Witam, czy polski komornik może zająć konto w Holandii? mam długi w Polsce, ale mieszkam i pracuję w Holandii, do której ściągnęli mnie przyjaciele. Układa mi się dobrze, mam dobrą pracę, ale mam obawy czy komornik może wejść na holenderskie konto, by zająć to, co sobie odłożyłem?
SPIS TREŚCI:
Czy polski komornik może zająć konto w Holandii?
Czy komornik może zając konto w Holandii? Sporo osób błędnie myśli, że może uciec od spłacenia zobowiązań za granicą. Nawet osoby, które przez sąd mają już ustanowione komornika, dość często ryzykują i wyprowadzają się do innego europejskiego kraju, aby tam podjąć pracę i zamieszkać, dopóki dług się nie przedawni.
Oczywiście jest to błędny sposób rozwiązania problemu, ponieważ w obecnych czasach, polski komornik może liczyć na współpracę z organami w innych państwach, nie tylko będących członkami Unii Europejskiej.
Popularnym kierunkiem wyjazdu jest Holandia, ponieważ dość łatwo można dostać tam pracę, a zarobki są dość wysokie. Czy jednak wyjazd do Holandii uchroni dłużnika przed egzekucją komorniczą? Albo czy komornik może zająć konto w Holandii? Niestety tu Cię zmartwię, ponieważ prawo nie stoi po stronie dłużnika, a wierzyciela.
Uprawnienia polskiego komornika w kraju
Polski komornik, czy ogólnie osoba pełniąca funkcję komornika, jest funkcjonariuszem publicznym. W Polsce jest on ustanawiany wyrokiem sądu rejonowego. Komornik posiada swój tzw. rejon, czyli obszar, na którym działa również sąd rejonowy.
Jednakże polskie prawo przewiduje, że wierzyciel może wybrać komornika na terenie całej Polski, z wyjątkiem spraw dotyczących egzekucji nieruchomości. Jeśli wierzyciel wybierze takiego komornika, to może on wyjść poza swój rejon komorniczy.
Jednak wciąż jest to egzekucja tylko na terenie kraju. Jeżeli komornik zacząłby działać na terenie innego państwa, na przykład Holandii, byłoby to naruszenie suwerenności tego państwa. Co więc może zrobić komornik, gdy dłużnik wyprowadza się za granicę?
Egzekucja za granicą – co może zrobić komornik?
Wbrew pozorom, komornik tak naprawdę nie jest bezradny, jeśli wie, że dłużnik przebywa za granicą i ma środki do życia z tytułu pracy w danym kraju, czy ogólnie posiada w tymże kraju jakiś majątek, z którego mógłby spłacić swój polski dług.
Żeby dowiedzieć się tego, gdzie konkretnie dłużnik przebywa, często prowadzi się śledztwo detektywistyczne, aby ustalić miejsce zamieszkania i pracy dłużnika. Po ustaleniu takich szczegółów wszczyna się legalne kroki prawne, aby komornik mógł zacząć działać na terenie innego niż Polska kraju.
Do tego celu potrzebne jest orzeczenie sądu w państwie, na którego terenie dłużnik mieszka, a więc ma zostać przeprowadzona egzekucja komornicza. Można to zastąpić orzeczeniem sądu polskiego oraz europejskim tytułem egzekucyjnym lub też samym zaświadczeniem potwierdzającym fakt wykonalności tego orzeczenia, które musi być wydane stosownie do rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego 1215/2012 Bruksela I bis.
Wydanie europejskiego tytułu egzekucyjnego jest jednak najczęściej praktykowaną metodą i na mocy tego tytułu, komornik współpracuje z organami egzekucyjnymi danego państwa. A to oznacza, że dłużnik będzie dalej odpowiadał za niezapłacone należności.
Kim jest holenderski komornik?
W Polsce komornik jest urzędnikiem państwowym. Tak samo jest w Holandii, z tym że komornik mianowany jest przez króla. Zakres obowiązków i praw komornika reguluje holenderska Ustawa o komornikach sądowych.
Ale oprócz działania jako urzędnik, komornik działa też jako przedsiębiorca, ponieważ nie tylko zajmuje się doręczaniem pism sądowych i prowadzeniem na ich podstawie egzekucji, ale też windykacją czy udzielaniem porad prawnych, a nawet może prowadzić niektóre postępowania przed ichniejszym odpowiednikiem sądu rejonowego.
Ale kancelaria komornicza to nie firma windykacyjna. Tych drugich w Holandii też jest bardzo dużo, ale mają inne zadania. Sama kancelaria komornicza w Holandii podlega Holenderskiej Radzie Komorniczej, a komornik jest zawodem zaufania publicznego, dlatego musi działać według ściśle określonych standardów.
Zajęcie przez komornika konta zagranicznego – czy to możliwe?
Tytułowe pytanie: Czy komornik może zająć konto w Holandii? na pewno pada z ust wielu osób, które zostawiły w Polsce swoje długi i problemy finansowe. Otóż to zależy.
Nie każda osoba mieszkająca za granicą, korzysta z konta bankowego założonego w danym kraju. Część osób z powodzeniem pracując w Holandii, ma polskie konto bankowe lub polskie konto walutowe.
Oznacza to tyle, że polski komornik może zająć takie konto, ponieważ ma on władzę ściągania należności na terenie Polski, skoro to w Polsce została rozpoczęta procedura egzekucyjna, a więc zgodnie z artykułem 1110, ust. 4 k.p.c. ma on prawo wyegzekwować spłatę długu, ponieważ wchodzi to w zakres jurysdykcji krajowej, także z polskiego konta bankowego.
Art. 11104. K.P.C Jurysdykcja krajowa w postępowaniu egzekucyjnym
§ 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.
§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.
A czy komornik może zająć konto bankowe założone w Holandii?
Skoro polski komornik może zająć polskie konto, to czy rachunek założony w holenderskim banku będzie zabezpieczony przed polskim komornikiem? Otóż nie.
Na mocy Rozporządzenia numer 655/2014 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych), które w życie weszło 18 stycznia 2017 roku, komornik może uzyskać europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym.
Mimo że nie rozszerza on zakresu terytorialnego polskiego komornika, to sam wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu, składając wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na koncie dłużnika, nawet w zagranicznym banku.
A ten europejski nakaz wyegzekwuje odpowiedni organ danego państwa, w tym wypadku organ holenderski.
Jak wygląda egzekucja wynagrodzenia w Holandii?
Na tymże holenderskim koncie bankowym zapewne znajduje się wynagrodzenie za pracę dłużnika. Jednak okazuje się, że oprócz wystąpienia o europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym, na który wpływa pensja, można też egzekwować samo wynagrodzenie dłużnika pracującego w Holandii.
W Polsce najczęściej komornik zajmuje część wynagrodzenia na poczet spłaty długu, ponieważ komornik musi uwzględnić kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Podobnie jest też w Holandii.
Na mocy europejskiego tytułu egzekucyjnego, organ odpowiadający komornikowi, może zająć miesięczne dochody z tytułu pracy dłużnika. Taki komornik zgłasza się do pracodawcy, który musi udzielić informacji na temat pracownika oraz jego dochodów.
Natomiast, gdy wynagrodzenie wpływa na rachunek bankowy, według prawa jest możliwe jego zajęcie, ale nie jest to aż tak proste. Zwłaszcza jeśli dana osoba ma kilka rachunków bankowych w holenderskich bankach i jeszcze rachunek kredytowy.
Jeśli taki posiada, to bank musi poinformować komornika, że zajęcie rachunku bankowego będzie nieskuteczne, gdyż dłużnik ma w holenderskim banku kredyt, który musi spłacić.
Ale nie poinformuje o dokładnych kwotach, ponieważ w Holandii, tajemnica bankowa stoi wyżej niż prawa wierzyciela do pozyskania informacji. Zatem egzekucja z holenderskiego rachunku bankowego to tzw. strzał w ciemno i nie zawsze będzie celny. A do tego, egzekucja na holenderskim rachunku, może być dla wierzyciela dość kosztowna…
Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Co może komornik a czego nie może, jakie są uprawnienia komornika?
- PRACA za granicą a polski KOMORNIK? mam długi w Polsce
- Czy komornik może zająć, wejść, zabrać? [PRZEWODNIK]
- Jak sprawdzić swoje zadłużenie? mieszkam poza POLSKĄ
Witam, mój brat jedzie do Holandii a poprzednio był w Niemczech i wziął na raty przez bank lustrzankę, czy ten dług może być egzekwowany w Holandii? proszę o pomoc.
Witam. Czy komornik może zająć moje konto w banku ING w Holandii? Mam konto w Banku ING w Holandii. Założyłem je po przyjeździe do Holandii i chciałbym wiedzieć, czy komornik może zająć mój rachunek, ponieważ w Polsce też jest Bank ING. Czy to możliwe? Jaką sumę w ciągu miesiąca może zabrać komornik? I ile razy może w ciągu miesiąca komornik może pobierać pieniądze z mojego konta?
Czy jest to nieograniczona ilość razy, czy jest jakiś limit? Bo ostatnim razem z polskiego konta komornik zabrał wszystko – a czy ma takie uprawnienia żeby pozbawić mnie całkowicie dostępu do gotówki?