Dzień dobry! kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? mam dług za niespłaconą pożyczkę, umowa została mi wypowiedziana, ale nie spłaciłam pożyczki w całości, dług przejęła firma windykacyjna, straszą mnie, że jeśli nie spłacę, to skierują sprawę do sądu i będę miała komornika.
To dopiero pierwszy miesiąc, kiedy windykator dręczy mnie o spłatę długu, chciałabym wiedzieć, kiedy windykacja może skierować sprawę do sądu?
SPIS TREŚCI:
Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?
Witaj, działania niektórych firm windykacyjnych potrafią faktycznie utrudnić życie dłużników. To, na co najczęściej skarżą się zmęczeni dłużnicy, to nękanie telefonami w dzień i w nocy, rozpytywanie po sąsiadach, wizyty w miejscu ich pracy.
Twoja sprawa jest dość świeża – trwa zaledwie miesiąc. Firma windykacyjna dopiero rozpoczęła windykację, zatem musisz liczyć się z tym, że przez pewien czas będziesz na celowniku windykatorów.
Windykacja długu, ile może trwać?
Pytasz, kiedy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. Nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie, ponieważ nie ma ogólnie przyjętych terminów, które muszą zostać przez wierzyciela zachowane.
Oczywiście prawo cywilne przewiduje instytucje przedawnienia roszczenia i ostatnia nowelizacja przepisów postępowania cywilnego nałożyła na sądy obowiązek z urzędu, a nie jak to było dotychczas na zarzut pozwanego, badania czy dane roszczenie uległo przedawnieniu.
W przypadku, kiedy wierzyciel złoży przeciwko konsumentowi powództwo o zapłatę przedawnionego już roszczenia sąd, z urzędu oddali powództwo i nie obciąży dłużnika obowiązkiem zapłaty jakiejkolwiek kwoty.
Praktycznie rzecz ujmując wierzyciel, który złoży pozew o zasądzenie przedawnionego roszczenia przegra sprawę, a pozwany, który podjął kroki obrony swych racji w toczącym się postępowaniu, może wnieść o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, jeśli w sprawie wyznaczył pełnomocnika – radcę prawnego lub adwokata.
Zatem jak widzisz, to co może wiązać firmę windykacyjną, to dbałość o to by roszczenie o zapłatę nie uległo przedawnieniu.
Egzekucja przedawnionego długu
Jednak, jak powszechnie wiadomo, firmy ściągające długi często egzekwują przedawnione długi, stosując groźby i zastraszania. W wielu przypadkach tak podjęte działanie owocuje – wystraszony dłużnik spłaca dług, a sprawa nigdy nie trafia do sądu.
Wracając zatem do twojej sprawy – tak naprawdę trudno przewidzieć, jak długo będzie trwać windykacja, kiedy firma windykacyjna zdecyduje się oddać sprawę do sądu.
Niektóre firmy windykacyjne w przypadku bezskutecznej windykacji odsprzedają długi dalej (cesja wierzytelności) i w ogóle nie wchodzą w spór sądowy.
Niestety większość tzw. Funduszy sekurytyzacyjnych, to profesjonalne podmioty z dużym kapitałem i fachową kadrą pracowniczą, w tym z prawnikami, którzy składają masowe pozwy. Dlatego uważam, że czekanie na dalszy rozwój sprawy bez podjęcia jakiegokolwiek działania jest błędem.
Wiedz, że kiedy sprawa trafi do sądu i sąd uwzględni powództwo, twój dług zwiększy się o koszty sądowe (opłata od pozwu) oraz o koszty zastępstwa procesowego (wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika, opłata od pełnomocnictwa).
Naliczane będą również odsetki.
Ponadto, jeśli w kolejnym okresie nie spłacisz swojego długu, to po złożeniu wniosku egzekucyjnego do komornika, ten znów naliczy swoje opłaty.
Ugoda z wierzycielem, czy to dobry pomysł?
Ugoda z wierzycielem może wstrzymać skierowanie pozwu o zapłatę do sądu i generację dalszych kosztów. Jednak nie zawsze ugoda będzie dobrym rozwiązaniem.
Przede wszystkim uznanie długu i zawarcie porozumienia co do jego spłaty nawet w ratach przerywa termin biegu przedawnienia roszczenia.
Tak więc: przed podjęciem negocjacji z obecnym wierzycielem warto ustalić, czy już w tym momencie przedmiotowa należność nie uległa przedawnieniu.
W myśl zasadom przewidzianym w kodeksie cywilnym z uwzględnieniem zamian, które weszły w życie 9 lipca 2018 roku, termin przedawnienia roszczenia wynosi:
- 3 lata dla roszczeń z tytułu umowy kredytu, pożyczki, chwilówki
- 2 lata dla roszczeń z tytułu umowy sprzedaży dokonanej przez przedsiębiorcę, z umowy o dzieło, z umowy zlecenia oraz z usług telekomunikacyjnych
- 1 rok dla roszczeń z tytułu umowy spedycji, umowy przewozu oraz umowy zastawu
- 6 miesięcy dla roszczeń przysługujących przewoźnikowi względem innych przewoźników uczestniczących w przewozie oraz dla roszczeń pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki.
Przedawnienie w myśl nowych zasad nastąpi z ostatnim dniem kalendarzowym roku, w którym mija okres przedawnienia co do wszystkich roszczeń, dla których okres przedawnienia wynosi 2 i więcej lat.
Nowelizacja kodeksu cywilnego skróciła podstawowy okres przedawnienia pozostałych roszczeń z 10 lat do 6 lat, oraz tych stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu. Jednak ty nic nie piszesz, by wcześniejszy twój wierzyciel (bank, firma pożyczkowa) wnosił przeciwko tobie sprawę do sądu.
Przyjmuje zatem, że wiążę cię 3-letni termin przedawnienia roszczenia z tytułu niespłaconej pożyczki.
Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia
Pamiętaj również, że aby obliczyć, czy dana należność uległa przedawnieniu należy wziąć pod uwagę możliwość przerwania biegu terminu przedawnienia.
I tak bieg terminu przedawnienia roszczenia przerywa:
- wytoczenie powództwa,
- zawezwanie do próby ugodowej,
- wszczęcie egzekucji,
- wszczęcie mediacji,
- uznanie długu, które może mieć formę także przyznania jego istnienia.
Cesja wierzytelności, czyli przeniesienie długu na inny podmiot np. sprzedaż wierzytelności przez bank firmie windykacyjnej nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia roszczenia.
Podsumowując
Po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu? odpowiedzi na to pytanie nie jest w stanie udzielić Ci nikt.
Wszystko zależy od tego, jak pracuje dana firma windykacyjna i jakie widzi szanse na wyegzekwowanie od dłużnika należności. Dopiero gdy windykacja widzi, że nie jest w stanie wyegzekwować zadłużenia, i wierzyciel, który zlecił windykację, traci cierpliwość, to zapada decyzja o oddaniu sprawy do sądu.
Przedawnienie długu
Jeśli ze zgromadzonych dokumentów uda ci się ustalić, że twój dług uległ przedawnieniu, masz możliwość uchylenia się od jego zapłaty.
Nawet jeśli firma windykacyjna odda sprawę do sądu.
W takim przypadku bez podjęcia jakikolwiek rozmów prześlij do firmy windykacyjnej pismo o zaniechaniu dalszej windykacji z powodu przedawnionego długu. Do tego celu użyj poniższy wzór pisma:
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Taką samą informację przekaż windykatorowi, który będzie cię niepokoił. Jeśli odniesiesz uczucie, że jesteś nękany, poinformuj windykatora, że łamie prawo i że w przypadku dalszego kontaktu zgłosisz sprawę na Policję.
Jednak, kiedy okaże się, że twój dług nie uległ przedawnieniu, zastanów się, czy rzeczywiście warto unikać dalszej spłaty należności i czekać, aż firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu.
Spróbuj dogadać się z wierzycielem, proponując miesięczne wpłaty w ustalonej wysokości, tak aby zablokować dalszą windykację oraz rozrośnięcie się długu o kolejne koszty, w tym koszty windykacyjne.
Załączam też skargę na firmę windykacyjną:
Skarga na firmę windykacyjną – wzór
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Czy firma windykacyjna może wydzwaniać po sąsiadach? + wzór SKARGI
- Wydzwania do mnie firma windykacyjna – informują rodzinę o moich długach
- Stary NAKAZ ZAPŁATY – firma windykacyjna Ultimo żąda spłaty – płacić?
- Pismo windykacyjne – OTO jak je PRAWIDŁOWO napisać!
- Dług SPŁACONY wierzycielowi, a firma windykacyjna WCIĄŻ nęka?!
Dzwonił do mnie kiedyś pan z windykacji i kazał zapłacić zaległą ratę o której zapomniałam, zapłaciłam oczywiście już na drugi dzień. Czy dalej widnieje w windykacji? Czy jest jakiś okres przez który będę tam widniał? Czy wpłynie to w przyszłości na moją zdolność kredytową? Bardzo proszę o odpowiedź.
Ciężko powiedzieć czy jesteś w BIK-u z tą zapomnianą spłatą raty, bo podałaś za mało informacji, a kluczową informacją jest ile dni było opóźnienie w spłacie raty. Zresztą sama możesz o tym się przekonać pobierając raport z BIK-u.
Dzięki właśnie takiego tekstu szukałem. Ciekawie podana wiedza
Witam serdecznie, właśnie szukam informacji na temat po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu. Trochę się obawiam rozprawy sądowej, bo od 3 miesięcy nie odbieram telefonów i unikam kontaktu z firmą windykacyjną. Nie mam z czego tych długów spłacić więc nie mam co z nimi rozmawiać w ogóle.
To co mnie zastanawia najbardziej, to: czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika? czy jest to raczej obowiązek mojego wierzyciela? chodzi o firmę wind. Vindix. Sprawa w sądzie za długi to nic przyjemnego, dlatego chcę zrobić wszystko, by tego uniknąć, chodzi mi po głowie wyjazd za granicę do pracy na kilka miesięcy. Pozdrawiam!
Jeśli firma windykacyjna wykupiła dług (wierzytelność) na giełdzie długów lub w trakcie innych czynności, to windykacja staje się wtedy Twoim wierzycielem i jako wierzyciel mają prawo oddać sprawę do sądu, aby uzyskać prawomocny nakaz zapłaty, by następnie móc oddać sprawę do komornika.
Witam, czy Ultimo może oddać sprawę do komornika? przecież oni zajmują się jedynie windykacją? a wierzycielem jest kto inny? w moim przypadku firma pożyczkowa.
ULTIMO, może oddać sprawę do komornika, jeśli stali się Twoim wierzycielem poprzez wykupienie Twojego długu (cesję wierzytelności).