Licytacja komornicza nieruchomości za MAŁY dług?!

Witam. Możliwa jest licytacja nieruchomości za mały dług? Miesiąc temu otrzymałem informację od komornika o przyłączeniu się do egzekucji z nieruchomości. Jest to lokal usługowy 24 m2, w którym prowadzę działalność gospodarczą. W księdze wieczystej tego lokalu jest również wpis o hipotece przymusowej na rzecz Z.U.S.

Jak dowiedziałem się od komornika, działa on na zlecenie mojej byłej żony, która żąda zaległych alimentów w kwocie 3.000 zł. Dodam, iż w ZUS złożyłem już wniosek o rozłożenie mi zaległości na raty – czekam na odpowiedź.

Wystosowałem  do komornika wniosek o wstrzymanie egzekucji, ale niewiele to dało. Komornik próbuje już opisać i oszacować w/wym.lokal.  Czy jest możliwe, by zlicytował go za dług w wysokości 3.000 zł?

Zwracam się również z prośbą o poradę, co robić, aby uniknąć licytacji nieruchomości, ponieważ pozbawiłoby to mnie w ogóle środków do życia.


Licytacja nieruchomości za mały dług

Musisz wiedzieć, że jeśli wierzyciel, w tym wypadku Twoja była żona, poprawnie złoży wniosek o dany sposób egzekucji należności przez komornika (licytacja Twojej nieruchomości), nawet kiedy jest on uciążliwy dla dłużnika, to komornik nie ma prawa odmówić przeprowadzenia postępowania egzekucji (licytacji nieruchomości).

To w obowiązku wierzyciela (Twojej byłej żony) leży wskazanie majątku dłużnika, z którego zaspokojone będą zaległe świadczenia, tak sugeruje art. 801 KPC.

co zrobić, gdy komornik chce zlicytować mieszkanie?

Żądanie zawieszenia egzekucji z nieruchomości

Musisz złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej z nieruchomości do sądu (a nie do komornika), który nadzoruje to postępowanie egzekucyjne. Takie wniosek właśnie składa się szczególnie wtedy, kiedy wartość długu, jest nieproporcjonalnie mała, do wartości zajmowanej nieruchomości.

Prawo przewiduje ochronę dłużnika, np. dzięki art. 799 KPC., gdzie:

Komornik ma prawny obowiązek zastosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika. Oznacza to, że sposób prowadzenia egzekucji nie może prowadzić do szykanowania dłużnika i nadużywania egzekucji.

Jeśli tak jak pisałeś, nieruchomość ta (lokal usługowy), jest Ci niezbędna do prowadzenia firmy, to sąd powinien przychylić się do Twojej prośby!

Skarga na czynności komornika

Możesz też złożyć skargę na czynności komornika. Jeśli masz uzasadnione przekonanie, że komornik działa niezgodnie z prawem, to  musisz złożyć na niego pisemną skargę, art. 767 KPC.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Skargę na czynności komornika w toku licytacji nieruchomości, aż do zamknięcia przetargu, trzeba złożyć ustnie sędziemu bądź referendarzowi sądowemu nadzorującemu tę licytację.

Bierność dłużnika

Bierność dłużnika wobec toczącej się egzekucji komorniczej to najgorsze co dłużnik może zrobić. Wierzyciel ma prawo zgłosić egzekucję komorniczą na nieruchomość dłużnika, jednak ten może bronić się, powołując się na odpowiednie normy prawne, które z kolei chronią dłużnika.

Czy można zlicytować nieruchomość za mały dług?

Niestety faktem jest, że nieruchomość, nieważne czy będzie to mieszkanie, dom czy lokal, może zostać zlicytowany na licytacji komorniczej, nawet jeśli dług nie był wcale tak naprawdę – adekwatny do wartości zajętej nieruchomości! Taka jest smutna rzeczywistość…

Źródło: Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.)

Koniecznie przeczytaj też o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze