Czy komornik może zająć współwłasność? nieruchomość?

Witam. Czy komornik może zająć współwłasność? czyli mieszkanie, którego jest współwłaścicielem? Dokładnie mój problem polega na tym, że dziś dostałam pismo od komornika, że sprawę przekazuje on komornikowi z mojego regionu.

Zmartwił mnie ten fakt, bo na drugiej stronie tego pisma komorniczego widnieje informacja o przekazaniu przez wierzyciela zgody, na ściągniecie długu z nieruchomości.

Chce tego uniknąć, gdyż do tej nieruchomości należy moje 4-osobowe rodzeństwo i mama. Nieruchomość jest z dziedziczenia, co mam zrobić, by uniknąć licytacji nieruchomości? czy komornik może zająć mieszkanie, którego jestem współwłaścicielem?


Komornik, który dotąd prowadził Twoją egzekucję komorniczą, przekazał innemu komornikowi prowadzenie egzekucji, ponieważ egzekucja nieruchomości leży jedynie w zasięgu działania komornika, który działa przy sądzie, w którego okręgu ta nieruchomość jest położona.

Czy komornik może zająć nieruchomość wspólną?

Czy można wydzielić część nieruchomości w celu zaspokojenia roszczenia wierzyciela? Oczywiście, że tak. Wydzielenie nieruchomości dokonuje się na dwa sposoby:

 • na wniosek dłużnika
 • na wniosek wierzyciela

Taka wydzielona część nieruchomości, może być wystawiona na sprzedaż na licytacji komorniczej.

Opis nieruchomości i oszacowanie jej

Oszacowania nieruchomości następuje na wniosek komornika, który został powołany przez wierzyciela, a samo oszacowanie nieruchomości wykuje biegły, który ma uprawnienia do szacowania nieruchomości.

Jeśli do szacowanej nieruchomości zgłoszą się osoby trzecie mające prawo do tej nieruchomości, czyli w Twoim przypadku – rodzeństwo, to biegły sądowy oznacza osobno wartość rzeczy spornej, osobno wartość całości po wyłączeniu tej rzeczy, wreszcie osobno wartość nieruchomości.

Kiedy już biegły sądowy oszacuje wartość nieruchomości, nastąpi sprzedaż Twojej części nieruchomości na publicznej licytacji komorniczej.

Termin licytacji nieruchomości nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od uprawomocnienia się opisu i oszacowania nieruchomości, ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję komorniczą.

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

Czy komornik może zająć współwłasność?

Jeśli jesteś współwłaścicielem nieruchomości, o której piszesz, to komornik nie ma prawa zająć całej nieruchomości na poczet spłaty długów. Komornik zajmie jedynie 1/6 udziału nieruchomości i taką tylko część wystawi na licytację komorniczą.

Z doświadczenia wiem, że bardzo ciężko znaleźć takiego nabywcę, który zechce kupić 1/6 nieruchomości. Wiążą się z tym nie lada problemy.

Jak nie dopuścić do licytacji nieruchomości?

Jedyne wyjście, jakie masz to spłata długu, który jest powodem tejże licytacji. Warto czasem pożyczyć pieniądze np. od kogoś z rodziny. Nie radzę tutaj pożyczać pieniędzy od firm pożyczkowych, ponieważ jak się domyślam, kwota długu jest nie mała, a więc opłaty i odsetki od takiej pożyczki pozabankowej nie będą małe.

Trzymam za Ciebie kciuki i mocno namawiam do wyprostowania swoich finansowych spraw, jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to polecam Ci e-book Pani Iwony Wendel: Jak Wyjść z Długów – 12 kroków do wolności. E-book ten napisała była dłużniczka, która poradziła sobie ze swoimi długami, jesteś ciekaw, jak to zrobiła? wszystkiego dowiesz się z e-booka! Gorąco polecam!

Koniecznie przeczytaj również te wpisy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

10 komentarzy w “Czy komornik może zająć współwłasność? nieruchomość?”
 1. Posiadam 1/6 własności na nieruchomości. Na hipotekę wpisał się ZUS za długi na 70 tys. Wartość nieruchomości to 250 tys. Jest kupiec na powyższą nieruchomość. Przy jakiej kwocie ZUS zwolni hipotekę, przy 70 czy może 1/6 z 250 tys zł?

  1. Janina Gołębiecka

   Dla wierzyciela liczy się spłata dług, a więc jeśli Twoje długi wynoszą 70 tys zł, i jest kupiec na tę nieruchomość, to być może udałoby się przeprowadzić transakcję w porozumieniu z ZUS-em. Czyli kupiec nieruchomości wpłaca do ZUS te 70 tys zł jako spłatę Twojego długu, resztę pieniędzy otrzymują współwłaścicielem. ZUS po otrzymaniu 70 tys zł zwalnia hipotekę i nieruchomość trafia do nowego właściciela.

 2. Dzień dobry, czy komornik może zająć samochód jeśli jest dwóch współwłaścicieli?

 3. Dzień Dobry. Mój problem jest następujący. Mąż miał firmę w której byłam wiceprezesem, teraz zostały tylko długi i codzienny koszmar. Na firmę zostały wzięte kredyty. Komornik zajął wszystko co posiadaliśmy i tu moje pytanie: czy działkę którą dostałam będąc jeszcze panną też komornik może zająć? Bardzo proszę o pomoc…

 4. Witam, mam pytanie, czy komornik może zabrać auto na poczet długu które jest współwłasnością?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, nie, komornik nie ma prawa zabrać całego samochodu, jeśli dłużnik i inna osoba trzecia jest jego współwłaścicielem. Komornik może zająć a następnie wystawić na licytację komorniczą jedynie udział w 1/2 tego samochodu. Z doświadczenia wiem, że kupiec na połowę samochodu raczej nie znajdzie się…

 5. Małgorzata

  Witam. Posiadam z byłym mężem dom i działkę. Jestem współwłaścicielem. Mąż ma długi alimentacyjne, których od lat nie spłaca. Dostaliśmy pismo od komornika, który zaznaczył, że mamy ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością. Wszczęto postępowanie egzekucyjne wobec męża. Co mam zrobić, aby nie stracić domu jednorodzinnego? Czy w takiej sytuacji mogę zrobić podział majątku?

 6. Witam. Mam duży problem…. Popadłam w spirale długów, mieszkanie które mam w Polsce jest współwłasnością moją i mojego byłego męża…. 1 kwietnia 2019 roku przyszło pismo o zajęciu nieruchomości… Tylko, że to jest współwłasność, więc chciałabym egzekucję zatrzymać… W mieszkaniu został mój były mąż z synem (16lat). Nie chcę żeby zostali bez dachu nad głową… Czy jest jeszcze szansa na zatrzymanie egzekucji? Czy wpłaty na konto do komornika coś pomogą?Wiem, że moim błędem było to, że unikałam kontaktu z wierzycielami… Chcę to wszystko naprawić… Proszę o pomoc…

 7. witam, czy komornik możne zabrać współwłasność? od kilku lat jestem współwłaścicielem nieruchomości tzn. domu i dużego ogrodu wraz z bratem. Mama wraz z ojcem po rozwodzie przepisali nam tzn. mi i bratu po połowie dom i ogród. Ja posiadam duży dług, czy komornik możne nam zabrać wspólny dom? W domu tym aktualnie nikt nie mieszka, gdyż my przebywamy i pracujemy za granicą.

Comments are closed.