FIRMA WINDYKACYJNA – co MOŻE i jak działa? ZOBACZ jak się chronić!?

Dziś dowiesz się co może firma windykacyjna i co to tak naprawdę jest? pokażę Ci, jak działają firmy windykacyjne i jak podchodzą do dłużnika.

Zastanawiasz się, jakie windykator ma uprawnienia? o tym także dziś napiszę. Dowiesz się też jak napisać skargę na firmę windykacyjną, aby odstąpiła od działań skierowanych na Ciebie. Napiszę też o tym, jak rozłożyć dług na raty w firmie windykacyjnej.

Na te i podobne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Będzie to instrukcja postępowania z firmami windykacyjnymi.


Windykacja = negocjacja?

Taka rymowanka nie mija się zbytnio z prawdą. W gestii windykatora leży zasadniczo działalność negocjacyjna, czyli pośredniczenie w negocjacjach między wierzycielem a dłużnikiem.

Z tego też powodu coraz bardziej upowszechnia się w świadomości obraz windykatorów jako tych dobrych, a komorników – przeciwnie – tych złych.

Jak mogłoby być inaczej, skoro same firmy windykacyjne deklarują, że ich zadaniem jest wypracowanie ugody, a nie zastraszanie, czy parcie po trupach do celu, byle wydusić spłatę długu na dłużniku. Windykator jest ludzki, rozmawia z osobą zadłużoną, by wspólnie znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

Przy okazji ujawnia się też inny cel – jest nim danie dłużnikowi do zrozumienia, iż spłata zadłużenia leży właśnie w jego interesie; takie podejście zmienia optykę, choć powyższe stwierdzenie zdaje się banałem.

Czy warto rozmawiać z firmą windykacyjną?

firmy-windykacyjne-jak-działają-jakie-mają uprawnienia

A jednak sama nawet atmosfera współpracy opłaca się obydwu stronom. Można by więc stwierdzić – windykator, nieomal jak muzyka, łagodzi stosunki pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Czy da się zatem powiedzieć, że komornik to taka strona czynna, a windykator – strona bierna? Tak, o ile przez „czynność” rozumiemy zachowania zakrawające na nękanie i przemoc psychiczną.

Jednak firmy windykacyjne jak najbardziej „działają” i są bardzo aktywne, kontaktując się z dłużnikiem, przekonując go do spłaty, rozważając z nim redefiniowanie jej warunków, by spłata ta nie była dotkliwa i uwzględniała faktyczne możliwości dłużnika.

Niestety coraz częściej słychać opinie, że firmy windykacyjne zaślepione prowizją, jaka na nich czeka po ściągnięciu długu, posuwają się o krok za daleko, najeżdżając dłużnika już nie tylko w domu, ale i w pracy, a nawet odwiedzają członków rodziny dłużnika.

Wielu terenowych windykatorów przejawia symptomy agresji, dochodzi do wtargnięć na teren prywatny, do rozmów z sąsiadami, a nawet do pozostawiania ulotek informujących o zadłużeniu dłużnika. Takie wywieranie presji na dłużniku, ma skłonić go do szybszej spłaty długu i jest niezgodne z prawem.

Tutaj zasadne staje się wysłanie skargi na firmę windykacyjną, której wzór pobierzesz poniżej:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Co może firma windykacyjna?

Klient (a więc wierzyciel) nie po to zatrudnia firmę windykacyjną, by dłużnik zyskał nowych rozmówców. Celem pozostaje po prostu odzyskanie należności.

Firmy windykacyjne nie ograniczają się jednak do (często nader skutecznych) negocjacji. Pomagają wierzycielowi także w zakresie księgowości, uporządkowując ją nieco i przejmując część odpowiedzialności za jej sprawy.

A co z dłużnikami?

Czy jest coś poza ludzkim podejściem i negocjacjami? Owszem – na dłużniku może zrobić wrażenie renoma firmy windykacyjnej, jej wielkość. Sama świadomość, że o długu nie wie jedynie wierzyciel; to znaczące elementy psychologicznej perswazji.

Poza tym jednak pozostaje niby jedynie negocjować, ustalać nowe terminy, proponować rozłożenie zaległości na raty… pora więc w tym momencie jasno ustalić: co różni windykatorów od komorników? I czy faktycznie komornik jest horrorem, a windykator zwiastuje sielankę?

Oto czego nie może firma windykacyjna

czego-nie-moze-firma-windykacyjna

Windykatorzy kontra Komornicy

Z perspektywy osoby zadłużonej, ważną różnicą między firmą windykacyjną a komornikiem jest… chwila kontaktu. Na ogół bowiem, wierzyciele w pierwszej kolejności zatrudniają firmę windykacyjną, a dopiero, jeśli jej działania nie dadzą rezultatów, oddają sprawę do sądu po nakaz zapłaty, a później zlecają komornikowi wyegzekwowanie długu. Wtedy właśnie do akcji wkracza komornik.

Podczas gdy komornik zajmuje różne sprzęty, konto w banku, wypłatę, auto czy nieruchomość, firmy windykacyjne są w stanie zaproponować wierzycielom… przedstawicielstwo przed sądem – nic więcej.

Kiedy komornik zajmuje część wynagrodzenia, już wiadomo, że „część z tej części” przypadnie mu (opłaty komornicze). No, tak… wygląda na to, że windykatorzy – w odróżnieniu od komorników – pracują niemal charytatywnie? Nic z tych rzeczy.

Zyski windykatorów

Komornik to po prostu funkcjonariusz publiczny, za czym idzie szereg uprawnień i ochrona. Windykatorzy działają natomiast na zlecenie prywatne, na samym starcie weryfikując, czy dług w ogóle ma miejsce.

Następnie, krótko przed upływem 60 dni od terminu zapłaty, łapią kontakt z dłużnikiem i pytają o przyczynę spóźnialstwa.

Jest to zwykle kontakt telefoniczny, który nawet w 45% przypadków załatwia sprawę. Czytaj: po telefonie, dłużnik spłaca swoją zaległość.

Firmy windykacyjne powinny jednak modlić się, by skuteczność na tym etapie nie rosła. Są bowiem na tyle łaskawe, że przeważnie nie każą sobie płacić prowizji za ów pierwszy (efektywny) kontakt.

Jeśli jednak taki monit skuteczny nie jest, rozpoczyna się właściwa windykacja, co oznacza wysyłanie dłużnikowi wezwań do zapłaty, słanie listów, SMS-ów, maili i często uporczywe wydzwanianie.

Niekiedy też windykatorzy zjawiają się osobiście w miejscu zamieszkania dłużnika. Poza tym firmy windykacyjne dopisują dłużników do różnych BIG-ów, by utrudnić dalsze zapożyczanie się przez niego.

Postępowanie windykacyjne

Krok ostatni to postępowanie windykacyjne, przez co rozumieć należy transport danych klienta do bazy dłużników. To jest ten finalny moment, w którym firma windykacyjna nalicza sobie sporą prowizję.

Do niedawna było zresztą tak, że to wierzyciel był obciążony kosztami windykacji. Dzisiaj ponosi je dłużnik.

Jak więc widać, również windykacja nie jest dla dłużnika usłana różami. Miał problem ze spłatą pierwotnego zobowiązania, a na końcu przychodzi mu jeszcze zapłacić firmie windykacyjnej. Brutalne, ale prawdziwe. Zobacz: ile wynoszą koszty windykacyjne.

Żeby tylko dłużnik nie zapomniał

Firmy windykacyjne, owszem, nie dają zapomnieć osobom zadłużonym o ich zaległościach, ale w przypadku mieszanki dobrej woli i pecha dłużników, wykazują się dużą wyrozumiałością.

Inaczej sprawa wygląda z tymi, którzy z uciekania przed spłatą zobowiązań zrobili sobie parakarierę. Takich osób nie brak i wykazują się często imponującym sprytem w ukrywaniu się. Firmy windykacyjne mają jednak swoją obronę przed mataczami. Mianowicie, zlecają pracę detektywom.

Detektywi ci niekoniecznie osiągają wspaniałe efekty, a i efektów specjalnych tu nie uświadczymy. Działania detektywistyczne sprowadzają się do analizowania dokumentów spółek w KRS, researchu w gazetach, sieci WWW, czyli np. na portalach społecznościowych.

Ewentualnie, mogą dojść działania w terenie, czyli docieranie do osób, które „mogą coś wiedzieć”.

Ponadto, firmy windykacyjne mogą działać profilaktycznie – jeszcze przed powstaniem długu. Jeśli np. biznesmen zaczyna wątpić, czy dostanie zapłatę punktualnie, firma windykacyjna może sprawdzić historię kontrahenta, co do którego ów biznesmen te wątpliwości żywi.

Podsumowując, firmy windykacyjne wypadają przy komornikach rzeczywiście dosyć łagodnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że dużą rolę gra tutaj czynnik ludzki, a zatem z jednej strony dobra wola dłużnika, z drugiej – charakter windykatora.

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Podsumowanie

Masz długi? Zmierz się z nimi skutecznie. Teraz najlepszy poradnik dla dłużników aż 50% taniej!

Jak walczyć z długami? Najlepiej wiedzą to ci, którzy sami wygrali walkę o finansową niezależność. Chcesz uzyskać dostęp do sprawdzonych, praktycznych porad, dzięki którym krok po kroku wyzwolisz się z zadłużenia i zaczniesz spać spokojnie? Sięgnij po poradnik „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”.

Czeka na Ciebie ok. 100 stron praktycznych porad i gotowych rozwiązań – przygotowanych przez Iwonę Wendel, która była w sytuacji takiej jak Ty. Przeczytaj i dowiedz się:

  • jakich błędów nie popełniać przy wychodzeniu z długów,
  • jak rozmawiać z wierzycielem, prawnikami, windykatorem i komornikiem, aby uzyskać maksimum korzyści,
  • od czego zacząć walkę z długami,
  • jak odzyskać poczucie bezpieczeństwa finansowego i równowagę.

Tylko wskazówki, których skuteczność została potwierdzona w praktyce.

Zamów teraz, aby skorzystać z wyjątkowej promocji. Jeśli się pospieszysz:

  • poradnik kupisz z potężną zniżką – aż 50% !!!
  • otrzymasz aż 4 bonusy, dzięki którym zaplanujesz domowy budżet,
  • zyskasz dostęp do kompletnej bazy prawie 200 wzorów pism i formularzy na aż 30 dni,
  • będziesz mógł skorzystać z konsultacji eksperckich przez e-mail.

Nie zwlekaj. Już teraz możesz zacząć wychodzić z długów. Zobacz, jak i zapomnij o stresie i paraliżującym strachu!

Koniecznie zapoznaj się z:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

19 komentarzy w “FIRMA WINDYKACYJNA – co MOŻE i jak działa? ZOBACZ jak się chronić!?”
  1. Trochę tu błędów. O tym, czy jest się dłużnikiem czy nie, orzeka sąd. Żaden windykator nie ma prawa nazwać osoby zalegającej ze spłatą dłużnikiem.
    Druga sprawa jest taka, że ŻADNA windykacja nie sprawdza zasadności długu. Chociaż z tego powodu, że nie mają dostępu do faktycznej umowy. Działają na zasadzie ktoś tak twierdzi, więc musi tak być.

    Z windykatorem najlepiej nie rozmawiać w ogóle a udać się na rozmowę do banku.

    Spotkałem się z wieloma firmami windykacyjnymi, żadna nie umiała prowadzić rozmowy. Unikają informowania o nagrywania rozmów, uchylają się że data urodzenia czy PESEL to nie jest “dana wrażliwa” itp choć w Ustawie o Ochronie Danych Osobowych w ogóle nie widnieje takie określenie. Do dziś pozostaję nieweryfikowalny i nieściągalny. Wygrałem sprawy sądowe przeciwko największym polskim firmom windykacyjnym a kolejne zlecane windykacje pozostają bezskuteczne. Nagrywam każdą rozmowę, mam gotowe protokoły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Każde potknięcie i błędy merytoryczne windykatora zgłaszam do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych który już kilka razy ukarał firmy windykacyjne próbujące mnie windykować.

    Zasada jest taka, że z nimi nie wolno podejmować jakiejkolwiek rozmowy. Żadnej weryfikacji itp, zero rozmów bo każda nasza odpowiedź będzie traktowana jak przyznanie się do winy. A jeżeli firma windykacyjna bazuje na skupionym przedawnionym długu i nie może go wyegzekwować to czemu nie odda sprawy do sądu jak ja, tylko dzwoni przez kilka tygodni po 100 razy w ciągu dnia?

  2. Niestety nie każda firma windykacyjna jest skuteczna, wiele podaje się za firmy windykacyjne, a chce tylko zarobić na nieświadomych klientach. Polecam firmę windykacyjną Xxxxx z Warszawy. Nie zawiodłem się na ich usługach podczas eksmisji oraz odzyskania długu.

  3. Ważne jest żeby znaleźć firmę z doświadczeniem. Kompleksowość usług też może być zaletą podczas gdy chcemy przeprowadzić windykację sądową lub egzekucyjną, monitoring płatności, zamianę mieszkań czy eksmisję. Taką firmą jest np. BON z Warszawy. Korzystałem z ich usług w przypadku zamiany mieszkań w zeszłym roku. Polecam

  4. Czasami zdarza się też tak, że nasi klienci zwlekają z zapłatą wiele miesięcy i to jest spory problem dla przedsiębiorcy. Wówczas dobrze jest skorzystać z pomocy ICG-Group, którzy mają spore doświadczenie w odzyskiwaniu należności.

  5. Witam. Pytanie dotyczy raty. Została nie zapłacona ostatnia rata w banku. Pojawiły się teraz cztery rożne windykacje za to samo, skąd wiadomo której zapłacić? Czy można iść do banku i zapłacić ratę bezpośrednio w banku? Rata jest niska 153 po prostu wyszło niedopatrzenie.

    1. Janina Gołębiecka

      Najlepiej skontaktować się ze źródłem problemów a więc z bankiem i zapytać której firmie windykacyjnej masz spłacić zaległą ratę.

  6. Witam Pani Janino, przydałaby się jakaś skarga na firmę windykacyjną, tzn chodzi mi o wzór pisma, żeby każdy kto ma problemy z firmą windykacyjną, mógł taką skargą złożyć, przydał by się też poradnik, instrukcja postępowania z firmami windykacyjnymi, tak aby każdy Kowalski wiedział co robić w danej sytuacji, bo ludzie nie znający prawa, bardzo często wpadają w sidła firm windykacyjnych i dzieje się naprawdę złe rzeczy… Można by też było wyjaśnić jak starać się o odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną… to jak działają firmy windykacyjne to większość z nas wie, to czego większość ludzi nie wie, to te aspekty o których pisałem.

    Warto byłoby też określić kiedy i po jakim czasie firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu, żeby każdy dłużnik wiedział mniej więcej kiedy czego może się spodziewać…

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj @Dareek, wzór skargi na firmę windykacyjną został umieszczony pod koniec artykułu. Pozdrowienia!

  7. Witam, dostałem list windykacyjny. Czy mam jakoś reagować na ten list? dług jest sprzed 10 lat i jestem pewien, że został przedawniony. Windykacja chce żeby ustalił z nimi sposób spłaty tego zadłużenia, chcą żebym podpisał z nimi ugodę, ale przecież z tego co wiem, ugoda z firmą windykacyjną przerywa bieg przedawnienia prawda? co mam robić? czy będą mnie prześladować tak jak już wiele osób opisywało to na blogu? Wiem, że firma windykacyjna to nie komornik i nie mają praktycznie żadnych uprawnień… Jedyne co może firma windykacyjna, to próbować namówić (skłonić) mnie do spłaty zadłużenia…

  8. Windykator terenowy z Profi Credit wywiera presję bym spłacił koniecznie zadłużenie, windykator pisał, abym nie próbował straszyć go Policją jak będą mnie nachodzić w domu i pracy co mogę z tym zrobić? Obawiam się, że oni zrujnują mi życie… będą chodzić po sąsiadach i wywieszać różne plakaty na temat mojego zadłużenia, jak mam z nimi walczyć?

  9. Witam firma windykacyjna For-net przejęła mój dług od banku BGŻ do banku miałam spłacić 515zl z groszami a oni tj.For-net naliczyli, że mam zapłacić 1300 zł coś naliczyli tyle przez dwa miesiące odkąd prowadzą sprawę. Wydaje mi się to sporo za dużo . I czy mogę w jakiś sposób ubiegać się o umorzenie kosztów z ich strony? choćby w połowie? chce zapłacić BGŻ zaległość tyle ile mam ale nie tej firmie windykacyjnej aż tyle. Co można w takiej sprawie zrobić ? Pozdrawiam

  10. Witam. Moja sprawa wygląda tak, że ze swojej pensji spłacam dług który pozostał mi po mamie, komornik zabiera odpowiednią kwotę, na koncie bankowym mam komornika za dług sprzed 10 lat dla którego po przelaniu pensji nic nie zostaje, parę dni temu zadzwoniła do mnie firma windykacyjna odnośnie tego starego długu domagając się spłaty długu w ratach, bo komornik nic nie ściągnął przez parę lat.

    Pani z windykacji pierwszą ratę chciała już po dwóch dniach mieć przelaną, wysłali mi ugodę na e maila której nie potwierdziłam, bo mnie nie stać niestety.

    Komornik zna moją sytuacje i spłacam w pierwszej kolejności świeższy i o wiele większy dług, nie miałam wpływu na to który komornik zajmie pensje, a który konto w banku.

    Co powinnam zrobić odnośnie tej firmy windykacyjnej? pomimo że mają wgląd w to ze komornik nie ma z czego ściągać tego długu, to wydzwaniają codziennie domagając się potwierdzenia ugody i spłaty rat.

    Nie uciekam od spłaty, spłacam dług po mamie, w momencie kiedy zostaje mi na koncie najniższa krajowa tamten komornik nic nie może wziąć, a ja ledwo wiążę koniec z końcem. Błagam o pomoc.

  11. W okresie wakacyjnym poprzez stronę internetową chciałam zamówić koszulkę, nie było jej jednak na stronie ale można było zapisać się na listę. Była tam umieszczona informacja, że zapisanie na listę wiąże się z zakupem. Zapisałam się i podałam e mail, adres, imię i nazwisko oraz numer telefonu. Kwota bluzki to około 70 zł, do tego opcja dostawy była tylko za pobraniem 15 zł.

    Za dwa dni dostałam wiadomość SMS, że przesyłka zostanie wysłana jeśli rezygnuje to mam na odpowiedź godzinę od otrzymania wiadomości, z racji tego że byłam w pracy nie mogłam odpisać i po 3 godzinach napisałam e mail, że rezygnuję po czym dostałam wiadomość że miałam na to godzinę i oni już ją wysłali.

    Na następny dzień gdy zadzwonił kurier z paczką nie mogłam jej odebrać bo nie było mnie w domu, a pracuje 100km od miejsca zamieszkania i przesyłki nie odebrałam.

    Na następny dzień dostałam wiadomość że muszę pokryć koszty wysyłki 30 zł, gdy napisałam że nie chciałam takiej opcji dostawy i nie mogłam jej zmienić i jeszcze ta godzina na odpowiedź, to napisali że na stronie był obowiązek zapłaty i godzina na rezygnację jeśli nie zapłacę do 14 dni to kierują sprawę do firmy windykacyjnej.

    Nie zapłaciłam tego. Po około 3 miesiącach zadzwonili z windykacji czy pismo mają wysłać na podany adres, ja zapomniałam o tej całej sprawie i potwierdziłam. Pismo wysłali na adres tymczasowy więc zobaczyłam awizo po 2 tygodniach w tym czasie dzwonili raz jeszcze i pytali czy zapłacę.

    Powiedziałam, że jak odbiorę pismo to zobaczę o co chodzi. Termin ważności pisma minął a ja go nie odczytałam, nie mam do nich numeru bo podany był firmowy.

    Dostałam jeszcze SMS, że moja sprawę prowadzi jakaś tam Pani z numeru zastrzeżonego. Koszty jakie mam zapłacić to jakieś 140 zł. Co robić, kto ma rację?

  12. Firma windykacyjna wydzwania do mnie w sprawie mojego długu, ale myślę że ten dług jest już przedawniony, ale nie wiem jak to sprawdzić, proszę o pomoc jak to sprawdzić…

    1. Janina Gołębiecka

      Każdy rodzaj długu przedawnia się w innym terminie, nie wiem o jakim długu piszesz, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci w jakim terminie ten twój dług ulega przedawnieniu, musisz po prostu policzyć terminy.

  13. Witam, posiadam dług w banku, ponieważ straciłam pracę i nie spłacałam pożyczki, na dług wszedł komornik, a bank sprzedał mój dług do firmy windykacyjnej. W pewnym momencie płaciłam raty do windykacji i do komornika. Teraz chciałabym spłacić całość długu tylko nie wiem gdzie to zrobić, czy komornik czy windykacja? Jeżeli dogadam się z firmą windykacyjną, to czy będę musiała jeszcze coś płacić do komornika jak to wygląda?

  14. Dziwna wiadomość od jednej z firm windykacyjnych. Otrzymałam wiadomość od firmy APS POLAND SA z informacją, że mam się skontaktować w sprawie finansowej pod numerem telefonu, czy mam się martwić tym mimo, że wiem, że nigdzie nie mam żadnego zadłużenia? napisałam im SMS skąd mają mój telefonu i i napisałam, że czekam na odpowiedź zwrotną w formie pisemnej.

  15. Chciałbym otworzyć rachunek w banku, niestety mam zadłużenie i jest ono sprzedane do jakieś firmy windykacyjnej. Czy ta firma windykacyjna może zająć moje konto? Czy środki wolne od zajęcia komorniczego mogą być z jakiegokolwiek źródła czy tylko wynagrodzenie itp.?

  16. Witam, czy firma windykacyjna może coś mi zabrać jak prawo do tego ma komornik sądowy? bo chcę kupić auto i nie wiem, czy nie będą mieli do niego roszczeń. I czy firma windykacyjna informuje wcześniej, że kieruje sprawę do sądu i czy komornik sądowy może zabrać auto wartości sześciu tysięcy za dług wartości pięciuset złotych?

Comments are closed.