Kredyt oddłużeniowy – pomoc CZY pułapka? [SPRAWDŹ] koniecznie

Mówiąc o kredycie oddłużeniowym, mamy na myśli produkt finansowy dedykowany zwłaszcza tym, którzy z racji słabej zdolności kredytowej nie są w stanie wziąć na siebie innego zobowiązania. Jednak nadrzędną funkcją kredytu oddłużeniowego jest wsparcie w spłaceniu poprzednich pożyczek.

Kredyt oddłużeniowy to zarazem bardzo często wentyl bezpieczeństwa dla osób zadłużonych. Tonący w długach takiej oferty się chwyta, a czy gra ona rolę „brzytwy” – to m.in. postaram się objaśnić w dzisiejszym wpisie.

Polacy masowo zadłużeni

kredyt-oddłużeniowy
Czy kredyt oddłużeniowy to ratunek?

W 2016 roku ZBP (Związek Banków Polskich) opracował raport pod nazwą InfoKREDYT, który ujawnił, że na tamten czas ponad 15 milionów obywateli Polski miało jakiś kredyt. A zatem mowa była niemal o połowie pełnoletnich Polek i Polaków.

Suma wszelkich zobowiązań opiewała wówczas na 576,2 miliarda złotych. Jeszcze bardziej interesuje nas jednak kwota 28 miliardów zł – właśnie na tyle oszacowano wartość tych zobowiązań, które nie zostały uregulowane punktualnie!

Co zatrważające, w porównaniu z rokiem 2015 r., było znacznie gorzej. Od tego czasu bowiem, zadłużenie Polaków było większe o 5%, co równa się sumie 30 miliardów złotych…

Kredyt oddłużeniowy – definicja

Wyżej podane liczby mówią jedno: nikt nie jest wolny od ryzyka zadłużenia. Nawet niepunktualne spłacenie zobowiązania rodzi dotkliwe skutki. W poczuciu przytłoczenia stresem zaciągamy kolejne pożyczki, by spłacić wcześniejsze, co prowadzi do tzw. spirali zadłużenia.

Jednak co ważne, nawet tak skomplikowana sytuacja nie jest sytuacją bez wyjścia. Można złożyć wniosek o kredyt oddłużeniowy, stanowiący zwykle wyjście najlepsze (dotyczy to jednak sytuacji, gdy wszystkie inne wyjścia zostały zablokowane i można byłoby się zdawać tylko na wygraną na loterii).

Kredyt oddłużeniowy ma jedno zasadnicze zadanie: wsparcie w spłaceniu wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Chodzi w tym o to, że osoba zadłużona zaciąga jeden, duży kredyt i z pomocą uzyskanych w ten sposób środków reguluje resztę należności.

Taką metodą, kredytobiorca ma już tylko jedno zobowiązanie i jedną miesięczną ratę do uiszczenia.

Czy kredyt konsolidacyjny jest tym samym?

W świadomości Polaków kredyt konsolidacyjny i kredyt oddłużeniowy utrwaliły się jako zamienne nazwy na ten sam produkt finansowy. Tym samym, utrwalił się… mit. Mamy bowiem do czynienia z różnymi ofertami.

Między kredytem konsolidacyjnym a kredytem oddłużeniowym występują podobieństwa, jednak ten drugi wykazuje się większą złożonością i jest znacznie bardziej kosztowny. Tak czy inaczej, jest on ostatnim rozwiązaniem dla dłużników w sytuacji beznadziejnej.

W zasadzie “lista” ważnych podobieństw kończy się na jednej pozycji: zarówno kredyt oddłużeniowy, jak i konsolidacyjny, polegają z grubsza na wzięciu jednego wielkiego kredytu, by spłacić inne. Tu podobieństwa się urywają.

Rozwiązanie dla „finansowych recydywistów”

Kredyt oddłużeniowy powstał z myślą o tych, którzy nie mogą pochwalić się dobrą historią kredytową, wobec czego brakuje im możliwości otrzymania następnego kredytu w banku.

Z tej racji, trudno raczej o kredyt oddłużeniowy w instytucjach bankowych. Oferują go w zdecydowanej większości firmy pożyczkowe, a więc sektor pozabankowy.

Skoro zatem kredyt oddłużeniowy proponuje się osobom ze złą historią kredytową, jest czymś jasnym, że kredyt ów musi być kosztowniejszy. Taka negatywna historia to sygnał, że przyznanie zobowiązania jest ryzykowne z punktu widzenia instytucji finansowej.

Pewność, że konkretny wnioskodawca ureguluje powzięte zobowiązania, jest bowiem niska.

Kredyt oddłużeniowy – jak go otrzymać?

To, jak bardzo trudne będzie uzyskanie kredytu oddłużeniowego, zależy od konkretnej instytucji finansowej, w której będziemy się o niego ubiegać. Sformułowanie „jak bardzo trudne” padło jednak nie bez powodu. Niezależnie bowiem od danej instytucji, łatwe to z pewnością nie będzie.

Co oczywiste, mimo negatywnej historii kredytowej, firma musi posiadać jakieś przesłanki ku temu, by przyznać kredyt. By je znaleźć, dokonuje analizy sytuacji finansowej wnioskodawcy. Co za tym idzie, osoba zadłużona powinna otrzymywać odpowiednie miesięczne dochody.

Przeważnie instytucje – by upewnić się co do tych dochodów – proszą o przedłożenie wyciągu z rachunku bankowego. Poza tym równie częste jest domaganie się zaświadczenia, że klient opłaca zusowskie składki.

Zanim zobowiązanie zostanie nam udzielone, firma pożyczkowa z pewnością zażąda od nas przedstawienia kompletnego wykazu długów.

Jest istotne, by zaistniały w nim dane takie, jak identyfikacja wierzycieli, łączna kwota długu i jak wysokie są raty miesięczne.

Wybór najlepszego kredytu oddłużeniowego

Nim postanowimy, że kredyt oddłużeniowy jest faktycznie opcją dla nas, warto zaznajomić się z paroma radami, które ułatwią wybór najlepszego kredytu oddłużeniowego.

Precyzyjnie rozplanuj budżet

Wzięcie kredytu oddłużeniowego, jak wspomniałam, nie jest rozwiązaniem tanim. Dlatego też, zanim ostatecznie na nie się zdecydujemy, niezbędna będzie rozwaga i przemyślenie, czy będzie to pomoc, czy raczej wpadnięcie w pułapkę.

Oblicz, jakim dysponujesz kapitałem, jakie masz możliwości, sporządź dokładny budżet domowy. Takie kroki pozwolą na ostateczną decyzję, która będzie jednocześnie rozsądna.

Wspomóż się narzędziami finansowymi

Kiedy zaplanowanie budżetu i analizę mamy już za sobą (a więc mamy też pewność, że kolejne zobowiązanie nam pomoże, zamiast jeszcze bardziej pogrążyć), niezbędne jest wybranie oferty najkorzystniejszej.

Jak to zrobić? Sprawę bardzo ułatwiają tu innowacyjne finansowe narzędzia, czyli porównywarki pożyczek czy też rankingi pożyczek. Pokażą nam one czarno na białym, która oferta będzie dla nas najatrakcyjniejsza.

Bądź uczciwy

Proces ubiegania się o kredyt oddłużeniowy składa się z wielu etapów, przy czym jednym z nich będzie (w przeważającej części przypadków) rozmowa z reprezentantem danej instytucji.

Kiedy już do tego etapu dojdzie, trzeba pamiętać, że musimy prowadzić dialog bez cienia fałszu; musi zostać zachowana pełna szczerość, uczciwość i przejrzystość.

W tym duchu należy poinformować przedstawiciela o obecnej sytuacji finansowej oraz o tym, co pozostaje w zasięgu naszych możliwości. W przeciwnym wypadku nawet drobne przekłamanie może stać się przyczynkiem do decyzji odmownej.

Kredyt oddłużeniowy – brzytwa to czy nie?

Kredyty oddłużeniowe mogą pomóc, ale mogą jeszcze bardziej zaszkodzić… No, właśnie… czy tonący w długach „brzytwy” się chwyta? Na pytanie postawione na początku wpisu możemy odpowiedzieć jasno: jeśli nie weźmiemy pod uwagę wszystkich zaprezentowanych tu informacji i wskazówek, kredytem oddłużeniowym możemy się poważnie skaleczyć.

Decyzja o zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania nie może być lekkomyślna, co w przypadku kredytu oddłużeniowego jest jeszcze bardziej oczywiste. A już największe ryzyko stanowią kredyty oddłużeniowe ze złym BIK-iem, kredyty oddłużeniowe z komornikiem czy te bez zabezpieczeń – nie dość, że strasznie drogie, to stanowią naprawdę ciężkie obciążenie dla każdego dłużnika!

Następnie przeczytaj jeszcze:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

9 komentarzy w “Kredyt oddłużeniowy – pomoc CZY pułapka? [SPRAWDŹ] koniecznie”
 1. mam problem że spłatą kredytu, prawdopodobnie dlatego nam odmówiono udzielenia kredytu, bo nie zapłaciłam 40 dni swojej raty i męża i wylądowaliśmy w BIK-u.

  1. Janina Gołębiecka

   Każdy kto ma konto bankowe, kartę kredytową, wziął coś na raty, czy zaciągnął kiedyś pożyczkę – ląduje w BIK-u, i to nie jest nic złego tam się znajdować. Kwestia jednak rozbija się o scoring BIK jaki uzyskamy w oczach rejestru. Jeśli spóźniłaś się z ratą, to prawdopodobnie system BIK to wyłapał i informacja ta znalazła się w rejestrze. Teraz każda firma pożyczkowa czy bank, zanim udzieli klientowi kredytu czy pożyczki, sprawdza jak wygląda profil w BIK-u danego klienta i w oparciu o uzyskane dane, bank czy firma pożyczkowa, podejmuje decyzję czy udzielić klientowi pożyczki bądź kredytu. Możesz spróbować za kilka miesięcy, dane każdego klienta który znajduje się w bazie BIK, są na bieżąco aktualizowane, możesz też pobrać raport BIK i samemu na bieżąco kontrolować, jak widzą nas banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe.

 2. Czy możliwy jest kredyt oddłużeniowy ze złym bikiem? mam problemy finansowe, nim się obejrzałam, wpadłam w pętlę zadłużenia. Strasznie ciężko jest mi z niej wyjść, nie wiem co jeszcze mogę zrobi, oprócz tego co już zrobiłam, obcięłam koszty życia do minimum, oszczędzam na wszystkim jednak i tak nie mogę spłacić swojego zadłużenia. Myślę, że w takiej sytuacji uratowałby mnie kredyt oddłużeniowy ze złym bikiem, czy może mi Pani polecić jakąś firmę pożyczkową godną uwagi? mając jedną ratę byłoby mi dużo łatwiej niż spłacać te wszystkie raty które teraz mam, nie mogę sie w nich połapać – jest bałagan który utrudnia mi spłatę długów i wyjście z pętli zadłużenia :((((((

  1. Janina Gołębiecka

   Nie wolno dopuścić do sytuacji w której nasz profil w BIK-u wygląda źle… zawsze trzeba starać się wyprzedać fakty, a więc: jeśli czujesz że pomału zaczynasz mieć zaległości w spłacaniu rat pożyczek czy chwilówek, i dopuścisz by te zaległości pojawiły się w rejestrze BIK, to szansa na kredyt konsolidacyjny z banku maleje wtedy do ZERA. Banki nie chcą udzielać kredytów oddłużeniowych jeśli widzą, że ich przyszły klient ma słabą historię kredytową i ma już zaległości w spłacie poprzednich zobowiązań…

   Oczywiście kredyt oddłużeniowy ze złym bikiem jest możliwy, ale będzie to kredyt od prywatnej firmy pożyczkowej i na dodatek niestety nie będzie to tani kredyt, do tego stopnia, że czasami po prostu nie opłaca się go zaciągać… Trzeba starać się o kredyt oddłużeniowy jeszcze zanim popadniemy w długi i rejestr BIK to odnotuje.

 3. Suma rat przewyższa pensje. Poszukuję kredytu oddłużeniowego. Mam opóźnienia w BIG. Raty samych kredytów to 3800 zł + chwilówki. Pensja to 4200 zł. W ratach kredytowych nie mam opóźnień obecnie. Najdłuższe wynosiły 14 dni. Jeśli chodzi o BIG są to 2 chwilówki łącznie 2700 . Nie wiem gdzie mam się udać po kredyt oddłużeniowy.

 4. Potrzebuje pożyczki ratalnej około 30. 000 zł z ratą miesięczną max do 500 zł. Mam zadłużenie w chwilówkach więc banki odpadają. Potrzebuje szybkiego ratunku żeby wszystko uregulować i wyjść na czysto. Jestem młodą osobą – mam 22 lata pracuje na umowie zlecenie od 02.08.2018 roku więc umowa nie trwa jeszcze 6 miesięcy. A obecna obowiązuje do końca grudnia. Ponieważ jest przedłużana co 3 miesiące.

 5. Witam, mam kilka chwilówek, które są już sprzedane, popłaciłem trochę, a tu przychodzą jakby te same kwoty, tylko już gdzieś indziej sprzedane, do tego kredyt w SKOK-u na kwotę 20 000 i 60 000 tys z chwilówek już przychodzą sądowne nakazy, chciałbym jakoś z tego wyjść, czy kredyt oddłużeniowy to dobre rozwiązanie? jest możliwość żyranta.

 6. Mój problem jest taki: razem z partnerem zaciągnęliśmy kilka pożyczek których nie spłaciliśmy, do tego później on założył firmę i teraz ma też dług w skarbowce, ja jestem na zwolnieniu lekarskim, on dostał umowę o prace na 3 msc, czy mamy jakąś szanse na kredyt oddłużeniowy? większość pożyczek jest na niego.

 7. Ktoś uzyskał ten kredyt oddłużeniowy..?? proszę o wiadomość na pocztę. Mam taki sam problem jak wszyscy, dopiero zapłaciłem 40 tyś, bo wypowiedzieli mi umowę i jestem w czarnej dupie.. :( z miesiąca na miesiąc coraz gorzej :( A najgorsze są telefony od rana do wieczora. Mam już tego dość. Proszę o pomoc.

Comments are closed.