Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Zaległe alimenty – jak je wyegzekwować? [PORADNIK] 11 trików!

Zaległe alimenty” to bardzo często pojawiająca się fraza na różnych panelach i forach dyskusyjnych, kobiety bardzo często narzekają na swoją bezradność i nieznajomość przepisów. Jeśli podpisałaś ugodę, lub zapadł wyrok w sądzie, a Ty wciąż napotykasz na problemy z wyegzekwowaniem alimentów, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Oto co możesz zrobić, aby odzyskać zaległe świadczenia alimentacyjne:

…dlaczego w ogóle interesują mnie alimenty i sposoby na ich wyegzekwowanie?

Krajowa Rada Komornicza i Centrum Praw Kobiet alarmują, że w Polsce problem zaległych alimentów dotyka około jednego MILIONA dzieci! Jest to prawdziwa plaga, a jej skutkiem, jest cierpienie niczemu niewinnego dziecka. Dlaczego poruszam temat alimentów na blogu o długach? to proste…

Kobiety które systematycznie nie otrzymują przyznanych przez sąd alimentów na dzieci, bardzo często popadają w pętlę zadłużenia. Próbują one za wszelką cenę zdobyć pieniądze na wychowanie dziecka/dzieci, nawet kosztem zadłużania się.

Takie postępowanie niestety prowadzi do poważnych problemów finansowych, które będą później rzutować na przyszłość dziecka. Bo jakież może mieć dzieciństwo dziecko matki, która na okrągło nękana jest przez firmy windykacyjne i komorników? gdzie jest miejsce na miłość, bezpieczeństwo i spokój?

Wychodząc na przeciw wszystkim mamom, które nie wiedzą jak wyegzekwować zaległe alimenty, opracowałam wiele przydatnych sposobów na odzyskanie pieniędzy od byłych partnerów, którzy skutecznie uchylają się od zapłaty alimentów. Zapraszam Ciebie do lektury:

…mój sposób numer jeden…

Wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji komorniczej

alimenty-wniosek-o-wszczecie-egzekucji-komorniczej

Zaległe alimenty u komornika

Jeśli masz w ręku ugodę lub wyrok sądu, gdzie widnieje, że sąd przyznał Ci alimenty, to czas złożyć wizytę komornikowi. Wiedz, że takie wyroki które nadał sąd, od razu mają klauzulę wykonalności. Co to oznacza? ano tyle, że jeśli Twój były mąż czy partner, spóźnia się z alimentami choćby 1 dzień, możesz złożyć wniosek do komornika o przeprowadzenie na nim postępowania egzekucyjnego.

Pamiętaj: im więcej przekażesz informacji na temat byłego partnera komornikowi, tym łatwiej będzie jemu wyegzekwować zaległe alimenty. Jakie dane przydadzą się komornikowi:

 • miejsce zatrudnienia
 • numer konta bankowego
 • adres byłego partnera
 • majątek byłego partnera jakim dysponuje.

Im więcej przekażesz danych komornikowi, tym szybciej i łatwiej będzie mu ściągnąć zaległe alimenty i je Tobie przekazać!

Zaległe alimenty z funduszu alimentacyjnego

fundusz-alimentacyjny

Kto jest uprawniony do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego? uprawnione są wszystkie dzieci do 18 roku życia, a także dzieci do 25 roku życia, jednak tylko te, które jeszcze się uczą.

Fundusz alimentacyjny kryterium dochodowe

 • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł netto.
 • Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500,00 zł.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o fundusz alimentacyjny?

 1. zaświadczenie o dochodach innych, niż te które podlegają opodatkowaniu  podatkiem dochodowym od osób fizycznych
 2. oświadczenie o dochodach które podlegają ryczałtowi
 3. wszelkie dokumenty które potwierdzają Twoje prawo do świadczenia alimentacyjnego.

Skarga pauliańska

wyzbycie-sie-majatku-aby-uniknac-placenia-alimentow

Jeśli podejrzewasz, że Twój były partner wysprzedał swój majątek lub „podarował” go jako darowiznę komuś z rodziny, aby uniknąć płacenia alimentów, to jeszcze nic straconego! W takiej sytuacji możesz złożyć w sądzie skargę pauliańską. Skarga pauliańska cofnie i unieważni wszelkie próby celowego wyzbycia się majątku przez Twojego byłego partnera.

…to jeszcze nie koniec

Aby sąd przychylił się do Twojej prośby, musisz udowodnić, że były partner:

 • celowo pozbył się majątku przepisując go w formie darowizny na któregoś z członków swojej rodziny,
 • sprzedał po taniości majątek komuś z rodziny, lub innej osobie będącej z nim w stosunkach gospodarczych.

Warto także wiedzieć, że skargę pauliańską możesz złożyć tylko w terminie do 5 lat od odsprzedania lub przepisania majątku przez byłego partnera.

Wpisz byłego partnera do Biura Informacji Kredytowej (BIG)

wpisanie-dłużnika-do big

Jeśli masz problem z wyegzekwowaniem alimentów od swojego byłego partnera, to mając w ręku wyrok sądu, możesz zgłosić „cwaniaka” na listę dłużników. Oczywiście zanim to zrobisz, musisz powiadomić byłego partnera, że jeśli nie spłaci swoich zaległości alimentacyjnych, to po 14 dniach od poinformowania go, umieścisz jego dane w BIG-u.

Obecność na liście dłużników w BIG-u – potrafi być bardzo uciążliwa, dłużnicy się tam znajdujący, mają szereg problemów, są to np:

 • niemożność zaciągnięcia pożyczki czy kredytu w banku
 • nie dostaną telefonu na abonament
 • nie wezmą telewizji na abonament
 • nie dostaną internetu na abonament

Ważne: jeśli dłużnik wyrówna swoje długi alimentacyjne z którymi zalegał, to musisz wykreślić go z tej listy. Tak mówi prawo i trzeba się tego trzymać.

Alimenty uzupełniające od dziadków

Alimenty-uzupełniające-od-dziadków

Nie wiem czy wiecie, że jest takie prawo, ale przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno mówią, że obowiązek dostarczenia środków na utrzymanie i wychowanie dziecka, obciąża nie tylko rodziców biologicznych, ale i krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo biologicznych rodziców, jeśli nie są oni w stanie sprostać finansowo.

Zatem jeśli nie masz środków do życia i nie widzisz szansy na odzyskanie alimentów od byłego partnera, zdecyduj się na alimenty uzupełniające od dziadków dziecka.

Alimenty uzupełniające możesz otrzymać, jeśli udowodnisz sądowi, że:

 • dziecko wychowuje się w biedzie i niedostatku
 • ojciec dziecka zalega z alimentami i nie masz szans na ich wyegzekwowanie i odzyskanie
 • sytuacja materialna bliskich byłego partnera (jego rodzice i rodzeństwo), jest na tyle dobra, że mogą oni wesprzeć Ciebie finansowo.

Alimenty uzupełniające są ukłonem w kierunku matek, które nie mają szans na wyegzekwowanie alimentów od byłego partnera.

Postępowanie pomocnicze: wyjawienie majątku

alimenty-wyjawienie-majtku-odpowiedzialnosc-karna

Czym jest wyjawienie majątku? jest to postępowanie pomocnicze w przypadkach, gdy postępowanie komornicze  jest nieefektywne i nie daje żadnych rezultatów.

O czym warto wiedzieć?

 • komornik ma ustawowy obowiązek, aby wezwać dłużnika do złożenia wykazu całego swojego majątku (art. 801 kpc),
 • dłużnik który na czas nie płaci alimentów, musi taki wykaz sporządzić pod rygorem:
  • grzywny do 5.000 zł
  • odpowiedzialności karnej
  • aresztu (do jednego miesiąca)
 • każdy dłużnik, który otrzymał nakaz wyjawienia majątku, jest wpisywany do rejestru dłużników z urzędu, czyli automatycznie. Dłużnik będzie znajdować się na liście dłużników przez 10 lat.
 • jeśli wiesz już, że komornik prawdopodobnie stwierdzi bezskuteczność egzekucji, to od razu możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku,
 • możesz zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, dopiero gdy wykaz majątku nie przyniesie żadnych efektów.
 • ile kosztuje złożenie wniosku o wyjawienie majątku? to jedynie koszt 40 zł, a więc niewiele, nie ma także żadnych dodatkowych opłat czy kosztów.

Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego

wiezienie-za-alimenty

Jeśli Twój były partner bardzo sprawie lawiruje wśród przepisów i skutecznie uchyla się od płacenia alimentów, to masz jeszcze jedną opcję, jest nią zgłoszenie dłużnika na policję, celem ścigania go za długi.

Wniosek o ściganie dłużnika alimentacyjnego, aby pociągnąć go do odpowiedzialności karnej, możesz zgłosić na Policję lub do prokuratury rejonowej.

Ponieważ, jeśli były partner sprawnie unika płacenia alimentów, to grozi mu odpowiedzialność karna, grzywna lub pozbawienie wolności do dwóch lat (lub np. dozór elektroniczny).

Przed zmianą przepisów, dłużnik alimentacyjny mógł raz na jakiś czas wpłacić symboliczną kwotę (np. 20 zł.) na dziecko – żeby mieć spokój. Nie był wtedy do „ruszenia” przez prawo. Teraz żarty się skończyły…

Każdy dłużnik, którego dług alimentacyjny jest większy niż suma 3 miesięcznych świadczeń okresowych, podlega karze grzywny, pozbawienia wolności lub jej ograniczenia.

Wtedy, jedynym rozwiązaniem staje się dla niego: wyrównanie długu alimentacyjnego w terminie do 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze osoby podejrzanej.

Jest to dość skuteczny sposób na odzyskanie zaległych alimentów, bo widmo odsiadki ciążącej na dłużniku, motywuje wystarczająco mocno, żeby spłacić dług alimentacyjny!

Wniosek do gminy o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego

dłużnik-alimentacyjny

Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego możesz złożyć w dwóch miejscach, będzie to urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, dłużnik alimentacyjny zostanie wezwany na wywiad i do złożenia oświadczenia alimentacyjnego.

Co jeśli były partner nie stawi się na wywiad?

Wtedy ruszy proces wydania decyzji, że dłużnik alimentacyjny uchyla się od zobowiązań alimentacyjnych, gdy decyzja uprawomocni się, zostanie złożony wniosek o ściganie dłużnika za przestępstwo alimentacyjne (art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny).

Następnie przychodzi czas na złożenie wniosku w starostwie powiatowym, o zatrzymanie prawa jazdy byłego partnera (jeśli takowe posiada).

A jeśli ma on kłopoty finansowe i wciąż uchyla się od zapłacenia alimentów, to zostanie pokierowany do pracy przy robotach publicznych.

Mam nadzieję, że porady te uskutecznią Twoje działania wobec byłego partnera, który miga się od alimentów jak tylko może. Z każdym rokiem, prawo zmienia się w coraz lepszym kierunku, aby ukrócić dłużnikom alimentacyjnym możliwości uchylania się od płacenia alimentów. Jeśli wiesz już jak dochodzić zaległych alimentów, czas na działanie!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...


24 komentarzy

 1. Maja W.

  Mam przyznane alimenty od teraz, ale wyrok mam od 3 lat, dłużnik alimentów ma zaległości 6.000 zł, czy mam możliwości dostania wyrównania zaległości czy tylko bieżące alimenty? wniosek był złożony na alimenty i zaległości.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli masz zasądzone u byłego partnera alimenty i nie zostały one przez niego jeszcze spłacone, to możesz udać się do komornika, aby komornik ściągnął te zległe alimenty.

 2. Marcelina

  Witam mam już skończone 18 lat, chciałabym jako córka, odzyskać od ojca zaległe alimenty, mam wszystkie dokumenty wskazujące w mojej sprawie… Co mogę zrobić by odzyskać te alimenty? nie ucząc się z powodu braku środków na naukę w kierunku którym chciałabym? Czy moja mama też jest do tego potrzebna?

 3. Gosia

  Mam inny problem. W latach 2004-2009 zamknięto fundusz alimentacyjny i ani grosza na dzieci nie widziałam. Czy przedawniła się sprawa odzyskania czegokolwiek z tamtego okresu?

 4. on

  Dzień dobry, zarabiam 2100 zł. miesięcznie. Mam przysądzone 600 zł. alimentów na dzieci, które mój pracodawca przekazuje bezpośrednio na konto mojej byłej żony. Komornik przysłał tytuł egzekucyjny na 319zł. Po odliczeniu od wypłaty zostaje 1181 zł. Czyli poniżej minimalnej.

  Z tego co wiem to alimenty są spłacane jako pierwsze. Jednak komornik twierdzi inaczej. Czy istnieje jakaś prawna interpretacja takiej sytuacji? Komornik zajął mi wypłatę mimo, że zobowiązałem pracodawcę do płacenia alimentów.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Art. 1025. Kolejność zaspokajania kosztów i należności z kwoty uzyskanej z egzekucji komorniczej. § 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

   1) koszty egzekucyjne;
   2) należności alimentacyjne;

   A więc tak naprawdę to koszty egzekucji komorniczej spłacane są w pierwszej kolejności, a dopiero później należności alimentacyjne.

 5. Kasia

  Witam. Czy komornik może zająć konto bankowe na poczet kolejnych alimentów? W tym miesiącu pracodawca przekazał jak każdego miesiąca komorników alimenty, a w dniu wczorajszym zostało zajęte mi konto dwa razy po 330 zł. Nie mam żadnej zaległości alimentacyjnej w stosunku do dzieci.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Kasiu, raczej nie powinno dojść do sytuacji, w której komornik ściąga z Ciebie należności „z góry” nawet jeśli są to alimenty. Oczywiście dopuszczalna jest sytuacja, kiedy dłużnika ma jednego komornika, a ten zajmuje kilka składników majątku dłużnika. Czyli np. gdy komornik zajmuje pensję oraz konto bankowe. Ciekawi mnie jednak fakt, że tak jak pisałaś, nie masz żadnych zaległości alimentacyjnych. A może masz jakiś inny dług?

 6. Agnieszka

  Witam. Mam problem bardzo poważny. Moje dzieci od zeszłego roku mieszkają u ojca. Płacę na nie alimenty w kwocie 450 zł. regularnie do 15tego każdego miesiąca. W czerwcu z powodów finansowych spóźniłam się 7 dni i mój były mąż podał mnie do komornika.

  Komornik zablokował mi niby alimenty za czerwiec zaległe i bieżące. Blokuje mi konto bankowe cały czas. Wpłaciłam do sądu 6 miesięczne alimenty do depozytu i złożyłam pismo do komornika o umorzenie to się nie zgodził ponieważ nie zajął mi wynagrodzenia za pracę bo jestem na urlopie wychowawczym.

  Nie stać mnie, żeby 100 zł więcej każdego miesiąca zabierał komornik. Samotnie wychowuje jeszcze córkę 2 letnią. Co mam jeszcze zrobić żeby się pozbyć komornika? były mąż nie chce wycofać wniosku od komornika. Proszę o pomoc.

 7. Lidia

  W czerwcu bieżącego roku, wyrokiem sądu otrzymałam podwyższenie alimentów. Alimenty pobieram z funduszu alimentacyjnego. Złożyłam pismo do komornika, lecz od 3 miesięcy oczekuję bezskutecznie na wyniki. Gdzie mogę złożyć skargę na opieszałość pracy komornika?

  Nie jest to sporadyczny incydent. Byłam wielokrotnie w kancelarii komorniczej, lecz nie uzyskałam informacji o etapie mojego wniosku. Złożyłam podanie o wydanie zaświadczenia, wraz z aktualnym wyrokiem.

 8. Joanna

  Dłużnik nie płaci alimentów wiem, że posiada auto. Jak powinien wyglądać wniosek napisany do komornika ze dłużnik posiada auto?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Składasz do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów, komornik sam będzie poszukiwał majątku dłużnika, jeśli dłużnik alimentacyjny posiada samochód, to komornik ten samochód mu zajmie.

 9. Luśka

  Witam, właśnie szukałam informacji jak wyegzekwować zaległe alimenty, zastosuję się do wskazówek, które zamieściła Pani w tym materiale. Mam już dość postępowania mojego byłego męża, naprawdę robi co może by uchylić sie od płacenia alimentów. Miał nawet czelność by prosić mnie o umorzenie zaległych alimentów, oczywiście nie zgodziłam się. Były mąż pracuje gdzieś na czarno, z tego co wiem to również jest przestępstwem i zamierzam sie za to zabrać.

  Najpierw złożę pozew o zaległe alimenty, następnie będę realizować kolejne podpunkty z Pani listy. Zaległe alimenty są tak duże, że za te pieniądze mogłabym kupić nowe auto z salonu, jakoś sobie z dziećmi radzimy, ale czas żeby ojciec dzieci też dokładał się do ich wychowania… pozdrawiam.

 10. dagmara

  Mój problem z ojcem moich dzieci polega na tym, że celowo nie poszukuje on pracy, bo kiedyś kiedy pracował, komornik zabierał mu aż 60% wynagrodzenia, co oczywiście było zgodne z prawem. Były partner chyba „obraził się” na mnie i na komornika i rzucił pracę. Nie wiem z czego teraz się on utrzymuje, zastanawiam się jak wyegzekwować alimenty, których de facto nie ma z czego wyegzekwować. Były partner mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, nie wiem skąd ma pieniądze na wynajem ale jakoś sobie radzi. Wiele razy czytałam sposoby na wyegzekwowania alimentów, nigdy jednak nie podjęłam żadnych czynności.

  Pierwsze co zrobię, to chyba złożę wniosek o zaległe alimenty do komornika, może komornikowi uda się wyciągnąć od dłużnika jakieś pieniądze. Partner nie płaci alimentów od 2 lat. Fajny artykuł – dziękuję Pani Janino!

 11. kremija

  jak ściągnąć zaległe alimenty kiedy ojciec dziecka wyjechał do Anglii? jak ja mam go tam ściągać za te długi? wydaje mi się, że już nie wróci do Polski, bo nie ma tu nikogo.

 12. ona39

  jak odzyskać zaległe alimenty z funduszu alimentacyjnego? podpowie ktoś gdzie mam się zgłosić i jak wygląda sprawa papierkowa?

 13. elka

  myślę, że zgłoszenie dłużnika alimentacyjnego do prokuratury lub na policję jest pierwszym co powinno się robić w takich sprawach, mój były partner jak dotąd płaci alimenty na czas, jednak kilka razy zdarzyło mu się małe opóźnienie. Jestem człowiekiem i potrafię wszystko zrozumieć. Oczywiście groziłam byłemu mężowi, że „następnym razem” sprawę oddam do komornika. Wtedy komornik ściąga alimenty prosto od dłużnika i pieniądze przekazuje wierzycielowi, czyli mi. Niezapłacone alimenty powiększane są wtedy o dodatkowe koszty egzekucji komorniczej, więc żadnemu dłużnikowi alimentacyjnemu nie jest na rękę egzekwowanie alimentów przez komornika. Pozdrawiam!

 14. ronia44

  zaległości alimentacyjne mojego byłego partnera sięgają już 22.000 zł, sąd zasądził alimenty miesięczne w kwocie 800 zł. Były partner zniknął z powierzchni ziemi, prawdopodobnie wyjechał za granicę, nie wiem jak go mam teraz znaleźć, nie wiem nawet do jakiego kraju on wyjechał :/

 15. Sylwia

  Witam przeszłam etap policji prokuratury, i sądu. Dłużnik dalej nie płaci alimentów przez komornika mimo tego ze dostał wyrok nakazowy, dłużnik wynajmuje mieszkanie, pracuje na czarno, posiada auto i ma się bardzo dobrze z nową konkubiną z którą ma dziecko. Pytam się co mam jeszcze zrobić?

 16. gość

  Mój były mąż ma ok 40 tys zaległości do funduszu alimentacyjnego… Ma drugiego syna co ma zasądzone 400 zł alimentów miesięcznie.. Ja wstrzymałam alimenty bo wróciliśmy do siebie…on zarabia 2500 zł na rękę, to ile komornik mu potrąci?? Jak to będzie wyglądało?? Czy można dogadać się z komornikiem żeby mniejszą kwotę płacić na zaległe alimenty?

 17. Agnieszka

  Witam, jestem mamą 2 letniej córki na którą ojciec biologiczny ma płacić alimenty w wysokości 800 zł co miesiąc do 10 dnia miesiąca, niestety ojciec nie robi tego… miał już sprawę o nie płacenie alimentów, dostał karę 6 miesięcy, gdzie musi odrobić 20 godzin w miesiącu oraz spłacić zaległość alimentów i płacić bieżące alimenty.

  Kolejna sprawa o nie płacenie alimentów kończy się na grzywnie w wysokości 600 zł i obciążeniem jego kosztami sądowym. Jest z nim taki problem, że nigdzie nie pracuje, bynajmniej na umowę, w maju prawdopodobnie była ostatnia wpłata do komornika ale to nie zmienia faktu, że na jego koncie widnieje do spłaty ponad 30 tysięcy złoty.

  Stąd moje pytanie: jak mogę jeszcze sądownie go ukarać? zmusić do płacenia alimentów? co mogę jeszcze zrobić, ażeby wyegzekwować od niego pieniądze?

 18. w24

  jak wyegzekwować alimenty od niepracującego ojca? to wcale nie takie trudne. Najpierw trzeba przeprowadzić taki mały wywiad i ustalić czy dłużnik alimentacyjny pracuje, czy nie pracuje. Trzeba dowiedzieć się co dokładnie się z nim dzieje. Warto dowiedzieć się o stan zdrowia dłużnika, czy może pracować czy nie może i co jest powodem niepłacenia alimentów na dzieci.

  Jeśli ojciec dziecka nie płaci alimentów na dzieci ponieważ nie ma i nie poszukuje pracy, to trzeba postarać się o oświadczenie majątkowe ojca dzieci, wtedy organ zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego by zarejestrował się w Urzędzie Pracy i by zaczął aktywnie poszukiwać ją. Powiatowy Urząd Pracy otrzymuje też pismo aktywizacji zawodowej zobowiązanego do alimentacji.

  Wtedy też rozpoczyna się postępowanie które może uznać dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Jeśli organ wyda decyzję, że dłużnik celowo niewywiązujące się z obowiązku płacenia alimentów, to matka dziecka składa wtedy wniosek o ściganie za przestępstwo niealimentacji.

  Dłuznikowi grożą wtedy: grzywna, pozbawienie wolności do roku czy ograniczenie wolności, a jeśli dziecko które nie otrzymuje alimentów narażone jest na brak zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to taki dłużnik może trafić za kratki nawet na 2 lata.

  A jeśli dłużnik alimentacyjna posiada prawo jazdy, to do starosty kieruje się wniosek o zatrzymanie tego prawa jazdy, na podstawie którego starosta ten wydaje decyzję o aby zatrzymać jego prawo jazdy.

 19. gość

  W związku z postępowaniem komorniczym Km13/16, które prowadzi Maciej M. Komornik przy Sądzie Rejonowym w Wejherowie, nadal moje dzieci nie dostają alimentów które komornik ściąga od dłużnika Marcina M. Mimo wielokrotnych telefonów nadal jestem zbywana. Ale co z dobrem moich dzieci? od czerwca nie dostaję alimentów! Za co mam wyżywić moje dzieci, nikt mi nie chce dać żadnej pożyczki bo jestem jedynym żywicielem rodziny, i co w takiej sprawie mogę zrobić…

 20. anonim

  Ojciec mojej córki ma podane oficjalne wynagrodzenie i taką też umowę podpisaną w kwocie 1050 zł z czego Komornik egzekwuje na poczet długu alimentacyjnego 436 zł. Problem polega na tym, ze to fikcja jeśli chodzi o prawdziwe zarobki dłużnika. Nieoficjalnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 6.000 zł. Gdzie mam zgłosić oszustwo ojca dziecka?

NAPISZ KOMENTARZ