Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

FIRMA WINDYKACYJNA – jak działa? ZOBACZ jak się chronić!?

Czym jest firma windykacyjna i na czym polega jej działanie? Jakie ma uprawnienia? Czy takie firmy komuś pomagają, a jeśli tak, to komu? jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Na te i podobne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Windykacja = negocjacja?

Taka rymowanka nie mija się zbytnio z prawdą. W gestii windykatora leży zasadniczo działalność negocjacyjna.

Z tego też powodu coraz bardziej upowszechnia się w świadomości obraz windykatorów jako tych dobrych, a komorników – przeciwnie.

Jak mogłoby być inaczej, skoro same firmy windykacyjne deklarują, że ich zadaniem jest wypracowanie zgody, a nie zastraszanie czy parcie po trupach do celu, byle wydusić spłatę długu.

Windykator jest ludzki, rozmawia z osobą zadłużoną, by wspólnie znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

Przy okazji ujawnia się też inny cel – jest nim danie dłużnikowi do zrozumienia, iż spłata zadłużenia leży właśnie w jego interesie; takie podejście zmienia optykę, choć powyższe stwierdzenie zdaje się być banałem.

Czy warto rozmawiać z firmą windykacyjną?

firmy-windykacyjne-jak-działają-jakie-mają uprawnienia

A jednak, sama nawet atmosfera współpracy opłaca się obydwu stronom. Można by więc stwierdzić – windykator, nieomal jak muzyka, łagodzi obyczaje pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Czy da się zatem powiedzieć, że komornik to taka strona czynna, a windykator – strona bierna? Tak, o ile przez „czynność” koniecznie musimy rozumieć zachowania zakrawające na nękanie i przemoc psychiczną.

Jednak firmy windykacyjne jak najbardziej „działają”, kontaktując się z dłużnikiem, przekonując go do spłaty, rozważając z nim zredefiniowanie jej warunków, by spłata ta nie była dotkliwa i uwzględniała faktyczne możliwości dłużnika.

Co może firma windykacyjna?

Klient (a więc wierzyciel) nie po to oczywiście zatrudnia firmę windykacyjną, by dłużnik zyskał nowych rozmówców. Celem pozostaje po prostu odzyskanie należności.

Firmy windykacyjne nie ograniczają się jednak do (często nader skutecznych) negocjacji. Pomagają wierzycielowi także w zakresie księgowości, uporządkowując ją nieco i przejmując część odpowiedzialności za jej sprawy.

A co z dłużnikami?

Czy jest coś poza ludzkim podejściem i negocjacjami? Owszem – na dłużniku może zrobić wrażenie renoma firmy windykacyjnej, jej wielkość. Sama świadomość, że o długu nie wie jedynie wierzyciel; to znaczące elementy psychologicznej perswazji.

Poza tym jednak, pozostaje niby jedynie negocjować, ustalać nowe terminy, proponować rozłożenie zaległości na raty… pora więc w tym momencie jasno ustalić: co różni windykatorów od komorników? I czy faktycznie komornik jest horrorem, a windykator zwiastuje sielankę?

Windykatorzy vs. Komornicy

Z perspektywy osoby zadłużonej, ważną różnicą między tymi panami jest… chwila kontaktu. Na ogół bowiem, wierzyciele w pierwszej kolejności zatrudniają firmę windykacyjną, a dopiero jeśli jej działania nie dadzą rezultatów, oddają sprawę do sądu. Wtedy właśnie do akcji wkracza nasz ulubieniec – komornik.

Podczas gdy komornik zajmuje różne sprzęty, konto w banku, auto czy nieruchomość, firmy windykacyjne są w stanie zaproponować wierzycielom… przedstawicielstwo przed sądem.

Kiedy komornik zajmuje część wynagrodzenia, już wiadomo, że „część tej części” przypadnie jemu. No, tak… wygląda na to, że windykatorzy – w odróżnieniu od komorników – pracują niemal charytatywnie? Nic z tych rzeczy.

Zyski windykatorów

Komornik to po prostu funkcjonariusz publiczny, za czym idzie szereg uprawnień i ochrona. Windykatorzy działają natomiast na zlecenie prywatne, na samym starcie weryfikując, czy dług w ogóle ma miejsce.

Następnie, krótko przed upływem 60 dni od terminu zapłaty, łapią kontakt z dłużnikiem i pytają o przyczynę spóźnialstwa.

Jest to zwykle kontakt telefoniczny, który nawet w 45% przypadków załatwia sprawę. Czytaj: po telefonie, dłużnik spłaca swoją zaległość.

Firmy windykacyjne powinny jednak modlić się, by skuteczność na tym etapie nie rosła. Są bowiem na tyle łaskawe, że przeważnie nie każą sobie płacić prowizji za ów pierwszy (efektywny) kontakt.

Jeśli jednak taki monit skuteczny nie jest, rozpoczyna się właściwa windykacja, co oznacza wysyłanie dłużnikowi wezwań do zapłaty, słanie listów, sms-ów, maili.

Niekiedy też windykatorzy zjawiają się osobiście w miejscu zamieszkania dłużnika. Poza tym, firmy windykacyjne dopisują dłużników do różnych BIG-ów, by utrudnić dalsze zapożyczanie się.

Postępowanie windykacyjne

Krok ostatni to postępowanie windykacyjne, przez co rozumieć należy transport danych klienta do bazy dłużników. To jest ten finalny moment, w którym firma windykacyjna nalicza sobie sporą prowizję.

Do niedawna było zresztą tak, że to wierzyciel był obciążony kosztami windykacji. Dzisiaj ponosi je dłużnik.

Jak więc widać, również windykacja nie jest dla dłużnika usłana różami. Miał problem ze spłatą pierwotnego zobowiązania, a na końcu przychodzi mu jeszcze zapłacić firmie windykacyjnej. Brutalne, ale prawdziwe.

Żeby tylko dłużnik nie zapomniał

Firmy windykacyjne, owszem, nie dają zapomnieć osobom zadłużonym o ich zaległościach, ale w przypadku mieszanki dobrej woli i pecha dłużników, wykazują się dużą wyrozumiałością.

Inaczej sprawa wygląda z tymi, którzy z uciekania przed spłatą zobowiązań zrobili sobie parakarierę. Takich osób nie brak i wykazują się często imponującym sprytem w ukrywaniu się. Firmy windykacyjne mają jednak swoją obronę przed mataczami. Mianowicie, zlecają pracę detektywom.

Detektywi ci niekoniecznie osiągają wspaniałe efekty, a i efektów specjalnych tu nie uświadczymy. Działania detektywistyczne sprowadzają się do analizowania dokumentów spółek w KRS, researchu w gazetach, sieci WWW.

Ewentualnie, mogą dojść działania w terenie, czyli docieranie do osób, które „mogą coś wiedzieć”.

Ponadto, firmy windykacyjne mogą działać profilaktycznie. Jeśli np. biznesmen zaczyna wątpić, czy dostanie zapłatę punktualnie, firma windykacyjna może sprawdzić historię kontrahenta, co do którego ów biznesmen te wątpliwości żywi.

Podsumowując, firmy windykacyjne wypadają przy komornikach rzeczywiście dosyć łagodnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że dużą rolę gra tutaj czynnik ludzki, a zatem z jednej strony dobra wola dłużnika, z drugiej – charakter windykatora.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Koniecznie zapoznaj się z:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...


9 komentarzy

 1. Darek

  Trochę tu błędów. O tym, czy jest się dłużnikiem czy nie, orzeka sąd. Żaden windykator nie ma prawa nazwać osoby zalegającej ze spłatą dłużnikiem.
  Druga sprawa jest taka, że ŻADNA windykacja nie sprawdza zasadności długu. Chociaż z tego powodu, że nie mają dostępu do faktycznej umowy. Działają na zasadzie ktoś tak twierdzi, więc musi tak być.

  Z windykatorem najlepiej nie rozmawiać w ogóle a udać się na rozmowę do banku.

  Spotkałem się z wieloma firmami windykacyjnymi, żadna nie umiała prowadzić rozmowy. Unikają informowania o nagrywania rozmów, uchylają się że data urodzenia czy PESEL to nie jest „dana wrażliwa” itp choć w Ustawie o Ochronie Danych Osobowych w ogóle nie widnieje takie określenie. Do dziś pozostaję nieweryfikowalny i nieściągalny. Wygrałem sprawy sądowe przeciwko największym polskim firmom windykacyjnym a kolejne zlecane windykacje pozostają bezskuteczne. Nagrywam każdą rozmowę, mam gotowe protokoły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Każde potknięcie i błędy merytoryczne windykatora zgłaszam do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych który już kilka razy ukarał firmy windykacyjne próbujące mnie windykować.

  Zasada jest taka, że z nimi nie wolno podejmować jakiejkolwiek rozmowy. Żadnej weryfikacji itp, zero rozmów bo każda nasza odpowiedź będzie traktowana jak przyznanie się do winy. A jeżeli firma windykacyjna bazuje na skupionym przedawnionym długu i nie może go wyegzekwować to czemu nie odda sprawy do sądu jak ja, tylko dzwoni przez kilka tygodni po 100 razy w ciągu dnia?

 2. Roman

  Niestety nie każda firma windykacyjna jest skuteczna, wiele podaje się za firmy windykacyjne, a chce tylko zarobić na nieświadomych klientach. Polecam firmę windykacyjną Xxxxx z Warszawy. Nie zawiodłem się na ich usługach podczas eksmisji oraz odzyskania długu.

 3. Radek

  Ważne jest żeby znaleźć firmę z doświadczeniem. Kompleksowość usług też może być zaletą podczas gdy chcemy przeprowadzić windykację sądową lub egzekucyjną, monitoring płatności, zamianę mieszkań czy eksmisję. Taką firmą jest np. BON z Warszawy. Korzystałem z ich usług w przypadku zamiany mieszkań w zeszłym roku. Polecam

 4. Eryk

  Czasami zdarza się też tak, że nasi klienci zwlekają z zapłatą wiele miesięcy i to jest spory problem dla przedsiębiorcy. Wówczas dobrze jest skorzystać z pomocy ICG-Group, którzy mają spore doświadczenie w odzyskiwaniu należności.

 5. Jagida

  Witam. Pytanie dotyczy raty. Została nie zapłacona ostatnia rata w banku. Pojawiły się teraz cztery rożne windykacje za to samo, skąd wiadomo której zapłacić? Czy można iść do banku i zapłacić ratę bezpośrednio w banku? Rata jest niska 153 po prostu wyszło niedopatrzenie.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Najlepiej skontaktować się ze źródłem problemów a więc z bankiem i zapytać której firmie windykacyjnej masz spłacić zaległą ratę.

 6. Dareek

  Witam Pani Janino, przydałaby się jakaś skarga na firmę windykacyjną, tzn chodzi mi o wzór pisma, żeby każdy kto ma problemy z firmą windykacyjną, mógł taką skargą złożyć, przydał by się też poradnik, instrukcja postępowania z firmami windykacyjnymi, tak aby każdy Kowalski wiedział co robić w danej sytuacji, bo ludzie nie znający prawa, bardzo często wpadają w sidła firm windykacyjnych i dzieje się naprawdę złe rzeczy… Można by też było wyjaśnić jak starać się o odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną… to jak działają firmy windykacyjne to większość z nas wie, to czego większość ludzi nie wie, to te aspekty o których pisałem.

  Warto byłoby też określić kiedy i po jakim czasie firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu, żeby każdy dłużnik wiedział mniej więcej kiedy czego może się spodziewać…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj @Dareek, wzór skargi na firmę windykacyjną został umieszczony pod koniec artykułu. Pozdrowienia!

 7. A i T

  Witam, dostałem list windykacyjny. Czy mam jakoś reagować na ten list? dług jest sprzed 10 lat i jestem pewien, że został przedawniony. Windykacja chce żeby ustalił z nimi sposób spłaty tego zadłużenia, chcą żebym podpisał z nimi ugodę, ale przecież z tego co wiem, ugoda z firmą windykacyjną przerywa bieg przedawnienia prawda? co mam robić? czy będą mnie prześladować tak jak już wiele osób opisywało to na blogu? Wiem, że firma windykacyjna to nie komornik i nie mają praktycznie żadnych uprawnień… Jedyne co może firma windykacyjna, to próbować namówić (skłonić) mnie do spłaty zadłużenia…

NAPISZ KOMENTARZ