Firma windykacyjna dzwoni po sąsiadach i rozpowiada, że mam długi

Witam. Firma windykacyjna dzwoni po sąsiadach i rodzinie mówiąc, że mam dług, prosi o przekazanie informacji, żeby się z nimi skontaktować, to się dogadamy. Czy oni mogą tak robić? czy windykator może dzwonić do rodziny?


Firma windykacyjna dzwoni po sąsiadach

Wydzwanianie przez firmę windykacyjną po sąsiadach (osobach trzecich) i rodzinie, to łamanie prawa. Czyn taki podlega pod naruszenie dóbr osobistych. Żaden pętak z firmy windykacyjnej nie ma prawa nękać w ten sposób dłużnika.

To nie jedyne niedozwolone sposoby firm windykacyjnych, które stosują wobec dłużników, których dług firma windykacyjna kupiła gdzieś na szemranej giełdzie wierzytelności!

Wywieranie presji na dłużniku przez firmę windykacyjną, poprzez kontakt z osobami trzecimi (sąsiadami) oraz rodziną, to łamanie prawa i można firmę windykacyjną stosującą takie „tanie chwyty” pozwać, do czego Cię namawiam.

Już wielokrotnie na tym blogu poruszaliśmy temat nękającej firmy windykacyjnej, oto niedawne wpisy:

Zanim posłużę się konkretnymi artykułami z Kodeksu cywilnego, opiszę pokrótce samo pojęcie nękania.

Nękanie (po angielsku stalking) – to celowe, uporczywe i długotrwałe działanie skierowane przeciwko danej osobie. Celem nękania jest upokorzenie danej osoby oraz dezorganizacja jej życia prywatnego, a także społecznego.

Tutaj warto wtrącić to, co napisałaś, czyli wydzwanianie przez firmę windykacyjną po sąsiadach i informowanie ich o Twoich długach, które de facto są naprawdę sprawą prywatną, przez którą można poczuć się zawstydzonym? zakłopotanym?

Ogólnie, to co to w ogóle są za wywiady terenowe, które prowadzi firma windykacyjna? czyżby podszywanie się pod komornika? Windykatorzy bardzo często tytułują się egzekutorem terenowym. Od czynności egzekucyjnych jest komornik, a nie jakiś pracownik z firmy windykacyjnej.

A co np. z wyjawieniem przez windykatora tajemnicy bankowej przy rozmowie z sąsiadami? jest to także naruszenie, które jasno opisuje art. 104 Prawa bankowego.

(Nie wiem jak Ty, ale ja bym akurat nie chciała, aby moi sąsiedzi, często osoby trzecie, wiedziały o moich prywatnych problemach finansowych, a tym bardziej o niespłaconym długu!)

Firma windykacyjna ma tylko za zadanie nawiązać kontakt z dłużnikiem w imieniu wierzyciela i próbować się z nim porozumieć – nic więcej.

Warto teraz w kwestii naruszenia dobra osobistego dłużnika przez windykatora, przytoczyć tutaj art. 24 Kodeksu cywilnego:

Zgodnie z art. 24  Kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.

Mało tego, można domagać się odszkodowania…

Zadośćuczynienie (odszkodowanie) za nękanie przez firmę windykacyjną

Art. 448. Kodeksu cywilnego:

W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.

Na mocy więc art. 448 K.c. możesz przed sądem cywilnym domagać się zasądzenia na swoją rzecz zadośćuczynienia od firmy windykacyjnej! Zadośćuczynienie jest bowiem jednym ze środków ochronnych dóbr osobistych.

Pieniężne zadośćuczynienie to odpowiednia suma pieniędzy, którą przyznaje sąd z tytułu doznanej krzywdy temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone.

Krzywda polega na ujemnych przeżyciach bądź cierpieniach fizycznych lub psychicznych, które związane są z naruszeniem dobra osobistego pokrzywdzonej osoby! Zasądzone więc zadośćuczynienie ma charakter kompensujący wyrządzone krzywdy.

… to dopiero początek??

Musisz wiedzieć, że być może dopiero jest to początek nielegalnych działań firmy windykacyjnej, jeśli już na początku biegają po Twoich sąsiadach, rozpowiadając o Twoich długach, to naprawdę nie dobrze wróży na przyszłość.

Przykro mi, że i Ty dołączyłaś do grona osób pokrzywdzonych przez firmę windykacyjną. Jeśli czujesz się zagrożona lub Twoje dobra osobiste zostały według Ciebie naruszone, to namawiam Cię do pozwania tej firmy windykacyjnej.

Jak i gdzie zgłosić nękanie firmy windykacyjnej?

Przede wszystkim warto pójść na Policję i tam złożyć zawiadomienie o nękaniu przez firmę windykacyjną. Funkcjonariusz Policji ma obowiązek, aby takie zgłoszenie przyjąć.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu może mieć dwie formy:

  • ustną – wtedy policjant dyżurujący sporządza protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie,
  • i pisemną – składasz wtedy stosowne pismo na komisariacie Policji.

Jeśli chodzi o pisemne zawiadomienie o naruszeniu dóbr osobistych, to jest to pismo procesowe. Musi zatem spełniać pewne kryteria (które jasno określił art 119 K.p.k, a więc:

  1. oznaczenie jednostki Policji, do której składasz zawiadomienie,
  2. dokładne dane osoby składającej zawiadomienie,
  3. treść zawiadomienia (dokładne opisanie działań firmy windykacyjnej),
  4. czytelny podpis i datę złożenia zawiadomienia.

Zawiadomienie o naruszeniu dóbr osobistych przez firmę windykacyjną, można złożyć na dwa sposoby:

  • osobiście na komisariacie Policji,
  • lub listownie, mailem czy faksem.

Oczywiście nie musisz składać zawiadomienia na komisariacie Policji, możesz od razu pofatygować się do prokuratury – wybór należy do Ciebie.

Niezależnie, gdzie złożysz zawiadomienie o naruszeniu dóbr osobistych przez firmę windykacyjną, spodziewaj się, że wkrótce zostaniesz wezwana, aby złożyć zeznania w charakterze świadka. Czyli zostaniesz dokładnie wypytana co, gdzie i kiedy zaszło. Warto mieć przy sobie dane osób, które odwiedziła firma windykacyjna, rozpowiadając o Twoim zadłużeniu.

Mam nadzieję, że dasz sobie radę z nielegalnymi praktykami, które stosuje firma windykacyjna, jeśli chcesz jeszcze o coś mnie dopytać, to pisz pod tym artykułem, w komentarzu. Trzymam za Ciebie kciuki!

Aktualizacja:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Firma windykacyjna dzwoni po sąsiadach i rozpowiada, że mam długi”
  1. Dzień dobry, cóż miałem wczoraj nieciekawą sytuację, otóż odwiedził mnie Pan którego pierwszy raz na oczy widziałem, pojawił się w godzinach porannych z kartką z numerem i nazwiskiem od windykatora firmy VEX. Ten Pan przedstawił się mi takim samym nazwiskiem jakie mam ja i wytłumaczył, że mieszka kilka ulic dalej i dostał od tej windykacji VEX telefon na numer domowy stacjonarny z prośbą o to, żebym się z nimi skontaktował.

    Na kartce był również zapisany mój adres domowy. Biedny Pan musiał przyjść i szukać mojego adresu by wręczyć mi numer do windykacji, czy taka praktyka jest legalna? Szukać w tym samym mieście numeru do kogoś o tym samym nazwisku i napuszczać go na mnie? Nadmienię że to nie jest żadna moja rodzina, tylko obcy facet… jak powinienem zareagować?

  2. Natychmiast iść na Policje i zgłosić 190akk bo to już nękanie jest! Najlepiej sprawdź kto jest w zarządzie firmy i wskaż imiennie że ta firma i ten zarząd Cię nęka!

  3. Witam,
    Mam podobny problem… Firma windykacyjna wydzwania po moich sąsiadach, w zasadzie już od wczesnych godzin porannych, wypytują się o mnie… Sąsiadka przekazała mi nr kontaktowy, oraz imię i nazwisko osoby, aczkolwiek tą osoba nie zdradziła w jakiej sprawie dzwoni… Takie wydzwanianie powtórzyło się parokrotnie… Czy windykacja może robić takie poszukiwania dłużnika ? Czy to jest legalne ? Firma Kaczmarski Inkaso. Co można z tym zrobić ?

Comments are closed.