Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV – jak go nie płacić?

W 2001-2002 zarejestrowałem odbiornik w mieszkaniu w którym mieszkałem, po jakimś czasie przestałem płacić za abonament RTV. W 2013 mieszkanie sprzedałem i przeprowadziłem się pod inny adres, nadmieniam iż nigdy nie wyrejestrowałem odbiornika.

W lipcu 2018 roku na nowy adres dostałem upomnienie, zgodnie z którym żądają zapłaty abonamentu RTV za okres 2013-2018r. czy muszę płacić za ten okres, a jeśli nie to co powinienem zrobić?


Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV

jak-nie-płacić-abonamentu-rtv

Zobacz jak nie płacić abonamentu RTV

Płacenie abonamentu RTV nie jest zbyt popularne w Polsce. Szacuje się, że tylko 8% osób, które powinny go uiszczać, płaci go w terminie.

Dlatego czasem zdarza się, że Poczta Polska ściga o zapłatę zaległego abonamentu RTV i to nawet wystawiając rachunek na 1500 złotych! Czyli zaległość za 5 ostatnich lat. Co wtedy? W większości spraw, Poczta Polska jest na przegranej pozycji…

Rejestracja telewizora i numer odbiornika

Oczywiście są osoby, które dopełniły formalności i zarejestrowały odbiornik telewizyjny, oraz otrzymały indywidualny numer identyfikacyjny. Ale jeśli my takiego numeru identyfikującego odbiornik nie mamy, to możemy skorzystać z prostego kruczka prawnego.

Otóż przez zmianę przepisów w 2007 roku rozporządzeniem Ministra wszystkie wcześniejsze rejestracje odbiorników telewizyjnych straciły ważność wraz z listopadem 2008 roku.

Sama Poczta Polska miała kolejny rok na nadanie wszystkim zarejestrowanym wcześniej odbiornikom indywidualnych numerów identyfikacyjnych. A do tego miała obowiązek poinformować o takiej decyzji wszystkich właścicieli odbiorników RTV.

Nie wiadomo z jakiego powodu jednak takie numery do wszystkich właścicieli nie dotarły, a to w praktyce oznacza, że odbiorniki telewizyjne czy radiowe nie zostały ponownie zarejestrowane pod nowym, indywidualnym numerem.

Jeżeli więc Poczta Polska wysłała nam wezwanie do zapłaty abonamentu RTV, ale nigdy wcześniej nie wydała naszemu odbiornikowi numeru, to zadziałała na swoją szkodę, bo w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV, można wnieść pismo, proszące o podstawę prawną wydanej decyzji, powołując się na artykuł 73 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Art. 73. Udostępnianie stronie akt sprawy

§ 1. Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

§ 1a. Czynności określone w § 1 są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu.

§ 2. Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

§ 3. Organ administracji publicznej może zapewnić stronie dokonanie czynności, o których mowa w § 1, w swoim systemie teleinformatycznym

Jeżeli Poczta Polska naprawdę nie ma numeru identyfikacyjnego dla naszego odbiornika, to de facto on nie istnieje w ich bazie, a więc nie ma podstawy, aby wysyłała nam wezwanie do zapłaty kary za coś, czego płacić nie powinniśmy skoro nie istnieje.

Wtedy Poczta Polska wysyła kolejne pismo zwykle umarzające wezwanie do zapłaty, bo przecież nie ma numeru identyfikacyjnego dla odbiornika, o który w sprawie chodzi.

Niestety Poczta Polska ma możliwość wysłania kontrolerów. Jeśli taki kontroler odkryje w domu odbiornik, który nie został zarejestrowany, to poniesiemy karę w wysokości prawie 700 złotych plus oczywiście kwota z wezwania do zapłaty.

Ale kontroler to nie komornik i nie musimy go wpuszczać do domu. Nie mamy takiego prawnego obowiązku, więc widząc osobę z identyfikatorem kontrolera możemy po prostu odmówić wpuszczenia go do mieszkania.

Przedawnienie lub umorzenie długu za abonament RTV

Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi nawet 30-to krotność samego miesięcznego abonamentu RTV, czyli wedle stawek za 2018 roku będzie to 680,10 złotych. Nie jest to mała kwota, a więc można skorzystać z kruczka prawnego zapisanego w Ustawie o opłatach abonamentowych KRRiT.

Chodzi tu o zapis, że o umorzenie długu RTV lub rozłożenie jego spłaty na raty jest możliwe „Gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe”.

Powołać się na ten przepis mogą szczególnie osoby o niskich dochodach, zarabiające najniższą krajowa pensję, czy też będące w ciężkiej w sytuacji materialnej z powodu kosztów leczenia lub gdy na całe gospodarstwo domowe pracuje tylko jedna osoba.

Wystarczy dokładnie opisać swoją sytuację i załączyć dowody, na przykład odcinek wynagrodzenia udowadniający, że zarabiamy najniższą pensję lub rachunki ze szpitala pokazujące, że faktycznie wydajemy bardzo duże kwoty na leczenie i nie stać nas na płacenie abonamentu RTV.

Przedawnienie abonamentu RTV

Druga możliwość to przedawnienie abonamentu RTV. Niestety w Ustawie o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie ma konkretnego zapisu o terminie przedawnienia opłat RTV, ale stosuje się tu zwykle zapis z Ordynacji podatkowej artykuł 2 paragraf 2 o tym, że przedawnienie następuje po upływie 5 lat od dnia wymagalności roszczenia.

Często okazuje się, że wezwanie do zapłaty, które wysyła Poczta Polska jest przedawnione, a zostało wysłane, ponieważ sam wierzyciel liczył na naszą niewiedzę lub nie prowadzi rzetelnie swojego archiwum.

Kiedy mamy pewność, że nasze długi za abonament RTV są przedawnione, trzeba jak najszybciej pisemnie złożyć odpowiedź z zarzutem przedawnienia długu za niezapłacony abonament RTV.

W takim oświadczeniu podnosi się zarzut i podaje dane osobowe. A co jeśli Poczta Polska stwierdzi, że to się nie liczy, bo cały czas powinniśmy płacić abonament RTV, bo nasz odbiornik istnieje w ich bazie danych?

Od 1 stycznia 2014 roku istnieje obowiązek wyrejestrowania odbiornika i jeśli tego nie zrobiliśmy, a też nie płacimy abonamentu za niego, to faktycznie Poczta Polska ma podstawę do ściągnięcia należności, ale wtedy my możemy powołać się na świadków, że mimo iż zapomnieliśmy wyrejestrować swój telewizor z bazy abonamentowej Poczty Polskiej, to faktycznie go nie mamy, więc za co mamy płacić?

Wbrew pozorom taka sprawa nie należy do przegranych i również można uzyskać umorzenie lub rozłożenie na raty długu za abonament RTV, wystarczy skorzystać z poniższego wzoru pisma:

Jak nie płacić abonamentu RTV – wzór pisma

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Jak widać, otrzymanie wezwania do zapłaty abonamentu RTV to nie koniec świata, albowiem jest kilka sposobów, aby nie płacić tego abonamentu. Można:

 • zażądać dowodów na istnienie dług RTV,
 • podnieść zarzut przedawnienia abonamentu RTV,
 • rozłożyć dług na raty,
 • lub poprosić o częściowe lub całkowite umorzenie długu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...


10 komentarzy

 1. Rafał

  Witam,około roku 2000 sprzedałem mieszkanie i wyrejestrowałem odbiornik RTV. od tego momentu minęło już 18 lat. Otrzymałem ostatnio wezwanie do zapłaty niezapłaconego abonamentu. Oczywiście odpisałem, że odbiornik mam wyrejestrowany i poprosiłem o wyjaśnienie dlaczego w dalszym ciągu mam płacić.

  Niestety wyjaśnień nie otrzymałem, a za to US zajął mi rachunek bankowy. Oczywiście nie przetrzymuję dokumentów z tego okresu i nie posiadam potwierdzenia wyrejestrowania odbiornika.

  Infolinia poinformowała mnie, że to na mnie spoczywa obowiązek udokumentowania, że odbiornik wyrejestrowałem lecz jak się zorientowałem przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2014r.

  Czy w roku 2000 również był taki obowiązek przechowywania dowodu wyrejestrowania odbiornika? Nie uchylam się od płacenia różnych podatków ale tylko jeżeli są one należne. Pozdrawiam

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Z tego co wiem, to żadne przepisy nie informują, że posiadacz sprzętu RTV ma obowiązek bezterminowo przechowywać dowód wyrejestrowania odbiornika RTV. Z drugiej strony, trzeba jednak przechowywać dowód wyrejestrowanie odbiornika RTV, ponieważ wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń w czasie nieograniczonym, a więc Poczta Polska może wysłać żądanie zapłaty abonamentu nawet za 10 lat, wtedy trzeba okazać się dowodem wyrejestrowania odbiornika. Podsumowując: to w interesie zobowiązanego jest zabezpieczenie dowodu umożliwiającego wykazanie wyrejestrowania odbiornika RTV.

 2. Roman

  Witam. Na upomnienie Poczty nie zareagowałem, teraz Urząd Skarbowy zajął mi rachunek bankowy. Czy powinienem otrzymać też pismo z US o wszczęciu egzekucji? – na razie niczego nie otrzymałem. Chcę się odwołać (bo już od 20 lat nie mam TV), ale do kogo – do Poczty Polskiej czy teraz już muszę do US?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Odwołać należy się do Poczty Polskiej, Urząd Skarbowy wykonuje tylko decyzję Poczty.

 3. Andrzej

  Mieszkam razem z mamą w jednym domu od dziewięciu lat (jesteśmy zameldowani pod tym samym numerem). Mama w chwili obecnej ukończyła 84 -ty rok życia. Ja ukończyłem 63 rok życia. Otrzymałem „Upomnienie do zapłaty abonamentu rtv za pięcioletni okres tj. od 01/2013 – 08/2018”. Czy jestem zobligowany do zapłaty tego upomnienia wynikającego z opłaty abonamentu RTV?

 4. Jolanta

  W 2005r wyrejestrowałam odbiornik, gdyż sprzedałam mieszkanie i wyprowadziłam się. Od tego czasu nie zarejestrowałam nowego odbiornika. Teraz dostałam upomnienie do zapłaty zaległego abonamentu od 2013r do 2018r w kwocie 1451zł.

  Kiedy zadzwoniłam do wydziału abonamentu RTV, to powiedzieli mi ze odbiornik został zarejestrowany w 2002r. Nadmienię że nie posiadałam odbiornika, wcześniej kupiłam dopiero w sierpniu tego roku i jeszcze go nie zarejestrowałam. Moje pytanie jest: co zrobić aby nie płacić zaległego abonamentu RTV?

 5. Waldemar

  Dobry wieczór. Tak jak większość obywateli ja również nie chciałbym płacić za coś co moim zdaniem nie powinno być opłacane. Chodzi o to ze to już drugi raz przysyłają mi wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV za lata 2014-2018. Właśnie w 2014 roku weszli mi na konto przez urząd skarbowy, za poprzednie 4 lata. Obawiam się, ze tym razem mogą to zrobić. Proszę o jakaś rade co by mogło spowodować aby tego uniknąć. Z poważaniem. Waldemar.

 6. Anna

  Witam, otrzymałam pismo z urzędu skarbowego o zajęciu konta bankowego w związku z zaległymi opłatami za RTV. Sytuacja moja jest ciężka z tego względu iż mam dziecko niepełnosprawne nad którym sprawuje opiekę i na konto wpływają tylko środki z mopsu tz. rodzinne, świadczenie pielęgnacyjne, 500+. Proszę o poradę jak mogę napisać i do kogo o umorzenie długu za abonament RTV? który wynosi 1610 zł za okres od 2009 do 2013 roku. Bardzo dziękuję za odpowiedz.

 7. Piotr

  Skąd spółka akcyjna, jaką jest Poczta Polska, ma dane osoby, która wyprowadziła się i mieszka pod nowym adresem? Czy odbywa się tu handel danymi osobowymi z innymi firmami, np. sprzedającymi usługi telewizyjne, takimi jak Polsat czy Cyfra+ Kto udostępnia te dane i czy jest to legalne?

  • gosc

   Poczta Polska ma dostęp do bazy PESEL, stąd mają dane.

NAPISZ KOMENTARZ

Więcej w DŁUGI
Jak wybrać właściwego, skutecznego i dobrego komornika? [PORADNIK]

Dzień dobry, posiadam tytuł wykonawczy i mogę wszcząć egzekucję komorniczą przeciwko dłużnikowi, niestety nie wiem którego komornika wybrać, czy muszę wybrać komornika z miejscowości w której mieszkam? chciałbym aby komornik na którego się zdecyduję był skuteczny i dobrze prowadził egzekucję na dłużniku. Proszę Panią o pomoc i podpowiedź, do którego...

Zamknij