Jak ściągnąć alimenty z Holandii? [PORADNIK] od A do Z

Witam serdecznie, mam pytanie: jak ściągnąć alimenty z Holandii? co zrobić kiedy mam nadany tytuł wykonawczy odnośnie zaległych alimentów, sprawa toczy się u komornika lecz ten ma związane ręce? Były mąż pracuje i przebywa w Holandii i ma wpływy na holenderskie konto bankowe. Nie płaci alimentów. W jaki sposób ściągnąć z niego należności jeśli były mąż mieszka i pracuje poza granicami Polski?


Alimenty od ojca mieszkającego za granicą

Witaj serdecznie, rzeczywiście masz problem, jak ściągnąć alimenty z Holandii, bo jeżeli twój były partner nie posiada rachunku w polskim banku, nie ma na terenie Polski żadnego znanego ci majątku, a tym bardziej kiedy w Polsce właściwie nie przebywa, to komornik którego zaangażowałaś w sprawę egzekucyjną ma związane ręce, bo nie może działać poza granicami naszego państwa, w konsekwencji czego nie uda mu się wyegzekwować od ojca dziecka żadnych środków.

Powyższe wynika z zasady przewidzianej w art. 11104 § 1 kpc, zgodnie z którą do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednak problem ten da się rozwiązać! ściąganie alimentów przez komornika z zagranicy jest już możliwe… Zaraz napiszę ci co możesz zrobić, by sprawnie ściągnąć alimenty z holenderskiego konta byłego męża!

Egzekucja alimentów z zagranicznego konta dłużnika

Szansą dla ciebie na odzyskanie zaległych alimentów może okazać się europejski nakaz zabezpieczenia, procedura uregulowana wiążącym Polskę od 18 stycznia 2017 roku Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 roku ustanawiającego procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.

Przedmiotowe rozporządzenie znajduje zastosowanie do wszelkiego rodzaju roszczeń pieniężnych w transgranicznych sprawach cywilnych i handlowych, czyli także tych związanych w roszczeniami o zapłatę zaległych alimentów zasądzonych przez sąd lub uregulowanych potwierdzonych przez sąd ugodą.

Europejski nakaz zabezpieczenia, a zaległe alimenty

Celem europejskiego nakazu zabezpieczenia jest umożliwienie wierzycielowi uzyskania środka ochrony w postaci blokady zgromadzonych na rachunku dłużnika środków niezależnie od tego przez jaki bank i w którym państwie członkowskim jest ono prowadzone, w przypadku gdy istnieje ryzyko, że bez takiego środka zabezpieczenia późniejsze zaspokojenie roszczenia będzie niemożliwe lub znacząco utrudnione.

Ewidentnie w twojej sprawie zostały spełnione przesłanki, które skutkować mogą uwzględnieniem wniosku o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia jeżeli o taki chciałabyś wnosić.

Wniosek o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia

Jeżeli posiadasz wyrok alimentacyjny, to masz szansę w krótkim czasie uzyskać zabezpieczenie odzyskania długu w postaci blokady rachunków bankowych ojca dziecka, które ten posiada w Holandii.

Będzie to sprawny sposób na to jak ściągnąć alimenty z Holandii przy pomocy organów państwa i bez ponoszenia znacznych kosztów.

Wniosek o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia kosztuje jedynie 100 zł.

We wniosku musisz wskazać bezskuteczność egzekucji, najlepiej dołączając zaświadczenie od komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne. Będzie to potwierdzenie potrzeby uzyskania nakazu zabezpieczenia, uzasadnienie że istnieje ryzyko, że bez takiego zabezpieczenia zaległe alimenty nigdy nie zostaną wyegzekwowane, bowiem dłużnik alimentacyjny świadomie uchyla się od obowiązku łożenia na utrzymanie własnego dziecka.

Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym wydaje sąd w postępowaniu niejawnym, czyli bez udziału stron, a nawet bez powiadomienia dłużnika.

Jest to świetne rozwiązanie, w przeciwnym razie dłużnik miałby sposobność wypłaty pieniędzy z rachunków które chcemy zablokować.

Założenia rozporządzenia mówią o tym, że dłużnik o wydanym zabezpieczeniu dowiaduje się dopiero na skutek blokady rachunku.

Na wniosek wierzyciela nakaz zabezpieczenia może objąć również odsetki od kwoty roszczenia. Masz więc możliwość odzyskania wszystkich pieniędzy.

Identyfikacja rachunków bankowych dłużnika

Jeżeli nie wiesz w jakim banku w Holandii twój były partner ma rachunek lub rachunki, nie znasz ani nazwy, ani adresu tego banku, ani też numeru IBAN, BIC lub innego numeru bankowego, umożliwiającego identyfikację tego banku masz prawo zwrócić się do sądu do którego składasz wniosek o wydanie nakazu zabezpieczenia, by sąd ten zażądał od organu ds. informacji państwa członkowskiego wykonania uzyskania informacji niezbędnych do zidentyfikowania tego banku lub tych banków oraz rachunku lub rachunków dłużnika.

Na koniec dodam, że w myśl zasadzie przewidzianej w art. 11444§ kpc w postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym właściwy jest sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji.

Posiadasz już wyrok alimentacyjny, także wniosek o wydanie europejskiego nakazu zabezpieczenia należy złożyć do tego samego sądu, który rozpoznawał sprawę o alimenty.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że wiesz już jak ściągnąć alimenty z Holandii. Wierze, że dasz sobie radę i w krótkim czasie uzyskasz europejski nakaz zabezpieczenia, co pozwoli na egzekucję zaległych alimentów wraz z odsetkami i innymi kosztami z holenderskiego konta bankowego twojego byłego męża.

W dzisiejszych czasach to, że ojciec dziecka uciekł za granicę, aby nie płacić alimentów – nie jest już problemem nie do pokonania… Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Jak ściągnąć alimenty z Holandii? [PORADNIK] od A do Z”
  1. Były mąż obecnie mieszka i pracuje w Holandii. Ma zaległości alimentacyjne za tamten jak i ten rok. Częściowo spłacił zadłużenia z tamtego roku, ale teraz znowu nie płaci. Sprawa w prokuraturze w Koninie. Były mąż spłacał zadłużenie dobrowolnie i mam pisemną deklarację spłaty zaległości alimentacyjnych w ratach. Jak mogę zabezpieczyć dziecko, żeby nie powtarzały się ciągle opóźnienia lub całkowity brak wpłat?

  2. Ile procent z tygodniowego okresu pracy w Holandii może zająć komornik? W Polsce płacę alimenty dobrowolnie mężowi, ale ten mimo wszystko korzysta także z pomocy alimentacyjnej z mops. Miesiąc temu dostałam pismo od Holenderskiej instytucji jakobym zalegała za 2018 rok z alimentami i dostałam wezwanie do spłaty 2500 euro.Pomimo moich zapewnień i wyciągów z konta nie udało mi się wstrzymać egzekucji i zajęto moje wynagrodzenie. Bardzo proszę o pomoc jak mam ustalić w Polsce komornika i ile holenderski komornik ma prawo zabierać procent z mojego wynagrodzenia? Za miesiąc jadę na urlop i chce jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę, ale do tego czasu mam niestety związane ręce z powodu bariery językowej. Pozdrawiam serdecznie

  3. Witam. Przebywam w Holandii i były mąż podał mnie o alimenty. OK, ale nie poinformował mnie o tym, a teraz z wypłaty zamiast 450 zostaje mi 100 euro i nie jestem w stanie nawet zapłacić za pokój. Dostałam pismo od LBIO het alimentatiebureau, ale naprawdę nic z tego nie rozumiem. Czy biuro nie powinno mnie o tym poinformować? I czy w ogóle on może tyle zabierać? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  4. Witam, narzeczona ma problem ze ściągnięciem alimentów od swojego ex, który zalega 20 tysięcy i przebywa w Holandii, czy da się jakoś wyegzekwować od niego tę kwotę? w Polsce jest sprawa komornicza o te zaległe alimenty, ale komornik ma związane ręce, ja obecnie przebywam w Holandii i w jaki sposób mógłbym jej pomoc w tej kwestii?

Comments are closed.