Pismo windykacyjne – OTO jak je PRAWIDŁOWO napisać!

Dobry wieczór, jak napisać pismo windykacyjne? nigdzie w internecie nie mogę znaleźć gotowego wzoru. Mam dłużnika, który nie wywiązał się z zapłaty za fakturę i nie wiem już co robić, przyszedł mi pomysł, że wyśle mu pismo windykacyjne, niestety nie mam pojęcia co w nim zawrzeć.

Bardzo proszę o pomoc jak postępować z takim dłużnikiem. Artur.


Pismo windykacyjne?

Witaj Artur, generalnie to nie ma czegoś takiego jak pismo windykacyjne, ponieważ prawo do konstruowania takich pism mają jedynie firmy windykacyjne. Jeśli tak jak piszesz, dłużnik „miga” się od zapłaty zaległej faktury, to wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie mu pisemnego wezwania do zapłaty.

Pobierz poniższy wzór takiego pisma?

Wezwanie do zapłaty – wzór

W wezwaniu do zapłaty poinformujesz dłużnika o sankcjach oraz konsekwencjach niewywiązania się z obowiązku zapłaty faktury. Jakiś czas temu napisałam poradnik: jak sporządzić wezwanie do zapłaty <– koniecznie tam zajrzyj, jest tam także wzór wezwania do zapłaty, który możesz sobie pobrać, wydrukować, a następnie wysłać do dłużnika.

Generalnie wezwanie do zapłaty kieruje się do dłużnika, gdy termin płatności za towar czy usługę minął, wtedy możesz też rozpocząć naliczanie odsetek ustawowych zgodnych z art. 481 K.c.

Co powinno zawierać pismo windykacyjne? wezwanie do zapłaty? oto najważniejsze cechy pisma:

  • data oraz miejsce sporządzenia pisma,
  • pismo musi być właściwie zatytułowane, np.: ostateczne wezwanie do zapłaty,
  • w piśmie powinna znaleźć się kwota zadłużenia oraz numer faktury,
  • podstawa prawna ostatecznego wezwania do zapłaty,
  • konsekwencje, jakie poniesie dłużnik w razie nieuregulowania zadłużenia,
  • nr. konta bankowego, na które należy przelać kwotę zadłużenia oraz inne dane potrzebne dłużnikowi do przelewu.

Jak widzisz, nie jest to trudne pismo do sporządzenia, ale jednak musi spełniać ono pewne warunki, aby niosło za sobą moc prawną. Jeśli dłużnik mimo wszystko nadal nie będzie wywiązywał się uregulowania zadłużenia, to czas najwyższy, aby skierować sprawę na drogę sądową, by z kolei uzyskać nakaz zapłaty.

W tym miejscu polecam Ci, abyś rozważył tańsze i szybsze postępowanie nakazowe, a nie tradycyjne postępowanie sądowe. O zaletach postępowania nakazowego przeczytasz w podlinkowanym na niebiesko artykule!

Składając pozew o nakaz zapłaty, wierzyciel musi dołączyć do pozwu odpis wezwania do zapłaty, które otrzymał dłużnik, oraz potwierdzenia z poczty, że wezwanie do zapłaty zostało przez dłużnika odebrane.

Życzę Ci, abyś szybko odzyskał swoje pieniądze, na przyszłość postaraj się nieco lepiej i trafniej dobierać kontrahentów, pozwoli Ci to na uniknięcie takich jak ta sytuacji. Wszystkiego dobrego!

Artykuły, które powinnaś również przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze