Licytacja komornicza 1/2 domu – co z drugą połową?

Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Mianowicie: Rodzice wybudowali dom… razem. Tata jak się okazało, miał długi i przepisał swoją 1/2 mojemu bratu, a swojemu synowi. Rodzice mieli rozdzielność majątkowa, więc te długi tyczyły się tylko jego. Urząd skarbowy wystosował skargę pauliańską.

Mój brat jej nie przyjął, był cały proces w tej sprawie i wyrok był taki, że uznali, że brat wiedział o długach, przyjmując od taty 1/2 domu. Więc udział w 1/2 domu wrócił do taty.

Tata mój zmarł w 2018 roku w styczniu. My już świadomi długów zrzekliśmy się wszyscy spadku po tacie. We wrześniu mój brat dostał pismo z banku, że kredyt, który zaciągał tata z mamą, przechodzi na mojego brata i jest wyrok o zapłatę tego kredytu.

Jest także cały czas urząd skarbowy jako wierzyciel i tą 1/2 domu taty będą licytować na licytacji komorniczej. Pierwszy wierzyciel będzie bank, potem urząd skarbowy. Druga połowa domu jest mojej mamy. Osoby na licytacji będą mogły licytować tylko tę część mojego brata / taty prawda? A co z częścią domu mojej mamy?


Skarga Pauliańska

No tak, wniesienie skargi pauliańskiej i jej uwzględnienie przez sąd skutkuje tym, że czynność prawna, której dokonał dłużnik (przepisanie mieszkania na syna), celem pozbawiania wierzyciela możliwości zaspokojenia (spłaty długu), zostaje uznana za nieważną (bezskuteczną).

Wierzyciel wnoszący skargę pauliańską jest w stanie zakwestionować każdą czynność prawną, jakiej dokonał dłużnik, czyli uznane za bezskuteczne może być np.:

  • każda umowa,
  • ugoda,
  • uznanie powództwa,
  • przepisanie czegokolwiek na drugą osobę (darowizna).

To, co jeszcze warto wspomnieć, to zgodnie z przepisami [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93] kodeksu cywilnego, wierzyciel ma prawo wystąpić ze skargą pauliańską w ciągu 5 lat od momentu, w jakim dłużnik dokonał czynności prawnej na szkodę wierzyciela.

Skarga Pauliańska – wzór

Sprzedaż ułamkowej części nieruchomości

Do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości. O zajęciu ułamkowej części nieruchomości komornik zawiadamia także pozostałych współwłaścicieli tejże nieruchomości.

Jeśli Twój ojciec miał długi, to licytacja komornicza jego 1/2 udziału w nieruchomości jest jak najbardziej na miejscu.

Licytacji podlegać będzie jedynie połowa domu, druga jego połowa należy do Waszej matki i nie może być zajęta przez komornika.

Z doświadczenia wiem, że rzadko kiedy znajduje się chętny na kupno połowy domu w trakcie licytacji nieruchomości, co  innego, gdyby to był cały dom…

Nie pozostaje Wam nic innego jak tylko czekać na efekt przebiegu tejże licytacji, warto także, żebyście mieli świadomość ile razy komornik może oddać na licytację nieruchomość <– zajrzyjcie tutaj.

Podsumowując: część domu Waszej mamy jest bezpieczna, nikt jej tego nie zabierze. Ponadto śmiem twierdzić, że kupiec na udział w 1/2 nieruchomości prawdopodobnie się nie znajdzie. Pozdrawiam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze