Jak zatrzymać licytację nieruchomości? nie dostałam AWIZO

Witam, jak nie dopuścić do licytacji komorniczej nieruchomości? dowiedziałam się o licytacji mojego mieszkania, dokumenty może przychodziły, ale awizo nie miałam, więc myślę, że sąsiad wyciągał mi awizo z drzwi.

Moje pytanie jest takie: licytacja komornicza nieruchomości ma się odbyć za 1,5 miesiąca, czyli na zebranie kwoty 22. 000 zł mam trochę czasu i chcę spłacić ten dług u komornika, ale jak się do tego zabrać i jak zatrzymać licytację nieruchomości, by jej nie stracić?

Proszę mi pomóc, chcę na dniach wpłacić tę kwotę, ale jak się do tego zabrać? czy iść do komornika i z nim rozmawiać, czy do wierzyciela? jak uniknąć kosztów komorniczych? proszę o pomoc jak to sprawnie i szybko załatwić?


Jak nie dopuścić do licytacji komorniczej?

Komornik, zanim odda nieruchomość na licytację komorniczą, to ma obowiązek poinformować o tym dłużnika, tak mówi art. 805 Kpc.

Art. 805. § 1. Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji.

licytacja-nieruchomości-jak-zatrzymać

Dlatego należy dopełnić zawsze wszelkich czynności, aby mieć pewność, że pisma z sądu czy od komornika, na pewno do nas trafią. Pomijając już jednak ten problem:

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, a więc, na ratunek przychodzi nam art. 981 Kodeksu postępowania cywilnego, który jasno mówi, że:

Art. 981. Jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję.

W takim wypadku, jak najprędzej udaj się do komornika, który zamierza przeprowadzić licytację z nieruchomości i powiadom go, że spłacisz swój dług tu i teraz (a więc w kasie komornika) wraz z kosztami komorniczymi.

Komornik będzie bardzo zadowolony z Twojej wizyty, powinien przyjąć spłatę długu i jednocześnie odwołać licytację nieruchomości. Trzymam za Ciebie kciuki, aby udało Ci się zachować nieruchomość. Jeśli masz pieniądze na spłatę całego zadłużenia, to nie powinnaś mieć z tym problemu :-).

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

6 komentarzy w “Jak zatrzymać licytację nieruchomości? nie dostałam AWIZO”
 1. Moja przyjaciółka będzie mieć niebawem licytowane mieszkanie własnościowe w bloku, chciała by zatrzymać licytację komorniczą bo prawdopodobnie dostanie pożyczkę od rodziny. Wtedy będzie mogła spłacić swoje długi. Licytacja odbędzie się za 4 tygodnie. Czy miże Pani potwierdzić że mając już pieniądze na spłatę całości długu komornik pójdzie jej na rękę i odwoła licytację mieszkania? Pozdrawiam życząc miłego dnia.

  1. Janina Gołębiecka

   Aby zapobiec licytacji nieruchomości, koleżanka może wpłacić w kasie komornika cały dług i powiadomić go o tym i wtedy, gdy komornik dostał czego chciał, musi odwołać licytację z nieruchomości. Są też inne opcje, oto one:

   Można jeszcze zwrócić się do sądu o zezwolenie na zbycie nieruchomości z wolnej ręki, ale najprawdopodobniej spotkamy się Pan z odmową, poza tym konieczne byłoby wtedy uzyskanie na to zgody wierzyciela.

   Jeśli spodziewamy się, że komornik zajmie i zlicytuje nam nieruchomość, to można szybką ją sprzedać na rynku wtórnym i spłacić dług który komornik próbuje wyegzekwować.

   Można też złożyć do komornika prośbę o przesunięcie terminu licytacji, oczywiście jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w sytuacji, gdy czekamy na pieniądze, którymi chcemy spłacić dług aby zapobiec licytacji nieruchomości.

 2. Szkoda że dłużnicy mobilizują się do spłaty długów, dopiero gdy ciąży nad nimi licytacja nieruchomości. Widocznie praca komornika przynosi efekty.

 3. Jak uniknąć licytacji komorniczej domu? Mąż wziął 2 różne kredyty które jeden z banków miał nam je skonsolidować pod hipotekę domu, który jest moją darowizna od moich rodziców. Pieniądze pozwoliły nam rozbudować dom. Wydaliśmy sporo pieniędzy na rzeczoznawce i różne dokumenty do banku który się rozmyślił, mimo iż wartość domu została wyliczona na 2 razy większa niż kredyt.

  Spłukaliśmy się z pieniędzy, zaciągnęliśmy nowe pożyczki gotówkowe żeby płacić wysokie raty. Odwoływaliśmy się ponownie do banku z negatywnym skutkiem i nowymi wydatkami przez co przestaliśmy płacić raty.

  Prosiliśmy bank i nic z tego nie wyszło, bo zaczęli nam grozić, ciągle dzwonili z pogruszkami które wykończyły nas psychicznie i fizycznie. Od tamtej pory mamy komornika na męża pensji bo moja jest niska i często jestem na zwolnieniu lekarskim, mój organizm nie wytrzymał tego i nie bardzo nadaje się do pracy na etat.

  Podjęłam próbę pracy online żeby spłacić te zobowiązania ale mamy trochę problemów i to nie jest takie proste. Większy kredyt nie został spłacony z własności domu bo pan który przyjechał z Warszawy powiedział że nie ma takiej możliwości bo dom jest przekazany mi w darowiźnie.

  Dziś dostałam list od komornika który nie widział mojego aktu własności, w którym jest mowa że wierzyciele mniejszego kredytu chcą go sprzedać i odebrać w ten sposób swoją należność.

  Wierzycielem nie jest bank tylko firma która odkupiła ten dług od banku. Nie wiem co mam zrobić. Boję się że moja choroba znów się pogłębi przez stres i mąż sam sobie nie poradzi. Jesteśmy uczciwymi ludźmi.

  Chcemy te długi spłacić ale oni wykorzystują naszą niewiedzę, podnoszą odsetki że kapitał ciągle rośnie i życzą sobie spłaty natychmiastowej, ale z czego? Z tego że żyjemy na pograniczu, że są dni kiedy nie mamy na chleb. Nasz błąd polega na tym że nie wiedząc co robić pogłębialiśmy nasz budżet nowymi pozycjami w Providencie i mamy to co mamy.

  Przez 2 lata choroba wyłączyła mnie z życia ale leki działają i jest coraz lepiej dlatego miałam do dziś nadzieję że będzie dobrze. A teraz to już sama nie wiem co zrobić. Bardzo proszę o pomoc i kontakt. Pozdrawiam serdecznie. Grażyna

 4. Dzień dobry, wpadłam w długi i mam komornika. Wpłacam co miesiąc tyle, ile mogę, ale to jest niewystarczające, żeby było dobrze. Parę dni temu dowiedziałam się, że jak nie wpłacę większej sumy pieniędzy, to może być tak, że odbędzie się licytacja mojego własnościowego mieszkania. Może są jakieś wnioski czy podania, które można napisać, żeby wstrzymać albo załagodzić moją sytuację? żeby komornik nie zlicytował mi mieszkania? Jestem załamana, nie wiem co robić. Proszę o poradę.

 5. Witam, mama ma licytacje mieszkania 10 września 2019 r. Do kiedy można jeszcze spłacić dług, by odzyskać mieszkanie? jest do licytacji zaledwie 5 dni, proszę o odpowiedź, muszę się dowiedzieć, czy warto mi jeszcze walczyć o fundusze na cel odzyskania mieszkania, a i ile czasu po licytacji trzeba opróżnić lokal?

Comments are closed.