Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jestem nękany telefonami od firmy windykacyjnej [RECEPTA na SPOKÓJ]

Od jakiegoś czasu jestem nękany telefonami od firmy windykacyjnej. Podczas rozmów telefonicznych, żądają potwierdzania danych. Z rozmowy zorientowałem się, że z posiadanych danych, znają moje imię i nazwisko, mój numer stacjonarnego telefonu i to firmy (dostępny w internecie „po kliknięciu”).

Żadnych danych im nie potwierdziłem, i powiedziałem aby sprawę, którą do mnie mają, przesłali w formie pisemnej za potwierdzeniem odbioru na adres jaki posiadają w swoich zbiorach.

Jak dotąd nic nie otrzymałem, a telefony się powtarzają i mnie irytują. Co w takiej sytuacji zrobić. Jeżeli chodzi o kredyty i mogące powstać zadłużenie, miałem ich bardzo mało, i pilnuje spłat wszelkich należności, a ponieważ należę do grupy klientów banku, którzy do niedawna aby uzyskać kredyt „musieli udowodnić że nie są wielbłądem” – ( jestem na samozatrudnieniu od ponad 30lat) uzyskanie takiego nie było łatwe.

Niedawno uzyskałem 2 kredyty „ (za 0% ) i przeszedłem procedurę weryfikacji przez bank wpłacałem „1zł” itd. Oczywiście w rachunku bankowym ustawiłem parametry przelewów na spłatę tychże kredytów i czynność stała się automatyczna i cyklicznie powtarzalna do czasu spłaty. Jednakże chciałbym zakończyć temat uciążliwych telefonów. Proszę o poradę co z tym zrobić?


firma-windykacyjna-wydzwania-nęka-telefonami-sms-ami

Wydzwanianie przez firmę windykacyjną – jak temu zaradzić? jak odzyskać spokój? dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Jeśli chodzi o samo nękanie przez firmę windykacyjną, to niestety nie jesteś jedyny, który doświadcza takich praktyk ze strony windykacji, sam zresztą zobacz na przykładzie poniższych artykułów, jakie praktyki stosowały poniższe firmy windykacyjne:

 1. Firma windykacyjna nęka telefonami – co mam zrobić?
 2. Firma windykacyjna STRASZY i ZMUSZA do spłaty całości długu
 3. Wplątałam się w chwilówki – ciągłe telefony, SMS-y – mam dość…
 4. Firma windykacyjna zastraszyła mnie – o to co ZAMIERZAM zrobić

Jeśli chodzi o same nękanie telefonami, którego obecnie doświadczasz, to warto przytoczyć tu art. 190a Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Nie jest to zatem nic innego jak stalking! podstawową cechą stalkingu jest uporczywość działania sprawcy, oznacza to nie mniej, nie więcej, że kilka powtarzających się czynów, narusza u Ciebie wolność psychiczną.

Jakie działania firmy windykacyjnej można zaliczyć do stalkingu? na pewno są to:

 • nachodzenie,
 • wydzwanianie,
 • wysyłanie listów,
 • wysyłanie SMS-ów.

Czyli ogólnie rzecz biorąc, pojedyncze czynności niezakazane przez prawo i powszechnie stosowane w codziennym życiu, mogą pod zarzutem uporczywości, zamienić się w stalking lub być zakwalifikowane jako wykroczenie złośliwego niepokojenia.

Jeśli działania, takie jak wydzwanianie do Ciebie firmy windykacyjnej, jest długotrwałe i zwielokrotnione i mimo Twoich próśb o zaprzestanie tych działań, proceder nadal ma miejsce, to jest to czysty stalking, który należy zgłaszać odpowiednim organom.

Dlaczego firma windykacyjna do Ciebie wydzwania?

Windykacja zapewne chce uzyskać od Ciebie uznanie długu, czym jest i czemu służy uznanie długu <– dowiesz się z tego poradnika. Generalnie chodzi o przerwanie biegu przedawnienia długu, który wg firmy windykacyjnej posiadasz.

Zachowałeś się bardzo mądrze nie potwierdzając swoich danych. Firma windykacyjna, która nęka Cię telefonami, zapewne kupiła Twój dług na giełdzie wierzytelności, dlatego ma tylko szczątkowe dane na Twój temat.

… co dalej?

Myślę, że powinieneś przy następnym kontakcie telefonicznym z nękającą firmą windykacyjną oznajmić im, że nękając Cię telefonami łamią prawo z artykułu 190a Kodeksu karnego i że dalsze próby kontaktu z Tobą, zostaną zgłoszone do prokuratury rejonowej z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Myślę, że w tym momencie powinni odpuścić, chyba że są wyjątkowo nieinteligentni i chcą narazić się na konsekwencje związane ze stalkingiem.

Poniżej podaję Tobie dane instytucji do których możesz się zgłosić z problemem nękania przez firmę windykacyjną:

 • Na początek możesz zadzwonić na bezpłatną infolinię konsumencką. Numer to 800 007 007 (poniedziałek – piątek 9:00 – 17:00) i przedstawić całą sytuację.
 • Jeśli chcesz dalej  pociągnąć sprawę nękania przez windykację, to możesz również złożyć skargę do powiatowego rzecznika konsumentów. Wtedy rzecznik skontaktuje się z firmą windykacyjną na swój sposób :-).
 • Możesz jeszcze powiadomić o nękaniu – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który często zajmuje się działalnością nierzetelnych firm windykacyjnych.
 • I najważniejsze – możesz złożyć doniesienie na Policję lub prosto do prokuratury rejonowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego, to od razu powinno uspokoić nadgorliwą firmę windykacyjną.

Koniecznie poinformuj mnie o tym, czy firma windykacyjna zaprzestała nękania Ciebie telefonami. Jeśli tak się nie stanie, nie wahaj się powiadomić o nękaniu odpowiednie organy ścigania.

Aktualizacja:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...


6 komentarzy

 1. Andrzej

  Dziękuje za podpowiedź jak się uporać z „intruzami”.

  Po ostatnim telefonie w trakcie, którego oświadczyłem że od następnej rozmowy będę nagrywał treść rozmów jako dowód do złożenia doniesienia z Art. 109a KK uspokoili się. Czy to faktycznie koniec nękania, czy cisza przed następną serią? Od kliku dni spokój bez telefonów. Dziękuje bardzo i pozdrawiam. Jeżeli się odezwą i ponowią swoje działania poinformuje. Jeszcze raz pozdrawiam.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nękanie windykacji powinno mieć swój koniec, może jedynie dojść do sytuacji, w której windykacja postanowi sprzedać dług na giełdzie długów, bo nie będzie widzieć szansy na wyegzekwowanie od Ciebie kasy „podrzucanie gorącego węgielka z rąk do rąk, żeby się nie poparzyć” :-). Wtedy nowa firma windykacyjna może ponownie spróbować jakimiś metodami egzekwować to zadłużenie, ale wiesz już co robić, więc na pewno sobie poradzisz, gdy dojdzie do takiej sytuacji :-). Pozdrawiam ciepło, dzięki za informację.

 2. Ela

  Wydzwaniała do mnie firma windykacyjna od rana do wieczora, kierowałam już do nich pisma w których opisałem, że ich działania mają formę nękania i że zadłużenie zostało mi przedstawione. Nie pomogło, obecnie spłacam ile mogą, bo na tyle mnie stać – wypadek losowy sprawił moje problemy.

  Co mam zrobić aby nie nabawił się nerwicy? obserwuję w oknie nieznane auta, każdy dzwonek czy pukanie do drzwi to horror, gdyż jeden z windykatorów przyjechał do mnie do domu dwie minuty przed 22-gą. Windykatorzy podrzucają różne rzeczy: wizytówki, pisma do skrzynki na listy. Co począć? mam zszargane nerwy.

 3. gość

  Ostatnio, od około pół roku, co jakiś czas wydzwaniają do mnie osoby z firmy BEST, w celu ściągnięcia długu. Problem w tym, że dług nie tylko nie jest mój, ale oni wprost pytają o mojego brata, który już od kilku lat mieszka w Niemczech. Mówię im, że to pomyłka, a na pytanie, skąd mają ten numer mówią, że taki numer podano w formularzu.

  Nie chcą powiedzieć o jaki formularz chodzi. Problem w tym, że mój numer można znaleźć po wpisaniu nazwiska w google. Zapewne skojarzyli go z bratem i stwierdzili, że uda im się wyciągnąć namiar na niego. Z jednej z rozmów wynika, że chodzi o jakiś niezapłacony mandat z 2000 roku (względnie 1998) bo i taka data padła.

  Więcej nie chcą mi podać i tylko naciskali na podanie namiaru do brata. Ja odmówiłem, i zakazałem dzwonić do mnie, ale ciągle to robią, i to z różnych numerów, przez co nie działa blokowanie numeru.

  Mówiłem im, że łamią prawo, ale to ich także nie odstraszyło. Co mam zrobić, i czy państwo mogą mi w tym pomóc? Nie chcę by do mnie wydzwaniali. Mam przez to ciągłe problemy w domu, ponieważ żona myśli, że coś przed nią ukrywam, i że to chodzi o coś innego (no bo czemu do mnie wydzwania firma windykacyjna).

 4. mike433

  Wydzwaniają do mnie z EOS KSI, choć mój prawnik oddalił powództwo. Iść na policję ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Gdy firma windykacyjna zadzwoni kolejny raz, powiadom ich, że rozmowa jest nagrywana i więcej nie życzysz sobie telefonów od nich. Zagroź zgłoszeniem sprawy nękania na Policję. Gdy nie będą stosować się do Twoich próśb, idź na Policję i zgłoś nękanie, możesz też skontaktować się z regionalnym rzecznikiem praw konsumenta.

NAPISZ KOMENTARZ