Zaległe alimenty” to bardzo często pojawiająca się fraza na różnych panelach i forach dyskusyjnych, kobiety bardzo często narzekają na swoją bezradność i nieznajomość przepisów. Jeśli podpisałaś ugodę, lub zapadł wyrok w sądzie, a Ty wciąż napotykasz na problemy z wyegzekwowaniem alimentów, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Oto co możesz zrobić, aby odzyskać zaległe świadczenia alimentacyjne:

…dlaczego w ogóle interesują mnie alimenty i sposoby na ich wyegzekwowanie?

Krajowa Rada Komornicza i Centrum Praw Kobiet alarmują, że w Polsce problem zaległych alimentów dotyka około jednego MILIONA dzieci! Jest to prawdziwa plaga, a jej skutkiem, jest cierpienie niczemu niewinnego dziecka. Dlaczego poruszam temat alimentów na blogu o długach? to proste…

Kobiety które systematycznie nie otrzymują przyznanych przez sąd alimentów na dzieci, bardzo często popadają w pętlę zadłużenia. Próbują one za wszelką cenę zdobyć pieniądze na wychowanie dziecka/dzieci, nawet kosztem zadłużania się.

Takie postępowanie niestety prowadzi do poważnych problemów finansowych, które będą później rzutować na przyszłość dziecka. Bo jakież może mieć dzieciństwo dziecko matki, która na okrągło nękana jest przez firmy windykacyjne i komorników? gdzie jest miejsce na miłość, bezpieczeństwo i spokój?

Wychodząc na przeciw wszystkim mamom, które nie wiedzą jak wyegzekwować zaległe alimenty, opracowałam wiele przydatnych sposobów na odzyskanie pieniędzy od byłych partnerów, którzy skutecznie uchylają się od zapłaty alimentów. Zapraszam Ciebie do lektury:

…mój sposób numer jeden…

Wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji komorniczej

alimenty-wniosek-o-wszczecie-egzekucji-komorniczej

Zaległe alimenty u komornika

Jeśli masz w ręku ugodę lub wyrok sądu, gdzie widnieje, że sąd przyznał Ci alimenty, to czas złożyć wizytę komornikowi. Wiedz, że takie wyroki które nadał sąd, od razu mają klauzulę wykonalności. Co to oznacza? ano tyle, że jeśli Twój były mąż czy partner, spóźnia się z alimentami choćby 1 dzień, możesz złożyć wniosek do komornika o przeprowadzenie na nim postępowania egzekucyjnego.

Pamiętaj: im więcej przekażesz informacji na temat byłego partnera komornikowi, tym łatwiej będzie jemu wyegzekwować zaległe alimenty. Jakie dane przydadzą się komornikowi:

 • miejsce zatrudnienia
 • numer konta bankowego
 • adres byłego partnera
 • majątek byłego partnera jakim dysponuje.

Im więcej przekażesz danych komornikowi, tym szybciej i łatwiej będzie mu ściągnąć zaległe alimenty i je Tobie przekazać!

Zaległe alimenty z funduszu alimentacyjnego

fundusz-alimentacyjny

Kto jest uprawniony do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego? uprawnione są wszystkie dzieci do 18 roku życia, a także dzieci do 25 roku życia, jednak tylko te, które jeszcze się uczą.

Fundusz alimentacyjny kryterium dochodowe

 • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł netto.
 • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500,00 zł.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o fundusz alimentacyjny?

 1. zaświadczenie o dochodach innych, niż te które podlegają opodatkowaniu  podatkiem dochodowym od osób fizycznych
 2. oświadczenie o dochodach które podlegają ryczałtowi
 3. wszelkie dokumenty które potwierdzają Twoje prawo do świadczenia alimentacyjnego.

Skarga pauliańska

wyzbycie-sie-majatku-aby-uniknac-placenia-alimentow

Jeśli podejrzewasz, że Twój były partner wysprzedał swój majątek lub „podarował” go jako darowiznę komuś z rodziny, aby uniknąć płacenia alimentów, to jeszcze nic straconego! W takiej sytuacji możesz złożyć w sądzie skargę pauliańską. Skarga pauliańska cofnie i unieważni wszelkie próby celowego wyzbycia się majątku przez Twojego byłego partnera.

…to jeszcze nie koniec

Aby sąd przychylił się do Twojej prośby, musisz udowodnić, że były partner:

 • celowo pozbył się majątku przepisując go w formie darowizny na któregoś z członków swojej rodziny,
 • sprzedał po taniości majątek komuś z rodziny, lub innej osobie będącej z nim w stosunkach gospodarczych.

Warto także wiedzieć, że skargę pauliańską możesz złożyć tylko w terminie do 5 lat od odsprzedania lub przepisania majątku przez byłego partnera.

Wpisz byłego partnera do Biura Informacji Kredytowej (BIG)

wpisanie-dłużnika-do big

Jeśli masz problem z wyegzekwowaniem alimentów od swojego byłego partnera, to mając w ręku wyrok sądu, możesz zgłosić „cwaniaka” na listę dłużników. Oczywiście zanim to zrobisz, musisz powiadomić byłego partnera, że jeśli nie spłaci swoich zaległości alimentacyjnych, to po 14 dniach od poinformowania go, umieścisz jego dane w BIG-u.

Obecność na liście dłużników w BIG-u – potrafi być bardzo uciążliwa, dłużnicy się tam znajdujący, mają szereg problemów, są to np:

 • niemożność zaciągnięcia pożyczki czy kredytu w banku
 • nie dostaną telefonu na abonament
 • nie wezmą telewizji na abonament
 • nie dostaną internetu na abonament

Ważne: jeśli dłużnik wyrówna swoje długi alimentacyjne z którymi zalegał, to musisz wykreślić go z tej listy. Tak mówi prawo i trzeba się tego trzymać.

Alimenty uzupełniające od dziadków

Alimenty-uzupełniające-od-dziadków

Nie wiem czy wiecie, że jest takie prawo, ale przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno mówią, że obowiązek dostarczenia środków na utrzymanie i wychowanie dziecka, obciąża nie tylko rodziców biologicznych, ale i krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo biologicznych rodziców, jeśli nie są oni w stanie sprostać finansowo.

Zatem jeśli nie masz środków do życia i nie widzisz szansy na odzyskanie alimentów od byłego partnera, zdecyduj się na alimenty uzupełniające od dziadków dziecka.

Alimenty uzupełniające możesz otrzymać, jeśli udowodnisz sądowi, że:

 • dziecko wychowuje się w biedzie i niedostatku
 • ojciec dziecka zalega z alimentami i nie masz szans na ich wyegzekwowanie i odzyskanie
 • sytuacja materialna bliskich byłego partnera (jego rodzice i rodzeństwo), jest na tyle dobra, że mogą oni wesprzeć Ciebie finansowo.

Alimenty uzupełniające są ukłonem w kierunku matek, które nie mają szans na wyegzekwowanie alimentów od byłego partnera.

Postępowanie pomocnicze: wyjawienie majątku

alimenty-wyjawienie-majtku-odpowiedzialnosc-karna

Czym jest wyjawienie majątku? jest to postępowanie pomocnicze w przypadkach, gdy postępowanie komornicze  jest nieefektywne i nie daje żadnych rezultatów.

O czym warto wiedzieć?

 • komornik ma ustawowy obowiązek, aby wezwać dłużnika do złożenia wykazu całego swojego majątku (art. 801 kpc),
 • dłużnik który na czas nie płaci alimentów, musi taki wykaz sporządzić pod rygorem:
  • grzywny do 5.000 zł
  • odpowiedzialności karnej
  • aresztu (do jednego miesiąca)
 • każdy dłużnik, który otrzymał nakaz wyjawienia majątku, jest wpisywany do rejestru dłużników z urzędu, czyli automatycznie. Dłużnik będzie znajdować się na liście dłużników przez 10 lat.
 • jeśli wiesz już, że komornik prawdopodobnie stwierdzi bezskuteczność egzekucji, to od razu możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku,
 • możesz zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, dopiero gdy wykaz majątku nie przyniesie żadnych efektów.
 • ile kosztuje złożenie wniosku o wyjawienie majątku? to jedynie koszt 40 zł, a więc niewiele, nie ma także żadnych dodatkowych opłat czy kosztów.

Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego

wiezienie-za-alimenty

Jeśli Twój były partner bardzo sprawie lawiruje wśród przepisów i skutecznie uchyla się od płacenia alimentów, to masz jeszcze jedną opcję, jest nią zgłoszenie dłużnika na policję, celem ścigania go za długi.

Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego, aby pociągnąć go do odpowiedzialności karnej, możesz zgłosić na Policję lub do prokuratury rejonowej.

Ponieważ, jeśli były partner sprawnie unika płacenia alimentów, to grozi mu odpowiedzialność karna, grzywna lub pozbawienie wolności do dwóch lat (lub np. dozór elektroniczny).

Przed zmianą przepisów, dłużnik alimentacyjny mógł raz na jakiś czas wpłacić symboliczną kwotę (np. 20 zł.) na dziecko – żeby mieć spokój. Nie był wtedy do „ruszenia” przez prawo. Teraz żarty się skończyły…

Każdy dłużnik, którego dług alimentacyjny jest większy niż suma 3 miesięcznych świadczeń okresowych, podlega karze grzywny, pozbawienia wolności lub jej ograniczenia.

Wtedy, jedynym rozwiązaniem staje się dla niego: wyrównanie długu alimentacyjnego w terminie do 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze osoby podejrzanej.

Jest to dość skuteczny sposób na odzyskanie zaległych alimentów, bo widmo odsiadki ciążącej na dłużniku, motywuje wystarczająco mocno, żeby spłacić dług alimentacyjny!

Wniosek do gminy o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego

dłużnik-alimentacyjny

Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego możesz złożyć w dwóch miejscach, będzie to urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, dłużnik alimentacyjny zostanie wezwany na wywiad i do złożenia oświadczenia alimentacyjnego.

Co jeśli były partner nie stawi się na wywiad?

Wtedy ruszy proces wydania decyzji, że dłużnik alimentacyjny uchyla się od zobowiązań alimentacyjnych, gdy decyzja uprawomocni się, zostanie złożony wniosek o ściganie dłużnika za przestępstwo alimentacyjne (art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny).

Następnie przychodzi czas na złożenie wniosku w starostwie powiatowym, o zatrzymanie prawa jazdy byłego partnera (jeśli takowe posiada).

A jeśli ma on kłopoty finansowe i wciąż uchyla się od zapłacenia alimentów, to zostanie pokierowany do pracy przy robotach publicznych.

Mam nadzieję, że porady te uskutecznią Twoje działania wobec byłego partnera, który miga się od alimentów jak tylko może. Z każdym rokiem, prawo zmienia się w coraz lepszym kierunku, aby ukrócić dłużnikom alimentacyjnym możliwości uchylania się od płacenia alimentów. Jeśli wiesz już jak dochodzić zaległych alimentów, czas na działanie!
  ALIMENTY jako źródło dochodu? posądzają mnie o wyłudzenie pożyczki!
  Zaprzeczenie ojcostwa, test DNA, długi za alimenty i komornik...
  Przeczytałam, że Pani borykała się z ogromnym długiem
  Mój dowód na to, że długi to problem psychologiczny!
  Co to jest hygge i czy dłużnikowi wolno?
1 Udostępnień