CZY firma windykacyjna MOŻE dochodzić przedawnionego długu?

jak-obliczyć-rrso

Witam, przedmiotem mojego zapytania jest przedawniony dług a firma windykacyjna. 7 lat temu nie płaciłem abonamentu w sieci Play. Zadłużenie wynosiło 640 zł i zostało przekazane do firmy windykacyjnej, która każe mi teraz zapłacić 2800 zł, twierdząc, że to za odsetki, koszty sądowe, komornicze itd.

Czy mogę prosić o wzór pisma do firmy windykacyjnej o uchyleniu się od zapłaty? czy windykacja przedawnionego długu jest zgodna z prawem? Proszę o pomoc.


Jeśli firma windykacyjna przejęła obsługę Twojego długu, to idą za tym pewne dodatkowe opłaty formie kosztów windykacyjnych. Oczywiście firmy windykacyjne windują i wymyślają dodatkowe opłaty, aby jak najmocniej „wydoić” dłużnika – to nie tajemnica.

Czym jest przedawnienie?

Przedawnienie roszczenia reguluje art. 117 ust. 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

A więc przedawniony dług nie musi być spłacany i jako dłużnik możesz uchronić się przed prawnym i przymusowym spłaceniem długu, wystarczy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia, wysyłając wierzycielowi lub firmie windykacyjnej stosowne pismo.

Przykład:

Firma windykacyjna kupiła Twój przedawniony dług na giełdzie długów, za powiedzmy 5% jego wartości. Firma windykacyjna wysyła wezwanie do zapłaty dłużnikowi, licząc na nieznajomość prawa z jego strony. Nieświadomy dłużnik w obawie przed komornikiem spłaca dług + koszty windykacyjne, jakie narzuciła sobie firma windykacyjna. Złoty interes prawda?

Przedawniony dług a firma windykacyjna

Czy firma windykacyjna może żądać spłaty przedawnionego długu? owszem może! Ponieważ dochodzenie przedawnionych roszczeń (długów) jest dozwolone i nie stanowi żadnego przestępstwa w świetle prawa.

Firma windykacyjna może wystąpić nawet na drogę sądową, bo ma do tego prawo. Ale jeśli Ty podniesiesz zarzut przedawnienia długu, to żaden sąd nie uzna roszczeń firmy windykacyjnej i długu nie będziesz musiał spłacać.

Bardzo często nawet, samo wysłanie pisma do firmy windykacyjnej zawierającego zarzut podniesienia przedawnienia długu, skutkuje tym, że firma windykacyjna wycofuje się z dochodzenia swoich roszczeń, bo wie, że przegra sprawę w sądzie i poniesie dodatkowe koszty rozprawy sądowej.

Dlatego:

Jeśli dług przedawnił się, to wyślij do firmy windykacyjnej pismo o przedawnienie długu z prośbą o odstąpienie od działań windykacyjnych. Musi to być formalne pismo spełniające szereg wymogów.

Wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Masz więc do wyboru albo zapłacić haracz, jaki narzuciła na Ciebie firma windykacyjna, albo odpowiedź do firmy windykacyjnej jako podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia. Wybór należy do Ciebie :-). Mam nadzieję, że podejmiesz właściwą decyzję!

Dochodzenie przedawnionego długu to całkiem intratny kawałek rynkowego torciku dla firm windykacyjnych. Skupują one najpierw przedawnione długi za grosze i rozsyłają później takie wezwania do zapłaty z nałożonym „haraczem” w formie dodatkowych opłat!

Przeczytaj jeszcze poniższe artykuły:

  1. Przedawnienie długu komorniczego, bankowego, ZUS-owskiego i spadkowego
  2. Kiedy przedawnienia się długu wobec OPERATORA sieci komórkowej
  3. List od komornika po 18 latach a przedawnienie długu
  4. Przedawnienie długu za karę za przejazd bez biletu
  5. Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu?
Imię:
Radoslaw Kowalczyk

Oceń nasz artykuł:
1 komentarz w “CZY firma windykacyjna MOŻE dochodzić przedawnionego długu?”
  1. Avatar

    Wygrałem sprawę z Getback w sądzie o przedawnienie. Po otrzymaniu wyroku dostałem znów wezwanie do zapłaty. A w kilka dni później pismo, że dług mój został sprzedany. Oczywiście po raz drugi ich spółce (ta sama nazwa, ale z końcówką 3). Kiedyś do mnie często dzwonili, ale założyłem aplikację blokującą wszelki spam. Aha, podobno dług niecałe 100 zł z przed 8 lat, ale z ich kosztami ponad 300. Czy to już jest nękanie?

Comments are closed.