Firma windykacyjna nęka telefonami - co mam zrobić? [ZOBACZ] • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Firma windykacyjna nęka telefonami – co mam zrobić? [ZOBACZ]

Jestem nękana telefonami przez firmę windykacyjną, nie dają mi spokoju, dzwonią do mnie nawet dwa razy dziennie, dzwonią nawet w weekendy a przecież wiem że nie pracują?! Wiem, że nękanie telefoniczne przez firmy windykacyjne zdarza się dość często, ludzie piszą na forach – można poczytać, ale u mnie to przechodzi ludzkie pojęcie!

Ponad to, dług który mam przedawnił się 6 lat temu a więc jest to bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną! co robić?? jak z nimi rozmawiać??


nękanie-telefonami-przez-firmę-windykacyjną

Mam wrażenie, że coraz częściej piszecie do mnie z prośbą o poradę, kiedy windykator przekracza swoje uprawnienia. Metody które stosują firmy windykacyjne, bardzo często są nielegalne i najczęściej są to:

 • straszenie wysokimi odsetkami
 • nachodzenie w domu i pracy
 • oczernianie w towarzystwie rodziny, przyjaciół i pracodawcy
 • wielokrotne wydzwanianie
 • próby wejścia do domu i zajęcia mienia

Najwyraźniej, zatruwanie życia dłużnikom, wielu windykatorów wzięło sobie za cel w życiu, najgorszy jest taki windykator z powołania, który „na bezczela” będzie nawet kazać spłacić przedawniony dług!

Ofiarami firm windykacyjnych najczęściej bywają starsze osoby, nie znające się na prawie, chcące jedynie spokoju od życia.


Kiedyś była dość głośna sprawa w mediach, pamiętacie to: otóż pewien Piotr U. z Gdyni, miał ojca który zmarł i pozostawił po sobie dług w formie niespłaconej pożyczki. Syn nie musiał spłacać tego długu i miał na to niezależne opinie od prawników, jednak windykator zażądał natychmiastowej spłaty pożyczki i zagroził Piotrowi U. że obciąży go odsetkami karnymi w wysokości 40% w skali roku!

Piotr U. był nękany telefonami z firmy windykacyjnej nawet przed 7-dmą rano, oraz w weekendy, oczywiście telefonowano z numeru zastrzeżonego.

Mężczyzna zgłosił sprawę na Policję i firma windykacyjna odpuściła swoje chore działania wobec dłużnika.


Firmy windykacyjne bardzo często nielegalnie próbują doprowadzić do wyegzekwowania długu, nawet kiedy dług przedawnił się. Taki właśnie często jest model biznesowy firmy windykacyjnej.

Windykacja kupuje przeterminowany dług za grosze i robi wszystko, aby odzyskać jak najwięcej pieniędzy. Każda złotówka ponad to co zapłacili za dług, to już zysk dla firmy windykacyjnej.

A co mówi prawo?

Prawo mówi, że windykator nie ma takich samych uprawnień jak komornik i nie może żądać wyjawienia majątku, wpuszczenia windykatora do domu, nie ma nawet nakazu w ogóle rozmawiania z firmą windykacyjną, można ich totalnie zignorować i tyle.

A nachodzenie windykatora w pracy czy w domu, lub nękanie telefonami, można zgłosić na Policję pod zarzutem naruszenia miru domowego, tak samo groźby karalne. Za to kodeks karny przewiduje 3 lata pozbawienia wolności!

Odszkodowanie od firmy windykacyjnej?

Tak! można nawet dochodzić odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną. Taką sprawę należy wtedy skierować na drodze cywilnej do rejonowego sądu i żądać rekompensaty za poniesiony stres, w wyniku działań windykatora!

A horrendalne odsetki nakładane przez windykację?

To samo tyczy się próby egzekwowania zbyt wysokich odsetek przez firmę windykacyjną. Windykatorowi grożą wtedy 2 lata pozbawienia wolności! W myśl tzw. ustawy antylichwiarskiej z 2006 r. nałożone odsetki nie mogą przekraczać w skali roku 21 procent!

… podsumowując:

Co zrobić kiedy firma windykacyjna nęka telefonami?

 1. Na początek zadzwoń na bezpłatną infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstaw całą sytuację.
 2. Jeśli chcesz dalej  pociągnąć sprawę nękania przez windykatora, to możesz również złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów. Wtedy rzecznik skontaktuje się z firmą windykacyjną na swój sposób :-).
 3. Możesz jeszcze powiadomić o nękaniu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
 4. I najważniejsze – możesz złożyć doniesienie na Policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, to od razu powinno uspokoić nadgorliwego windykatora!

Jeśli więc kogokolwiek z Was, firma windykacyjna nęka telefonami lub nachodzeniem, to macie aż 5 instytucji, do których można się zwrócić z tym problemem! Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną jest karalne, pamiętaj o tym!

Aktualizacja:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Koniecznie przeczytaj teraz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...


52 komentarzy

 1. yeti

  Dzięki za artykuł, też byłem nękany telefonicznie przez upartego windykatora, zawsze dzwonił z telefonu/numeru zastrzeżonego i nigdy nie wiedziałem kiedy to on dzwoni, inaczej bym po prostu nie odbierał! taki miałem wtedy charakter pracy, że musiałem odbierać nawet zastrzeżone. Zgadzam się, że trzeba zgłaszać nieuczciwe działania firmy windykacyjnej na Policję i do innych instytucji!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Skarga na windykatora w takim wypadku była uzasadniona.

  • Bogdan

   Niestety policja twierdzi, że nic nie może. Jest to sprawa cywilna..

 2. Ola W.

  Moglibyście zamieścić jakiś wzór skargi na firmę windykacyjną. Jeśli to ma rzeczywiście zadziałać, to trzeba by poinstruować jak napisać taką skargę. Proszę o uwzględnienie tego w artykyle jeśli to możliwe!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   @Olu – wiesz już gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną. Nie potrzeba do tego żadnego wzoru skargi ponieważ w zależności do jakiej instytucji zgłosisz, to pokierują Cię na swój sposób. Wystarczy po prostu opisać zaistniałą sytuację, typu: przedstawiciel firmy windykacyjnej ……. ……. nęka mnie telefonami i nachodzi w pracy i w domu zakłócając mir domowy. Następnie można przywołać któryś z paragrafów załączonych do powyższego artykułu. Warto też wspomnieć jak często do nas wydzwaniała firma windykacyjna, czy jak często windykator przychodzi do domu. Należy po prostu zawrzeć w skardze wszystko, co uważasz za naruszenie swoich dóbr osobistych wiesz? Dla jednej osoby przekroczeniem granicy będą 3 telefony w tygodniu od firmy windykacyjnej, dla kogoś innego może to być 5 telefonów – skargę na windykatora składamy gdy czujemy się nękani i prześladowani. Życzę wszystkiego dobrego!

 3. ona40

  Też padłam ofiarą firmy windykacyjnej. Teraz już wiem jak postępować z firmą windykacyjną. Dzięki. W moim przypadku często dzwonili do miejsca gdzie pracuję i rozmawiali z księgowością o moich problemach finansowych. Najdziwniejsze było to, że chcieli zwindykować dług który przedawnił się. No nie udało im się, wysłałam na adres firmy windykacyjnej pismo które informowało w szczegółach dlaczego dług przedawnił się i dali mi spokój.

 4. Kajka

  czy to normalne, że windykator dzwoni do pracy? wiem z opowieści koleżanki, że firma windykacyjna stosowała wobec niej taki zagrania. Chyba liczyli na wstyd jaki ogarnie dłużnika gdy szef się dowie o długach i tak dłużnik dla świętego spokoju spłaci zadłużenie :))))

 5. Tośka

  Widziałam już na wielu forach, że ludzie piszą skarżąc się na telefoniczne nękanie przez firmę windykacyjną. To my dłużnicy daliśmy windykatorom takie poczucie pewności wiecie? gdyby każdy zgłaszał windykatora na policję za nękanie, to by się bali w taki sposób podchodzić do klienta. Co więcej, poziom komunikacji firma windykacyjna dłużnik, byłby na o wiele lepszym poziomie!!!!! Kiedyś zadzwoniła do mnie windykatorka i zamiast dzień dobry, to powiedziała: czemu jeszcze Pani nie spłaciła długu? no tak, tak wygląda poziom rozmów telefoniczną windykacją. Nie wiem kogo oni tam posadzili na telefonie, ale zero obycia i kultury.

 6. Eleonora

  Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? podpowie ktoś w paru zdaniach jak sklecić takie pisemko? pismo chcę wysłać do samej firmy windykacyjnej i do instytucji wymienionych w artykule.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie ma na to gotowego wzoru, jesli interesuje Cię napisanie skargi na firmę windykacyjną, to jasno i klarownie opisz sytuację w której poczułaś, że jesteś nękana przez windykatora. Warto wspomnieć miejsca, daty, dokładne godziny i treść rozmowy z windykatorem. Im lepiej opisana skarga na windykatora tym skuteczniejsze będą działania instytucji do której zwrócimy się o pomoc.

 7. toja

  Nie wiedziałam, że możliwe jest odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną?! ktoś już próbował zagrać z nimi w ten sposób za te uporczywe kontakty z dłużnikami? ciekawe ile można zażądać :D może byłoby na spłatę długów akurat :D

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety nie znam jeszcze nikogo, kto miałby szansę zawalczyć o odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną. Jeśli będę coś wiedzieć to dam znać jaką kwotę udało się uzyskać, ile to trwało i jak mniej więcej wyglądała cała sprawa, na co należy zwrócić uwagę itd.

 8. Nadia

  Przecież nękanie przez firmę windykacyjną można podpiąć pod „stalking”! Zgodnie z art. 190a § 1 kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Paragraf 2 omawianego artykułu stanowi, że tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

  i jeszcze jeden artykuł:

  kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

 9. turanka

  Oczywiście, że aa uporczywą windykację nieistniejącego, lub przedawnianego długu należy się odszkodowanie… Nękając i żebrząc o zapłatę to naruszenie dóbr osobistych! Windykatorzy myślą, że cel uświęca środki np. nękanie telefonami?? NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!

 10. TakaTam

  Szkoda tylko, że wniesienie pozwu o naruszenie dóbr osobistych kosztuje w sądzie aż 600 zł. Myślę, że lepiej ścigać taką firmę windykacyjną co nęka telefonami czy wizytami w domu czy w pracy – przez prokuraturę. Chyba, że można też złożyć wniosek w sądzie o zwolnienie z kosztów sądowych, wtedy nie było by tak źle. Można może dostać nawet adwokata z urzędu… nie wiem, trzeba by było sprawdzić dokładnie.

 11. Dawid Rębała

  Firmy windykacyjne nie tylko dzwonią, oni wysyłają też SMS-y przecież i listy polecone, myślę, że ma tu zastosowanie a raczej naruszenie artykułu 190a KK – uporczywe nękanie. Jeśli chodzi o próbe windykacji nieistniejącego długu, to jest to z kolei naruszenie artykułu KK – 13 czyli usiłowanie popełnienia czynu zabronionego.

  Windykacja skupuje różne długi, te przedawnione i te z wadą prawną i masowo wysyła powiadomienia o nakazie spłaty zadłużenia. Założę się, że jakiś procent ludzi płaci te kwoty, bo boją się windykatora i komornika. Taka jest rzeczywistość. Szczególnie starsze osoby na emeryturach które nie znają przepisów.

 12. dłużniczka

  Jeśli przedstawiciel firmy windykacyjnej (windykator) nęka Was i niepokoi, czy nawet kiedy zbyt często nachodzi Was w domu,to trzeba złożyć zawiadomienie na Policję, wedle art. 107 Kodeksu Wykroczeń. Zawiadomienie można też złożyć w prokuraturze, można to zrobić ustnie lub pisemnie. Naruszenie miru domowego to przestępstwo – nie dajcie się!

 13. iska39

  Nadużycia ze strony firm windykacyjnych są bardzo częste! żeby walczyć z nimi, trzeba uświadamiać ludzi gdzie się da, że dłużnik też ma swoje prawa, blogi jak ten, powinny częściej pisać jak walczyć z firmą windykacyjną bo ludzie szukają takich informacji bardzo często. Nękanie przez windykację zdarza się często, za często, Trzeba zmienić świadomość ludzi, windykator nie ma prawa wydzwaniać na telefon i ciągle składać nam wizyty czy to w domu, czy to w pracy….

 14. yetti

  straszenie przez firmy windykacyjne to stąpanie po cienkim lodzie, bo jak trafia na kogoś kto dobrze zna prawo, to będą mieli przerąbane…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   No niby tak, ale zobacz, że firmy windykacyjne wciąż praktykują te metody zastraszania i widocznie mają to gdzieś, że prędzej czy później trafią na kogoś kto wytoczy im sprawę, zgłosi na Policję lub nawet zażąda odszkodowania od firmy windykacyjnej za nękanie. Działania firm windykacyjnych przechodzi ludzkie pojęcie, trzeba umieć się przed nimi bronić, bo inaczej wejdą na głowę dłużnikowi! Oczywiście nie jest w porządku wrzucanie wszystkich firm windykacyjnych do jednego wora. Niektórzy windykatorzy działają według litery prawa, My mówimy jedynie o tych windykacjach, które nagminnie łamią prawo zastraszając dłużników i nękając ich telefonami i wizytami domowymi. Myślę, że przydało by się zaostrzenie przepisów wedle których firmy windykacyjne miałby nałożone ogromne sankcje jeśli doszłoby do nękania dłużnika. Albo od razu zakaz prowadzenia tego typu działalności.

 15. Gośka/Poznań

  Mam pytanie, czy windykator może dzwonić do pracy? nie wiem czy chcą mi narobić wstydu, czy o co im chodzi… mam dług na 2.000 zł i mają czelność wydzwaniać po pracodawcach..?!?!?!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Windykator nie ma prawa kontaktować się z kimkolwiek oprócz nas samych i to jeszcze nie za często bo można zgłosić sprawę na Policję o nękanie przez windykatora! Jeśli dzwonią do Ciebie do pracy, to warto powiadomić o tym którą z instytucji którą wymieniłam w artykule, możesz też powiadomić każdą z nich. Jest to „stalking” i zakłócanie miru domowego!

 16. anonimka

  bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną zdarza się bardzo często, podobna historia przytrafiła się mojej bliskiej przyjaciółce, na szczęście dziewczyna zna się trochę na prawie (niedokończone studia prawnicze). Nie dość, że wygarnęła windykatorowi terenowemu, to jeszcze głosiła całe zajście na Policję – warto było, moja przyjaciółka powinna być przykładem, jak radzić sobie z nękającą firmą windykacyjną.

 17. Olesek

  naruszenie dóbr osobistych przez firmę windykacyjną należy zgłaszać, im więcej osób zacznie to robić, tym szybciej pozbędziemy się z Polski takich praktyk firm windykacyjnych. Polecam przejrzeć art:

  Zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego:

  „§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

  Niestety proces przed sądem o naruszenie dóbr osobistych jest kosztowny bo opłata sądowa wynosi aż 600 zł. Zawsze jednak warto wystosować do firmy windykacyjnej wezwanie z żądaniem zaprzestania stosowania praktyk, które naruszają dobra osobiste.

 18. ona

  Witam, posiadam długi u komornika, wysokość 1935 zł oraz długi w kancelarii windykacyjnej 1450 zł. Potrzebuje pomocy, ponieważ państwo z windykacji powiedzieli mi, że będzie kolejna wizyta terenowa, która odbędzie się w miejscu mojego zamieszkania i pani z windykacji mi powiedziała, że windykator pójdzie do moich sąsiadów i się wypyta, gdzie pracuję i czym jeżdżę do pracy, czy windykator ma takie prawo?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zapewne Pani z firmy windykacyjnej chodziło o to, że windykator terenowy przeprowadzi czynności terenowe, a dokładniej wywiad środowiskowy. Oczywiście firma windykacyjna nie ma prawa takich wywiadów przeprowadzać i nigdy nie powinno coś takiego się wydarzyć. Często pracownicy firmy windykacyjnych zastraszają w ten sposób dłużników, aby Ci spłacali swoje długi priorytetowo. Zatem, to, czy poddasz się takim groźbom ze strony firmy windykacyjnej, czy nie, zależy wyłącznie do Ciebie :-).

 19. iza

  Witam, a mam jeszcze pytanie odnośnie tych telefonów : Zawsze jak dzwonią to zanim wypytują o potwierdzenie moich danych podają informację że rozmowa jest nagrywana. Czy mam prawo nie wyrazić zgody na nagrywanie rozmowy ? lub np. jak pytają mnie czy nazywam się Pani XXXX to … mam im prawo udzielić odpowiedzi typu : no chyba To Pani do mnie dzwoni to nie wie Pani do kogo wybierała nr. telefonu ??? czy lepiej nie wdawać się w dyskusję i rozłączyć się ? wydzwaniają z różnych nr. tak więc blokada nie wchodzi w grę.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Spróbuj ściągnąć aplikację w której blokuje się jednym przyciskiem numery telefonów, za każdym razem gdy usłyszysz w słuchawce pracownika firmy windykacyjnej, rozłącz się bez słowa (szkoda tracić czas na dyskusje), następnie numer telefonu z którego dzwonili dodaj do „czarnej listy”, jest to żmudna praca ale popłaca, bo kiedyś kończą im się numery telefonów. Jeśli nie masz ochoty na takie działania, to poinformuj dzwoniącą firmę windykacyjną, że masz dosyć i przy ponownym kontakcie zgłosisz sprawę na policję pod zarzutem nękania. Poproś też o imię i nazwisko [pracownika, który do Ciebie dzwoni.

 20. Filip

  Witam, czy pracownicy terenowi firmy windykacyjnej maja prawo nachodzic moja żonę w pracy podczas mojej nieobecnosci? Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu. Wcześniej prawdopodobnie byli pod domem i od sąsiadów się dowiedzieli gdzie pracuje. Tym bardziej że moja żona w żaden sposób nie jest związana ze sprawą.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Działania windykatorów terenowych bardzo często są niezgodne z prawem, tak jest i w Twoim przypadku. Sprawę możesz zgłosić na Policję pod zarzutem nękania lub też do innych instytucji o których wspominam w artykule.

 21. Andrzej

  Ja za pisanie do mnie listów, sms, telefonów, zgłosiłem sprawę na policję (Pani Policjantka tak mnie przesłuchała, że to wyglądało jakbym ja bym sprawcą całego zła), również do prokuratury zgłosiłem znaną firmę windykacyjną, „ostatnio z prasy i TV” i co,? też nic nie pomogło. W chwili obecnej mam na telefonie zainstalowaną aplikację i mam spokój, odrzuca niechciane telef.

 22. Aleksandra

  Witam. Mam problem nęka mnie jedna z firm windykacyjnych, dzwonią do mnie o 7 rano i kilka razy w ciągu dnia z rożnych oddziałów w Polsce. Co ciekawe szukają osoby której ja nie znam i za każdym razem mówię ze nie znam osoby której szukają i nie mam żadnych długów, Pni twierdzi ze zaznacza ze numer błędny itd. ale sytuacja trwa już od 2 tygodni. Co mogę zrobić gdzie to zgłosić? Numer którego używam ma już ok 6 lat.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Obawiam się, że będziesz musiała zaczekać tak długo, dopóki wewnętrzny system tej firmy windykacyjnej nie „przemieli” informacji, że numer telefonu jest nieprawidłowy, ale w końcu dadzą Ci spokój.

 23. zbigniew

  Witam. Bardzo ciekawa strona. Ja również mam problem z firmą windykacyjną z Gdyni. No może nie ja a moja koleżanka. Ja zobowiązałem się przed tą firmą jako pełnomocnik. Koleżanka ma pozostawione w Polsce długi {niewielkie}. Obecnie Ona jak i ja mieszkamy w UK. Dogadaliśmy się, ze to ja w imieniu koleżanki będę płacił co miesiąc jej długi. I też tak jest. Co miesiąc wysyłam 300 zl na poczet tych długów – regularnie. Jednak jak widać jest to dla firmy windykacyjnej za mało. Codziennie dostaje po 2, 3 telefony z Polski od tej firmy windykacyjnej.

  Jeżeli odbieram telefon i słyszą mój głos, to telefon się wyłącza. Kiedy jednak ktoś się odezwie, to sprawdzają moje dane do identyfikacji i pytają o panią dłużniczkę. Ta Pani nie mieszka ze mną, ja jej tylko jako rodak pomagam ze względu na jej trudną sytuację i stan psychiczny. Następna dziwna sytuacja jest to, ze Pani mieszkała koło Gdańska, dwie sprawy komornik z Warszawy sprzedał tej firmie windykacyjnej, firma żąda zapłaty ale płacić trzeba na konto komornika. W pismach, które dostała koleżanka od komornika widnieje inny komornik jak ten, który przedstawia firma windykacyjna.

  Na piśmie od komornika, który dostała koleżanka jest kwota 720 zł. Kwota żądana od firmy windykacyjnej jest kwota 1800 zł. Windykacja nie potrafi tego wyjaśnić, tłumacząc to kosztami komorniczymi. Myślę ze to wygląda na oszustwo. Panie dzwoniące są bardzo niemile a słysząc ze nie pozwalam sobie na oszustwo, chcą rozmawiać tylko z koleżanką. Pozdrawiam ze Szkocji

 24. Daria M

  Hej, strasznie irytuje mnie nękanie przez windykatora ze znanej firmy windykacyjnej. Dług nie jest duży, bo zaledwie 300 zł i spłacę go jak tylko dostanę wypłatę w przyszłym miesiącu. Nękanie windykatora polega na tym, że potrafi zadzwonić do mnie w ciągu dnia nawet 5-6 razy, jest to nękanie telefoniczne i naprawdę mam już dosyć.

  Ściągnęłam sobie nawet na telefon taką aplikację blokującą numery telefonów, ale firma windykacyjna jest tak przebiegła, że co chwile dzwoni z innego numeru. Brak jest mi już sił…….

  Jak zakończyć to nękanie telefonami? powiedziałam rozmówcy, że jak jeszcze raz zadzwonią do mnie to zgłoszę to na Policję! myślicie że pomogło?

 25. Janusz/Kłodzko

  Z tego co widzę, to nękanie telefoniczne jest najczęściej stosowaną metodą firm windykacyjnych na „dociskanie” dłużnika do granic wytrzymałości psychicznej. Wedle mojej opinii nękanie telefonami jest przez polskie prawo zakazane, nawet jeśli rzeczywiście dłużnik ma długi.

  Wypadałoby złożyć skargę na firmę windykacyjną, a jak to nie pomoże to złożyć doniesienie na Policję lub do prokuratury. Z tego co wiem to możliwe nawet jest odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną, trzeba wtedy złożyć pozew cywilny przeciwko takiej firmie i dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej.

  Mnie jeszcze zastanawia taka kwestia: czy windykator może dzwonić do pracy? bo to przydarzyło się właśnie mnie, oczywiście telefon odebrał mój szef, bo windykator dzwonił na numer podany na stronie internetowej mojej firmy. Windykator powiadomił mojego pracodawcę, że mam długi z tytułu niespłaconego kredytu i się rozłączył. Oczywiście najadłem się wstydu nic więcej.

  Nie wiem czy to nękanie przez telefon kiedyś się skończy, ale pomału kończy mi się cierpliwość…

 26. Małgorzata55

  Pra Group – nękanie telefoniczne

  Czy komuś z Was tutaj piszących udało się uzyskać jakieś odszkodowanie za nękanie przez firmę windykacyjną? czy mogę gdzieś ściągnąć wzór skargi na firmę windykacyjną?

 27. Lucyna

  A co jeśli chodzi o bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną? problem polega na tym, że nie mam żadnych absolutnie długów, a wydzwania do mnie windykator, windykator dzwoni rano i wieczorem, zupełnie nie interesują go pory dnia. Nie wiem skąd firma windykacyjna wzięła dane z których wynika, że mam długi?

  Poprosiłam o przesłanie mi na mój adres domowy dokumentów świadczących o tym, że zalegam gdzieś z długami, dokumentów od pół roku oczekuję, a windykator wyobraźcie sobie i tak nęka mnie telefonami?!

  Co zrobić z nękającymi telefonami? długu udowodnić mi nie umieją a wciąż do mnie wydzwaniają? może czas postarać się o odszkodowanie za nękanie telefonami? Pozdrawiam i życzę Wam wytrwałości, nie dajcie sobą pomiatać!!!!!!!

 28. gość

  Na początku lipca był pierwszy telefon, który odebrałam. Pani z firmy windykacyjnej GetBack poinformowała mnie, że mam niezapłacony dług wobec firmy Orange z roku 2000 r. Powiedziałam że chyba im się coś pomyliło. Potem po analizie przypomniało mi się że miałam z Orange taką sytuację która wyjaśniłam.

  W 2000 roku miałam udar mózgu i od tego czasu jestem na rencie inwalidzkiej (umowa z Orange była jeśli dobrze pamiętam na firmę). Po tylu latach nie mam już ani żadnych dokumentów, ani moja zepsuta pamięć nie jest w stanie odtworzyć sytuacji.

  Po pierwszych telefonach przestałam odbierać telefony z firmy windykacyjnej GetBack, sprawdzam na internecie do kogo należy numer i wrzucam na czarną listę, bo zaczęli dzwonić wcześnie rano, późno wieczorem po kilka razy dziennie. Na czarnej liście mam już kilkanaście numerów. Jest to dla mnie bardzo obciążające nękanie. Mam nadzieję że jest na to sposób. Proszę o poradę.

 29. Pati

  Firma VINDIX i EOS wydzwaniała do mnie po kilkadziesiąt do kilkuset razy dziennie. Grożono mi śmiercią spaleniem samochodu, dzwoniono przed godziną 0:00 i czasem ok. godz. 5:00 lub 6:00. Kiedy w końcu państwo zabroni tym bandytom takich działań? Najgorsze, że nie miałam długów. Spóźniłam się z zapłatą za telefon w Orange, oni po tygodniu sprzedali dług. Ja zapłaciłam w Orange i mimo, że nie miałam już długów na policji mnie olali, a firma windykacyjna mnie nękała nadal. W końcu zniszczono mi samochód, a policjant poinformował mnie, że jeśli złożę zawiadomienie, to będę skazana za pomówienie. Sądy i policja trzymają z firmami windykacyjnymi. Rozpatruję napisać skargę gdzieś za granicę. Może Strasburg, co o tym sądzicie? Podobno w Polsce nęka się kilka milionów ludzi za rzekome długi.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Pati, tak to prawda, firmy windykacyjne przekraczają swoje kompetencje każdego dnia i nękają dłużników na różne sposoby. Nawet nie wiesz ile otrzymuję skarg od poszkodowanych osób. Nie wiem czy cokolwiek jesteś w stanie sama zrobić. Proponuję abyś zaczęła od złożenia skargi na firmę windykacyjną i zaprzestanie działań jakie wobec Ciebie stosują. Wzór skargi na firmę windykacyjna znajdziesz w dziale WZORY PISM. Na pewno trzeba walczyć z windykatorami drogą formalną, wykrzykiwanie do słuchawki telefonu nic Ci nie da, szkoda nerwów.

 30. Tadeusz

  Zobowiązanie finansowe dla Polkomtel, sprawa sądową, wyrok że spłata w ratach, zobowiązanie wpłacone terminowo, Polkomtel sprzedał dług, a firma windykacyjna żąda 566 zł, niby odsetek, nadmieniam że wszystko wpłaciłem przed terminem, nękają mnie telefonicznie, SMS, sądem, Wszystkie nr tel, i SMS posiadam do wglądu

 31. Piotr

  Ja sprawę nękania załatwiłem trochę inaczej. Zgłosiłem na policje, ze jestem nękany/firma z Wrocławia/. Policja nic nie robiła. Oni nachodzili mój dom, żonę jak bylem w pracy. Pewnego razu zapowiedzieli się, wziąłem wolne, poczekałem na nich, psa wziąłem do domu. Mam bramę na pilota. Jak wjechali zamknąłem bramę i gdy wyszli z auta spuściłem psa. Pies jednego poszarpał że krew poszła. Drugi zaczął psa gazem psikać, ale Bandog nie reagował. Szarpnął go za rękę i wyrwał mu takie długie żółte ścięgno. Uciekli do auta a pies za nimi do środka. W końcu go zawołałem. Podjechali pod bramę, a tu zamknięte. Poszedłem do nich – wyglądali fatalnie. Powiedzieli bym otworzył bo zadzwonią po Policje. Powiedziałem ze niech dzwonią i będą mieć sprawę za wtargniecie i napaść mnie i zony na posesji. Stali tak tym autem i jeden mówi ze muszą jechać do szpitala. Poprosiłem 500 zł za otwarcie bramy. Zaczęli szukać kasy, obaj znaleźli 376 zł dziady. Więcej nie dzwonili…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   No Piotrze coś Ty tym biednym windykatorom narobił…

 32. Tomek

  witam, czy istnieje przepis który jasno określa godziny lub dni w których firma windykacyjna może podejmować działania? czy wizyta w niedzielę o godzinie 19:00 jest zgodna z prawem? i drugie pytanie: od roku zmieniłem miejsce zamieszkania i zameldowania, firma windykacyjna nachodzi osoby mieszkające pod poprzednim adresem, proszę o komentarz i podanie konkretnych przepisów związanych z takimi kwestiami.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Tomku, niestety nie ma przepisu który jasno określałby godziny w jakich windykator może złożyć dłużnikowi wizytę. Ale dodam, że są takie przepisy jak:

   – art. 107 kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie) i
   – art. 193 i art. 190a kodeksu karnego (naruszenie miru domowego i stalking).

   I tymi przepisami należy posługiwać się, jeśli windykator pojawia się w domu dłużnika zbyt często lub o niewłaściwej porze. Do takiej na pewno należy niedziela, okolice godz. 19-tej.

   Gdzieś czytałam, że organizacja zrzeszająca wszystkie firmy windykacyjne opracowały zbiór Zasad Dobrych Praktyk, gdzie m.in. wzięto także kwestię działań terenowych windykatorów. W materiale tym organizacja zaleca wizyty u dłużników w czasie i miejscu najmniej dla dłużnika uciążliwym, a więc są to dni powszednie w godz. od 7:00 do 21:00, a jeśli kontakt z dłużnikiem jest wyjątkowo utrudniony, to windykator może odwiedzić go także w sobotę i niedzielę w godz. od 8:00 do 20:00.

   Jak dla mnie, sobota i niedziela, a zwłaszcza niedziela wieczorem jest nie do przyjęcia, by ktokolwiek (szczególnie windykator) nachodził mnie w moim miejscu zamieszkania, tak jak pisałam, możesz powołać się na przepisy który wyżej wymieniłam jeśli czujesz, że jesteś nachodzony.

 33. Wojtek

  Co mam zrobić żeby firma windykacyjna dała mi spokój? Otóż 20 lat temu mój ojciec zaciągnął pożyczkę w banku na kwotę 3000 zł. Nie spłacał swego zobowiązania i po paru latach ojcu się zmarło i cisza nic, aż 1.5 roku temu firma windykacyjna Best zaczęła wydzwaniać do mnie o spłatę długo po zmarłym.

  Uświadamiałem im, że na dzień w którym do mnie zadzwonili, że takowe zobowiązanie jest przedawnione i żeby dali mi spokój, ale to nic nie pomogło, były momenty że wydzwaniali po kilka razy dziennie.

  Byłem z poradą u adwokata, ten mi poradził żebym się tym nie przejmował, bo jest to przedawniony dług a windykacja chce za wszelką cenę wyciągnąć ode mnie pieniądze w kwocie ponad 9000tys.

  Zmieniłem nawet numer telefonu, a biorąc nowy zastrzegłem sobie podawanie mojego numeru, nie wiem jakim cudem uzyskali do mnie telefon i od tego momentu wydzwaniają i staje się to upierdliwe, ja co prawda już nie odbieram od nich rozmów, tylko zacząłem blokować każdy nieznany mi numer komórkowy. Proszę mi napisać co mogę w tej sprawie zrobić aby się ode mnie odczepili?

 34. qrwqw

  nie ma to jak zaciągnąć zobowiązanie i czekać na przedawnienie – bezczelnie twierdząc, że windykator nęka dłużnika – od razu do sądu i wniosek o zwrot długu wraz z odsetkami plus koszt prawnika i zwrot za sprawę sądową! gorąco polecam wierzycielom – satysfakcja z wygranej sprawy 100% – mina dłużnika – bezcenna :) Ale żeby nie było… sieci komórkowe tak samo poprzez sąd należy „gnębić” gdy nieuczciwie naliczają jakieś koszta!

 35. Krystyna

  Dzień dobry, chodzi o nękanie przez firmę windykacja oraz zajęcie pensji, jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, nie radzę sobie ze spłatą długów, ale szukam pomocy by temu zaradzić, potrzebuje tylko czasu. Firmy windykacyjne a zwłaszcza firma Armata straszy mnie, że pod adres zameldowania wyślą dwóch edukatorów. Ja pod adresem zameldowania nie mieszkam, mieszka tam tylko moja 93 letnia ciocia niesprawna osoba.

  Ja już nie mam siły, nie radzę sobie z tymi groźbami od firmy windykacyjnej. Natomiast Profi Credit po dwóch tygodniach opóźnienia w spłacie raty zajął mi pensję nie informując mnie o tym.

  Bardzo proszę o pomoc, jestem sama z tymi problemami i już sobie nie radzę. Proszę o pomoc. Dziękuję pozdrawiam Krystyna M.

 36. gość

  W 2001r wzięłam sprzęt AGD na raty. Dodatkowo na prośbę brata dobrałam mu sprzęt audio do samochodu, raty były spłacane terminowo przeze mnie, jednak brat ostatnich kilku rat nie spłacił, o czym do chwili wezwania przez bank nie miałam pojęcia.

  Zwróciłam się do brata z prośbą o zapłatę zaległych czterech rat, obiecał ale… Niestety po kilkunastu latach, a dokładnie w roku ubiegłym zaczęłam otrzymywać telefony od firmy windykacyjnej Getback.

  Firma ta zaczęła się upominać o wykupiony od banku dług . Najpierw mnie straszyli sądem, a teraz otrzymałam pismo informujące mnie, że sprawa nie do sądu ale do komornika trafi by wyegzekwować dług.

  Bardzo proszę o pomoc, co mogę w tej sytuacji zrobić? jestem osobą bezrobotną na utrzymaniu męża i dwójki dzieci na które otrzymuję świadczenia rodzinne.

 37. pan

  jak wejdą do mnie na prywatną posesję, to już nie wyjdą hehehe, a jak by mi psa gazem potraktowali, to najpierw rurką by dostał, a potem ten gaz w d….. cały bym mu wypsikał, a resztki na mordę nie płacić windykatorom, to oszuści, jak dzwonią ja zawsze mówię, że musi to zostać miedzy nami, a ci słuchają i wtedy im pierdzę w słuchawkę, ot tyle mam im do powiedzenia, jakoś nowego auta mi nie chcą zając, a o jakimś długu mówią… zapraszam więc do mnie windykatorów na prywatną posesję, ogrodzoną tabliczkami ostre psy – wszystko z literą prawa, oj długo długo bym pieski nie odwoływał…

 38. Barbara

  Witam. Moja sprawa wygląda tak. W grudniu ubiegłego roku zadzwonił Pan z Windykacji że mam niezapłacone 2 raty za auto, on nalicza kolejną, kolejny miesiąc plus kara za zerwanie umowy i mam zapłacić 22 tys zł teraz i już. Poszłam więc i przelałam 18 tys bo w międzyczasie Pan z windykacji napisał, że on wznowienie umowy mi obniżył i wyszło tak, że zostało do zapłaty 2600 zł.

  Same raty dwie, plus ta trzecia na zaś na kolejny miesiąc 3×3700. Tych 2600 nie zapłaciłam bo pisma nie otrzymałam żadnego odnośnie zerwania umowy, nie było żadnych powiadomień tylko straszące SMS.

  W tym miesiącu jednego dnia z różnych tel od 7 rano zaczęto mnie nękać tel i SMS straszyć i dawać 24h na odstawienie auta… nie odbierałam bo nie byłam pod telefonem, ale po południu Pan wkroczył do mnie do domu nie legitymując się, nie przedstawiając, rzucił kawałek kartki na stół i mówi zabezpieczam auto bo zerwana jest umowa.

  Pytam na jakiej podstawie? a on mówi na takiej ze jest nie zapłacone i że firmę zamknęła Pani, więc mu tłumaczę, firma jest zawieszona na 2 miesiące, a nie zamknięta, a spłata rat za samochód jest uregulowana.

  Zaczął się wymądrzać i śmiać ze BMW 2 letnie to stare on je w ciągu tygodnia sprzeda, a ja żebym porównała sobie jazdę 2 lata BMW do wynajmu
  Apartamentu w Warszawie.

  Zaczął mówić ze o zamknięciu działalności wie tylko on i po cichu trzeba to załatwić więc mu tłumaczę: Ja nie zamknęłam działalności gospodarczej! a on swoje ze on ma znajomości.

  Przestrzegam: w bankach weźcie nowe auto itd. aby pozbyć się nieproszonego gościa, bo aż się baliśmy kto to jest… przytaknęłam mówię dobrze wpłacę. Nie wpłaciłam, bo pytanie z jakiej racji, za co o co chodzi, bo kazał wpłacić 20 000 zł, nie zostawił pisma nic o prostu…

  Na drugi dzień nie uprzedzając nas przeskoczył bramę i wskoczył na teren prywatny i odkręcił blachy z auta, ja zobaczywszy to wezwałam policję. Policja spojrzała na kawałek jego kartki i mówi to sprawa między wami proszę założyć sprawę cywilną i pojechali, a ten złodziej uciekł z blachami rejestracyjnymi. Jestem przerażona.

  Spłaciłam prawie 200 tys, nigdy się nie uchylałam od spłaty rat za samochód, raz miałam ten poślizg, ale wpłaciłam, a tu proszę zostało parę rat i takie cyrki.

  Ubliżał mówiąc, że nie mam prawa żadnego do tego auta, że to nie moje żebym się nie rządziła, przerażające. W poniedziałek udaje się do mBank-u z zapytaniem czy za opóźnienie 30 dni tak robią i czy w ogóle wiedzą o tej sytuacji.

  Podkreślić pragnę, że nie przysłali żadnego pisma o wypowiedzeniu umowy kredytowej, nie poinformowali nic zupełnie nic. Były tylko SMS z rozkazami i co 5 min telefony nękające wprost cały czas z różnych 4 numerów dzwonili…

NAPISZ KOMENTARZ