Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zająć mieszkanie z hipoteką?

Dzień Dobry. Wpakowaliśmy się w poważne problemy finansowe w związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Zastanawiamy się czy damy radę walczyć dalej (czy damy sobie radę), czy być może próbować z upadłością działalności/konsumencką

Mamy kredyt hipoteczny na mieszkaniu w którym mieszka nasza 4 osobowa rodzina. Kredyt wzięliśmy we frankach, po prawie 10 latach płacenia rat wartość pozostałej kwoty do spłaty jest większa od wartości mieszkania.

Kredyt ten w miarę regularnie spłacamy. Z drugiej strony mamy kredyt firmowy (na kilkaset tysięcy), który został wypowiedziany przez bank – otrzymaliśmy już pismo z sądu o konieczności spłaty…

Proszę o informację, czy jeżeli bank przekaże sprawę do komornika, to może on zająć mieszkanie kupione na kredyt i je sprzedać na licytacji komorniczej?

Nie miałoby to żadnego sensu, bo CHYBA pieniądze ze sprzedaży mieszkania najpierw poszłyby na spłatę kredytu hipotecznego (i tak nie spłaciłyby go całego) a tak na prawdę i tak nic nie zostałoby na spłatę kredytu firmowego. Czy egzekucja z mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwa?

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Czy komornik może zająć mieszkanie z hipoteką?

Bardzo często moi czytelnicy, piszą do mnie właśnie w tej sprawie, zastanawiając się, czy mieszkanie które zostało kupione na kredyt i jest ono wciąż spłacane, może zająć komornik…

…a więc:

Właścicielem mieszkania jest osoba która znajduje się na umowie kredytowej, a więc Wy, a nie bank. Nawet kiedy kredyt hipoteczny nie został jeszcze całkowicie spłacony!

Odmienna sytuacja jest przy leasingu, tutaj maszyna, czy samochód, staje się własnością osoby płacącej leasing, dopiero kiedy zapłacona zostanie ostatnia rata.

Hipoteka nie decyduje i nie przesądza, kto jest prawowitym właścicielem mieszkania, jest to tylko forma zabezpieczenia banku, na wypadek nie spłacania kredytu hipotecznego.

Łopatologicznie sprawę ujmując:

Bank pożycza pieniądze na Wasze mieszkanie, a nie, że pożycza Wam mieszkanie do momentu spłacenia kredytu hipotecznego.

Dlatego jeśli popadliście w kłopoty finansowe, to komornik może zabrać kredytowane mieszkanie, czy dom.

Jednak zanim nastąpi eksmisja i licytacja nieruchomości, to sprawa najpierw trafia do sądu, ten zdecyduje, czy jest jakieś inne wyjście z sytuacji, np. zajęcie pensji przez komornika. Jeśli jednak dług jest dość duży (kilkaset tysięcy złotych), to sąd może uznać, że zajęcie pensji niewiele tu pomoże.

Podsumowując: czy komornik może zająć mieszkanie, które jest jeszcze spłacane? TAK – niestety taka opcja jak najbardziej wchodzi w grę.

Czy komornik może zająć kredytowane mieszkanie, gdzie jest kilku właścicieli?

Kiedy dom lub mieszkanie, bądź inna nieruchomość, zostały kupione na kredyt przez kilku kredytobiorców, to w takich przypadkach sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Jeśli któryś z kredytobiorców (współwłaścicieli), ma kłopoty finansowe i do akcji wkracza komornik, to licytacji może zostać poddana, dana część nieruchomości, np. jeśli współwłaścicieli jest pięciu, to komornicza licytacja nieruchomości obejmować będzie 1/5 udziałów w nieruchomości.

Upadłość konsumencka

To też jest jakieś wyjście z sytuacji, ale i tak musicie liczyć się z tym, że stracicie to mieszkanie, ponieważ sąd prosi o wyjawienie majątku + dodatkowo sam go poszukuje.

Zadłużenie na kilkaset tysięcy złotych, to naprawdę „gruby zwierz” i jeśli nie widzicie szansy na wskrzeszenie działalności którą prowadzicie, to rzeczywiście, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może dać Wam nowy początek.

Trzymam za Was kciuki bardzo mocno i mam nadzieję, że uda Wam się jakoś wykaraskać z problemów finansowych, jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie śmiało pod artykułem, w komentarzu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Krzysiek

    Witam. Posiadam mieszkanie na kredyt i niestety dopiero po fakcie zdałem sobie sprawę z kosztów jakie posiadam i chciałbym je maksymalnie zredukować. Dlatego chciałbym się zapytać, czy istnieje możliwość np. zamiany kredytu i mieszkania z bankiem?

    Chodzi o to, że kredyt na mieszkanie sam w sobie nie jest wielkim obciążeniem, jeżeli byłby mniejszy. Czy bank może się zgodzić na taką opcje? Mniejszy kredyt i mieszkanie w zamian za to, które mam obecnie. Podpisałem również u notariusza „dobrowolne poddanie się egzekucji„. Wiem, ze jest to jakieś wyjście z tej sytuacji, ale czy po tym jakikolwiek bank udzieli mi znowu kredytu hipotecznego? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!

NAPISZ KOMENTARZ