Licytacja ułamkowej części nieruchomości – co MOŻE komornik?

Witam, przedmiotem mojego zapytania jest: licytacja ułamkowej części nieruchomości. Jestem jedną ze współwłaścicielek nieruchomości. Moja siostra cioteczna mająca teoretycznie 1/16 udziału w nieruchomości ma długi. Komornik wszedł na księgę wieczystą i dąży do szybkiej licytacji jej udziałów.

Siostra udziały w domu przejęła w ramach spadku. Główny właściciel nieruchomości (ma 1/2) spłacił siostrę, niestety nigdy nie doprowadził do końca formalności. 4 lata temu, zostało spisane porozumienie u notariusza z poświadczonymi notarialnie podpisami, że siostra jako udziałowiec został spłacony i nie rości sobie żadnych praw do nieruchomości.

Niestety taki wpis nigdy nie znalazł się w księdze wieczystej, ponieważ przez opieszałość udziałowców brakowało kilku prostych do uzyskania papierów (np. z urzędu skarbowego).

Dodatkowo nieruchomość została wyceniona na 500 tys., a zajęcia na części siostry opiewają już na kwotę prawie 60 tys., czyli znacznie więcej niż warta była jej 1/16 część.

Czy egzekucja z udziału w nieruchomości jest zasadna? Czy komornik postępuje zgodnie z prawem pod względem wielkości zajęcia i ogólnie zajęcia uwzględniając zawarte 4 lata temu porozumienie? Pozdrawiam.


Licytacja komornicza udziału w nieruchomości

Jest to tzw. wspólność ustawowa. Jeżeli jeden z właścicieli nieruchomości jest dłużnikiem, to komornik ma prawo zająć i oddać na licytację komorniczą jedynie tę część nieruchomości, a więc w Waszym przypadku, egzekucji i później licytacji komorniczej, podlegać będzie jedynie 1/16 wartości nieruchomości, która należy do dłużnika.

Oszacowaniu nieruchomości podlegać oczywiście będzie cała nieruchomość, a to znaczy, że wierzyciel będzie musiał wpłacić ogromną opłatę jako zaliczkę dla biegłego sądowego, który dokona opisu i oszacowania tej nieruchomości.

Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości oraz użytkowania wieczystego:

Art. 1009. W razie skierowania egzekucji do ułamkowej części nieruchomości opisowi i oszacowaniu podlega cała nieruchomość. Sumą oszacowania takiej części jest odpowiednia część sumy oszacowania całej nieruchomości.

Kolejna sprawa, jaką warto wspomnieć, to sprzedanie nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, gdzie licytacji podlega jedynie część udziału w nieruchomości (1/16) jest niezwykle trudne… bo kto kupi udziały w nieruchomości, które wynoszą jedynie 1/16? NIKT.

Egzekucja nieruchomości ma sens tylko wtedy, gdy cała nieruchomość należy do dłużnika, wtedy na taki “kąsek” zawsze znajduje się wielu interesantów, ale nie jeśli mówimy o 1/16 udziału w nieruchomości.

… co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli dojdzie do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, to komornik w takiej sytuacji zawiadomi wszystkich współwłaścicieli tej nieruchomości o zajęciu, jasno o tym mówi: (§126 rozporządzenia w sprawie czynności komorniczych).

Rzecz jasna współwłaściciel nieruchomości nie jest i nigdy nie będzie uczestnikiem tego postępowania egzekucyjnego, ale warto wiedzieć, że w toku postępowania egzekucyjnego przysługują mu pewne prawa, między innymi prawo przejęcia nieruchomości (art. 958, 982, 984 kpc).

Podsumowując, licytacja komornicza udziału w nieruchomości jest możliwa, ale praktyka pokazuje, że nie znajdują się na tak mały udział chętni do licytowania, więc wielce prawdopodobne, że egzekucja części ułamkowej nieruchomości, zostanie umorzona.

Co oznacza ułamkowa część nieruchomości? Ułamkowa część nieruchomości oznacza, że nie mamy do czynienia z własnością całej nieruchomości, a jedynie z jej ułamkową częścią. Czyli egzekucji, a później licytacji nieruchomości podlega ułamkowa część nieruchomości, której dłużnik jest właścicielem. Reszta udziałów w nieruchomości pozostaje nienaruszona.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które także musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Licytacja ułamkowej części nieruchomości – co MOŻE komornik?”
  1. Witam, otrzymałam w spadku 1/4 mieszkania, obawiam się komornika za długi, czy komornik może zająć nieruchomość skoro 3/4 należy do mojej mamy? i jak ewentualnie do tego nie dopuścić?

    1. Janina Gołębiecka

      Komornik nie może zająć i zlicytować całej nieruchomości, skoro dłużnikowi (Tobie) należy się jedynie 1/4 wartości tej nieruchomości. Co natomiast może zrobić komornik, to wystawić na licytację komorniczą 1/4 wartości tej nieruchomości, czyli egzekucji z nieruchomości podlegać będzie jedynie ułamkowa część całej nieruchomości. Wg mnie nie masz czym się martwić, ponieważ praktycznie nigdy nie znajdują się kupcy na 1/4 część nieruchomości. Ludzie jeśli uczestniczą w aukcjach komorniczych, to chcą kupić całą nieruchomość i mieć wyłączność do zarządzania nią w 100%.

Comments are closed.