Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z Urzędu Skarbowego – jak go nie płacić?

Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego. Jak nie płacić abonamentu RTV? W 2001-2002 zarejestrowałem odbiornik w mieszkaniu, w którym mieszkałem, po jakimś czasie przestałem płacić za abonament RTV. W 2013 mieszkanie sprzedałem i przeprowadziłem się pod inny adres, nadmieniam, iż nigdy nie wyrejestrowałem odbiornika.

W lipcu 2018 roku na nowy adres dostałem upomnienie, zgodnie z którym żądają zapłaty abonamentu RTV za okres 2013-2018 r. czy muszę płacić za ten okres? a jeśli nie to, co powinienem zrobić?


Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego

jak-nie-płacić-abonamentu-rtv
Zobacz jak nie płacić abonamentu RTV

Płacenie abonamentu RTV nie jest zbyt popularne w Polsce. Szacuje się, że tylko 8% osób, które powinny go uiszczać, płaci go w terminie.

Dlatego czasem zdarza się, że Poczta Polska ściga o zapłatę zaległego abonamentu RTV i to nawet wystawiając rachunek na 1500 złotych! Czyli zaległość za 5 ostatnich lat. Co wtedy? W większości spraw Poczta Polska jest na przegranej pozycji…

Rejestracja telewizora i numer odbiornika

Oczywiście są osoby, które dopełniły formalności i zarejestrowały odbiornik telewizyjny, oraz otrzymały indywidualny numer identyfikacyjny, ale jeśli my takiego numeru identyfikującego odbiornik nie mamy, to możemy skorzystać z prostego kruczka prawnego.

Otóż przez zmianę przepisów w 2007 roku rozporządzeniem Ministra, wszystkie wcześniejsze rejestracje odbiorników telewizyjnych straciły ważność wraz z listopadem 2008 roku.

Sama Poczta Polska miała kolejny rok na nadanie wszystkim zarejestrowanym wcześniej odbiornikom indywidualnych numerów identyfikacyjnych. A do tego miała obowiązek poinformować o takiej decyzji wszystkich właścicieli odbiorników RTV.

Nie wiadomo, z jakiego powodu jednak takie numery identyfikujące odbiornik RTV do wszystkich właścicieli nie dotarły, a to w praktyce oznacza, że odbiorniki telewizyjne, czy radiowe – nie zostały ponownie zarejestrowane pod nowym, indywidualnym numerem.

Jeżeli więc Poczta Polska wysłała nam wezwanie do zapłaty abonamentu RTV, ale nigdy wcześniej nie nadała naszemu odbiornikowi numeru, to zadziałała na swoją szkodę, bo w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV, można wnieść pismo, proszące o podstawę prawną wydanej decyzji, powołując się na artykuł 73 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Art. 73. Udostępnianie stronie akt sprawy

Dz.U.2018.0.2096 t.j. – Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego

§ 1. Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

§ 1a. Czynności określone w § 1 są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu.

§ 2. Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

§ 3. Organ administracji publicznej może zapewnić stronie dokonanie czynności, o których mowa w § 1, w swoim systemie teleinformatycznym

Jeżeli Poczta Polska naprawdę nie ma numeru identyfikacyjnego dla naszego odbiornika, to de facto on nie istnieje w ich bazie, a więc nie ma podstawy, aby wysyłała nam wezwanie do zapłaty kary za coś, czego płacić nie powinniśmy, skoro nie istnieje.

Wtedy Poczta Polska wysyła kolejne pismo zwykle umarzające wezwanie do zapłaty, bo przecież nie ma numeru identyfikacyjnego dla odbiornika, o który w sprawie chodzi.

Niestety Poczta Polska ma możliwość wysłania kontrolerów. Jeśli taki kontroler odkryje w domu odbiornik, który nie został zarejestrowany, to poniesiemy karę w wysokości prawie 700 złotych plus oczywiście kwota z wezwania do zapłaty.

Kontroler to nie komornik i nie musimy go wpuszczać do domu. Nie mamy takiego prawnego obowiązku, więc widząc osobę z identyfikatorem kontrolera, możemy po prostu odmówić wpuszczenia go do mieszkania.

Przedawnienie lub umorzenie długu za abonament RTV

Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi nawet 30-krotność samego miesięcznego abonamentu RTV, czyli wedle stawek za 2018 roku będzie to 680,10 złotych. Nie jest to mała kwota, a więc można skorzystać z kruczka prawnego zapisanego w Ustawie o opłatach abonamentowych KRRiT.

Chodzi tu o zapis, że o umorzenie długu RTV lub rozłożenie jego spłaty na raty jest możliwe „Gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe”.

Powołać się na ten przepis mogą szczególnie osoby o niskich dochodach, zarabiające najniższą krajową pensję, czy też będące w ciężkiej w sytuacji materialnej z powodu kosztów leczenia lub gdy na całe gospodarstwo domowe pracuje tylko jedna osoba.

Wystarczy dokładnie opisać swoją sytuację i załączyć dowody, na przykład odcinek wynagrodzenia udowadniający, że zarabiamy najniższą pensję lub rachunki ze szpitala pokazujące, że faktycznie wydajemy bardzo duże kwoty na leczenie i nie stać nas na płacenie abonamentu RTV.

Przedawnienie abonamentu RTV

Druga możliwość to przedawnienie abonamentu RTV. Niestety w Ustawie o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie ma konkretnego zapisu o terminie przedawnienia opłat RTV, ale stosuje się tu zwykle zapis z Ordynacji podatkowej artykuł 2 paragraf 2 o tym, że przedawnienie następuje po upływie 5 lat od dnia wymagalności roszczenia.

Często okazuje się, że wezwanie do zapłaty, które wysyła Poczta Polska, jest przedawnione, a zostało wysłane, ponieważ sam wierzyciel liczył na naszą niewiedzę lub nie prowadzi rzetelnie swojego archiwum.

Kiedy mamy pewność, że nasze długi za abonament RTV są przedawnione, trzeba jak najszybciej pisemnie złożyć odpowiedź z zarzutem przedawnienia długu za niezapłacony abonament RTV.

W takim oświadczeniu podnosi się zarzut i podaje dane osobowe. A co jeśli Poczta Polska stwierdzi, że to się nie liczy, bo cały czas powinniśmy płacić abonament RTV, bo nasz odbiornik istnieje w ich bazie danych?

Od 1 stycznia 2014 roku istnieje obowiązek wyrejestrowania odbiornika i jeśli tego nie zrobiliśmy, a też nie płacimy abonamentu za niego, to faktycznie Poczta Polska ma podstawę do ściągnięcia należności, ale wtedy my możemy powołać się na świadków, że mimo iż zapomnieliśmy wyrejestrować swój telewizor z bazy abonamentowej Poczty Polskiej, to faktycznie go nie mamy, więc za co mamy płacić?

Wbrew pozorom taka sprawa nie należy do przegranych i również można uzyskać umorzenie lub rozłożenie na raty długu za abonament RTV, wystarczy skorzystać z poniższego wzoru pisma:

Jak nie płacić abonamentu RTV – wzór pisma

Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak nie płacić abonamentu RTV, to odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się poniżej:

Jak widać, otrzymanie wezwania do zapłaty abonamentu RTV to nie koniec świata, albowiem jest kilka sposobów, aby nie płacić tego abonamentu. Można:

  • zażądać dowodów na istnienie długu za abonament RTV,
  • podnieść zarzut przedawnienia abonamentu RTV,
  • rozłożyć dług na raty,
  • lub poprosić o częściowe, lub całkowite umorzenie długu.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie długu za abonament RTV na raty:

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

19 komentarzy w “Otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z Urzędu Skarbowego – jak go nie płacić?”
  1. Witam,około roku 2000 sprzedałem mieszkanie i wyrejestrowałem odbiornik RTV. od tego momentu minęło już 18 lat. Otrzymałem ostatnio wezwanie do zapłaty niezapłaconego abonamentu. Oczywiście odpisałem, że odbiornik mam wyrejestrowany i poprosiłem o wyjaśnienie dlaczego w dalszym ciągu mam płacić.

    Niestety wyjaśnień nie otrzymałem, a za to US zajął mi rachunek bankowy. Oczywiście nie przetrzymuję dokumentów z tego okresu i nie posiadam potwierdzenia wyrejestrowania odbiornika.

    Infolinia poinformowała mnie, że to na mnie spoczywa obowiązek udokumentowania, że odbiornik wyrejestrowałem lecz jak się zorientowałem przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2014r.

    Czy w roku 2000 również był taki obowiązek przechowywania dowodu wyrejestrowania odbiornika? Nie uchylam się od płacenia różnych podatków ale tylko jeżeli są one należne. Pozdrawiam

    1. Janina Gołębiecka

      Z tego co wiem, to żadne przepisy nie informują, że posiadacz sprzętu RTV ma obowiązek bezterminowo przechowywać dowód wyrejestrowania odbiornika RTV. Z drugiej strony, trzeba jednak przechowywać dowód wyrejestrowanie odbiornika RTV, ponieważ wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń w czasie nieograniczonym, a więc Poczta Polska może wysłać żądanie zapłaty abonamentu nawet za 10 lat, wtedy trzeba okazać się dowodem wyrejestrowania odbiornika. Podsumowując: to w interesie zobowiązanego jest zabezpieczenie dowodu umożliwiającego wykazanie wyrejestrowania odbiornika RTV.

  2. Witam. Na upomnienie Poczty nie zareagowałem, teraz Urząd Skarbowy zajął mi rachunek bankowy. Czy powinienem otrzymać też pismo z US o wszczęciu egzekucji? – na razie niczego nie otrzymałem. Chcę się odwołać (bo już od 20 lat nie mam TV), ale do kogo – do Poczty Polskiej czy teraz już muszę do US?

    1. Janina Gołębiecka

      Odwołać należy się do Poczty Polskiej, Urząd Skarbowy wykonuje tylko decyzję Poczty.

  3. Mieszkam razem z mamą w jednym domu od dziewięciu lat (jesteśmy zameldowani pod tym samym numerem). Mama w chwili obecnej ukończyła 84 -ty rok życia. Ja ukończyłem 63 rok życia. Otrzymałem “Upomnienie do zapłaty abonamentu rtv za pięcioletni okres tj. od 01/2013 – 08/2018”. Czy jestem zobligowany do zapłaty tego upomnienia wynikającego z opłaty abonamentu RTV?

  4. W 2005r wyrejestrowałam odbiornik, gdyż sprzedałam mieszkanie i wyprowadziłam się. Od tego czasu nie zarejestrowałam nowego odbiornika. Teraz dostałam upomnienie do zapłaty zaległego abonamentu od 2013r do 2018r w kwocie 1451zł.

    Kiedy zadzwoniłam do wydziału abonamentu RTV, to powiedzieli mi ze odbiornik został zarejestrowany w 2002r. Nadmienię że nie posiadałam odbiornika, wcześniej kupiłam dopiero w sierpniu tego roku i jeszcze go nie zarejestrowałam. Moje pytanie jest: co zrobić aby nie płacić zaległego abonamentu RTV?

  5. Dobry wieczór. Tak jak większość obywateli ja również nie chciałbym płacić za coś co moim zdaniem nie powinno być opłacane. Chodzi o to ze to już drugi raz przysyłają mi wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV za lata 2014-2018. Właśnie w 2014 roku weszli mi na konto przez urząd skarbowy, za poprzednie 4 lata. Obawiam się, ze tym razem mogą to zrobić. Proszę o jakaś rade co by mogło spowodować aby tego uniknąć. Z poważaniem. Waldemar.

  6. Witam, otrzymałam pismo z urzędu skarbowego o zajęciu konta bankowego w związku z zaległymi opłatami za RTV. Sytuacja moja jest ciężka z tego względu iż mam dziecko niepełnosprawne nad którym sprawuje opiekę i na konto wpływają tylko środki z mopsu tz. rodzinne, świadczenie pielęgnacyjne, 500+. Proszę o poradę jak mogę napisać i do kogo o umorzenie długu za abonament RTV? który wynosi 1610 zł za okres od 2009 do 2013 roku. Bardzo dziękuję za odpowiedz.

  7. Skąd spółka akcyjna, jaką jest Poczta Polska, ma dane osoby, która wyprowadziła się i mieszka pod nowym adresem? Czy odbywa się tu handel danymi osobowymi z innymi firmami, np. sprzedającymi usługi telewizyjne, takimi jak Polsat czy Cyfra+ Kto udostępnia te dane i czy jest to legalne?

  8. A kto ogląda te badziewne reklamy? Bo nic więcej tam nie ma! TVP jest spółką wiec obowiązują ją wszelkie przepisy prawa handlowego. Wysłałem im pismo z prośbą przedstawienia umowy na jakąkolwiek kwotę i się skończyło!

  9. Obowiązuje ich umowa na kwotę. Nie podpisaliście więc mogą wam skoczyć.

  10. Czy jak posiadam orzeczenie o niepełnosprawności to jest się zwolnionym z abonamentu symbol na orzeczeniu 03-l? jeśli mam stwierdzonych obustronny niedosłuch i posiadam orzeczenie o niepełnosprawności z symbolem 03-l to mąż ma obowiązek płacić abonament? bo za lata od 2013 naliczono zaległy abonament i nawet w tej sprawie pojawił się komornik z urzędu skarbowego, a w miejscu gdzie pobieram zasiłek pielęgnacyjny pani mówiła, że nie trzeba płacić tego abonamentu czy można coś z tym zrobić?

  11. Ja z innej beczki. W tamtym roku poczta ściągnęła moje zadłużenie z ulgi podatkowej z tyt.wykonawczego w bieżącym roku, ponownie jestem ścigany z us ten sam dług mimo, iż był zapłacony. Moim zdaniem jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Po za tym pisałam pismo do KRRiT z prośbą o umorzenie długu z powodu sytuacji materialnej, jestem samotnym rodzicem wdową z niską rentą. Poczta część dług częściowo umorzyła, lecz pismo od nich w tej sprawie przyszło po czasie, gdy US już to zdążył wcześniej ściągnąć. Czy mogę wysunąć roszczenie wobec poczty o zwrot tej umorzonej kwoty?

  12. witam, mam zajęcie wynagrodzenia ze skarbówki za nie płacenie za abonament RTV, zacząłem płacić od września 2018, a zaległość mam od roku 2014, czy jest jakaś porada, aby tego uniknąć? jest to suma 1600 zł, a słyszałem, że jak zacznie się płacić, to zaległość będzie anulowana. Co można w tej sprawie zrobić? pozdrawiam. Krzysztof.

  13. Witam serdecznie, dzisiaj dostałam wezwanie do zapłaty za abonament telewizyjny RTV w kwocie 1409,20 zł. Od około 15 lat nie korzystam z telewizji. Miałam kiedyś zarejestrowany telewizor, ale to było jakieś 20 lat temu, później zaczęłam wyjeżdżać do pracy za granicę. Na stałe jestem w kraju, czyli od kwietnia 2017 roku. Chciałam również dodać, że 11 lat temu zmieniłam miejsce zamieszkania. Z tego, co się zorientowałam, stare umowy były anulowane, a ja nie dostałam żadnego nowego numeru identyfikacyjnego, choć na wezwaniu istnieje jakiś numer, proszę o pomoc co mam w tej sytuacji zrobić.

  14. Witam, otrzymałem pismo z terminem zapłaty za abonament RTV wraz z odsetkami za dwa lata. Mieszkam i jestem zameldowany z rodziną u teściów, którzy przez wszystkie lata opłacali abonament, teraz mają po 70 lat. Nie rozumiem, dlaczego mam za to zapłacić? Czy można się od tego uchylić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  15. Witam. Zapłata za zaległy abonament RTV. Dostałem z US wniosek o zajęcie wynagrodzenia za dług za brak wpłat RTV za okres 2014-2019. W tym czasie nie byłem właścicielem mieszkania, gdyż je sprzedałem w 2010? Czy jest szansa na odwołanie od decyzji US? Jak napisać odpowiednie pismo? Dziękuję za odpowiedź i informację. Tomasz. Wdzięczny za pomoc.

Comments are closed.