SKARGA na firmę windykacyjną – WZÓR

Potrzebuję wzór skargi na firmę windykacyjną. Chcę zgłosić nękanie telefonami przez firmę windykacyjną, windykator dzwoni o dowolnych porach dnia, czasami dzwoni nawet o 8 rano, a czasem dzwoni nawet w okolicach godz. 21-wszej. Nękanie telefoniczne zaczęło się około miesiąc temu. Firma windykacyjna chce, abym spłaciła dług, który pochodzi z 2010 roku, był do dług za mandat za brak biletu.

Dług już dawno temu uległ przedawnieniu i nie mam naprawdę zamiaru go spłacać, skoro nie muszę. Windykator przez telefon oznajmił mi, że firma kupiła dług na giełdzie długów i że teraz to oni są moim wierzycielem i im mam spłacić dług.

Windykator grozi, że jeśli nie spłacę zadłużenia, to pójdą z tym do sądu i poniosę ogromne koszty sprawy sądowej oraz opłaty postępowania egzekucyjnego, dodatkowo mają dzwonić do mnie do pracy, a także mam spodziewać się wizyty windykatora terenowego. Moje pytania brzmią:

Czy nękanie telefoniczne jest zgodne z prawem? czy windykator może dzwonić do pracy i nachodzić mnie w domu? Gdzie mogę ewentualnie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną? chciałabym też zgłosić skargę na firmę windykacyjną, czy ma Pani jakiś wzór, który może udostępnić?!


Nękanie telefonami i skarga na firmę windykacyjną

nękanie-przez-firmę-windykacyjną

Dołączyłaś więc do grona reszty osób, które także piszą do mnie w sprawie tanich sztuczek firmy windykacyjnej. Zastraszanie i nękanie dłużników ma miejsce każdego dnia i naprawdę skala tego problemu jest niewyobrażalnie duża. Nie wiem, dlaczego Prawo polskie pozwala firmą windykacyjnym na takie praktyki…

W tym momencie podam Ci podstawę prawną, która jasno wskazuje, że praktyki, jakie wobec Ciebie i innych dłużników stosują firmy windykacyjne – są karalne! Mam tu na myśli szczególnie dwa przepisy:

Art. 190a. Kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.

oraz art. 107 Kodeksu wykroczeń:

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi,podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Czynności takie jak nękanie telefonami, czy nachodzenie dłużnika w domu, bądź nawet wydzwanianie do pracodawcy, jak najbardziej zakrawają o oba powyższe artykuły.

W takim wypadku, jeśli czujesz się w jakiś sposób zagrożona, niepokojona czy nękana, to możesz działanie tej firmy windykacyjnej zgłosić na Policję lub do prokuratury. Masz też jeszcze jedno wyjście z sytuacji, mam tu na myśli próbę walki z firmą windykacyjną poprzez złożenie na nią skargi.

Poniżej zamieszczam wzór skargi na firmę windykacyjną, wzór należy pobrać, wydrukować, a później wypełnić i wysłać na adres windykacji, być może po takim piśmie zaprzestaną nękania.

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Mam nadzieję, że tak dosadnie sformułowana skarga da firmie windykacyjnej do myślenia i opanują się z tymi godnymi pożałowania praktykami, czego bardzo Ci życzę.

Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną?

Do wyboru masz całkiem sporo instytucji, gdzie można zgłosić nękającą firmę windykacyjną. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby firmę zgłosić do każdej z instytucji:

  1. Pierwszą czynnością, jaką podejmiesz, może być wykonanie telefonu na infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstaw rozmówcy całą sytuację.
  2. Możesz też złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów na nękanie telefonami. Wtedy rzecznik konsumentów nawiąże kontakt ze wskazaną przez Ciebie firmą windykacyjną.
  3. Warto też powiadomić o tej sytuacji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z tego, co wiem, to UOKiK dość często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
    Skarga-do-UOKiK-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

    Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

  4. Tak jak pisałam, możesz też złożyć doniesienie na Policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Co do kwestii przedawnienia mandatu za brak biletu, to jeśli gdzieś po drodze nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to rzeczywiście firma windykacyjna domaga się spłaty przedawnionego roszczenia.

A więc jeśli zignorujesz telefony od firmy windykacyjnej, a oni wniosą sprawę do sądu, to otrzymasz nakaz zapłaty, od którego będziesz musiała się odwołać poprzez złożenie sprzeciwu, o tym, jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty <— pisałam dokładnie w tym poradniku.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Mam głęboką nadzieję, że telefoniczne nękanie przez windykację ustanie po złożeniu na nich skargi. Mam też nadzieję, że wkrótce prawo polskie zrobi porządek z wszystkimi firmami windykacyjnymi, które przekraczają swoje uprawnienia i działają ponad prawem, łamiąc prawa dłużników. Trzymam za Ciebie kciuki! Powodzenia.

Oto co jeszcze MUSISZ przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze