Czy komornik może wejść NIE do MOJEGO mieszkania?

Mam dług u komornika w wysokości 1.000 zł. Obecnie przebywam za granicą, nie mam w Polsce nic na własność. Komornik wysłał pismo na mój adres zameldowania, że może wejść do tego mieszkania nawet pod moją nieobecność, ale to mieszkanie nie jest moje tylko mojej mamy.

Czy mój dług przejdzie na kogoś z rodziny? Czy komornik rzeczywiście ma prawo wejść do mieszkania mojej mamy i coś zabrać na poczet długu? Dziękuje, za odpowiedz.


Uprawnienia komorników sądowych są dość szerokie, wydawałoby się, że uprawnienia te, sięgają czasem zbyt daleko. Ponieważ wkraczają one w sferę wolności obywatelskich jak np.:

 • prawo własności, czy
 • mir domowy.

Ale tak właśnie prawo Polskie je skonstruowało, zresztą jak mówi art. 7 Konstytucji: „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”.

Czy komornik może wejść nie do mojego mieszkania?

Jeśli dłużnik zamieszkuje lub ma zameldowanie w nieruchomości, której nie jest prawnym właścicielem, to niestety komornik i tak ma prawo wejść do tego mieszkania. Podstawą prawną jest artykuł 814 K.p.c. który mówi:

„Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie. Jeżeli w czasie dokonywania czynności egzekucyjnych w mieszkaniu dłużnika komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przedmioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, komornik może przeszukać odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma ona przy sobie”.

I to nie jest koniec problemów, jakie może zgotować komornik, w którego mieszkaniu właścicielem nie jest dłużnik. Komornik ma niestety prawo przeszukać dane mieszkanie bardzo dokładnie, aby odnaleźć rzeczy należące do dłużnika.

Komornik ma również prawo do tego, aby zrewidować ubrania nie tylko dłużnika, ale i jego współdomowników.

Jest jednak pewna “furtka” dzięki której można uniknąć zajęcia nie swoich ruchomości (rzeczy, przedmiotów). W tym celu współdomownik (Twoja mama) musi udowodnić, że wartościowe przedmioty, które chce zająć komornik z mieszkania, należą do niej, a nie do dłużnika!

Jak udowodnić komornikowi, że przedmioty znalezione w mieszkaniu nie należą do dłużnika a do współdomownika? trzeba przedstawić komornikowi:

 • rachunek za zakup przedmiotu,
 • fakturę za zakup przedmiotu,
 • mieć świadków, którzy poświadczą, kogo jest przedmiot.

Jeśli mimo wszystko, komornik postanowił zabrać z mieszkania jakiś przedmiot, to pamiętaj, że przysługuje Twojej mamie powództwo przeciwegzekucyjne, które należy złożyć w terminie 30 dni od daty zajęcia przedmiotu.

Art. 841. Powództwo osoby trzeciej o zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Awantura w mieszkaniu

Musisz też wiedzieć, że jeśli w mieszkaniu, które przeszukuje komornik, wywiąże się awantura, to czynności komornika będą kontynuowane w obecności funkcjonariuszy Policji, i jak przewiduje art. 57 ustawy o komornikach sądowych:

Za wszystkie czynności z udziałem Policji, Żandarmerii Wojskowej, wojskowych organów porządkowych, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pobiera się opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Czyli warto, abyś przygotował swoją mamę czy innych domowników, że prędzej czy później komornik wejdzie do mieszkania celem poszukiwania Twojego majątku.

Nie ma sensu zatem siłować się z komornikiem, bo nawet jeśli domownicy nie otworzą mu drzwi, to zrobi to w obecności Policji, wezwany przez komornika ślusarz. A koszty samej usługi ślusarskiej, oczywiście poniesie dłużnik.

Czy komornik może wejść do mieszkania wynajmowanego?

Tak, komornik ma prawo wejść do wynajmowanego mieszkania. Mieszkanie nie musi być własnością dłużnika, aby umożliwić mu do niego wejście.

Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Tylko jeśli ma podstawy do tego, aby sądzić, że w mieszkaniu zamieszkuje dłużnik lub, gdy dłużnik jest tam zameldowany.

Czy komornik może wejść do mieszkania bez zgody właściciela?

Tak,  ponieważ komornik uprawniony jest do zajęcia ruchomości dłużnika, które znajdują się w miejscu jego zamieszkania.

Czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika?

Oczywiście, komornik nie potrzebuje przyzwolenia dłużnika na zajęcie jego ruchomości. Jeśli współdomownicy lub współlokatorzy nie będą w stanie udowodnić, że zajmowane przez komornika rzeczy, należą wyłącznie do nich, to wciąż przysługuje im powództwo przeciwegzekucyjne, które należy złożyć w terminie 30 dni od daty zajęcia przedmiotu.

Czy komornik może wejść do mieszkania bez uprzedzenia?

Komornik zawsze najpierw wysyła pismo pouczające, że ma prawo wejść do danego mieszkania, nawet z pomocą ślusarza, jeśli drzwi nie zostaną otwarte przez domowników. Niestety komornik nie informuje, kiedy i o której godzinie zjawi się w mieszkaniu.

Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałam Ci na pytanie: czy komornik może wejść nie do swojego mieszkania. Jeśli pracujesz za granicą w innej walucie niż złotówki :-), to namawiam Cię, abyś za wszelką cenę spłacił swoje długi i oszczędził swojej mamie całego stresu związanego z nachodzeniem jej przez komornika.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

8 komentarzy w “Czy komornik może wejść NIE do MOJEGO mieszkania?”
 1. Nie rozumiem. pracujesz za granicą a nie stać Cie na spłatę 1.000 zł? Teraz twoja mama będzie biegać za komornikiem po mieszkaniu, broniąc przy tym swojej prywatności. Myślę że ten dług nie jest absolutnie wart stresu który przeżyje Twoja mama. Komornik na pewno wejdzie do mieszkania w którym mieszka Twoja mama. Oszczędź jej tego i spłać te nędzne 1.000 zł.

 2. No ja miałem taką właśnie przykrą historię z komornikiem. Wynajmowałem mieszkanie ze znajomymi i namierzył mnie komornik. Nie było mnie w mieszkaniu a on do niego wszedł i dosłownie plądrował je w poszukiwaniu moich rzeczy. Współlokatorzy nie chcieli go na początku wpuścić do mieszkania bo nie powiadomiłem ich że komornik wkrótce przyjdzie do mieszkania. Prawie naraziłem się na dodatkowe koszty. Po telefonie do mnie, udało się przekonać współlokatorów żeby w końcu go wpuścili. I tak dostałem zjebkę od nich że muszą przechodzić przez takie rzeczy. Co innego jak się mieszka samemu bo jak się mieszka u kogoś to wyrządzamy komuś krzywdę…

 3. miałem wizytę komornika w domu gdzie nie mam zameldowania, czy musiałem go wpuszczać do środka? mało tego… komornik chciał zajmować przedmioty które nie są moje, czy komornik ma prawo wejść do takiego domu i co może zająć?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik może wejść do mieszkania, nawet jeśli nie jesteś właścicielem tego mieszkania, wystarczy, że w tym mieszkaniu zamieszkujesz/przebywasz. Komornika wpuścić musiałeś. Ponadto komornik zawsze chce zająć podczas wizyty jak najwięcej, wystarczy dostarczyć dowody na to, że dana rzecz nie należy do Ciebie, wystarczy więc przedstawić dowód zakupu przez osobę do której ta rzecz należy.

 4. Wystarczy mieszkać w czyimś mieszkaniu i nie posiadać tam meldunku. Nawet jeżeli komornik zastanie mnie pod blokiem i stwierdzi, że tu zamieszkuję, to wystarczy powiedzieć, że kwiatki znajomemu podlewam, który wyjechał za granicę. To komornik musi udowodnić, że dłużnik tam faktycznie zamieszkuje. Bez umowy najmu i meldunku będzie mu ciężko. Oczywiście może próbować przepytać sąsiadów, ale jak powie kim jest, to mu trzasną drzwiami przed nosem…

 5. Mam dwa pytania. Mieszkam z osobą zadłużoną, która nie jest moją rodziną, nie jest żoną, a nawet narzeczoną, nie mamy żadnej wspólnoty majątkowej. Osoba zadłużona nie jest zameldowana u mnie ani na stałe, ani tymczasowo, nie wynajmuje mieszkania, nie podpisywała ze mną żadnego najmu, jest jakby moim gościem, a ja jestem osobą trzecią w całej sprawie. Czy komornik może wyjść do mojego mieszkania? To jedno. I w jaki sposób mogę sporządzić jakąś prawną, może notarialną listę swoich rzeczy, które należą do mnie, a nie są we władaniu dłużnika, tak aby mieć jasno na piśmie potwierdzone przed komornikiem, że dana ruchomość nie jest własnością dłużnika, tylko moją?

 6. Mam potężne długi na kwotę 350 tys. zł. niespłacone kredyty, zaczął się proces egzekucji komorniczych, 4 komorników, brakuje mi już środków na spłaty rat ugadanych z komornikami i za chwile wejdą do mieszkania, problem w tym, że mieszkanie wynajmuje od osoby trzeciej i nie jest moją własnością, pytanie moje jest takie: czy są szanse i jak duże by komornik nie zabrał mieszkania właścicielowi i jak tego uniknąć, jakie są tego koszta?

Comments are closed.