Więzienie za długi – kiedy dłużnikowi grozi odsiadka??

Witam, czy za długi można iść do więzienia? czy grozi mi odsiadka, skoro nie spłacam na czas zaciągniętych kredytów i pożyczek? bardzo się boję konsekwencji.

Nie mam pieniędzy na ich spłatę i jestem w kropce. Co grozi za niespłacanie kredytów i pożyczek?


Media coraz częściej donoszą o kolejnych aferach z udziałem komornika i dłużnicy zastanawiają się, czy grozi im więzienie za długi. Niestety muszę Cię zmartwić, taki obrót spraw może mieć miejsce, a dobra wiadomość jest taka, że dług musi być naprawdę duży i do tego „napompowany” celowo… i tutaj nawet nie pomoże Ci upadłość konsumencka!

Więzienie za długi?

wiezienie-za-dlugi

Sama od pierwszej przeterminowanej faktury widziałam siebie za kratkami. Termin płatności ledwo minął, a umierałam ze strachu.

Byłam przekonana, że wierzyciel, w każdej sekundzie ma świadomość, że oto właśnie przeterminuje się jego należność. Oczywiście nic złego się nie stało i przeżyłam jeszcze wiele długich lat w strachu, ale na wolności.

Być może również nie możesz spać, bo dręczą Cię wizje nieba oglądanego przez więzienne kratki. Może myślisz sobie, jak paskudne będzie to żarcie, czy ktoś Cię tam odwiedzi i jak rodzina przyjmie taką zmianę adresu korespondencyjnego.

A może jest tak, że ktoś – podejrzany windykator, lub stosujący niezbyt legalne zagrywki komornik – straszy Cię wizją wiezienia, jeśli nie spłacisz swoich zobowiązań? Jeśli tak to w tym momencie nie tylko mijają się z prawdą, ale również stosują bezprawne metody zastraszania.

Według obecnego w Polsce prawa, długi nie były i nie są bezpośrednią przyczyną kary więzienia. Są jednak sytuacje, pośrednio związane z długami, które mogą być przyczyną ograniczenia wolności dłużnika.

Kiedy grozi Ci więzienie za długi?

Z grubsza biorąc, istnieją 3 sytuacje, w których jako dłużnik, możesz liczyć się z karą więzienia:

 1. Wyłudzenie kredytu – oszustwo, podanie nieprawdziwych danych. Jeżeli będący przedmiotem windykacji kredyt, dłużnik otrzymał w sposób niezgodny z prawem, mijając się z prawdą itp. Banki mają pewne warunki związane z możliwością uzyskania kredytu (np. wysokość dochodów, co jak wykazałam we wpisie Kredyt w mBanku, jest pewną fikcją) i jeśli oszukasz, aby spełnić te warunki, licz się z urlopem za murami.
 2. Świadome uchylanie się od spłaty zobowiązań, czyli wykazanie dłużnikowi, że mataczy – sprzedaje, oddaje rzeczy, które są lub mogą być przedmiotem zajęcia komorniczego. Każde świadome i udowodnione uszczuplenie swojego majątku, tak aby nie dostał się w ręce komornika, może skończyć się więzieniem. Tutaj odsyłam Cię do Art. 300. Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela Kodeksu karnego.
 3. Alimenty – jeżeli rodzic uchyla się od płacenia alimentów – nie podejmuje pracy zarobkowej, pracuje na czarno itp., popełnia przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Uporczywa niealimentacja zagrożona jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tutaj odsyłam Cię do Art. 209. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego Kodeksu karnego.

Czy zatem jesteś bezpieczny?

Jeśli punkty 1, 2, 3 Cię nie dotyczą – możesz spać spokojnie. Więzienie za długi Ci nie grozi!

Istnieje jeszcze nieco wyjątkowa kwestia, związana z długiem wynikającym z niespłacenia grzywny, jeśli interesuje Cię ta kwestia, odeślę Cię do artykułu: Niezapłacona grzywna sądowa po jakim czasie areszt?


A może już czas, żeby wreszcie wyjść z długów? i odzyskać swoje życie, spokój, rodzinę i wszystko to, na czym Ci zależy?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, to koniecznie przeczytaj poradnik: Jak wyjść z długów – 12 kroków do wolności – Iwona Wendel.

ebook-jak-wyjsc-z-dlugow-poradnik-2

Razem z e-bookiem otrzymasz 4 ułatwiające wyjście z długów arkusze, 30-dniowy DARMOWY dostęp do prawie 200 wzorów pism, adres e-mail do darmowej konsultacji, a jeśli się pośpieszysz, zdążysz na 50% promocję! Już dziś zacznij walkę z długami!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

50 komentarzy w “Więzienie za długi – kiedy dłużnikowi grozi odsiadka??”
 1. Za uporczywe niepłacenie alimentów, za to owszem jeżeli sąd to udowodni
  w innym przypadku max kara w zawieszeniu

  1. Ok, ale co ten komentarz wnosi? Tekst dotyczył sytuacji, w których dłużnikowi może grozić kara więzienia, a nie w jakim przypadku alimenciarz wymiga się od więzienia.

 2. odsiadka za długi jest jak najbardziej realna… oczywiście za niewielkie długi nie pójdziemy do więzienia ale jak już w grę wchodzą duże pieniądze i duże zadłużenie to taki scenariusz jest możliwy, ciekawe ile w wiezieniu siedzi ludzi za długi, jak dotrzeć do tych danych ktoś wie? czy na stronie GUS da radę to sprawdzić?

 3. A ja mam takie pytanie: czy za długi w zus można iść do więzienia? uzbierało mi się trochę, kredytu na spłatę tego zadłużenia nie dostanę bo nie wykażę zarobków których nie ma :(

 4. Drek/Poznań

  za jakie długi można trafić do wiezienia? od jakich kwot sąd kieruje dłużnika do odsiadki? będę wdzięczny za odpowiedź!

 5. Nie wiem czy za długi idzie się do więzienia, ale z pewnością sędzia w sądzie nie będzie dla Nas miły jeśli narobiliśmy długi celowo i z lekkomyślnością. Być może właśnie wtedy, jeśli dług jest pokaźny i nie mamy z czego spłacić, sędzia może nakazać areszt i więzienie.

 6. Wera-kłodzko

  odsiadka za długi jest możliwa, nigdy nie miałam aż takich problemów finansowych ale mojej przyjaciółki brat niestety trafił do więzienia za wyłudzenie kredytu, był to kredyt na kilkaset tysięcy zł. Jak widzicie więc, odsiadka za długi jest realna…

  1. Może ty jesteś z windykacji? Że straszysz??! Za długi się nie siedzi. Każdy prawnik i normalny człowiek wie o tym. Ci co piszą że za długi się siedzi to ludzie z windykacji.

 7. a czy za długi w urzędzie skarbowym można iść do więzienia? Mam w sumie długi nie tylko w US ale i w ZUS-ie. Może trochę dla Państwa Polskiego było bezsensownym dodatkowo utrzymywać mnie w więzieniu skoro już długów i tak narobiłam. Wiem, że za niepłacenie alimentów idzie się do więzienia ale dług w US i ZUS-ie??

 8. czy można pójść do więzienia za długi? można! mam w rodzinie dłużnika który nie płacił alimentów na dwoje dzieci, unikał kontaktu z komornikiem, unikał kontaktu z dziećmi i z żoną. Wymigiwał się od płacenia alimentów, wypłatę dostawał gotówką aż w końcu się za niego wzięli :-0 jeśli nie płacicie alimentów i zastanawiacie się czy można pójść do więzienia za długi – to odpowiedź brzmi – TAKKKK

 9. W polskim prawie nie można iść do wiezienia za długi. Mojej kuzynki syn ma ponad 50.000 tysięcy długów. Jest upośledzony i nie siedzi w więzieniu a w domu pije herbatę.

 10. Ryszard Zawisza

  Osoby które tu piszą że za długi się siedzi wprowadzają w błąd dłużników. Teksty typu np. Mojej przyjaciółki mąż poszedł siedzieć za długi itp. Stare teksty windykacji aby zastraszyć dłużnika.

  To wina tylko banków oraz chwilówek że dają kredyty…

  Jeśli nie sfałszowaliśmy danych bądź nie ukrywamy majątku nie pójdziemy do więzienia!

 11. Mam pytanie: czy jeśli jestem zadłużony w PLAY, to czy grozi mi wiezienie za długi?

  1. Janina Gołębiecka

   Długi za niepłacony abonament w sieci PLAY lub w jakiejkolwiek innej sieci komórkowej, nie powodują, że dłużnik idzie do więzienia, więc spokojna głowa.

 12. Witam. Dzwonił do mnie windykator i groził mi wiezieniem za to, ze podpisałem kartkę z innymi zobowiązaniami na której nie były wypisane moje zobowiązania, a rzeczywiście on są, co mogę z tym zrobić dodam ze została zerwana ze mną umowa bo nie zapłaciłem 2 rat.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik który próbuje wyegzekwować od Ciebie dług, prawdopodobnie się zdenerwował, że i tym razem nie odzyska od Ciebie żadnych pieniędzy, dlatego posunął się do zastraszania więzieniem. Nie musisz się obawiać tych gróźb.

 13. A czy wierzyciel może po latach wznawiać postępowanie komornicze? Mam znajomego który wiele lat kombinował unikał spłacania dawno temu wziętej pożyczki, a gdy poszedł na rentę – wierzyciel wznowił postępowanie komornicze i teraz ściągają mu z renty. Biedak się wpakował w niezłe szambo bo myślał, że nie będzie musiał spłacać, a teraz dowalili mu odsetki z tych wszystkich lat, koszty sądowe, komornicze itd. Nic tylko się powiesić.

 14. Witam. Ja mam zaciągnięte chwilówki w vivus kuki szybka gotówka itd. Łączna kwota we wszystkich parabankach to z pewnością koło 15 tysięcy z odsetkami. Niestety by wyjść z jednych problemów szybko wpadłam w kolejne. Nie pracuje na umowę tylko na czarno. Nie wykazuje dochodów prócz pieniędzy na rocznego syna. Raz ludzie piszą że można iść siedzieć raz że nie. Jedno czego jestem pewna że zamkną za alimenty lub nie zapłacona kare grzywny. Ale czy w tych przypadkach mogę pójść siedzieć. Za 4 miesiące mąż będzie brał kredyt w banku by spłacić te chwilowki . Czy do tego czasu muszę się martwić. Pomóżcie !

  1. Janina Gołębiecka

   Nie trafisz do więzienia za sam fakt, że posiadasz długi czy to w bankach, firmach pożyczkowych czy w parabankach. Nie musisz niczym się martwić na chwilę obecną. Pozdrawiam!

 15. Sprawa trafiła już do sądu, nie spłacam kredytu dlatego, ze zostałam sama z córka, kredyt wzięłam z konta na którym dochody były mojego byłego faceta, on odszedł, a kredyt pozostał, czy grozi mi więzienie za to?

  1. Janina Gołębiecka

   Nie grozi Ci więzienie w takim przypadku, ponieważ nie wiedziałaś przecież, że partner odejdzie od Ciebie prawda? postaraj się jak najszybciej ten kredyt spłacić, bo inaczej będziesz musiała płacić monity i karne odsetki od kredytu, a gdy bank wypowie Ci umowę kredytową, to dojdą inne koszty tak jakie koszt windykacji czy koszty komornicze. Dlatego tak ważne jest, abyś zrobiła wszystko co w Twojej mocy, by ten kredyt spłacić i zapomnieć o nim.

 16. Czy za długi można iść do więzienia? mam 6 niespłaconych chwilówek i firmy pożyczkowe zaczynają do mnie wydzwaniać i upominać się o spłatę rat, niestety straciłem tydzień temu pracę, szukam już nowej, ale wiem, że nie będzie łatwo. Pewnie wkrótce zostaną wypowiedziane mi umowy pożyczkowe, co dalej?

 17. Nie wydaje mi się, że za chwilówki można iść do wiezienia. Co innego jeśli wyłudziłbyś kredyt czy pożyczkę na fałszywe dane, ale skoro spłacałeś zobowiązania, lecz niestety niespodziewanie straciłeś pracę, to nie dopatrywałabym się tutaj powodów dla których miano by Cię wsadzić do więzienia…

 18. A ja zwracam się z nieco innym niż wszyscy pytaniem: czy za długi za jazdę bez biletu można pójść za kratki? jakaś firma windykacyjna straszy mnie takimi konsekwencjami. Z tego co wyczytałem na blogu, za taki dług nie mogą zamknąć w więzieniu ale jednak wolałbym to usłyszeć od Pani, niech odejdą już te nieprzespane ze stresu noce :///

 19. Wiec tak, w banku mam zaciągnięte co najmniej 12 tys które gdzieś od 2 lat nie spłacam, pożyczek pozabankowych mam na 5 ponad tysięcy, za mandaty mam jakieś 3 tys plus za bilet z PKP mam 1000 zł, nie wiem co robić bo nie mam z czego tego spłacić, a dochodzi siec komórkowa play na kwotę 7 tys. Pomoże mi Pani? jestem na stażu gdzie zarabiam 1000 zł i boje się, że trafie za długi do wiezienia ps. nie mam zameldowania bo bałam się, że na adres mamy i mój były zamieszkania będzie przyjeżdżał komornik…

 20. Witam serdecznie, mam pytanie, czy komornik może skierować sprawę do prokuratury o wysokie długi? Bo ja pracuje normalnie na umowę zlecenie i komornik zabierał mi w poprzedniej firmie po 400 zł. A zmieniłem teraz firmę i czy komornik mnie znajdzie? Bo mam do spłaty jak się nie mylę, to chyba z 50 tysięcy. I to mnie martwi bardzo, proszę o dokładną odpowiedź…

 21. Witam! Zostawiłem w Polsce niespłacone długi! Jestem pokłócony z rodziną i nie chce mieć z nimi żadnego kontaktu. Wiem tylko, ze komornicy przychodzą. Chciałbym zacząć to spłacać, ale tylko w ramach moich możliwości! Potrzebuje wiedzieć ile i komu jestem winien.

  Mam konto w BIK ale zapomniałem hasła, a do odzyskania potrzebny jest polski nr telefonu. Tego nie załatwię. Chciałbym polecieć na kilka dni do kraju, ale boje się, ze mnie zatrzymają na lotnisku.

  Wiem, ze za długi nie idzie się do wiezienia. Problem w tym, ze korzystałem z usług pośrednika kredytowego, a on załatwił kredyt na lewe papiery. Nie wiedziałem, ze coś takiego jest w ogóle możliwe, ale pieniądze wziąłem i z nich korzystałem.

  Zamkniecie mnie w więzieniu zabierze jakiekolwiek szanse na spłatę długów! Mieszkam poza EU i wiem ze żaden komornik tu nie dotrze! Ja chce tylko dobrowolnej współpracy. Inaczej mogą mnie ścigać do śmierci i tak nic z tego nie będzie! Proszę o rade pozdrawiam!

 22. Witam, Mój brat obecnie przebywa w zakładzie karnym i ma zajęcie komornicze przez US. Proszę o informację jaka kwota jest wolna od zajęć z środków które mu wysyłam do zakładu karnego? czy jak wyślę np. mu 1000 zł to wszystko będzie przekazane na poczet długu ? Nie posiada on żadnego majątku jaki mógłby zająć US

 23. Jeżeli jestem dłużnikiem od 2012 roku i 20.000 zł muszę oddać, to czy jeżeli tato mnie ubezwłasnowolni, to czy trafie za te długi do wiezienia? Mieszkam w dpsie i się boje ze trafie do wiezienia jak mnie tato ubezwłasnowolni. Czy jest jakiś sposób na to, abym nie mógł trafić za kratki? z góry dziękuję Maciej.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie trafisz do więzienia za długi, bez względu na to czy dług powstał z tytułu pożyczki, kredytu, debetu na koncie, karty kredytowej, zakupów ratalnych czy niezapłaconego abonamentu… za kratki można trafić tylko wtedy, gdy jest albo dłużnikiem alimentacyjnym, albo kiedy doszło do wyłudzenia kwoty pożyczki czy kredytu na podrobione zaświadczenie o dochodach itp itd.

 24. Otrzymanie listu komorniczego z sądu z nakazem zapłaty długu, czy jest możliwość dogadania się co do spłaty zadłużenia? chce uniknąć jakichkolwiek problemów z tego przypadku… dopiero zacząłem pracę i mam malutką córkę, nie chce iść za długi do więzienia i chce to jak najszybciej spłacić. Proszę o pilny kontakt. Błagam o pomoc.

 25. Witam. Mam problem. Kilka lat temu narobiłem długów w Polsce i wyjechałem za granicę. Po kilku latach za granicą przyszła policja do domu w którym byłem zameldowany. Nie zostawili żadnego papieru, pytali się gdzie mieszkam. Wynająłem adwokata żeby to sprawdził. On również mówi że nie wie za co mnie poszukują, bo nie ma mnie w żadnej bazie. Co to może być? Czy komornik może wysłać policję?

  1. Janina Gołębiecka

   Nie, to nie będzie komornik, komornik może pojawić się u dłużnika w domu w towarzystwie Policji, jeśli ten nie chce wpuścić komornika do mieszkania. A czym masz jakieś długi o charakterze alimentacyjnym?

  2. Nie potrzebnie zapłaciłeś adwokatowi. Powinien zapytać dzielnicowego, on o wszystkim wie. Zapytać możesz również sam lub jakikolwiek pełnomocnik.

 26. A co ma zrobić wierzyciel, gdy dłużnik chodzi i mówi mu że ma go w d!!! i przez 10 lat ani złotówki nie odzyskał?

 27. Witam, czy komornik może zamienić dług na karę pozbawienia wolności? komornik prowadzi egzekucje ale wciąż je umarza bo egzekucje są bezskuteczne, nie mam pracy, nie mam nieruchomości, nie mam nic oprócz długów, czy komornik może zamienić dług na odsiadkę? wiem, że alimenciarze mogą pójść do więzienia za niepłacenie alimentów, ale co ze zwykłym dłużnikiem? długi mam za pożyczki i chwilówki, nie spłaciłem kilku, proszę o pomoc w rozwikłaniu sprawy. Andrzej

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Andrzej, nie, komornik nie może zamienić długu za niespłaconą pożyczkę na karę pozbawienia wolności. Za długi owszem, można iść do więzienia, ale tylko za długi alimentacyjne, lub kiedy dłużnik wyłudzi pożyczkę na nieprawdziwe dane, np. na fałszywe zaświadczenie o zarobkach.

 28. Dostałam nakaz upominawczy z sądu, co mam teraz zrobić? mam chwilówkę a nie mam z czego jej spłacić… jestem teraz na stażu będę brać 1500 zł, czy komornik może zająć mi pieniądze z tego stażu? czy pójdę do więzienia za długi? jestem w totalnej rozsypce, komornik nie ma mi co zająć, czy może zabrać mi telewizor czy inny sprzęt? bardzo się martwię.

 29. A ja uważam, że za długi powinno się zamykać, szczególnie biznesmenów, którzy jeżdżą BMW, a kontrahentom nie płacą mimo nakazu sądowego i komornika. Najgorsze jest to, że chodzi taki bezkarnie i kradnie dalej, a ten który ukradł batonika w sklepie może trafić do więzienia, a złodziej który za wykonaną usługę nie dał grosza, oszukuje nadal.

 30. Witam mam na imię Monika, ostatnio wplątałam się w pożyczki pozabankowe i niestety nie potrafię z nich wyjść, dostaje telefony i smsy, że przyjdzie windykator a ja nadal nie mam pieniędzy, aby to wszystko zwrócić. Czy mam czekać aż zajmie się tym komornik i będzie sobie ściągnął dług z mojej pensji? bo na tą chwilę to wydaje mi się najlepsze rozwiązanie. Czy za taki dług można iść do więzienia dług wynosi 50 tysięcy

 31. Witam. Mam znajomego na którym mi cholernie zależy. Ma On masę długów. Kredyty, komornika, po znajomych. Bardzo dużo… Dostał ostatnio do zapłacenia z marszu 10tys niby z Plusa od swojego komornika i ze będzie sprawa i musi zapłacić całość, a nie na raty, bo inaczej będzie bardzo źle… To prawda? Proszę o szczerą odpowiedź… On mi mówi ze pójdzie siedzieć…

 32. Witam, chciała bym się dowiedzieć czy za pożyczki które spłacałam ale przestałam spłacać mogę iść to więzienia? boję się bardzo, czy grozi mi za to coś? czy tylko będę mieć komornika? mam ciężką sytuację rodzinną i nie jestem w stanie tak dużych rat spłacać, dzwonią ciągle firmy pożyczkowe, ale boję się odebrać telefon.

 33. wzięłam kilka chwilówek. Mam problem ze spłatą. Czy jeżeli dojdzie do komornika, a ja nie mam majątku jestem zameldowana u rodziców, czy komornik weźmie im ich majątek? Czy da się wyjść z długów bez komornika? I po jakim czasie idą do sądu? Czy w Polsce idzie się do więzienia za długi? Jak sobie z tym poradzić?

 34. Prowadziłam sklep Żabka i jak już kończyłam z Nimi współpracę, zrobili mi inwentaryzacje sklepu i tam wyszedł dług ponad 40 tys zł, nie miałam z czego im spłacić, teraz też nie mam, bo nie pracuję, mam dwójkę dzieci i siedzę z nimi. Dług ten trafił do komornika, czy mogę iść do wiezienia za niespłacenie tego długu?

 35. ale wówczas nie siedzi za długi, lecz za wyłudzenie lub oszustwo kredytowe.

 36. Mam pytanie co do zadłużenia w ZUS, Zus 2010 roku wydał postanowienie o zadłużeniu i dał do poborcy skarbowego tytuł o wyegzekwowanie tych należności , czy w tym wypadku działa okres przedawnienia 5lat od 1.01.2012r. Czy mogę oczekiwać umożenia tych należności, i czy teraz tj. 2019 roku poborca podatkowy mógł zająć zwrot podatku / z tytułu ulgi na dziecko /.

 37. Witam, moja sytuacja jest trochę skomplikowana, ale postaram się napisać. To było w roku 2007/2008 miałam wtedy 18 lat, zaczęłam pracować, moja mama zmuszała mnie do brania kredytów, więc je brałam, spłacać musiałam ja, bo było wszystko na mnie, póki mogłam to spłacałam, potem wyszłam za mąż i urodziłam córeczkę, która jest dzieckiem niepełnosprawnym, po roku wzięliśmy rozwód, więc zostałam sama z dzieckiem, potem już w ogóle tego nie płaciłam, bo nie miałam z czego.Moje dochody to, co mam na dziecko, czyli alimenty, 500+, świadczenie pielęgnacyjne. Rok temu odezwał się do mnie komornik, że mam podać o sobie wszystko (wyjawienie majątku) więc napisałam.

  W tym roku dostałam od niego odpowiedź, że umorzą mi dług ze względu na brak środków. Kilka dni temu przyszła do mnie Pani z banku przeprowadzić wywiad ze mną, niestety mnie nie było. Czy mam się czego obawiać? Boję się konsekwencji zadłuzenia, moja córeczka ma tylko mnie… Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

 38. Witam, wykonywałem prace związane z wycinką drzew, sprzedawałem drewno i w pewnym momencie zgubiłem się w tym wszystkim i muszę oddać mu 30.000 zł, których na chwilę obecną nie posiadam. Pan podał mnie na Policję o wyłudzenie, co mi grozi, mimo że mam chęci wszystko z biegiem czasu oddać? teraz jest taki okres, że nie mam zleceń…

 39. Witam. Mój partner wziął pożyczkę w firmie Provident, w kwocie 5000 zł, nie spłacał jej, miał sprawę w sądzie, ale nie był na niej, gdyż korespondencja szła na inny adres. Dostał wyrok pół roku pozbawienia wolność, jest osobą pracującą, ostatnio dostał termin zgłoszenia się do zakładu karnego, czy jest możliwość, aby nie musiał iść do wiezienia?

Comments are closed.