Czy komornik może zająć mieszkanie z hipoteką?

Dzień Dobry. Czy komornik może zająć nieruchomość obciążoną hipoteką? Wpakowaliśmy się w poważne problemy finansowe w związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą.

Zastanawiamy się, czy damy radę walczyć dalej (czy damy sobie radę), czy być może próbować z upadłością działalności/konsumencką

Mamy kredyt hipoteczny na mieszkaniu, w którym mieszka nasza 4-osobowa rodzina. Kredyt wzięliśmy we frankach, po prawie 10 latach płacenia rat wartość pozostałej kwoty do spłaty jest większa od wartości mieszkania.

Kredyt ten w miarę regularnie spłacamy. Z drugiej strony mamy kredyt firmowy (na kilkaset tysięcy), który został wypowiedziany przez bank – otrzymaliśmy już pismo z sądu o konieczności spłaty…

Proszę o informację, czy jeżeli bank przekaże sprawę do komornika, to może on zająć mieszkanie kupione na kredyt i je sprzedać na licytacji komorniczej?

Nie miałoby to żadnego sensu, bo CHYBA pieniądze ze sprzedaży mieszkania najpierw poszłyby na spłatę kredytu hipotecznego (i tak nie spłaciłyby go całego) a tak naprawdę i tak nic nie zostałoby na spłatę kredytu firmowego. Czy egzekucja z mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Czy komornik może zająć mieszkanie z hipoteką?

Bardzo często moi czytelnicy, piszą do mnie właśnie w tej sprawie, zastanawiając się, czy mieszkanie, które zostało kupione na kredyt i jest ono wciąż spłacane, może zająć komornik…

…a więc:

Właścicielem mieszkania jest osoba, która znajduje się na umowie kredytowej, a więc Wy, a nie bank. Nawet kiedy kredyt hipoteczny nie został jeszcze całkowicie spłacony!

Odmienna sytuacja jest przy leasingu, tutaj maszyna, czy samochód, staje się własnością osoby płacącej leasing, dopiero kiedy zapłacona zostanie ostatnia rata.

Hipoteka nie decyduje i nie przesądza, kto jest prawowitym właścicielem mieszkania, jest to tylko forma zabezpieczenia banku, na wypadek niespłacania kredytu hipotecznego.

Łopatologicznie sprawę ujmując

Bank pożycza pieniądze na Wasze mieszkanie, a nie, że pożycza Wam mieszkanie do momentu spłacenia kredytu hipotecznego.

Dlatego, jeśli popadliście w kłopoty finansowe, to komornik może zabrać kredytowane mieszkanie, czy dom i licytacja komornicza nieruchomości z hipoteką jest możliwa.

Jednak zanim nastąpi eksmisja i licytacja nieruchomości, to sprawa najpierw trafia do sądu, ten zdecyduje, czy jest jakieś inne wyjście z sytuacji, np. zajęcie pensji przez komornika. Jeśli jednak dług jest dość duży (kilkaset tysięcy złotych), to sąd może uznać, że zajęcie pensji niewiele tu pomoże.

Podsumowując: czy komornik może zająć mieszkanie, które jest jeszcze spłacane? TAK – niestety taka opcja, jak najbardziej wchodzi w grę.

Czy komornik może zająć kredytowane mieszkanie, gdzie jest kilku właścicieli?

Kiedy dom lub mieszkanie bądź inna nieruchomość, zostały kupione na kredyt przez kilku kredytobiorców, to w takich przypadkach sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Jeśli któryś z kredytobiorców (współwłaścicieli), ma kłopoty finansowe i do akcji wkracza komornik, to licytacji może zostać poddana, dana część nieruchomości, np. jeśli współwłaścicieli jest pięciu, to komornicza licytacja nieruchomości obejmować będzie 1/5 udziałów w nieruchomości.

Upadłość konsumencka

To też jest jakieś wyjście z sytuacji, ale i tak musicie liczyć się z tym, że stracicie to mieszkanie, ponieważ sąd prosi o wyjawienie majątku + dodatkowo sam go poszukuje.

Zadłużenie na kilkaset tysięcy złotych to naprawdę „gruby zwierz” i jeśli nie widzicie szansy na wskrzeszenie działalności, którą prowadzicie, to rzeczywiście, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może dać Wam nowy początek.

Wniosek o upadłość konsumencką

Trzymam za Was kciuki bardzo mocno i mam nadzieję, że uda Wam się jakoś wykaraskać z problemów finansowych, jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie śmiało pod artykułem, w komentarzu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

7 komentarzy w “Czy komornik może zająć mieszkanie z hipoteką?”
 1. Witam. Posiadam mieszkanie na kredyt i niestety dopiero po fakcie zdałem sobie sprawę z kosztów jakie posiadam i chciałbym je maksymalnie zredukować. Dlatego chciałbym się zapytać, czy istnieje możliwość np. zamiany kredytu i mieszkania z bankiem?

  Chodzi o to, że kredyt na mieszkanie sam w sobie nie jest wielkim obciążeniem, jeżeli byłby mniejszy. Czy bank może się zgodzić na taką opcje? Mniejszy kredyt i mieszkanie w zamian za to, które mam obecnie. Podpisałem również u notariusza “dobrowolne poddanie się egzekucji“. Wiem, ze jest to jakieś wyjście z tej sytuacji, ale czy po tym jakikolwiek bank udzieli mi znowu kredytu hipotecznego? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!

 2. WITAM! Chciałam się zapytać a Co jeśli kredyt hipoteczny we frankach jest spłacany regularnie, jest współwłasnością małżonków, jest postępowanie egzekucyjne i wpisy do hipoteki innych wierzycieli, jednak długi te są zaciągnięte tylko przez jednego małżonka?

 3. Witam! A co jeśli kredyt hipoteczny jest we frankach, regularnie spłacany, dom jest własnością małżonków i komornik zrobił wpis do hipoteki na wniosek innych wierzycieli. jednak są to zobowiązania tylko jednego z współmałżonków? czy w takim układzie komornik tez może zlicytować nieruchomość?

  1. Janina Gołębiecka

   Licytacji może podlegać tylko część udziału małżonka dłużnika. Czyli jeśli jest Was dwoje, to na licytację komorniczą, komornik powinien wystawić 50% udziałów małżonka.

 4. Witam, sama zostałam wraz z trójką dzieci, jestem osobą bezrobotną i utrzymujemy się tylko z zasiłków, mam poważny problem, mam komornika na mieszkaniu, bo w innych bankach są niespłacane kredyty na kwotę 150 tys plus hipoteka 85 tys.

  Pomału mam zaległości już na hipotece i w spółdzielni mieszkaniowej. Chciałabym sprzedać mieszkanie żeby chociaż spłacić hipotekę i mieć jeden dług mniej.

  Szukam wszędzie pomocy, nigdzie nie mogę uzyskać takiej pomocy, czy jest w ogóle możliwość jakakolwiek żebym mogla sprzedać te mieszkanie? jeśli tak, to jak mam to zrobić? i jeszcze jedno pytanie: jak mogę się starać czy w ogóle mogę żeby pozbyć się wszystkich tych długów? naprawdę nie jestem w stanie tego płacić, na życie mi brakuje i na podstawowe wydatki, nie wiem co robić, proszę o jakąkolwiek pomoc.

  1. Proponuje iść do pracy. Z zasiłków jako głównego źródła utrzymania jest bardzo ciężko wyżyć. Natomiast jak się dołoży wypłatę z pracy to od razu powinno być lżej. Pozdrawiam bardzo serdecznie i mam nadzieje, ze pomogłem.

 5. Dzień dobry.

  Ojciec chciałby spłacić całe zadłużenie syna, jakim jest niespłacany kredyt. Jest już egzekucja komornicza. Czy może to zrobić bez konsekwencji podatkowych? Czy ma to być umowa darowizny sporządzona pomiędzy ojcem a synem? Czy przelanie pieniędzy bezpośrednio na konto komornika lub wierzyciela (co korzystniejsze?) z konta ojca z pominięciem konta syna będzie dowodem uprawniającym do zwolnienia z podatku? Czy lepiej wysłać zadłużenie bezpośrednio na konto wierzyciela (Bank – kredyt), a następnie potwierdzenie dokonania wpłaty do komornika, czy bezpośrednio na konto komornika? Pytań dużo, ale nie chcielibyśmy popełnić kolejnego błędu. Pozdrawiam

Comments are closed.