenie?

Wszystko, co napisałam powyżej, ma ogromne znaczenie dla Pań, które pracują w sekretariacie sądu, obsługują interesantów, odbierają od nich telefony, przygotowują akta sprawy, wykonują zarządzenia sędziów.

wazneOznaczenie akt sprawy umożliwia im szybkie odszukanie akt, mają one swoje miejsce na konkretnych półkach, są przydzielone do konkretnych sędziów. Jednak dla ciebie numer akt sprawy będzie miał już mniejsze znaczenie.

Na sygnaturę akt będziesz powoływać się, składając wnioski, wciągając odpisy dokumentów. Jednak samo oznaczenie sprawy nie zwiększy twojej wiedzy na temat tego, co jest przedmiotem jej rozpoznania.

Jeśli otrzymałeś pismo z sądu, to na podstawie tego, co zostało w nim zawarte, powinieneś ustalić, czego sprawa dotyczy.

Jeśli jesteś pozwanym w sprawie, wraz z zawiadomieniem o terminie sprawy powinieneś otrzymać odpis pozwu.

Jeśli sprawa została rozpoznana w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, oznacza to, że otrzymałeś nakaz zapłaty, od którego możesz złożyć sprzeciw/zarzuty – ale wraz z nakazem zapłaty powinieneś otrzymać również odpis pozwu, z którego dowiesz się, czego sprawa dotyczy, jakie jest roszczenie powoda.

Jeśli sprawa nie dotyczy twojej osoby, lecz zostałeś powołany w charakterze świadka to również i to powinno wynikać z treści wezwania.

Wczytaj się dobrze w otrzymaną korespondencję, bo na jej podstawie powinno udać ci się ustalić, czego dana sprawa dotyczy. Sygnatura akt tak jak napisałam choć pomocna, jest kwestią uboczną, na której nie powinieneś w tym momencie się skupiać.

Jeśli nie jesteś w stanie „rozszyfrować” czego pisma dotyczą, zadzwoń do sądu z którego otrzymałeś przedmiotową korespondencję (adres sądu oraz numer telefonu znajdziesz również na kopercie) i powołując się właśnie na tę sygnaturę akt zapytaj czego sprawa dotyczy i czy jesteś stroną postępowania.

Przed wykonaniem telefonu przygotuj dowód osobisty, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że Panie z sekretariatu sądu będą chciały potwierdzić twoją tożsamość.

Tak jak napisałam, to co powinno cię interesować w tej sprawie, to przede wszystkim czy wiążą cię jakieś terminy – czy został wyznaczony termin rozprawy, na który powinieneś się zgłosić, czy sąd wydał nakaz zapłaty lub wyrok, od którego warto złożyć odwołanie, czy jesteś stroną pozwaną i czy należy złożyć odpowiedź na pozew.

Akta komornicze – znaczenie

 • Km – sprawy cywilne,
 • Kmp – świadczenia powtarzające się (zazwyczaj alimenty),
 • Kms – sprawy, w których wierzycielem jest Skarb Państwa,
 • Kmn – sprawy nieegzekucyjne (jak spis inwentarza),
 • Kmo – inne (np. korespondencja niezwiązana z postępowaniami

Podsumowanie

 1. Sygnatura akt sprawy służy przede wszystkim kwestiom porządkowym. Nie ma zatem ogólnej wyszukiwarki, dzięki której odnajdziesz sprawę, którą jesteś zainteresowany. Choć niektóre sądy prowadzą elektroniczną wokandę – posiadając sygnaturę akt, osoba zainteresowana może ustalić, w jakim terminie i o której godzinie sprawa będzie rozpoznawana.
 2. W sądzie prócz wydziału cywilnego działają również inne wydziały i np. sprawy w Wydziale Karnym w swym oznaczeniu zawierać mogą wielką literę K, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich – symbol Nsm.
 3. Aby dowiedzieć się, czego dotyczy otrzymane z sądu pismo, radzę ci jak najszybciej zadzwonić do sądu i powołując się na daną sygnaturę, wypytać o wszystkie jej szczegóły.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych


Czy wiesz, że z długami mierzy się z prawie 3 mln Polaków? Wpaść w nie bardzo łatwo. Karta kredytowa, raty za telewizor, pożyczka na wakacje – wziąłeś na siebie pozornie niewielkie zobowiązania, ale Twoja sytuacja finansowa uległa drastycznemu pogorszeniu? Wiedz, że zadłużenie to nie koniec świata.

Możesz wyjść z długów i powrócić na prostą. Dowiedz się, jak to zrobić, krok po kroku. Sięgnij po praktyczny poradnik p. Iwony Wendel „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”.

Znajdziesz w nim:

 • praktyczne porady przygotowane przez Iwonę Wendel – byłą dłużniczkę, która zna Twoje problemy z własnego doświadczenia i uporała się z nimi skutecznie,
 • gotowe rozwiązania, które pomogą Ci się zmierzyć z długiem,
 • podpowiedzi, jak rozmawiać z wierzycielem, windykatorem, bankiem, prawnikami czy komornikiem, aby wyjść z długów obronną ręką,
 • gotowe wzory podań i formularzy,
 • unikalny, autorski program 12 kroków, który poprowadzi Cię za rękę do finansowej niezależności.

ważneNie zwlekaj. Teraz jest najlepszy moment, żeby sięgnąć po ten e-book. Zamów poradnik w promocyjnej cenie i zgarnij aż 4 dodatkowe bonusy oraz 30-dniowy dostęp do bazy niezbędnych wzorów pism, które pomogą Ci w wyjściu z długów!

Przestań się bać i zacznij działać. Zamów poradnik 12 kroków już teraz!

Na koniec zapraszam Cię do obejrzenia krótkiej wideo instrukcji dotyczącej sygnatury akt:

Koniecznie przeczytaj też:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

18 komentarzy w “Sygnatura akt – JAK sprawdzić [PORADNIK] 2022 roku!”
 1. Szukam ojca biologicznego i domu dziecka w którym byłam. Znam matkę biologiczną, ale jest chora neurologicznie. Rodzina jej jak i sąsiedzi nie wiedzą kto jest moim ojcem. Nikt nic nie wie. Ojca szukam już ponad rok na odpisie pełnym aktu urodzenia jest wpisane imię Jan (dla zasady) i nazwisko matki. Szpital oddał mnie do domu dziecka w 1980 r. zostałam adoptowana była sprawa w sądzie.ur się w 1977 roku w Kielcach. Szukam śladów biologicznego ojca. Chcę mieć wgląd do akt sprawy.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Darek, sygnatura sprawy Km to są sprawy cywilne.

 2. w 2012 otrzymałem wyrok sądu polubownego w sprawie pożyczki na firmę pożyczoną przez spółkę, czy na podstawie nowej ustawy o przedawnieniu nie jestem dłużnikiem? ponieważ cały czas zmieniają się komornicy, oraz pytanie czy na tym samym nakazie komorniczym tyko po inną sygnaturą komornicy mogą dochodzi długu?

  1. Janina Gołębiecka

   Sygnatury akt reguluje Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U. 2003 r. Nr 5 poz. 22).

   Numer sprawy składa się z cyfry rzymskiej która oznacza wydział, a kiedy na tym wydziale są jeszcze sekcje wydziału, to na numerze sprawy znajdować się będą też cyfry arabskie, które właśnie tę sekcję oznaczają.

   Na numerze sprawy znajdują się też oznaczenia reperetorium lub nakazu, numer porządkowy (pod którym widnieje dana sprawa zapisana w odpowiedniej księdze), oraz po znaku “/” dwie ostatnie cyfry się tam znajdujące oznaczają rok w którym akta sprawy zostały założone.

   Jeśli chodzi o oznaczenie NS, to są to oznaczenia repertorium w którym sprawa jest rejestrowana. A więc sygnatura NS to repertorium prowadzone dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym.

  1. Janina Gołębiecka

   Skrót DS pochodzi od dochodzenie-śledztwo lub Dział (wydział) dochodzeniowo-śledczy. Oznacza się nim repertorium z działalności karnej Prokuratury.

 3. Marek Turan

  A jeżeli w sygnaturze jest tylko N, bez s lub c, to co to może być ? Z góry dziękuję za podpowiedź, Marek

 4. Potrzebuje porady o co chodzi w sygnaturze akt, otrzymałem jakieś pismo od komornika na nie ten adres i nie wiem o co dokładnie chodzi, gdyż od dawna nie jestem z byłą żoną, a przyszło mi jakieś zajecie komornicze i nie wiem tak naprawdę o co w tym chodzi gdyż od 2012 roku jestem po rozwodzie \bardzo proszę o pilną poradę, gdyż naprawdę nic nie rozumiem z tego pisma…

 5. Witam, dostałem wezwanie do prokuratury i sygnatura jest 1 Ds xxx/15 zaw i nie wiem co taka sygnatura znaczy zwłaszcza zaw? Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie mi? ponieważ nie jestem w temacie szukałem po Google ale nic nie udało mi się odnaleźć. Byłbym bardzo wdzięczny za udzielenie mi podpowiedzi pomocy.

 6. NK /2019/00294 co oznacza ta sygnatura, dalszy ciąg tej sygnatury bądź to jest druga IIk 313/16. Chciałabym się dowiedzieć co może to oznaczać, bo nie jestem w stanie odebrać listu, a na poczcie nie chcą nikomu go dać, być może pani z poczty podała mniej znaków bo nie potrafię tego odczytać…

 7. Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się co oznacza sygnatura 723047? Taką sygnaturę podał mi windykator terenowy. Nie wiem czego dotyczy, ponieważ nigdzie długu nie miałam. Podaje maila mojej koleżanki, ponieważ swojego nie mam. I druga sprawa: moja koleżanka ma kilka niespłaconych chwilówek i ciężko już jej w tej chwili spłacać.Czy jest szansa na otrzymanie pomocy i porady jak mogłaby sobie pomóc?

 8. Witam, co może oznaczać taka sygnatura sprawy V GU 111/12 MM, proszę o pomoc jak to rozszyfrować zwłaszcza to MM , i jeszcze pytanko: czy można sprawdzić przez internet, czego dotyczy sprawa, jeżeli jakaś jest czy to jest jakoś rejestrowane elektronicznie? i czy można przełożyć termin sprawy, jak się jest gdzieś na wyjeździe i jak to zrobić?

 9. Witam, mam pytanie: czy postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia na podstawie art.17 & 1 pkt 2 k.p.k. i wszczęciu dochodzenia art. 238 kk., mają taką samą sygnaturę akt? Mam dwa takie pisma o tej samej sygnaturze. Sygn. akt PR 1 DS. 1196.2016, poproszę o odpowiedź.

  1. Grzegorz Szwaciński

   repertorium “GKm” – do rejestrowania spraw o egzekucję świadczeń dochodzonych na podstawie tytułów wykonawczych pochodzących od sądów

Comments are closed.