Jak działa skup nieruchomości? o czy warto pamiętać? SPRAWDŹ!

Jak szybko sprzedać nieruchomość? Jak dokładnie działa skup mieszkań za gotówkę? czy warto korzystać z tego typu rozwiązań? czy to się w ogóle opłaca? z pewnością tego typu sprzedaż nieruchomości ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, kim oni są? jakimi kierują się argumentami?

No i przede wszystkim: gdzie szukać firm skupujących domy i mieszkania za dobre pieniądze? o tym wszystkim w dzisiejszym poradniku!

Skup nieruchomości

Są w życiu sytuacje, w których zależy nam na szybkiej sprzedaży domu, mieszkania czy nieruchomości komercyjnej, która nie przynosi już zysku. Dlatego warto rozejrzeć się za kilkoma rozwiązaniami, które pozwolą Ci szybko sprzedać mieszkanie, a przy tym wyjść na tym finansowo możliwie najlepiej!

Z pomocy jakich firm warto skorzystać, by szybko sprzedać nieruchomość?

 • skup nieruchomości za gotówkę,
 • wynajęcie biura obrotu nieruchomościami do sprzedaży mieszkania,
 • wystawianie mieszkania na sprzedaż w lokalnych portalach ogłoszeniowych i sprzedaż mieszkania na własną rękę.

Najmniej informacji można znaleźć o skupach nieruchomości, które skupują nieruchomości z całej Polski. Czyżby nie były to zbyt popularne formy sprzedaży mieszkania, czy lokalu? dlaczego wciąż nie wiadomo o nich zbyt wiele?

Jak działa skup nieruchomości?

skup-nieruchomosci

Wiele osób spotkało się ze skupami samochodów. Można powiedzieć, że skup nieruchomości za gotówkę działa na podobnej zasadzie.

Cała transakcja sprzedaży nieruchomości jest uproszczona do minimum i tak samo, jak w wypadku sprzedaży samochodu, dostaje się gotówkę do ręki po podpisaniu umowy wstępnej sprzedaży dokumentującej sprzedaż.

Skup nieruchomości nabywa mieszkanie czy inną nieruchomość od osoby prywatnej. Większość firm skupuje wszystkie oferowane im nieruchomości, ale ostateczna decyzja należy do sprzedającego.

Trzeba wiedzieć, że w skupach nie dostanie się 100% rynkowej wartości nieruchomości, a to może nie wszystkim odpowiadać. Jednak chcąc natychmiast sprzedać nieruchomość, będzie to najlepsze, bo najszybsze rozwiązanie.

Kiedy warto korzystać z firm skupiających nieruchomości?

Jeśli nie zależy Ci na czasie, to warto skupić się na tradycyjnych metodach sprzedaży nieruchomości, aby wycisnąć z jej sprzedaży jak najwięcej. Jeśli natomiast:

 • nie udaje Ci się sprzedać nieruchomości,
 • natychmiast potrzebujesz gotówki (utrata płynności finansowej),
 • lada dzień wyjeżdżasz za granicę i tam przenosisz swoje życie,
 • stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany,
 • nieruchomość obciążona jest hipoteką (hipoteka przymusowa) i nie możesz jej sprzedać,
 • mieszkanie jest w złym stanie i nie masz ani czasu, ani sił na jego remont.

…to sprzedaż nieruchomości w firmie skupiającej długi wydaje się być zasadne.

Co ma wpływ na cenę nieruchomości?

Skup mieszkań, domów i nieruchomości komercyjnych polega na tym, że firma kupuje nieruchomości w dobrej cenie (poniżej wartości rynkowej), aby potem odsprzedać je z zyskiem. Dlatego osoba sprzedająca mieszkanie może liczyć na kwotę do 70% wartości tego mieszkania.

Podobne kwoty osiąga się, sprzedając działki budowlane, lokale usługowe czy domy wolnostojące.

Jednakże trzeba pamiętać, że sprzedając mieszkanie na przykład za pośrednictwem biura nieruchomości, osiągnie się około 80% wartości mieszkania, ponieważ nie tylko trzeba zejść z ceny podczas negocjacji z kupującym, ale sama prowizja biura nieruchomości to często koszt 10-15% wartości transakcji.

Zatem w tym kontekście cena skupu nieruchomości do maksymalnie 70% ich wartości nie brzmi źle…

Ponadto sprzedając mieszkanie samodzielnie, trzeba liczyć się z wydatkami na ogłoszenia, fotografa, który zrobi dobre zdjęcia czy też negocjacje z potencjalnym klientem. Nikt nie kupuje nieruchomości bez próby negocjacji (zbicia) ceny.

Wpływ na cenę, którą oferuje skup nieruchomości, ma kilka czynników. Wyznacznikiem jest zawsze wartość rynkowa. To od niej odejmuje się kwoty za na przykład zadłużenie mieszkania, ponieważ skup kupując je, będzie musiał uregulować zaległe rachunki. Jeżeli stan mieszkania nie jest najlepszy i wymaga remontu, aby móc je odsprzedać, również te koszty skup odejmie od wartości mieszkania.

Ale chyba tylko skupy nieruchomości są gotowe od ręki kupić mieszkania w kiepskich dzielnicach, daleko od centrum, z długami i w kiepskim stanie. Dlatego korzystanie z tej metody sprzedaży własnej nieruchomości często się opłaca.

Skup udziałów w nieruchomościach

Firmy skupiające nieruchomości, decydują się także na skup udziałów w nieruchomościach i spadkach. Bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy współwłaściciel domu czy mieszkania, może zarządzać swoim udziałem w pełni i nie potrzebuj zgody innych współudziałowców na sprzedaż swojego udziału.

Skup udziałów w nieruchomościach rozkłada się na:

 • mieszkania własnościowe,
 • domy jednorodzinne,
 • lokale użytkowe,
 • działki budowlane,
 • działki inwestycyjne.

Jak przebiega proces skupu nieruchomości?

Proces skupu mieszkania czy domu nie trwa długo i jest raczej usługą ekspresową, jeśli mielibyśmy opisać proces w kilku krokach, to wygląda to mniej więcej tak:

 1. Nawiązanie kontaktu z firmą skupiającą nieruchomości i opisanie sytuacji.
 2. Wizyta pracownika firmy skupującej nieruchomości i osobiste oględziny.
 3. Wycena mienia i podpisanie umowy przedwstępnej.
 4. Wizyta u notariusza i oczekiwanie na przelew lub gotówkę.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Jak działa skup nieruchomości? o czy warto pamiętać? SPRAWDŹ!”
 1. Karol Bankowy

  Nieruchomości wbrew pozorom wydają mi się jednym z pewniejszych rynków, którego ewentualne anomalie łatwo jest przewidzieć. Jak myślicie? Inwestowaliście w nieruchomości?

 2. Z jednej strony szybki skup mieszkań to dobry zarobek dla osoby skupującej ale też i sposób na ograniczenie wysokich kosztów komornika dla dłużnika.

 3. Mam do sprzedania dwie działki (można zobaczyć ich położenie na geoportal, googlemaps itp. )

  Działka nr 133 (obręb Brdów) z ustalonymi warunkami zabudowy o pow. 68 arów, położona blisko jeziora Brdowskiego (około 500 metrów). Dojazd drogą asfaltową. W drodze prąd, woda, kanaliza.
  cena 28 000 zł do uzgodnienia.

  Działka nr 196 (obręb Brdów) o pow. 22 ary, położona w odległości około 2 km od jeziora, dojazd drogą gruntową. Cena 15 000 zł do uzgodnienia.

  tel. 782501573 Sebastian

Comments are closed.