Dostałam pismo z sądu o zadłużonym mieszkaniu – niepłacony czynsz

Dostałam pismo z sądu o zadłużonym mieszkaniu, byłam tam zameldowana na jakiś czas, ale tam nie przebywałam, nie mam żadnych dochodów, mam miesięczne dziecko, co mam zrobić, żeby nie mieć problemów? Jak napisać pismo do sądu o umorzenie długu czynszowego za mieszkanie?


Odpowiedzialność za płacenie czynszu

Nie mam informacji czy byłaś tam zameldowana jako jedyna, czy dołączyłaś na jakiś czas do już zameldowanych tam osób, ale musisz wiedzieć, że jako współnajemca, jesteś solidarnie jak inni najemcy mieszkania, odpowiedzialna za płacenie czynszu w mieszkaniu, w którym przebywasz lub jesteś zameldowana.

A więc wierzyciel, czyli np. spółdzielnia mieszkaniowa, może żądać od Ciebie zapłaty za zaległy czynsz, w okresie, w którym byłaś tam zameldowana. Tak zresztą głosi art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego:

Art. 366. § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Jeśli sąd żąda od Ciebie, abyś zapłaciła za cały czynsz, mimo że mieszkały tam również inne osoby, to wtedy powstaje Twoje roszczenie do pozostałych współnajmeców którzy „migają” się od spłaty czynszu. Jeśli w mieszkaniu mieszkałaś Ty i powiedzmy dwoje innych najemców, to możesz od każdego z nich domagać się spłaty po 1/3 wysokości zaległego czynszu, tak mówi art. 376 § 1 K.c.

Art. 376. § 1. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.

§ 2. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników.

Jeśli sąd domaga się spłaty długu za czynsz w mieszkaniu w okresie, w którym tam nie byłaś zameldowana, to w odpowiedzi i sprzeciwie musisz sądowi udowodnić, że roszczenia wierzyciela (spółdzielni mieszkaniowej?) są bezpodstawne, ponieważ w tym i tym terminie tam nie przebywałaś.

Aby uchylić się od płacenia czynszu za mieszkanie, w którym tak naprawdę nie byłaś już zameldowana, będziesz musiała udowodnić swoje racje, np. potwierdzeniem z Urzędu Miasta o zameldowaniu w nowym miejscu.

Podałaś zbyt mało szczegółów, abym mogła udzielić Ci dokładniejszej odpowiedzi. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to zadaj je pod artykułem w komentarzach, zwykle odpowiadam bardzo szybko.

Pamiętaj, że masz 14 dni na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, w innym wypadku sąd uzna, że roszczenie wierzyciela jest zasadne i wyda nakaz zapłaty, dzięki któremu do akcji będzie mógł wkroczyć komornik i wszcząć przeciw Tobie egzekucję komorniczą.

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Umowa o odpracowanie długów powstałych z zaległego czynszu

Artykuły, które powinnaś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

3 komentarzy w “Dostałam pismo z sądu o zadłużonym mieszkaniu – niepłacony czynsz”
  1. Witam! Maz jest zameldowany pod adresem matki, ale tam nie mieszka. Matka zadłużyła mieszkanie i spółdzielnia podała do komornika i ją i Męża. Komornik zabiera na poczet długu pieniądze z emerytury teściowej i niestety zabrał także nasz zwrot podatku z urzędu skarbowego. Boimy się, ze komornik niedługo zajmie tez wypłatę męża. Co może komornik w takiej sytuacji i co my możemy zrobić? Proszę o pomoc. Dziękuję.

  2. Witam, rodzice zadłużyli mieszkanie na 120 000 tys dostaliśmy eksmisję z mieszkania, mieszkanie zostało sprzedane, ktoś kupił mieszkanie zadłużone, jednak dług na nas ciąży, mimo eksmisji w wieku 15-16 lat już dług na nas spadł jako dzieci. Rodzice żyją i my z rodzicami musimy spłacić ten mieszkaniowy dług, czyli ja i mój brat i siostra, jak to prawnie wygląda?

  3. Piszę w sprawie zadłużenia lokatorskiego mieszkania. Problem polega na tym, iż mam zadłużone mieszkanie i spółdzielnia podała do sądu o wykluczenie mnie z członkostwa. Od jakiegoś czasu choruje na nowotwór a co za tym idzie popadliśmy z mężem w spiralę finansową na dzień dzisiejszy już wychodzimy z długów bankowych, ale nadal kwestia długu w spółdzielni istnieje, chcemy to spłacić tylko nie wiem czy sąd się przychyli do nas i da taką szansę, nie wiem co mogę zrobić, jestem strasznie załamana. Bardzo proszę o pomoc.

Comments are closed.