Jak sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – skutki, wniosek, wykreślenie

Czeka Cię wpis do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych? jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest KRDN, jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrze, czym skutkuje wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych i jak odbywa się wykreślenie z rejestru, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zapraszam Cię do lektury…

Komornik ma to do siebie, że jeśli nie widzi szansy na ściągnięcie żadnych pieniędzy z dłużnika, to informuje wierzyciela, że na tą chwilę nic się nie da zrobić.

Gdy dłużnik jest kompletnie niewypłacalny, a wierzyciel bardzo uparty, to zgłasza dłużnika do wszystkich baz i list dłużników, np.:

KRDN (Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) wchodzi w skład Krajowego Rejestru Sądowego, a więc nie jest prywatnym rejestrem dłużników jak np. KRD, ERIF czy BIG.

krajowy-rejestr-dlużników-niewypłacalnych

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest więc poważną państwową bazą dłużników i jest traktowany dość poważnie!

Jak powstał Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Kiedyś był to jedynie rejestr przedsiębiorców, którzy stracili swoją płynność finansową w wyniku prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Następnie Rejestr Dłużników Niewypłacalnych powiększony został o dłużników alimentacyjnych, których zaległości w płaceniu alimentów przekraczały 6 miesięcy.

Teraz Rejestr Dłużników Niewypłacalnych na mocy art. 55 ustawy o KRS, może pochłonąć dosłownie każdego dłużnika, bez względu na źródło czy powód powstania długu.

kto-trafia-do-rejestru-dluznikow-niewyplacalnych

Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika przed sądem

Jak się trafia do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?

…już tłumaczę:

Jeśli dłużnik jest winien wierzycielowi pieniądze, które nie dotrą na konto wierzyciela w przeciągu 14 dni od daty doręczenia pisemnego wezwania do zapłaty, to wierzyciel ma prawo złożyć wniosek o wyjawienie majątku dłużnika przed Sądem!

… można zapytać: ale jakim prawem wierzyciel może ciągać mnie po sądach??

Takie możliwości daje wierzycielowi art. 913 Kodeksu Postępowania Cywilnego:

2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli:
1) uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swojej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy;
2) po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jak niezręczna i deprymująca jest to sytuacja dla dłużnika, musi on przecież przyjść do sądu i zeznawać pod przysięgą wyjawiając cały swój majątek, koszty rozprawy sądowej oczywiście ponosi dłużnik.

…i teraz przechodzimy do sedna

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych

Sąd obowiązkowo i z automatu musi po rozprawie sądowej wprowadzić dane dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

  • Jak długo widać wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych? „jedyne” 10 lat drodzy Państwo!
  • Czy jeśli spłacę dług, to zostanę usunięty z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych? Niestety nie! Twoje dane zostaną w rejestrze całe 10 lat!

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Sprawdzenie, czy jesteśmy w rejestrze, jest dość proste, wystarczy wpisać swoje dane PESEL lub swoje IMIĘ i NAZWISKO

jak-sprawdzić-osobę-w-rejestrze-dluzników-niewypłacalnych

Jak sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?

Sprawdzenie firmy w rejestrze jest także dość proste:

jak-sprawdzić-firmę-w-rejestrze-dluzników-niewypłacalnych

Ile kosztuje sprawdzenie dłużnika w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych?

ile-kosztuje-wpis-do-rejestru-dlużników-niewypłacalnych

Mam wrażenie, że Rejestr Dłużników Niewypłacalnych wkrótce rozwinie skrzydła, życzę Ci, abyś nigdy się tam nie znalazła/znalazł. Trzymam mocno za Was kciuki!

Koniecznie przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

7 komentarzy w “Jak sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – skutki, wniosek, wykreślenie”
  1. “koszty rozprawy sądowej oczywiście ponosi dłużnik” – jakim cudem? – przecież dłużnik jest niewypłacalny ;))

    1. Janina Gołębiecka

      Po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd i uprawomocnieniu się wyroku (trwa to zwykle około 2 miesięcy) wierzyciel oddaje sprawę do rąk komornika. Wyrok który wydał sąd, może zawierać nakaz zapłaty kwoty sporu (długu), opłaty sądowej, także odsetek, kosztów sprawy, czy kosztów zatrudnienia adwokata. Z takimi dokumentami wierzyciel udaje się do komornika i komornik obciąża wszystkimi kosztami dłużnika :-) no takie życie @Janie.

  2. Szkoda, że informacje są mało precyzyjne.
    1. RDN mają charakter represyjny. Zapłata długu nie powoduje jego usunięcia.
    2. Jeżeli ktoś ma ochotę “bawić się” w wykaz majątku przed sądem to musi to robić umiejętnie !
    – należy założyć, że dłużnik będzie kłamał i zatai prawdę w oświadczeniu,
    – należy złożyć wniosek do sądu – odpowiednio wcześnie – przeprowadzenie dowodów z ( np. innych postępowań, portali społecznościowych ( wakacje), Linkedina ( praca) itp.
    – po upływie roku można ponowić wniosek o wykaz majątku.
    3. To samo można zrobić przez komornika
    4. Można też wezwać dłużnika do zapłaty długu w ciągu 30 dni pod rygorem wpisania do RDN.

  3. Witam mam problem z dłużnikiem który nie opłacił faktury, jak wpisać go do krajowego rejestru dłużników niewypłacalnych?

    1. Janina Gołębiecka

      Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych? to bardzo proste, ponieważ zgodnie z art. 56 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wierzyciel który posiada tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej, może dokonać wpisu dłużnika niewypłacalnego. Warunkiem jak musi być bezwzględnie spełniony, aby wpisać dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych jest brak spłaty długu w terminie 30 od dnia w którym dłużnik otrzymał od Ciebie wezwanie do zapłaty.

      Druga sprawa to musisz oczywiście posiadać tytuł wykonawczy na tego dłużnika, czym jest tytuł wykonawczy? może to być np. prawomocny wyrok sądu, wyrok sądu polubownego czy ugoda sądowa, a nawet ugoda z dłużnikiem, która zawarta była przez mediatora, wyroki te oczywiście zaopatrzone muszą być w klauzulę wykonalności.

      Dodam jeszcze, że wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych mogą być wykreślone lub zmodyfikowane jeśli dłużnik choćby częściowo spłacił swój dług wobec wierzyciela, wpisy zostaną usunięte po upływie 10 lat od daty dokonania wpisu.

      Jeśli będziesz wpisywać dłużnika niewypłacalnego do rejestru, musisz niestety uiścić opłatę 300 zł. Wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru składa się na formularzu KRS-D1, do którego należy dołączyć także formularz KRS-ZP jeśli wierzycieli jest więcej niż tylko jeden, tytuł wykonawczy oraz wezwanie do zapłaty. Wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru należy złożyć do sądu rejonowego lub gospodarczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, którego wniosek ten dotyczy.

  4. Witam, jak sprawdzić czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym? potrzebuję takiej informacji. Pozdrawiam!

  5. Artykuł wprowadza w błąd.
    Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest całkowicie prywatnym rejestrem, którego właścicielem jest spółka na Seszelach.

    Częścią KRS jest natomiast Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Comments are closed.