Hoist Polska nękanie telefonami i SMS [Pobierz wzory pism!]

Chodzi o nękanie przez firmę windykacyjną Hoist Polska. Od jakiegoś czasu jestem nękany telefonami od firmy windykacyjnej. Podczas rozmów telefonicznych żądają potwierdzania danych. Z rozmowy zorientowałem się, że z posiadanych danych, znają moje imię i nazwisko, mój numer stacjonarnego telefonu i to firmy (dostępny w internecie „po kliknięciu”).

Żadnych danych im nie potwierdziłem i powiedziałem, aby sprawę, którą do mnie mają, przesłali w formie pisemnej za potwierdzeniem odbioru na adres, jaki posiadają w swoich zbiorach.

Jak dotąd nic nie otrzymałem, a telefony się powtarzają i mnie irytują. Co w takiej sytuacji zrobić. Jeżeli chodzi o kredyty i mogące powstać zadłużenie, miałem ich bardzo mało, i pilnuje spłat wszelkich należności, a ponieważ należę do grupy klientów banku, którzy do niedawna, aby uzyskać kredyt „musieli udowodnić, że nie są wielbłądem” – (jestem na samozatrudnieniu od ponad 30 lat) uzyskanie takiego nie było łatwe.

Niedawno uzyskałem 2 kredyty (za 0%) i przeszedłem procedurę weryfikacji przez bank, wpłacałem »1 zł« itd. Oczywiście w rachunku bankowym ustawiłem parametry przelewów na spłatę tychże kredytów i czynność stała się automatyczna i cyklicznie powtarzalna do czasu spłaty. Jednakże chciałbym zakończyć temat uciążliwych telefonów. Proszę o poradę co z tym zrobić?


Wprowadzenie

Roczny zysk firm windykacyjnych liczony jest w milionach złotych, tylko od Ciebie zależy, czy również i Ty dorzucisz im kolejną cegiełkę, by mogli pochwalić się jeszcze lepszymi wynikami finansowymi w tym roku.

Przedstawię Ci kilka sytuacji oraz proste rozwiązanie na każdą z nich, jeśli dobrze się wczytasz – na pewno znajdziesz sposób by rozwiązać swoje problemy z firmą windykacyjną:

wwwwJeśli kontaktuje się z Tobą windykator i nie wiesz jakiego długu dotyczy sprawa, poproś windykatora o przesłanie na Twój adres korespondencyjny kopię dokumentów, które jednoznacznie dokumentują dług, którego dochodzi od Ciebie firma windykacyjna.

Jeśli windykacja będzie zasłaniać się tajemnicą bankową lub będzie szukać innych dziwnych wymówek, by nie przesyłać Ci kopii dokumentów, wyślij na adres windykacji oficjalne pismo, żądając zaprzestania działań windykacyjnych i grożąc sankcjami prawnymi, wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

zadanie-zaprzestania-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

wwwwCo jeśli windykacja domaga się spłaty przedawnionego długu? oczywiście takiego długu spłacać nie musisz, jednak windykacja ma prawo domagać się spłaty takiego długu.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wystosowanie oficjalnego pisma, w którym powołując się na konkretne przepisy prawne, podniesiesz zarzut przedawnienia. Aby podnieść przedawnienie dochodzonego długi, pobierz poniższy wzór pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

wwwwJeśli windykacja mimo otrzymanego pisma nadal nęka Cię telefonami i SMS-ami, należy złożyć oficjalną skargę na firmę windykacyjną, wzór skargi znajdziesz poniżej:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

…jeśli ta skarga nie zadziała, pozostaje złożenie skargi do UOKiK:

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Skarga-do-UOKiK-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

wwwwA co zrobić, jeśli dochodzony przez windykację dług jest zasadny? a więc jeszcze się nie przedawnił? no cóż, nie masz wielkiego wyboru.

Pozostaje Ci wystosowanie pisma do windykacji, w którym poprosisz o rozłożenie długu na raty, które będą dla Ciebie dogodne i nie nadszarpną zbytnio Twojego budżetu. Aby spróbować rozłożyć na raty dochodzony przez windykację dług – pobierz poniższy wzór pisma:

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Powodzenia!

Nękanie przez firmę windykacyjną Hoist Polska

Jeśli chodzi o samo nękanie przez firmę windykacyjną, to niestety nie jesteś jedyny, który doświadcza takich praktyk ze strony windykacji, sam zresztą zobacz na przykładzie poniższych artykułów, jakie praktyki stosowały inne firmy windykacyjne:

 1. Firma windykacyjna nęka telefonami – co mam zrobić?
 2. Firma windykacyjna STRASZY i ZMUSZA do spłaty całości długu
 3. Wplątałam się w chwilówki – ciągłe telefony, SMS-y – mam dość…
 4. Firma windykacyjna zastraszyła mnie – o to, co ZAMIERZAM zrobić

Jeśli chodzi o samo nękanie telefonami, którego obecnie doświadczasz, to warto przytoczyć tu art. 190a Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Nie jest to zatem nic innego jak stalking! podstawową cechą stalkingu jest uporczywość działania sprawcy, oznacza to nie mniej, nie więcej, że kilka powtarzających się czynów, narusza u Ciebie wolność psychiczną.

Jakie działania firmy windykacyjnej można zaliczyć do stalkingu? na pewno są to:

 • nachodzenie,
 • wydzwanianie,
 • wysyłanie listów,
 • wysyłanie SMS-ów.

Czyli ogólnie rzecz biorąc, pojedyncze czynności niezakazane przez prawo i powszechnie stosowane w codziennym życiu, mogą pod zarzutem uporczywości, zamienić się w stalking lub być zakwalifikowane jako wykroczenie złośliwego niepokojenia.

Jeśli działania, takie jak wydzwanianie do Ciebie firmy windykacyjnej, jest długotrwałe i zwielokrotnione i mimo Twoich próśb o zaprzestanie tych działań, proceder nadal ma miejsce, to jest to czysty stalking, który należy zgłaszać odpowiednim organom.

Dlaczego firma windykacyjna do Ciebie wydzwania?

Windykacja zapewne chce uzyskać od Ciebie uznanie długu, czym jest i czemu służy uznanie długu <— dowiesz się z tego poradnika. Na ogół chodzi o przerwanie biegu przedawnienia długu, który wg firmy windykacyjnej posiadasz.

Zachowałeś się bardzo mądrze, nie potwierdzając swoich danych. Firma windykacyjna, która nęka Cię telefonami, zapewne kupiła Twój dług na giełdzie wierzytelności, dlatego ma tylko szczątkowe dane na Twój temat.

… co dalej?

Myślę, że powinieneś przy następnym kontakcie telefonicznym z nękającą firmą windykacyjną oznajmić im, że nękając Cię telefonami, łamią prawo z artykułu 190a Kodeksu karnego i że dalsze próby kontaktu z Tobą, zostaną zgłoszone do prokuratury rejonowej z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Myślę, że w tym momencie powinni odpuścić, chyba że są wyjątkowo nieinteligentni i chcą narazić się na konsekwencje związane ze stalkingiem.

Poniżej podaję Ci dane instytucji, do których możesz się zgłosić z problemem nękania przez firmę windykacyjną:

 • Na początek możesz zadzwonić na bezpłatną infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstawić całą sytuację.
 • Jeśli chcesz dalej  pociągnąć sprawę nękania przez windykację, to możesz również złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów. Wtedy rzecznik skontaktuje się z firmą windykacyjną na swój sposób :-).
 • Możesz jeszcze powiadomić o nękaniu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
 • I najważniejsze – możesz złożyć doniesienie na Policję lub prosto do prokuratury rejonowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego, to od razu powinno uspokoić nadgorliwą firmę windykacyjną.

Koniecznie poinformuj mnie o tym, czy firma windykacyjna zaprzestała nękania Ciebie telefonami. Jeśli tak się nie stanie, nie wahaj się powiadomić o nękaniu odpowiednie organy ścigania.

Ewentualnie zanim sprawy zajdą za daleko, warto złożyć skargę na firmę windykacyjną, żądając zaprzestania działań windykacyjnych!

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

12 komentarzy w “Hoist Polska nękanie telefonami i SMS [Pobierz wzory pism!]”
 1. Dziękuje za podpowiedź jak się uporać z „intruzami”.

  Po ostatnim telefonie w trakcie, którego oświadczyłem że od następnej rozmowy będę nagrywał treść rozmów jako dowód do złożenia doniesienia z Art. 109a KK uspokoili się. Czy to faktycznie koniec nękania, czy cisza przed następną serią? Od kliku dni spokój bez telefonów. Dziękuje bardzo i pozdrawiam. Jeżeli się odezwą i ponowią swoje działania poinformuje. Jeszcze raz pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Nękanie windykacji powinno mieć swój koniec, może jedynie dojść do sytuacji, w której windykacja postanowi sprzedać dług na giełdzie długów, bo nie będzie widzieć szansy na wyegzekwowanie od Ciebie kasy “podrzucanie gorącego węgielka z rąk do rąk, żeby się nie poparzyć” :-). Wtedy nowa firma windykacyjna może ponownie spróbować jakimiś metodami egzekwować to zadłużenie, ale wiesz już co robić, więc na pewno sobie poradzisz, gdy dojdzie do takiej sytuacji :-). Pozdrawiam ciepło, dzięki za informację.

 2. Wydzwaniała do mnie firma windykacyjna od rana do wieczora, kierowałam już do nich pisma w których opisałem, że ich działania mają formę nękania i że zadłużenie zostało mi przedstawione. Nie pomogło, obecnie spłacam ile mogą, bo na tyle mnie stać – wypadek losowy sprawił moje problemy.

  Co mam zrobić aby nie nabawił się nerwicy? obserwuję w oknie nieznane auta, każdy dzwonek czy pukanie do drzwi to horror, gdyż jeden z windykatorów przyjechał do mnie do domu dwie minuty przed 22-gą. Windykatorzy podrzucają różne rzeczy: wizytówki, pisma do skrzynki na listy. Co począć? mam zszargane nerwy.

 3. Ostatnio, od około pół roku, co jakiś czas wydzwaniają do mnie osoby z firmy BEST, w celu ściągnięcia długu. Problem w tym, że dług nie tylko nie jest mój, ale oni wprost pytają o mojego brata, który już od kilku lat mieszka w Niemczech. Mówię im, że to pomyłka, a na pytanie, skąd mają ten numer mówią, że taki numer podano w formularzu.

  Nie chcą powiedzieć o jaki formularz chodzi. Problem w tym, że mój numer można znaleźć po wpisaniu nazwiska w google. Zapewne skojarzyli go z bratem i stwierdzili, że uda im się wyciągnąć namiar na niego. Z jednej z rozmów wynika, że chodzi o jakiś niezapłacony mandat z 2000 roku (względnie 1998) bo i taka data padła.

  Więcej nie chcą mi podać i tylko naciskali na podanie namiaru do brata. Ja odmówiłem, i zakazałem dzwonić do mnie, ale ciągle to robią, i to z różnych numerów, przez co nie działa blokowanie numeru.

  Mówiłem im, że łamią prawo, ale to ich także nie odstraszyło. Co mam zrobić, i czy państwo mogą mi w tym pomóc? Nie chcę by do mnie wydzwaniali. Mam przez to ciągłe problemy w domu, ponieważ żona myśli, że coś przed nią ukrywam, i że to chodzi o coś innego (no bo czemu do mnie wydzwania firma windykacyjna).

 4. Wydzwaniają do mnie z EOS KSI, choć mój prawnik oddalił powództwo. Iść na policję ?

  1. Janina Gołębiecka

   Gdy firma windykacyjna zadzwoni kolejny raz, powiadom ich, że rozmowa jest nagrywana i więcej nie życzysz sobie telefonów od nich. Zagroź zgłoszeniem sprawy nękania na Policję. Gdy nie będą stosować się do Twoich próśb, idź na Policję i zgłoś nękanie, możesz też skontaktować się z regionalnym rzecznikiem praw konsumenta.

 5. Witam. Od kilku tygodni wydzwania do mnie firma windykacja Kredyt Inkaso SA, proszą o moje dane osobowe, kiedy odmawiam ze względu na bezpieczeństwo swoich danych osobowych i proszę o przesłanie dokumentów na adres e-mail lub adres zamieszkania, to dostaje informacje, że oni tylko w ten sposób się kontaktują. Pisałam już trzy e-maile do tej firmy o przesłanie dokumentów, ale ciągle tylko telefony od 7.00 rano do wieczora. Codziennie jest ich po 20 razem. Co robić? Jak z nimi się kontaktować? Skąd mogę wiedzieć jaki jest dług, od kogo skoro nie dostaję dokumentów, a moje prośby o ich przesłanie są ignorowane. Zaczynam powoli szału dostawać przez te ciągłe telefony, nękają dzwonieniem ale korespondencji nie chcą wysłać. Proszę o radę.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Kredyt Inkaso SA nie chce wysłać dokumentów na podstawie których dochodzą od Ciebie spłaty zadłużenia, to zagroź, że zaczniesz nagrywać rozmowy i zgłosisz sprawę o nękanie na Policję. Zażądaj przesłania dokumentów lub zakończenia działań windykacyjnych.

 6. Chciałbym zgłosić nękanie telefoniczne przez firmę windykacyjną hoist Polska, Vindix i Pra group. Nawet dziś dostałem SMS o treści: “Mamy dla Pani przygotowaną ugodę. Prosimy o kontakt pod nr telefonu 71 735 98 10. Hoist Polska Sp. z o.o.” – nawet nie mam pojęcia skąd mają mój numer komórkowy. poprzedni SMS od hoist Polska był o treści: Panstwa sprawa jest juz w Hoist Polska. Prosimy o kontakt w sprawie zawarcia ugody pod numerem: 71 735 98 10. długów nie mam, nie wiem co robić…

 7. Chodzi o nękanie ze strony windykatora. Z firmy windykacyjnej BEST mam co dziennie połączenia i właśnie w sprawie długu, co dziennie do mnie wydzwania windykator, chciała bym złożyć skargę, mam dosyć… to jest nękanie, mam dług w t-mobile, miałam go spłacić, ale obecnie nie mam jak, a ta pani z firmy windykacyjnej BEST jest cały czas i mnie nęka i mówi, że “ja będę co dziennie dzwonić” jest nachalna…

 8. Ja się panicznie bałam EOS KSI, zwłaszcza po naczytaniu się artykułów i komentarzy o nękaniu ;) Okazało się jednak, że można się dogadać. Często nie taki wilk straszny ;)

  1. u mnie to samo, można oszaleć od tych opinii o nich, a prawda taka, że nie płaciłem, to dzwonili… cudów nie ma. Ogarnęłam życie do kupy, pogadaliśmy, sprawa załatwiona.

Comments are closed.