Czy za długi można iść do więzienia? co grozi za niespłacenie kredytów i chwilówek?

Witam serdecznie, czy za długi można iść do więzienia? mam niespłacone chwilówki i kredyty, pętla zadłużenia zaciska się coraz bardziej, nie mam szansy na kredyt oddłużeniowy, bo jestem już w BIK-u.

Nie wiem już jak mam się ratować, żyję najoszczędniej, jak tylko mogę. Jest bardzo ciężko. Coraz częściej cierpię na bezsenność, bo boje się, że grozi mi więzienie za długi.

Czy mogłaby Pani napisać, co grozi za niespłacenie kredytów i chwilówek? nie wiem czego mam się spodziewać, zaczynają wydzwaniać do mnie firmy pożyczkowe i firma windykacyjna, grożą wtedy sądem i więzieniem.

Czy nękanie telefonami nie jest przypadkiem wykroczeniem? dzwonią, o której chcą, serdecznie mam już dosyć, a to dopiero początek lawiny długów…


Czy za długi można iść do więzienia?

wiezienie-za-dlugi

Zanim odpowiem Ci na to pytanie, dodam tylko, że niepotrzebny zamęt i panikę wprowadzają tu wspomniane przez Ciebie instytucje, czyli firmy pożyczkowe, jak i firmy windykacyjne, które w ten sposób właśnie zastraszają dłużników, aby zmotywować ich do spłaty zadłużenia.

A jak wiadomo, więzienie za długi działa bardzo mocno na świadomość i  zaczynamy panikować, wyobrażając siebie za kratami więziennej celi. Każde wtedy pukanie do drzwi wywołuje lęk i obawę przed najgorszym… na szczęście zupełnie nie potrzebnie!

Za długi do więzienia nie można trafić, są jednak pewne wyjątki, które mogą zmienić bieg wydarzeń i wtedy rzeczywiście nie jest już tak wesoło. Co to za sytuacje?

Na pewno za długi można iść do więzienia, jeśli celowo i z premedytacją ukrywamy swój majątek, ukrywamy swoje wynagrodzenie, czy „po ciuchu” wyprzedajemy swój majątek podczas toczącej się przeciwko nam egzekucji komorniczej! W ten sposób dłużnik działa na niekorzyść wierzyciela i taki czyn jest w oczach prawa karalny.

Warto przytoczyć tu art. 300 Kodeksu karnego: Utrudnianie zaspokojenia wierzyciela.

§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy za długi można iść do więzienia? tak, za długi alimentacyjne! skuteczne uchylanie się od niepłacenia alimentów niesie za sobą poważne konsekwencje. Co mam na myśli, pisząc uchylanie się od alimentów? chodzi tu o:

  • celowe nieposzukiwanie pracy,
  • ukrywanie wynagrodzenia,
  • praca na czarno.

Trzecim powodem, za który można trafić do więzienia, to sytuacja, w której pożyczkobiorca zataja przed bankiem lub firmą pożyczkową jakieś informacje, lub przedkłada fałszywe oświadczenie o zatrudnieniu, lub zarobkach. Dochodzi wtedy do wyłudzenia pożyczki lub kredytu i można iść za to do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Czwarta sytuacja, kiedy można obawiać się więzienia, to sytuacja, w której celowo przyczynimy się do sprowadzenia problemów finansowych na inną osobę. Warto tu przytoczyć art. 286 Kodeksu karnego, mówi on, że:

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Piąta i ostatnia sytuacja, kiedy grozi nam więzienie, to niezapłacenie grzywny, którą nałożył na dłużnika sąd. Więzienie jest wtedy dla dłużnika jakby karą zastępczą. Czyli stosuje się przelicznik, że za każdy dzień dłużnikowi zostanie umorzona część grzywny w wysokości np. 100 zł.

… a teraz najważniejsze:

Czy za długi można iść do więzienia w Twoim przypadku? oczywiście, że NIE! samo posiadanie przez dłużnika długów nie jest w Polsce karalne! Długi nie są przestępstwem, to musisz sobie zapamiętać.

Co grozi za niespłacanie kredytów i chwilówek?

Pytasz też, co grozi za niespłacanie kredytów i chwilówek. Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka prosta. W tym momencie muszę zaprosić Cię do przeczytania artykułu zatytułowanego: Jakie są konsekwencje niespłacania zadłużenia. Z tego artykułu dowiesz się bardzo wiele, m.in. np. tego, jak krok po kroku wygląda sytuacja dłużnika po wypowiedzeniu umowy pożyczkowej czy kredytowej, koniecznie przeczytaj ten wpis, byś wiedziała, co Cię czeka!

Podsumowanie

Jednak najważniejsze co musisz zapamiętać z dzisiejszego artykułu, to to, że więzienie za długi Ci nie grozi, bo posiadanie długów nie jest karalne na terenie naszego kraju! Wiem, że to, co teraz przezywasz, jest bardzo stresujące, ale musisz nabrać do tego pewien dystans, rób, co tylko możesz, aby sukcesywnie pomniejszać swoje zadłużenie!

Jeśli czujesz jakiś niedosyt informacyjny, to zachęcam Cię do przeczytania tego e-booka —> Jak wyjść z długów – 12 kroków do wolności. E-book napisała Pani Iwona Wendel, była dłużniczka, e-book zbiera bardzo dobre recenzje i opinie czytelników!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze