Wezwanie do zapłaty e-mailem ?! [POBIERZ WZÓR]

Dzień dobry, potrzebuję wzór wezwania do zapłaty, poza tym, jak wysłać takie wezwanie do zapłaty? listem? mailem? czy taki sposób wysyłki jest dopuszczalny przez prawo?

Jaka jest podstawa prawna? firma (były kontrahent) jest mi winna pieniądze, czekam już bardzo długo, powiedziałem, że koniec z czekaniem, wysyłam przedsądowe wezwanie do zapłaty, a jak nie zapłacą, to naślę komornika.


Wezwanie do zapłaty mailem

Od 13 listopada 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Dzięki tej nowelizacji wysyłka wezwania do zapłaty mailem jest możliwa!

Oprócz udostępnienia możliwości wysyłania wezwań do zapłaty drogą mailową, możliwe będzie wpisanie dłużnika na listę dłużników (np. KRD) już po 30 dniach zwłoki od terminu zapłaty zobowiązania.

Nowe prawo daje przedsiębiorcom możliwość szybszego odzyskiwania pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów (a jak wiadomo, zatory płatnicze mogą pogrążyć każdą mniejszą firmę).

Ważne! Żeby móc skorzystać z możliwości wysłania wezwania do zapłaty drogą mailową, konieczne jest zawarcie w umowie z kontrahentem zapisu dotyczącego takiego sposobu wysyłki wezwania do zapłaty.

Niestety, na razie, wezwanie do zapłaty mailem udostępniono jedynie kontrahentom, a więc jeśli dłużnikiem firmy jest osoba prywatna, a nie firma, to wręczenie wezwania do zapłaty musi odbyć się tradycyjnie, czyli listownie lub osobiście.

… i teraz bardzo ważna rzecz:

Jeżeli zamierzasz wysłać wezwanie do zapłaty na adres e-mail dłużnika kontrahenta, to pamiętaj, aby w ustawieniach skrzynki pocztowej, z której korzystasz, ustawić automatyczne potwierdzenie odbioru maila.

Wtedy przed odczytaniem wiadomości e-mail, Twój kontrahent będzie musiał kliknąć okienko potwierdzające otrzymanie tej wiadomości.

Wtedy z kolei, podczas ewentualnej rozprawy sądowej, będziesz mieć dowód na to, że Twoja wiadomość e-mail  zawierająca wezwanie do zapłaty została przez kontrahenta odebrana i odczytana. Potwierdzenie maila będzie więc dowodem w sprawie.

Wezwanie do zapłaty – wzór

Bezskuteczne wezwanie do zapłaty

Przeważnie, wysłanie wezwania do zapłaty skutkuje uregulowaniem zadłużenia przez nierzetelnego kontrahenta, ale musisz wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, w których nawet kilkukrotne wezwania do zapłaty są bezskutecznymi.

Wtedy Ty jako wierzyciel, musisz zdecydować się na podjęcie znacznie radykalniejszych środków, aby swoje pieniądze odzyskać. Co mam na myśli, pisząc radykalne środki? no więc chodzi o złożenie do sądu pozwu przeciwko Twojemu dłużnikowi.

O czym warto wtedy pamiętać?

Pozew sądowy skierowany przeciwko osobie fizycznej która prowadzi działalność gospodarczą, musi zawierać adres zamieszkania tej osoby (który przeważnie nie jest przedsiębiorcom znany), a nie adres siedziby firmy!

Mam nadzieję, że szybko uda Ci się odzyskać pieniądze. Wzór wezwania do zapłaty, który zamieściłam, świetnie się nadaje do tego celu i to, co jest w treści wezwania, spokojnie możesz skopiować i wkleić do maila.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Wezwanie do zapłaty e-mailem ?! [POBIERZ WZÓR]”
  1. Witam, mam taki problem, że jako firma wykonaliśmy usługę budowlaną dla innej firmy i zamierzamy wysłać wezwanie do zapłaty mailem, jako przedsiębiorcy może to zrobić, jednak na umowie nie ma nic mowy o możliwości wysyłki wezwania do zapłaty drogą mailową, czy więc możemy wezwanie wysłac emailem czy nie bo nie ma stosownego zapisu w umowie określającej zakres usługi?

  2. Prawo do wysyłki wezwań do zapłaty mailem daje przedsiębiorcą nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej z dnia 13 listopada 2017 r.

    Szkoda tylko, że później w sądzie trzeba udowodnić, że mail został przez odbiorcę dłużnika odczytany, Ci którzy mają na swoich pocztach wymuszenie kliknięcia w potwierdzające okienko mają sprawę ułatwioną, bo wtedy odbiorca przed przeczytaniem maila, klika w okienko w którym potwierdza, że odebrał email.

    Wg mnie wezwanie do zapłaty drogą pocztową, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru niesie za sobą większy efekt, niż wiadomość mailowa. Jeśli więc łudzicie się, że dłużnika ogarnie strachi dług spłaci, to lepiej wysłać wezwanie pocztą (listownie), jeśli tylko potrzebujecie potwierdzenia, że dłużnik wezwanie odebrał, to można słać je mailem.

    Są też wezwania do zapłaty SMS, w SMS-ie trzeba napisać kto wzywa do zapłaty, na jakiej podstawie i podać termin spłaty zadłużenia.

    PS. aby dłużnik poczuł się osaczony, warto wysłać wezwanie listem poleconym, mailowo, oraz SMS-em :)

Comments are closed.